Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 07.10.2021
GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT CASA VESELĂ
EDUCATOARE: BoantaAmalia-Sorina
GRUPA: mică
TEMA ANUALÃ DE STUDIU: “Cine sunt, suntem?”
TEMA INDEPENDENTA
TEMA SAPTAMANALA : “La mine îngrădiniță”
TEMA ACTIVITĂŢII : “Salutămcorectadulții”
TIPUL ACTIVITĂŢII: insusire de noicunostinte
 ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE): DOS
DOS : jocexercițiu “Salutămcorectadulții”

 ACTIVITATI LIBER ALESE DESFASURATE PE CENTRE DE INTERES (ALA) :


1. Știință : fișă de lucru“La mine îngrădiniță”
2. Biliotecă :conturare “Palmelemele”
3. Construcții : dinpiese de lemnsau lego “Jucăriidingrădiniță”

TRANZIŢII: - “Noisuntempiticii” ,“Gimnastică de înviorare”

DOMENIUL DE DEZVOLTARE :Dezvoltarea socio-emotionala

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Peparcursulşipână la sfârşitulactivităţiipreşcolarii vor fi capabili:

STRATEGII DIDACTICE

METODE ŞI PRODECEE DIDACTICE:


-conversatia, explicatia, observatia, demonstratia

MIJLOACE DIDACTICE:

FORME DE ORGANIZARE:
- Frontala si inviduala

SISTEM DE EVALUARE

Resurse temporale: 20minute


BIBLIOGRAFIE:***Ministerul Educației Naționale (2019),Curriculum pentru educația
timpurie , București

Scenariulzilei

Etapa 1: Activități de dezvoltare personală


Rutine: primirea copiilor, mersul la baie, micul dejun, gimnastica de înviorare
Tranziții: “10 degețele ” , “Trenulețulmuzical ”
După sosirea copiilor în grupă, ei se vor așeza în semicerc, cu fața spre mine pentru a canta
„Ursuleții s-au trezit”.
 Salutul și prezența
 Se rostește „Azidimineațăm-amtrezit/ Șicătregrădinițăampornit !
o Astăzi e o nouăzi/ Bunădimineața, copii !”
 Urmând ca apoi să se realizeze prezența preșcolarilor.
 Calendarulnaturii
 Se completeazăcalendarulnaturiiprinîntrebăriadresatecopiilor cu privire
la zi, anotimp, vremeșistareaemoțională.
 Noutateazilei
 “Înaceastădimineață, când am”
Etapa 2: Activități pe domenii experiențiale

Etapa 3: Actvități liber alese


1. Știință : fișă de lucru“La mine îngrădiniță”
2. Biliotecă :conturare “Palmelemele”
3. Construcții : dinpiese de lemnsau lego “Jucăriidingrădiniță”
Sistem de
Strategii evaluare
O didactice
Secvenţel Re
b s.
op
eactivităţi te ConţinutulŞtiinţific Meto Mijlo Forme
For Meto
er. i mp deșip acedi de
dacti organi me de
roce
dee ce zare

Moment 1 Voiasiguracondiţiilepsiho-
organizato mi pedagogicenecesarebuneides
n
ric făşurăriaactivităţii
(aerisireasălii de grupă,
pregătireamaterialelornecesa
re, aranjareamobilierului -
scăunelele, măsuţe).

2O săîncepprinintona un Expune
re
Frontal Chestion
are orală
Captareaa mi
n
cântecelintitulat“Cînteculsal Evaluar
tenţiei utului”, urmând ca
Convrs Individu
al
e
Continu Observar
aţia
ă e curentă
apoisăanalizămcântecelulșis
ădiscutămdespre el.
Anunţare 1 Încontinuare,
atemeişien mi voianunţatemaactivităţiiceur Frontal Evaluar
n
unţareaob mează a fi desfăşurată Conver
saţia
e
Continu observar
iectivelor „Astăziîmpreunăvomdiscuta ă e
desprecum Individu
al
curenă

trebuiesăsalutămadulții din Explica


jurul nostrum tia

darșicolegiișiprietenii”.
10 Înfațacopiilorvoiaducecâteva Conver
sația Frontal
chestion
are orală
mi
O1 Dirijarea n imagini. Fiecare
învăţării imaginereprezintă un Observ Individu
în ația al
personaj, urmând ca
manieră
integrată apoisădiscutăm cum
observar
trebuiesalutatăfiecarepersoa e curentă

năînfuncție de vârstape care


Frontal Evaluar
o are. e
Continu
ă chestion
are orală

Explica
ţia
Conver
satia Individu
al

Evaluar
„Aceastaeste mama. Cum o e
Continu
O2 ă
salutăm?”

O3 R- „Bună, mămico!”.

„Acestaestebunicul. Cum
îlsalutăm?”

R- „Bunăziua, bunicule! ”

”Aceastaestebunica. Cum o
salutăm?”

R- ”Bunăziua, bunico!”

”Acestaestecolegul nostrum
de la grădiniță. Cum
îlsalutăm? ”

R- ”Salut, drag coleg! ”


„Acestaestetata. Cum
îlsalutăm?”

R- „Salut, tăticule! ”

„Aceastaestecoleganoastră.
Cum osalutăm?”

R- „Hei, draga mea colegă!


Pentruobținereaperformanței Conver
Obținerea 5 și a sația Observar
performan mi retențieivoisolicitacopilașiis Explica Frontal
e curentă
n
ței ția Evaluar
ă se saluteîntreei, urmând ca Individu e
apoisărecapitulămexercițiul al continu Chestion
a are orala
de azi, acela de a
salutadiferitepersoane de
diferitevârstecuajutorulimagi
nilorfolosite la Observar
e curentă
momentulanterior.

Încheiere 1 Se vor face aprecieri Conver


saţia
Recomp
ense
Frontal
Individu
Evaluar
e
Observar
e curentă
aactivității mi
n
individuale şi generale al Continu
ă
asupra felului în care au
lucrat în timpul activităţii.

S-ar putea să vă placă și