Sunteți pe pagina 1din 18

PROIECT DIDACTIC

Propuntoare: Dumea Carmen


SCOALA GIMNAZIALA TAMASENI

Gradinita cu program normal Tamaseni

Data: 4 05 2022

Nivelul I

Tema anuala ,,Cum a fost, este si va fi aici pe pamant’’

Proiect tematic: ,, Vin sarbatorile’’

Subtema :,,Traditii pascale’’

Activitate pe domeniu experential: DOS – Educatie pentru societate

Tema activitatii: ,,Darul lui Mihai’’ de Zenobia Niculita

Mijloc de realizare: povestea educatoarei

Tipul de activitate: invatare

Forma de activitate : frontal

Scopul activitatii:Cultivarea spiritului de intrajutorare si a milosteniei

- Cultivarea sentimentului de a darui, in defavoarea celui de a primi tot timpul


- Intelwgerea de catre copii a propriilor emotii si ale celorlalti
Obiective de referinta

- Sa cunoasca si sa respecte normele necesare integrarii in viata sociala


- Sa- si adapteze comportamentul propriu la cerintele grupului in care traieste in carer traieste
- Sa traiasca in relatiile cu cei din jur stari afective pozitive,sa manifeste prietenie armonie toleranta , milostenie
- Sa identifice emotii si sentimente

Obiective operationale:

- Sa accepte si sa respecte regulile de convietuire in grup


- Sa –si adapteze comportamentul la diferite situatii
- Sa- si aprecieze propriul comportament in raport
- Sa descrie si sa recunoasca personaje si evenimente importante
- Sa respecte traditiile culturale traditionale
- Sa participe afectiv la sarbatorile laice si religioase ale familiei si comunitatii
- Sa asculte si sa respecte parerile celorlalti
- Sa manifeste grija si toleranta fata de cei cu nevoi speciale

Strategii didactice:

Mijloace de invatamant: planse, carte cu povesti. . siluiete. stimulente ,,fructe ,flanelograf

Metode si procedee:conversatia ,explicatia ,joc exercitiu, povestirea , explozia stelara ,braistormingulperirea,elementul


surpriza

Durata :35 min

Bibliografie Programa activitatilor instructiv –educative din gradinita de copii Bucuresti 2005

Zenobia Niculta ,,Comoara de lut ,,-povestiri pentru copii ,Editura Delta- Pitesti 2014, Curriculum pentru educatia timpurie
2019
DESFASURAREA ACTIVITATII
Nr. Etapele Ob. Conținutul activității Strategii didactice Evaluare
crt. activității Op. Activitatea propunătoarei Activitatea copiilor Metode și Mijloace de Forme de
procedee învățământ organizare
1. Moment Pentru buna desfăşurare a Copiii se pregătesc
organizatoric activităţii se aeriseşte sala pentru activitate și se
de grupă, se aranjeză scăunelele așază pe scăunele,
O5 în formă de semicerc, se
pregăteşte materialul necesar şi
se introd uc copiii in clasa
cantand un cantecel
2. Captarea Din cantecel am aflat ca este Copiii salută. Conversația Pinochio frontal Observarea
atenției primavara . Explicația interesului
1.O scurta conversatie despre Observația manifestat
O5 primavara Si pentru ca copii stau de
mai mult pe afara si invitatul copii
nostru care s-a ratacit pentru ca
nu a ascultat de tatal sau eu l-am
poftit la noi in clasa sa invete de
la voi cum trebuie sa se Preșcolarii răspund
comporte si sa nu il supere pe..sa întrebărilor adresate.
3. il pretuiasca mai mult sa nu mai
Reactualizare spuna minciuni Descoperire Imagini
a 2-Cine incalzeste natura..? Participa la raspunsuri a Sugestive
cunostintelor Printr-un joc exercitiu vom
analiza chipurile soarelui prin
trairile emotionale care le
O5 manifesta Conversatia
La fel vom descoperi fetele
florilor prin starile emotionale Copii vor recita poezii
care le prezinta; Explicatia
-Ce poezie am invatat despre
insecte ?
-Ce poezie am invatat despre
fapte bune ?
- Care este mesajul acestor
poezii...?

