Sunteți pe pagina 1din 3

Liceul de Arte Hariclea Darclee

Proiect de activitate extracurriculară:


,,Alege viata! Spune NU fumatului!”
Anul scolar 2017-2018

Data: noiembrie 2017


Locul de desfasurare: Liceul de Arte Hariclea Darclee Braila

Argument:
Fumatul afectează toate organele corpului, putâ nd să cauzeze, pe lâ ngă
cancer pulmonar, numeroase afecţiuni grave, a avertizat vineri, într-un raport,
şeful interimar al direcţiei pentru să nă tate publică din Statele Unite, informează
AFP.
"La jumă tate de secol după publicarea primului raport, care a stabilit
pentru prima oară o legă tură între ţigă ri şi cancerul pulmonar, lista deja lungă a
maladiilor provocate de tutun şi fumatul pasiv continuă să crească ", a subliniat
medicul Boris Lushniak, şeful interimar al direcţiei pentru să nă tate publică din
SUA.
În afară de aceasta, "fumatul pasiv este asociat cu un risc crescut de
accident cerebral vascular", a adă ugat Boris Lushniak, care a sublinat că fumatul
constituie principala cauză de mortalitate evitabilă în Statele Unite.
Româ nia este codaşă în ceea ce priveşte mă surile luate prin lege pentru a
proteja nefumă torii. În Româ nia, legislaţia este slabă , interpretată după bunul
plac şi, de cele mai multe ori, nerespectată . Nefumă torii sunt marginalizaţi,
proprietarilor le lipseşte curajul de a schimba ceva, iar industria tutunului este
extrem de puternică , ţinâ nd cont de faptul că este al doilea mare contribuabil la
bugetul de stat al Româ niei.
California – prima din lume care a interzis fumatul în restaurante şi baruri
Încă din anii 70, anumite state din America au încercat să restricţioneze
fumatul în baruri şi restaurante, însă abia în anul 1998 un stat a reuşit să -l
interzică în proporţie de 100%. California a fă cut acest prim pas, iar 5 ani mai
tâ rziu a fost urmată de New York, care, începâ nd cu luna martie 2003, a devenit al
doilea stat american cu „aer fă ră fum”.
În 2013, la împlinirea de 10 ani de la interzicerea fumatului în New York,
primarul Michael Bloomberg a spus că interzicerea fumatului în barurile şi
restaurantele din oraş a fost unul din cele mai bune lucruri care i s-au întâ mplat
New York-ului.
„Pe atunci, multă lume s-a opus legii şi au încercat să o oprească . Au spus că
această mă sură va distruge barurile şi restaurantele din oraş, la fel şi turismul.
Zece ani mai tâ rziu, putem să ne uită m în spate şi să vedem că de fapt a fost cel
mai bun lucru pentru industrie. Din ce în ce mai multă lume a început să iasă în
oraş, încurajaţi de faptul că nu trebuie să inhaleze fum”, a declarat el în conferinţa
de presă aniversară .
Obiectiv general:
 Prevenirea consumului de tutun, in randul tinerilor
 Urmareste constientizarea tinerilor si copiilor asupra consecintelor pe care
le are fumatul asupra organismului
 Stimularea implicarii elevilor in prevenirea si combaterea consumului de
țigă ri in randul cunoscutilor
Grup tinta: elevii clasei XI D
Beneficiari directi: elevii si familiile acestora
Beneficiari indirecti: comunitatea
Obiective specifice:
 realizarea unei comunică ri optime între pă rinţi şi elevi
 înlă turarea factorilor perturbatori in cadrul comunică rii şcoală -familie
 creşterea gradului de implicare a pă rinţilor în toate activită ţile şcolare şi
extraşcolare
 cunoaşterea de că tre pă rinţi a posibilită ţilor şi nevoilor psiho-fizice ale
elevilor
Metode si tehnici educational:
 conversatia, dezbaterea, brainstorming, problematizare, exercitii pe grupe.
Materiale si mijloace didactice:
 pliante tematice, fise de lucru, hartie de scris, carioci
Structura secventiala :
Moment organizatoric:
 crearea unui climat psiho-afectiv optim
 gruparea elevilor pe doua grupe, PRO/ CONTRA FUMAT pentru a se
asigura posibilitatea muncii in grup.
Captarea si orientarea atentiei:
 prezentarea pe rand a fiecarui elev
 alegerea unui obiect din incapere care il reprezinta si motivarea acestei
alegeri.
Motivarea alegerii temei:
 argumentatia profesorului-sanatatea este bunul cel mai de pret in viata
omului. Multi oameni nu stiu sa o aprecieze decat atunci cand e prea
tarziu.
Anuntarea temei si a obiectivelor:
 se comunica elevilor tema-Fumatul si dependenta de nicotina-si obiectivele
activitatii :cunoasterea motivelor pentru care fumeaza tinerii, a efectelor
nocive si a bolilor provocate de fumat,luarea atitudinii impotriva fumatului.

Desfasurarea activitatii:
Initierea in tema:
 li se cere elevilor sa-si faca cunoscuta optiunea privind fumatul
 levii sunt rugati sa noteze pe coala de hartie tot ce le trece prin minte la
rostirea cuvantului FUMAT ,urmata de discutarea acestora
Motivele pentru care fumeaza tinerii ?
 Elevii cauta raspunsuri la aceasta intrebare(sa para maturi,sa
impresioneze pe cei din jur).Prin dialog elevii sunt antrenati sa gaseasca
cat mai multe motive care ii impinge pe tineri inspre aceasta deprindere
nesanatoasa.
Efectele nocive ale fumatului.
 Se atrage atentia elevilor ca fumatul este nociv prin substanta care o
contine,nicotina,substanta chimica prin care se creaza dependenta de
obiceiul de a fuma.
 elevii din fiecare grupa enumera efectele pe care le considera
daunatoare(respiratie urat mirositoare,degete ingalbenite,miros neplacut
al hainelor,riduri,diminuarea capacitatiii de lucru,bani risipiti)
 se aplica elevilor un chestionar ’ pentru a forma abilitati si convingeri
corecte despre fumat
Bolile provocate de fumat.
 Se prezinta elevilor o plansa reprezentand organele interne ale corpului
uman,solicitandu-le sa identifice organele afectate de fumat si afectiunile
pe care el le provoaca,ajutati fiind si de pachetele goale de tigari care
contin atentionari impotriva fumatului si efectele sale.
(bronsite,infarct,tuberculoza,cancer pulmonar,al
rinichilor,faringelui,esofagului,etc).
Asigurarea feed-back-ului:
 Elevii sunt solicitati sa compuna o reclama anti-fumat utilizand hartia de
scris si carioci,aplicand astfel cunostintele acumulate.
Concluzii si aprecieri:
 a renunta la fumat este optiunea fiecarui individ care tine la sanatatea lui
fizica,sanatate care are efecte pozitive asupra intregii activitati desfasurate.
 se fac aprecieri asupra modului in care au participat elevii la activitate.

S-ar putea să vă placă și