Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Data:


Clasa: a IV-a
Învățătoare:
Aria curriculară:Matematica și știinte
Obiectul: Matematica
SubiectulL:Numere naturale  in concentrul 0-1.000.00o (scriere,citire,comparare,ordonare)
Tipul lecției: Recapitulare si Sstematizare
Scopul: Consolidarea notiunilor dobândite de elevi în lectțile de predare –învățare referitoare la numerele naturaleîin concentrul 0-1.000.000

OBIECTIVE OPERATIONALE
O1: să citeasca corect numere naturale în concentrul 0-1.000.000;
O2: să scrie corect numere naturale in concentrul 0-1.000.000;
O3: să numere corect crescător și descrescător în concentrul 0-1.000.000;
O4: să compare numere naturale ,utilizând corect semnele :,,<” , ,,>” sau ,,=”;
O5: să ordoneze crescător și descrescător numere în concentrul 0-1.000.000;
O6: să formeze numere,respectand cerintele date;

STRATEGII DIDACTICE
a)     Metode și procedee conversatia,exercitiul, explicatia,jocul didactic;
b)    Mijloace de învățamant:  fișe de lucru, planse, jetoane, laptop,;
c)     Moduri de organizare: frontal, pe grupe, individual;

BIBLIOGRAFIE:
,,Metodica predarii matematicii la clasele I-IV”,I.Neacsu;E.D.P.,Bucuresti,1988
,,Metodica predarii matematicii in invatamantul primar”,prof.Florentina Stancioiu Jipa,Ed.Fundatia Humanitas

DEMERSUL DIDACTIC
Nr .crt Secventele lectiei Ob.op. Continut stiintific Strategii didactice Evaluare

Metode si Mijloace de Mod de


procedee invatamant organizare

1 Moment organizatoric  Pregîtesc clasa și materialele; frontal - capacitatea de


 Se asigura cele necesare desfășurarii în bune conversatia concentrare a atentiei
conditii a orei de matematica.

2 Verificarea temei pentru O6  Verificăm tema, atât oral, cât și la tablă individual - capacitatea de a scrie
acasa exercitiul fise numerăle formate pe
numărătoar

3 Anuntarea temei si a  Se comunica elevilor tema lectiei si frontal - capacitatea de


obiectivelor obiectivele urmarite,în termeni accesibili lor. conversatia receptare a obiectivelor
 Se scrie pe tablă și în caiete titlul lectiei. lectiei

4 Dirijarea activității de O6  CINE ȘTIE NU PIERDE - capacitatea de a gasi


fixare și consolidare a numere respectand
I. cel mai mic nr. de 5 cifre/ 6 cifre
cunostintelor cerintele date
II. cel mai mare nr. nr. de 5 cifre/ 6 cifre
III. cel mai mic nr. de 5 cifre/ 6 identice - explicatia

IV. cel mai mare nr. nr. de 5 cifre/ 6 cifre Premiu Pe grupe
diferite simbolic
 Compară. Care nr. este mai mare?
- exercitiul
I. 30000 sau 80000
II. 96010 sau 690.050
I. 387.741 sau 374100
II. 67300 sau 75860
I. 490550 sau1 300459 - capacitatea de a scrie
corect numerele date
 Găsiți nr. care au suma numerelor 100.000
- capacitatea de a
Elevii participa pe grupe la concurs. Se identifica locul
modereaza activitatea si acorda premiu zecilor,sutelor,unitatilor
simbolic pentru cîștigător si premiu de
excelenta pt. elevul care da răspunsul final - capacitatea de a
numara crescator si
 Gaseste ,,vecinii” numerelor: descrescator
_____, 500.000, _____ - capacitatea de a
____, 184.549, _____ compara numere
O2
____,421.072 ,_____ Frontal
O3 - exercitiul
O4 - plansa
 Descompune numerele:
O5 - fisa
123456, 451678, 234987, 234,567
conversatia

 Scrie numerele cu litere;


5.Obtinerea performantei O1 432987, 34.098, 980.345, 513.709
- capacitatea de a gasi
O2 - frontal vecinii unui numar
exercitiul
 Ordonează crescător numerele - capacitatea de a numi
- plansa numere respectand
O6 134.678, 167.980, 182.888, 145.987, 134.012
jocul didactic cerintele date

6. Evaluare - Scrie numărul după criterile spuse: exercitiul -plansa individual capacitatea de a rezolva
- Scrie un număr care are la sute de mii 3,la ex. respectand cerinta
zeci de mii 9, la mii, 7, la sute 1, iar unități 4 -piese de
domino

7. Încheierea orei  Se dă tema pentru acasă - capacitatea de a


 Se fac precizari privind continutul temei explicatia intelege sarcinile temei
 Se vor face aprecieri verbale

FIȘĂ DE LUCRU
1.Scrie numarul care se formeaza pe numărătoare:

2. Scrie cu litere
456.237-
34637
120.034
480.210
103.230

3. Descompune:
183.983 –
254.000-
390.002 -

4.Numără în ordine crescătoare sau descrescătoare:


a)de la 15.660 la 15.673:____,____,____,____,____,____,____,____;
b)de la 700. 013 la 700. 009:____,____,____,____,____;

5.Compara,apoi asaza-le in ordine crescatoare:

S-ar putea să vă placă și