-3Scurta conversatie cu conversatia


prescolarii despre Sarbatorile
care au avut loc in aceste luni de
primavara subliniind obiectivul
central si anume gestul de a
darui , de a oferi daruri cuiva Planse
drag dintre noi sau unor persone sugestive
de langa noi sau apropiate noua
care au nevoie de ajutor, trezind
in inimile copiilor sentimente de
pretuire, dragoste ,compasiune
intelegere ,mila , bunatate
intelegere ,ajutor ,
4-Ce povesti cunoasteti?
Noi am intalnit peronaje in
povestile noastre personaje care
se regasesc aceste sentimente,,,
-Care sunt personaajele din
Capra cu trei iezi? dar din
Scufita rosie?
Vom denumi starile emotionale
ale acestora in cadrul povestilor

Tranzitie :cantecel ,,Soare


bland de primavara’’

4. Anunțarea Îi voi anunța pe preșcolari că Copiii sunt at Conversația frontal Observarea


temei astăzi le voi spune o poveste Enti la explicatiile comportame
activității care se numeste ,,Darul lui educatoarei ntului
Mihai,,. invitatul este nerabdator Povestirea copiilor în
sa asculte si el povestea ca sa Un mar timpul
afle la fel ca si voi cum trebuie expunerii
sa se comporte cu semenii sa nu poveștii
mai spuna minciuni ,insusindu - explicatia
si sentimente de compasiune fata
de cei nevoiasi iar din inima sa
le ofere ajutor
-Va place marul pe care vi l-am Joc
adus? exercitiu
-Cum ati reactiona daca un coleg Joc Cu cine vreau sa Planse
v-ar cere o bucata de ma joc astazi
mar ,spunand ca ii este foame? flanelograf
I-ati fi dat sau nu ?
- Voi povesti dupa un
plan al momentelor principale
din poveste.

Tranzitie cantecel ,,Un copil


politicos’’
Jocul scaunelelor

5. Dirijarea O1 Încep să spun povestea cu Povestirea


învățării intonația adecvată, cu tonalitatea
potrivită, cu marcarea pauzelor
determinate de punctuație, Frontal
mimică și gesturi adecvate
situațiilor. explicația
Plan de idei principale Planșe cu
- Mihai alearga dupa un imagini din
fluture, dar mama il poveste
roaga sa mearga la problematiz
bunica sa ii duca nuci. Copiii răspund area
- Mihai o intalneste pe cerințelor adresate.si
tanti Ileana pe care o participa la
O2 saluta politicos. repovestire
- Mihai il intalneste pe
Gheorghita un copil mai
mic caruia ii daruieste esplicatia
marul sau deoarece Personaje
acesta i-a zis ca ii este
O1 Braistormin
foame.
- Mihai ajunge la bunica g
caruia ii povesteste ce s-a
intamplat ,iar acesta ii Povestesc dupa planse Individual
daruieste un mar si un
colt de paine calda si Explozia
proaspata. stelara
Pe parcursul povestirii, voi Conversatia
explica cuvintele și expresiile
necunoscute , si voi descoperi Frontal
Participa la activitate
pe rand cate o plansa
motric
Cuvinte: ulita, sacosa ,varatec,
taciune
-V-a placut povestea?
-De ce?
-Ce i-a dat mama lui Mihai sa ii
duca bunicii? Canta si executa jocul
-Ce i-a dat mama in caz ca i se
face foame?
-Cu cine s-a intanit pe drum
Mihai?
-Cum este casa lui Gheorghita?
-Ce a facut Mihai cand Conversatia
Raspund la imtrebari Siluiete ale
Gheorghita i-a zis ca ii este personajelor
O5 foame?
-Ce a facut Mihai cand a ajuns la
casa bunicii?
-Ce i-a spus spus bunica dupa ce
i-a povestit ce s-a intamplat? Frontal
-Cum s-a incheiat povestea? Repovestire
a Individual
- Apoi se realizează o
scurtă repovestire Participa la activitate Drumul lui
folosindu-se imaginile Mihai cu
din poveste. ajutorul
- Aseaza plansele in orinea Exercitiul personajelor
O3
desfasurarii
evenimentelor prin jocul
Planse amestecate

