Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Data: 15. XI. 2016


Clasa: a VI-a C
Scoala Gimnazială Nr.2 ”Diaconu Coresi” Brașov
Prof.: Mioara Arsene
Obiectul: limba şi literatura română
Subiectul: Opra lirică. Pastelul
Text suport :Iarna de Vasile Alecsandri
Tipul lectiei: mixtă

MOTIVAŢIA: este o lecţie de transmitere şi fixare a cunoştinţelor, formare de priceperi şi


deprinderi, valoroasă prin folosirea unor procedee şi metode de predare activ- participative,
care le permit elevilor să devină conştienţi de propria gândire şi de folosire a limbajului
personal.

COMPETENŢE GENERALE:
 Receptarea mesajului oral în diverse situaţii de comunicare.
 Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii
de comunicare monologată şi dialogată.
 Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse .
 Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în
diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE(competențe specifice)


COGNITIVE:
 Să enunţe mesajul textului liric propus;
 Să identifice ideile poetice;
 Să identifice procedeele de expresivitate artistică;
 Să evidenţieze sentimentele dominante;
 Să identifice caracteristicile genului liric;
 Să definească pastelul
 AFECTIV:
- să manifeste interes pentru cultivarea receptivităţii literar-artistice, cu referire
specială asupra universului liric
CONŢINUTURI VIZATE: definiţie, caracteristici, sentimente, conţinuturi de idei, mijloace
de expresivitate artistică.
CONDIŢII PREALABILE:
 clasă de nivel mediu
 elevii vor lucra pe grupe( gândiţi- lucraţi în perechi- comunicaţi)

EVALUAREA: formativă( pe tot parcursul lecției se vor face aprecieri în legătură cu


activitățile desfățurate)
RESURSELE ŞI MANAGEMENTUL TIMPULUI:
 capacităţile normale de învăţare ale elevilor;
 cunoştinţele lor anterioare;
 timp de lucru: 50 minute.
METODE Si PROCEDEE: conversaţia, brainstormingul, metoda cubului, lucrul în echipe,
descoperirea, gândirea critică;
MIJLOACE: manualul, fişe, videoproiector, desene, CD –uri, cubul
BIBLIOGRAFIE:
 manual – Limba şi literatura română pentru clasa a VI-a, Editura All
 volum – Pasteluri V.Alecsandri

1. Eftimie Nicolae, Introducere în metodica studierii limbii și literturii române,


Ed. Paralela 45, Pitești, 2008
2. Alina Pamfil, Studii de didactica literaturii române, Ed. Casa Cărţii de Ştiinţă,
Cluj-Napoca, 2006;
3. Emanuela Ilie, Didactica literaturii române, Editura Polirom 2008

SCENARIUL DIDACTIC:

Cadrul de Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode


învăţare
1. Evocarea 5 1.Moment organizatoric: Elevii se pregătesc pentru
organizarea clasei şi asigurarea lecție Activitate
climatului necesar bunei frontală
desfăşurări a lecţiei.
2.Verificarea temei Brainstor-
3. Captarea atenţiei: Pentru a ming-ul
canaliza atentia elevilor catre Elevii raspund la intrebarea
subiectul lectiei, profesorul adresata de profesor.
foloseste brainstorming-ul,
rugând elevii sa ofere raspuns
la intrebarea: De ce va place
iarna?
Prin folosirea acestei strategii
sunt valorificate mai multe
tipuri de inteligente:
interpersonala, spatial-vizuala,
intrapersonala.
Profesorul spune că poetul a
reușit, prin cuvinte, să
declanșeze în imaginația
noastră anumite trăiri și
sentimente pe care le-a
transpus în imagini. Poezia de
acest tip se numește pastel.
2. 4.
Realizarea 7 Anunţarea subiectului lecţiei
sensului şi a obiectivelor( 1 min) Elevii prezintă portofoliile
Astăzi vom aprofunda textul Profesorul prezintă un ppt.cu
poeziei Iarna şi vom textul poeziei Iarna
demonstra că este pastel.
La sfârșitul lecției va trebui
-să știți care sunt tablourile din
care este alcătuită poezia
-să sesizați ideile poetice care
8 se desprind din text și
mijloacele artistice folosite
-să identificați imaginile
artistice și figurile de stil
-să precizați sentimentele
dominante
-să identificați modul de Cubul
expunere predominant
-să dați definiția pastelului
Profesorul notează titlul lecției
pe tablă, apoi împarte fișe de
lucru.Se lucrează pe grupe.

