Sunteți pe pagina 1din 5

Colegiul Național Pedagogic ”Vasile Lupu” Iași

Aleea  M. Sadoveanu  nr. 46- cod  700489 Iași


Telefon/ fax: 0232 214 955 ; 0232219 011 ; cod fiscal 4701460
E-mail: snvl_iasi@yahoo.com

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Unitatea de învățământ: Colegiul Național Pedagogic ”Vasile Lupu” Iași


Profesor coordonator: Botezatu Vasilica
Profesor metodist: Frumos Cristina
Profesor pentru învățământ primar: Vornicu Alexandra
Propunător: Florea Maria, a XI-a D
Data: 07.10.2022
Clasa: I
Arie curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română
Unitatea de învățare: În familie
Subiectul: ”Degețica” poveste de H. C. Andrsen
Tipul activității: Predare-învățare
Competențe generale: 1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare

Compeențe specifice: 1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate

1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj rostit cu claritate

Scopul lecției: Dezvoltarea capacității de receptare a semnificațiilor unui text și identificarea mesajului din textul ”Degețica” de H. C.
Andresen.
Obiective operaționale:
O1:
O2:
O3:
O4:
STRATEGIA DIDACTICĂ:
METODE ȘI PROCEDEE: Concersația catehetică, lectura după imagini, explicația, exercițiul, problematizarea, instructajul verbal.
MIJLOACE DIDACTICE: Imaginile, Fisa de lucru.
FORME DE ORGANIZARE: Frontal, indivudual.
DURATA: 50min
BIBLIOGRAFIA: Programa școlară la disciplina comunicare în limba română clasa I, anul 2013, manual pentru clasa I, Comunicare în
limba română, Editura Intuitext, autori: Mirela Mihăescu, Ștefan Pacearcă, Anița Dulman, Crenguța Alexe,Otilia Brebenel;

SCENARIUL ACTIVITĂȚII

NR. SECVENȚELE Ob. CONȚINUTUL STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUARE


CRT. LECȚIEI Op. CONSTRUCTIV-EDUCATIV METODE ȘI MIJLOACE FORME DE
PROCEDEE DIDACTICE ORGANIZARE
1. MOMENT Asigurarea climatului optim Conversația Frontal Capacitatea elevilor de a-și
ORGANIZATORIC pentru buna desfășurare a lecției organiza spațiul de lucru.
de matematică:
-aerisirea sălii de clasă;
-pregătirea materialului didactic;
-ordinea și disciplina necesare.
2. INTRODUCEREA ÎN Introducerea se face prin Conversația, Fișa de lucru Frontal, Capacitatea elevilor de a
ACTIVITATE împărțirea unor fișe de lucru pe explicația individual completa rebusul corect.
care se află un rebus, elevii
rezolvă împreună cu eleva
practicantă acest rebus, trebuie să
le iasă pe verticala cuvântul
”Degețica”, iar cuvintele de pe
orizontală le vor afla pe baza
definițiilor date. (Anexa 1)
3. ANUNȚAREA TEMEI După ce vor termina de rezolvat Conversația Frontal Capacitatea și abilitatea
ȘI A OBIECTIVELOR rebusul și vor descoperi cuvântul euristică elevilor de a recepta mesajul
care se află pe verticală îi voi temei de astăzi.
anunța pe elevi tema pe care o
vom aborda astăzi.
”După cum bine ați aflat, astăzi
vom face povestea ”Degețica” de
H. C. Andersen, o poveste foarte
frumoasă pe care, cred eu, că
abia așteptați să o ascultați. Ne
va ajuta să identificăm și să
receptăm trăirile și sentimentele
acestui text.”
4. DIRIJAREA
ÎNVĂȚĂRII

S-ar putea să vă placă și