Braistorming:
Metoda
Sa gaseasca un alt final al
povestii.,,Ce alte daruri mai Participa la activitate braistormin Planse
putea primi Mihai de la bunica ? g sugestive
- Pentru a observa dacă s-au
reținut personajele din poveste,
ordinea în care s-au petrecut ,
daca mesajele trairilor socio
afective au fost recunoscute voi
pune intrebari adecvate folosind
Explozia
ca metoda
stelara
Explozia stelara iar la final prin
intrebari descoperim personajele
in ordinea desfasurarii
evenimentelor, Mihai,
mama ,Tanti Ileana,
Gheorghita ,bunica

Copiii sunt chemați pe rând să Participa la activitate


identifice pe jetoane personajele
poveștii printr-un joc ,,Drumul
lui Mihai la bunica,,invocand
trairile emotionale ,

Tranzitie
Cantecel .,,Un copil politicos’’

6. Obținerea O2 Copiii vor alcătui Exercițiul Individual Aprecieri


performanței -Cum se numeste povestea? enunțuri. verbale
și realizarea -Cum se numeste autorul Explozia
feedback-ului povestii? stelara Frontal Aplauzele
-Care este personajul principal al
povestii?
-Ce am invatat din aceasta
poveste ?
Sesizeaza stari socio
Explozia stelara Ce? , Cine?,
emotionale
Unde? Cand? , De ce?

O4 Voi formula propoziții cu Frontal


enunturi care vor exemplifica
starile socio emotionale ale individual
personajelor din poveste iar explicatia
copii vor completa propzitia
Voi solicita copiilor să
formuleze și ei enunțuri.
Voi aprofunda titlul și mesajul
O3 poveștii.
Voi cand sunteti fericiti dar
tristi..?.
Chipul invitatului nostru va
primi diferite fete,, copii intuind
starile sufletesti prezentate
6. Încheierea Voi face aprecieri generale și Conversatia frontal Aprecieri
activității individuale asupra modului de generale și
participare la activitate. Raspund la intrebari individuale
Ce credeti Pinochio a reusit sa
invete de la voi aceste trairi
emotionale si sa daruiasca
celorlati facandu –i fericiti?
Vom desfasura jocul Cui Fixarea
daruiesc darul meu...astazi? mesajului
autoevaluarea sub Conversatia principal
- Cine a stiut cel mai bine forma de joc Joc
astazi la activitate....? prin jocul
exercitiu Cui
Copii se vor autoevalua prin
exemple concrete. Un copil va daruiesc?
darui buline celorlalti.

- Le voi oferi copiilor


mere Daruiesc
Vor primi tablouri mici copiilor
sugestive care le va aminti sa fie calculator elemente
buni la inima toata viata si sa isi stimulative
ajute aproapele ori de cate ori
este nevoie.
danseaza
,,DANSUL BUCURIEI,,
PROIECT DIDACTIC

Data: 4 05 2022

Unitatea de invatamant :Gradinita cu Program Normal Tamaseni

Grupa: mijlocie

Propunatoare: Dumea Carmen

Tema anuala de studiu :Ce si cum exprimam ceea ce simtim?

