Sunteți pe pagina 1din 14

Proiect de lecție

Data: 6.12.2021

Cadru didactic: Gavrilă Roxana Violeta

Aria curriculară: Matematică și științele naturii

Disciplina: Matematică și explorarea mediului

Unitatea de învățare: Povești la gura sobei

Subiectul lecției: Adunarea și scăderea numerelor de la 0 la 10;

Tipul lecției: consolidarea și sistematizarea cunoștințelor

Forma de realizare: Activitate integrată

Discipline integrate Comunicare în limba română


Dezvoltare personală
Muzică și mișcare
Competențe specifice vizate:
Matematică și explorarea mediului
1.2. Compararea numerelor în concentrul 0-100;
1.6. Utilizarea unor denumiri și simboluri matematice ( termen, sumă, total, diferență, <, > = + - ) în rezolvarea și/ sau compunerea de probleme;
1.5. Efectuarea de adunări și scăderi mental și în scris în concentrul 0-100, recurgând frecvent la numărare;
5.2. Rezolvarea de probleme simple în care intervin operații de adunare sau scădere în concentrul 0-100, cu sprijin de obiecte, imagini sau
reprezentări schematice.

Comunicare în limba românâ


1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunțuri rostite cu claritate
2.1. Formularea unor enunțuri proprii în diverse situații de comunicare;

Dezvoltare personală
2.1. Asocierea emoțiilor de bază cu elemente simple de limbaj nonverbal și paraverbal;
3.1. Identificarea unor rutine în activitatea școlară

Muzică și mișcare
2.1 Redarea cântecelor însoțite de mișcarea sugerată de text.
Obiective operaționale:
1.2.1. să identifice vecinii numerelor date; obiectivul se consideră realizat dacă fiecare copil identifică corect vecinii pentru 3 din 5 numere date;
1.2.2. să recunoască numerele pare și impare dintr-un șir dat; obiectivul se consideră realizat dacă toți copiii recunosc numerele pare sau impare din
șirurile de numere date;
1.6.1. să utilizeze terminologia matematică în rezolvarea de adunări și scăderi; obiectivul se consideră realizat dacă toți copiii utilizează corect
terminologia matematică;
1.6.2. să afle cu sprijinul învățătorului termenul necunoscut, folosind metoda balanței; obiectivul se consideră realizat dacă fiecare copil află cu
ajutorul învățătorului termenul necunoscut pentru 6 din 10 exerciții date;
1.5.1. să efectueze corect adunări și scăderi în concentrul 0-10; obiectivul se consideră realizat dacă fiecare copil efectuează corect 5 din 7 exerciții
date;
5.2.1. să rezolve cu ajutorul învățătorului problemele ilustrate date; obiectivul se consideră realizat dacă fiecare copil rezolvă corect 5 din 7 probleme
ilustrate date;
5.2.2. să răspundă corect la ghicitorile matematice date; obiectivul se consideră realizat dacă toți copiii răspund corect la ghicitorile date;
2.1.1. să descrie emoțiile trăite în timpul jocurilor prezentate; obiectivul se consideră realizat dacă toți copiii își exprimă emoțiile în timpul jocurilor
prezentate.

Resurse:
1.Metodologice
Strategii didactice:
a) Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, jocul didactic, problematizarea, observația
b) Mijloace didactice: calculator, internet, videoproiector, prezentări PPT, aplicația Youtube, numărători, fișe de lucru, creioane colorate, jetoane cu
numere;
c) Forme de organizare: frontal, individual

2. Resurse temporale: 45 minute


3. Resurse umane: 23 de elevi
4. Resurse bibliografice:
Programe școlare aprobate prin ordin al Ministrului Educației Naționale nr. 3418/19.03.2013;
Constantin Petrovici, Didactica matematicii pentru învățământul primar, Editura Polirom, Iași, 2014.
Matematică și explorarea mediului clasa I, autori: Cleopatra Mihăilescu, Tudora Pițilă, Editura Didactică și Pedagogică, București, 2018;
Cântec Eu și matematica https://www.youtube.com/watch?v=w0wrtBmhwxI
Desfășurarea lecției

