Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
CLASA A VII-A
1
PROIECT DIDACTIC
2
05 - să recunoască printre virtuţile menţionate în Fericiri pe cele care sunt deja prezente în viaţa lor, oferind minim două exemple.
Obiective formativ-educative:
Strategia didactică
1. Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, explicaţia, lectura, jocul de rol, observarea dirijată, dezbaterea, audiția muzicală.
2. Mijloace de învăţământ: Planşă cu Fericirile, fişe de lucru, tablă magnetică, foi colorate, smiley face, nori din hărtie colorată, lacrimi din hârtie
, calculator, boxe.
3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală, activitate pe grupe şi activitate individuală.
Resurse
1.Oficiale :
• Programa şcolară pentru disciplina religie- cultul ortodox, clasa a VII-a, București 2009 ;
• Planificarea calendaristică orientativă;
2. Temporale :
• număr de lecţii :1
• durata: 50'
3. Bibliografice:
1. *** Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 2006.
2. Muha Camelia, Mocanu Elena, Religie creștin- ortodoxă, caiet pentru elevi, clasa a VII-a, Editura Sf. Mina, 2012.
3. Cucoş, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivat şi grade didactice, Editura „Polirom", laşi, 1998;
4. Şebu, Sebastian; Opriş, Dorin; Opriş, Monica, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea", Alba lulia, 2017 .
3
5. Mirela Șova, Cu fericirea nu –i de glumit, piesă de teatru, http://mirelasova.over-blog.com/article-22725447.html
SCENARIUL DIDACTIC
Nr Activitatea Mijloace de Forme de Evaluare
crt Etapele lecţiei OB elevului Metode învăţământ organizare
OP Timp Activitatea profesorului şi procedee
2 Captarea atenției O5 8` • Pe tabla magnetică se vor afla • Elevii prezintă Conversaţia Tablă Activitate Aprecieri
două cartoane, unul cu o față veselă motivele care le magnetică frontală verbale
(smiley face) și unul cu o față tristă. aduc fericirea și
Elevii vor fi solicitați să spună ce îi cele care le aduc Cartoane cu
face pe ei fericiți și să așeze în jurul întristarea. smiley face
O6 feței vesele bilețele în formă de
norișori cu motivele fericirii lor, Așează pe tabla Exercițiul Activitate
respectiv să spună ce îi întristează și magnetică motivele Nori din individuală
să așeze bilețele în formă de lacrimi, hârtie
în jurul feței triste, cu motivele colorată
pentru care plâng. Lacrimi
confecționate
4
4 O1 20` • Se adreseaza câteva întrebări • Elevii dezbat Conversaţia Fișe de lucru
Consolidarea, fixarea legate de definirea Fericirilor și de cerinţele Explicația Activitate pe Aprecieri
cunoştinţelor împrejurările în care au fost rostite. exerciţiului, grupe verbale
asimilate O2 •Profesorul împarte elevii în 3 concluzionează şi Dezbaterea Foi colorate
anterior grupe, fiecare grupă alegându-şi un noteză pe fişe Plicuri
lider care va prezenta rezolvarea rezolvarea Exerciţiul Tabla
O3 cerinţelor. cerinţelor. magnetică
• Profesorul împarte plicurile cu • Liderul fiecărei
O4 fişele de lucru fiecărei grupe şi dă grupe prezintă Activitate pe Aprecieri
explicaţiile necesare rezolvării rezolvarea, și Conversaţia Calculator grupe verbale
acestora. În timpul rezolvării se vor afișeaza pe tabla Audiția boxe
audia Fericirile magnetică fișa. muzicală
5 Obținerea O1 14` Elevii vor prezenta piesa de teatru Elevii vor prezenta Jocul de rol Activitatea Aprecieri
performanței O5 Cu fericirea nu-i de glumit, prin piesa de teatru frontală verbale
O6 intermediul căreia se va observa
O7 dacă elevii și-au însușit fericirile și
semnificația acestora.
6 Aprecierea 1` • Profesorul apreciază şi notează • Elevii ascultă Conversaţia Activitate
rezultatelor activitatea elevilor explicaţiile frontală
profesorului
5
Anexa nr. 1
FIŞĂ DE LUCRU
GRUPA I
II. Puneţi în dreptul fiecărei Fericiri (1-9), învăţătura corespunzătoare (A-I) extrasă din Predica de pe munte:
1. Fericiţi cei săraci cu duhul, că a lor este Împărăţia cerurilor.
2. Fericiţi cei ce plâng, că aceia se vor mângâia.
3. Fericiţi cei blânzi, că aceia vor moşteni pământul.
4. Fericiţi cei ce flămânzesc şi însetează de dreptate, că aceia se vor sătura.
5. Fericiţi cei milostivi, că aceia se vor milui.
6. Fericiţi cei curaţi cu inima, că aceia vor vedea pe Dumnezeu.
7. Fericiţi făcătorii de pace, că aceia fiii lui Dumnezeu se vor chema.
8. Fericiţi cei prigoniţi pentru dreptate, că a lor este Împărăţia cerurilor.
9. Fericiţi veţi fi când vă vor ocârî pe voi şi vă vor prigoni şi vor zice tot cuvântul rău împotriva voastră, minţind pentru Mine. Bucuraţi-vă şi vă
veseliţi, că plata voastră multă este în ceruri.
6
ANEXA 2
FIŞĂ DE LUCRU
GRUPA II
7
ANEXA 3
FIŞĂ DE LUCRU
GRUPA III
ANEXA 4
Omul modern
Prezentatorul
Ca să îi fim de folos
Ca fericirea să ne înfioare,
9
Săraci cu duhul sunt aceia care
Împărăţia ei o moştenesc,
Împărăţia ei o moştenesc,
În fericire ei se împlinesc!
De la ei întristarea o să fugă;
Împărăţia ei o moştenesc,
În fericire ei se împlinesc!
Miluire sufletească
Păcatele să se spele.
Şi cu ruga miluieşti,
Şi cu sfatul, cu iertarea,
Să n-ai inima-mpietrită,
Să nu ai faţa cernită!
Şi-atunci ai să moşteneşti
12
Sălaşuri împărăteşti
Împărăţia ei o moştenesc,
În fericire, ei se împlinesc!
Ascultaţi şi vă uimiţi!
Când un om e urmărit
Şi bătut, şi chinuit,
Nu pentru că a greşit,
„Fericiţi veţi fi când vă vor ocărî pe voi şi vă vor prigoni şi vor zice tot cuvântul rău împotriva voastră, minţind pentru Domnul. Bucuraţi-vă şi vă veseliţi, căci plata voastră
multă este în ceruri!"
La un loc cu Dumnezeu!
Ai răbdare şi credinţă,
15
Domnul îţi dă biruinţă!
Fericirile, prezentate
Pentru suflete-nţelepte.
Să audă negreşit!
Ci vă pun la încercare,
Fericirea o găseşte
Şi pe veci se veseleşte!
Omul modern :
Prezentatorul: Să îi ceri ajutor Celui de Sus, Fericirile (în cor): Nu renunţa la binele străvechi,
Şi-ai să-l primeşti, să faci ce ţi-ai propus; Deschide ale inimii urechi!
Fără de nervi, fără plictis în van. Cu voce blândă, pentru toţi, Iisus!
17