Tema activitatii : ,,Darul lui Mihai’’de Zenobia Niculita

Domeniul de activitate:DOS
Categoria de activitate:Educatie pentru societate

Tipul de activitate: Transmitere de cunostinte

Mijloc de realizare:Povestirea educatoarei

Forma de activitate : frontal ,individual, pe grupuri

Obiective de referinta / cadru:

- O1.Sa retina ideile principale si toate personajele


- O2.Sa sesizeze stari emotionale si afecive derulate pe parcursul desfasurarii evenimentelor
- O3Sa-si insuseasca stari socio -afective generate de poveste
- O4.Sa invete sa daruiasca
- O5.Sa participe efectiv la activitate
Dimensiuni ale dezvoltarii
-Comportamente prosociale, de acceptare si respectare a diversitatii
-Mesaje orale in context de comunicare cunoscute
-Mesaje orale in diferite situatii de comunicare
– Caracteristici structurale si functionale ale lumii inconjuratoare
Comportamente vizate
- exprima recunoasterea si respectarea asemanarlor si a deosebirilor dintre oameni
-demonstreaza acceptare si intelegere fata de persoanele din mediul apropiat
-exerseaza cu sprijin ascultarea activa a unui mesaj
-demonstreaza intelegerea unui mesaj oral ca urmare a
-demonstreaza capacitate de comunicare clara
-respecta regulile de comunicare corecta
-demonstreaza extinderea progresiva a vocabularului
-evidentiaza caracteristicile unor obiecte localizate in spatiul inconjurator

Obiective operationale:
a. Cognitiv-informative:
- sa audieze cu atentie textul
- sa sesizeze momentele povestii
- sa denumeasca personajul principal siperonajele din poveste
- sa -si imbogateasca vocabularul activ si pasiv al cuvintelor pe baza experientei personale sau a relatiilor cu cei din jur
- sa utilizeze un vocabular adecvat din punct de vedere gramatical
- sa povesteasca dupa planse
- sa redea mesaje din text cu ajutorul metodei ,,Explozia stelara,,Braistorming
b. Afective
-sa manifeste interes pentru activitate
-sa se identifice cu peronajele
-sa cante cu bucurie
c. Psiho-motrice:
-sa respecte pozitia corecta pe scaunel
-sa se deplaseze dupa sarcinile date de educatoare
-sa manuiasca corect materialele
-sa dansezecu plcere si bucurie manifestand emotii specifice

Strategii didactice:

Mijloace de invatamant: planse. carte cu povesti. . siluiete. stimulente ,calculatorul,fructe ,elementul surpriza,flanelograf

Metode si procedee:conversatia explicatia ,dialogul, povestirea ,jocul explozia ,stelara ,braistormingul,descoperirea

Durata :35 min

Bibliografie Programa activitatilor instructiv –educative din gradinita de copii Bucuresti 2005

Zenobia Niculta ,,Comoara de lut ,,-povestiri pentru copii ,Editura Delta- Pitesti 2014, Curriculum pentru educatia timpurie
2019
DESFASURAREA ACTIVITATII
Nr. Etapele Ob. Conținutul activității Strategii didactice Evaluare
crt. activității Op. Activitatea propunătoarei Activitatea copiilor Metode și Mijloace de Forme de
procedee învățământ organizare
1. Moment Pentru buna desfăşurare a Copiii se pregătesc
organizatoric activităţii se aeriseşte sala pentru activitate și se
de grupă, se aranjeză scăunelele așază pe scăunele,
O5 în formă de semicerc, se
pregăteşte materialul necesar şi
se introd uc copiii in clasa
cantand un cantecel
2. Captarea Din cantecel am aflat ca este Copiii salută. Conversația Pinochio frontal Observarea
atenției primavara . Explicația interesului
1.O scurta conversatie despre Observația manifestat
O5 primavara Si pentru ca copii stau de
mai mult pe afara si invitatul copii
nostru care s-a ratacit pentru ca
nu a ascultat de tatal sau eu l-am
poftit la noi in clasa sa invete de
la voi cum trebuie sa se Preșcolarii răspund
comporte si sa nu il supere pe..sa întrebărilor adresate.
3. il pretuiasca mai mult sa il
Reactualizare iubesca sa fie fericit impreuna cu Descoperire Imagini
a noi Participa la raspunsuri a Sugestive
cunostintelor
2-Cine incalzeste natura..?
Printr-un joc exercitiu vom
O5 analiza chipurile soarelui prin Conversatia
trairile emotionale care le
manifesta Copii vor recita poezii
La fel vom descoperi fetele Explicatia
florilor prin starile emotionale
care le prezinta;
-Ce poezie am invatat despre
insecte ?
-Ce poezie am invatat despre
fapte bune ?
- Care este mesajul acestor
poezii...?
conversatia