Nr. Etapele Ob Conținuturile învățării Strategii didactice Evaluare


crt lecției op. Metode și Mijloace Forme de
procedee didactice organizare
1. Moment Asigurarea climatului educațional. conversația frontal
organizatori Pregătirea materialului didactic
c
2. Captarea Se realizează printr-un mesaj de la Observația Calculator frontal
atenției Cenușăreasa care ne propune câteva Conversația Videoproiecto
jocuri și activități interesante. r
Prezentare
PPT
3. Anunțarea Elevii vor fi anuntați că se vor juca cu Conversația frontal Observarea
temei și a numerele învățate. Vor identifica vecinii explicația sistematică a
obiectivelor unor numere date, vor recunoaște comportamentului
numerele pare și impare , vor efectua elevilor
adunări și scăderi , vor rezolva probleme
cu operațiile matematice învățate, vor
afla termenul necunoscut cu ajutorul
balanței și vor răspunde la câteva
ghicitori matematice.
4. Dirijarea Elevii vor răspunde oral la următoarele Conversația Frontal Aprecieri verbale
învățării întrebări:
1.6.1. Cum se numesc numerele care se adună? Observația Jetoane cu Individual
Cum se numește rezultatul adunării? Exercițiul numere
Cum se numește rezultatul scăderii?
Care sunt vecinii vecinii numerelor: 13,
15, 17, 19, 20?
Care sunt numerele pare din următorul
șir: 7, 8, 9, 10, 12, 13, 14, 15?
Care sunt numerele impare din următorul
șir: 3, 4, 7, 8, 9, 11, 15, 17, 19?
1.5.1. Elevii vor rezolva câteva exerciții de Exercițiul Prezentare Frontal Observarea
adunare și scădere. Ei trebuie să aleagă Jocul didactic PPT Individual sistematică a
răspunsul corect din 3 variante de Calculator comportamentului
răspuns. Videoproiecto elevilor.
5.2.1. De asemenea vor rezolva probleme problematizarea r
ilustrate, aplicând operațiile matematice
învățate.

5.2.2. Le propun copiilor un joc Ghicește Joc didactic În perechi Aprecieri verbale
răspunsul.Copiii vor lucra în perechi. Explicația Jetoane cu
Fiecare pereche va avea o ghicitoare. Un Observația numere
copil va da răspunsul, iar celălalt va
ridica jetonul cu numărul corect.
( Anexa 1). Joc didactic Frontal Aprecieri verbale
1.6.2. Elevii vor afla termenul necunoscut cu Problematizarea Prezentare individual
ajutorul balanței exercițiul PPT

5. Asigurarea 1.5.1. Joc didactic Joc didactic Jetoane cu Frontal Observarea


retenției și a Cenușăreasa ne invită la un ceai. Cu ce exercițiul imagini individual sistematică a
transferului sunet încep cuvintele: ceai, ceainic, comportamentului
ceșcuță? elevilor.
Copiii primesc ceșcuțe cu operații de
adunare și scădere, vor spune rezultatul
corect și vor potrivi ceșcuța cu ceainicul
care are rezultatul corect al operației de
adunare sau de scădere.
6. Încheierea 2.1.1. Se fac aprecieri individuale și colective conversația Aplicația frontal Aprecieri verbale
activității asupra activității. Youtube

Elevii vor audia cântecelul Eu și


matematica.
Anexa 1

Ghicitori matematice

În căsuța din pădure Pe cărarea din pădure

Stau cei șapte piticei Se întâlniră cinci arici


Dacă doi sunt după mure Mai sosiră apoi unul
Câți acasă sunt cuminței? Dar dispărură cinci

( Perechea 1) Câți arici or mai fi oare


La plimbare pe cărare?
(Perechea 2)

Patru gâște pe cărare Cinci iepurași sprințari

Câte aripi sunt sub soare? În grădină au intrat


Dar picioare? Dar cățelul meu, Azor
(Perechea 3) Pe unul l-a speriat

Câți mai rod la varză verde


Și dulăul nu îi vede?
( Perechea 4)

Patru pitici în sănioară Sub streașina casei mele


De pe deal ca vântul zboară Stau în cuib cinci rândunele
Când ajung jos, râzând Vin în vizită la ele
Doi în sanie mai sunt Încă patru rândunele
Ia ghiciți câți în zăpadă Câte-n cuib s-au adunat
Au căzut pe drum grămadă? Și s-au pus acum pe sfat?
( Perechea 5) ( Perechea 6)
În grădinița cu flori Ieri în vaza mică
Înflorit-au cinci bujori Șapte flori aveam
Mai stau gata îmbobocite Erau mari, frumoase
Trei lalele rumenite Cu drag le priveam
Câte flori eu voi avea Două dintre ele mi s-au ofilit
În buchet când ți-l voi da? Câte flori în vază
(Perechea 7 ) Azi am mai găsit?
( Perechea 8)
I-am dat surioarei mele Șase peștișori înoată
Numai vreo nouă lalele În acvariul de la poartă
Câte flori sunt? Poți să-mi spui? Dar n-am numărat bine
Dacă patru s-au uscat Unul este în plus
Câte au mai rămas de fapt? Ce bine!
( Perechea 9) Socotiți acum, copii,
Câți peștișori or fi?
( Perechea 10)

Din copac cinci mere am luat Lângă un fir de usturoi


Și unul l-am găsit pe cracă Se afla un mușuroi
În copacul de la poartă De acolo tot ieșeau
Îmi puteți spune mie Furnicuțe și munceau
Câte mere am în cutie? Irinuca și Costică
( Perechea 11) Le priveau și numărau
O furnică cu rochiță
Două mici cu băsmăluță
Patru cu papaci cu tot
Câte ore sunt la un loc? ( Perechea 12)

S-ar putea să vă placă și