20 5.
Dirijarea învățării –se Prin metoda cubului elevii sunt
realizează folosindu-se metoda solicitați să efectueze sarcinile
cubului, lucrul pe echipe.Elevii de lucru .
au ca sarcini de lucru
completarea fișelor și ulterior
prezentarea acestora.
Activitatea se desfășoară ca
dialog continuu între profesor
și elevi, chiar între elevi și Elevii primesc fişele cu
elevi.Pe tablă se pot înregistra exercițiile corespunzătoare
elementele cele mai relevante. fiecărei fațete ale cubului
ex.definiția pastelului

 Descrie Poezia este alcătuită din două


 Din câte părţi este tablouri:
alcătuită poezia şi ce Primul tablou – alcătuit din
exprimă fiecare parte? primele trei strofe -
descrie un spaţiu vast, în care Activitate
ninsoarea acoperă întreaga frontală
ţară. urmată de
Al doilea tablou – ultima activitate pe
strofă grupe
– prezintă acelaşi peisaj
înseninat
de apariţia soarelui şi însufleţit
de
prezenţa omului şi de
clinchetul
zurgălăilor.

GR. I-Descrie
Gr.a II-a

Compară

Care sunt cuvintele din primele


două strofe care sugerează
planul înaltului(cosmic) și care
sunt cuvintele din strofa a treia
care sugerează planul terestru.

Cum este luminozitatea


peisajului in primele trei strofe GR. a II-a Compară
si cum este în ultima strofă?

Gr. a III a-
Analizează.
GR a III-a Analizează
I.Care sunt figurile de stil cu
ajutorul cărora se realizează
imaginile artistice și se
transmit sentimentele în fața
tabloului de natură.

II.Imagine
artistica.....................................
.................................

GR. a IV-a

Asociază strofelor din poezie


imaginile de mai jos ,
precizând totodată GR. a IV-a Asociază
sentimentele transmise de eul
liric.

GR a V a
Aplică

Pornind de la cele patru strofe


ale poeziei ”Iarna” de
V.Alecsandri, alcătuiește un
text de 6-7 rânduri în care să
prezinți câteva elemente ale
GR a V a Aplică
iernii cu ajutorul cărora s-a
realizat descrierea de natură.
Vei avea în vedere :imaginile
artistice(vizuale, auditivă),
figurile de stil (epitete,
comparații, personificări),
sentimentele eului liric
contemplator , descrierea ca
mod de expunere.

Argumentează-gr.aVI-a

Adu cel putin trei


argumente(cu exemple din Gr.a VI-a Argumentează Activitate
text) prin care să susții că frontală
poezia ”Iarna” aparține genului combinată
liric.Vei avea în vedere cu
caracteristicile operei lirice activitatea
(figuri de stil, eul liric, pe grupe
imaginile artistice, cum sunt
transmise sentimentele,modul
de expunere predominant)

Elevii notează pe caiete


6.Se sintetizează, sub forma
cadranelor, ceea ce s-a lucrat
Reflecția 5 pe grupe

Activitatea se desfășoară ca
dialog continuu între profesori
și elevi, chiar între elevi și
elevi.Prin aceste activități se
realizează feed-back-ul
învățării Pe tablă se
înregistrează elementele cele
mai relevante.
Se defineste pastelul
Se aduc argumente pentru
demonstraţia apartenenţei la
specie
Se solicită elevilor să realizeze
ca temă pentru acasă o
compunere de 8-10 rânduri în
care să argumenteze faptul că
poezia dată aparține speciei
pastel dezvoltând minimum
două argumente .
4. 5 7.Profesorul formulează
Concluzii concluziile referitoare la
desfăşurarea lecţiei şi face
aprecieri despre modul în care
elvii au participat la lecţie.

S-ar putea să vă placă și