-3Scurta conversatie cu
prescolarii despre Sarbatorile
care au avut loc in aceste luni de
primavara subliniind obiectivul Planse
central si anume emotii de sugestive
bucurie fericire pozitive sau
negative din alte situatii gestul
de a darui , de a oferi daruri
cuiva drag dintre noi sau unor
persone de langa noi sau
apropiate noua care au nevoie de
ajutor, trezind in inimile copiilor
sentimente de pretuire,
dragoste ,compasiune intelegere
,mila , bunatate intelegere ,ajutor
,
4-Ce povesti cunoasteti?
Noi am intalnit peronaje in
povestile noastre personaje care
se regasesc aceste sentimente,,,
-Care sunt personaajele din
Capra cu trei iezi? dar din
Scufita rosie?
Vom denumi starile emotionale
ale acestora in cadrul povestilor

Tranzitie :cantecel ,,Soare


bland de primavara’’

4. Anunțarea Îi voi anunța pe preșcolari că Copiii sunt at Conversația frontal Observarea


temei astăzi le voi spune o poveste Enti la explicatiile comportame
activității care se numeste ,,Darul lui educatoarei ntului
Mihai,,. Invitatul nostru este Povestirea copiilor în
nerabdator sa asculte si el Un mar timpul
povestea ca sa afle la fel ca si expunerii
voi cum trebuie sa se comporte poveștii
cu semenii sa aiba emotii explicatia
pozitive sau ,insusindu -si
sentimente de compasiune fata
de cei nevoiasi iar din inima sa
Joc
le ofere ajutor
exercitiu
-Va place marul pe care vi l-am
adus? Planse
-Cum ati reactiona daca un coleg
v-ar cere o bucata de
mar ,spunand ca ii este foame? flanelograf
I-ati fi dat sau nu ?
- Voi povesti dupa un
plan al momentelor principale
din poveste.
Joc Cu cine vreau sa
Tranzitie cantecel ,,Un copil ma joc astazi
politicos’’; joc miscare
Jocul scaunelelor

5. Dirijarea O1 Încep să spun povestea cu Povestirea


învățării intonația adecvată, cu tonalitatea
potrivită, cu marcarea pauzelor
determinate de punctuație, Frontal
mimică și gesturi adecvate
situațiilor. explicația
Plan de idei principale Planșe cu
- Mihai alearga dupa un imagini din
fluture, dar mama il poveste
roaga sa mearga la problematiz
bunica sa ii duca nuci. Copiii răspund area
- Mihai o intalneste pe cerințelor adresate.si
tanti Ileana pe care o participa la
O2 saluta politicos. repovestire
- Mihai il intalneste pe
Gheorghita un copil mai
mic caruia ii daruieste esplicatia
marul sau deoarece Personaje
acesta i-a zis ca ii este
O1 foame. Braistormin
- Mihai ajunge la bunica g
caruia ii povesteste ce s-a
intamplat ,iar acesta ii Povestesc dupa planse Individual
daruieste un mar si un
colt de paine calda si Explozia
proaspata. stelara
Pe parcursul povestirii, voi Conversatia
explica cuvintele și expresiile Frontal
necunoscute , si voi descoperi Participa la activitate
pe rand cate o plansa motric
Cuvinte: ulita, sacosa ,varatec,
taciune
-V-a placut povestea?
-De ce?
-Ce i-a dat mama lui Mihai sa ii
duca bunicii? Canta si executa jocul
-Ce i-a dat mama in caz ca i se
face foame?
-Cu cine s-a intanit pe drum
Mihai?
-Cum este casa lui Gheorghita? Conversatia
-Ce a facut Mihai cand Raspund la imtrebari Siluiete ale
Gheorghita i-a zis ca ii este personajelor
O5 foame?
-Ce a facut Mihai cand a ajuns la
casa bunicii?
-Ce i-a spus spus bunica dupa ce
Frontal
i-a povestit ce s-a intamplat?
-Cum s-a incheiat povestea? Repovestire
a Individual
- Apoi se realizează o Drumul lui
Participa la activitate
scurtă repovestire Mihai cu
folosindu-se imaginile ajutorul
din poveste. personajelor
O3 - Aseaza plansele in orinea Exercitiul
desfasurarii
evenimentelor prin jocul
Planse amestecate

Braistorming:
Sa gaseasca un alt final al Participa la activitate Metoda
povestii.,,Ce alte daruri mai braistormin
putea primi Mihai de la bunica ? g Planse
- Pentru a observa dacă s-au sugestive
reținut personajele din poveste,
ordinea în care s-au petrecut ,
daca mesajele trairilor socio
afective au fost recunoscute voi
pune intrebari adecvate folosind Explozia
ca metoda stelara
Explozia stelara iar la final prin
intrebari descoperim personajele
in ordinea desfasurarii
evenimentelor, Mihai,
mama ,Tanti Ileana,
Gheorghita ,bunica Participa la activitate
Copiii sunt chemați pe rând să
identifice pe jetoane personajele
poveștii printr-un joc ,,Drumul
lui Mihai la bunica,,invocand
trairile emotionale ,

Tranzitie
Cantecel .,,Un copil politicos’’

6. Obținerea O2 Copiii vor alcătui Exercițiul Individual Aprecieri


performanței -Cum se numeste povestea? enunțuri. verbale
și realizarea -Cum se numeste autorul Explozia
feedback-ului povestii? stelara Frontal Aplauzele
-Care este personajul principal al
povestii?
-Ce am invatat din aceasta
poveste ?
Explozia stelara Ce? , Cine?, Sesizeaza stari socio
Unde? Cand? , De ce? emotionale

O4 Voi formula propoziții cu


enunturi care vor exemplifica Frontal
starile socio emotionale ale
personajelor din poveste iar individual
explicatia
copii vor completa propzitia
Voi solicita copiilor să
formuleze și ei enunțuri.
Voi aprofunda titlul și mesajul
O3 poveștii.
Voi cand sunteti fericiti dar
tristi..?.
Chipul invitatului nostru va
primi diferite fete,, copii intuind
starile sufletesti prezentate
6. Încheierea Voi face aprecieri generale și Conversatia frontal Aprecieri
activității individuale asupra modului de generale și
participare la activitate. Raspund la intrebari individuale
Ce credeti invitatul nostru a trait
aceleasi emotii ca si voi sau a
reusit sa invete de la voi aceste
trairi emotionale si sa daruiasca
celorlati facandu –i fericiti? Fixarea
mesajului
autoevaluarea sub Conversatia principal
- Cine a stiut cel mai bine forma de joc Joc
astazi la activitate....? prin jocul
exercitiu Cui
Copii se vor autoevalua prin
exemple concrete. Un copil va daruiesc?
darui buline celorlalti.

- Le voi oferi copiilor


mere
Daruiesc
Vor primi tablouri mici
copiilor
sugestive care le va aminti sa fie
calculator elemente
buni la inima toata viata si sa isi
stimulative
ajute aproapele ori de cate ori
este nevoie.
Vom desfasura un joc prin care
voi incerca sa le transmit danseaza
copiilor emotii pozitive
Cui voi darui cadoul meu ?

,,DANSUL BUCURIEI,,

S-ar putea să vă placă și