Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

“Geometria este știința cu care Dumnezeu


a “desenat” universul”

PROFESOR: POP RALUCA


UNITATEA DE INVATAMANT: Școala Gimnazială Nr. 1 Letca
CLASA: a VI-a
DATA: 23.03.2022
DISCIPLINA: Matematică (Geometrie)
SUBIECTUL LECŢIEI: Proprietățile triunghiului isoscel
UNITATE DE ÎNVĂŢARE: Proprietăți ale triunghiurilor
TIPUL DE LECŢIE: Lecție de consolidare de priceperi si deprinderi
DURATA: 50 min.
SCOPUL LECȚIEI: Utilizarea definiției și a proprietăților triunghiului isoscel in demonstrația unor probleme

COMPETENŢE GENERALE:
 Cunoaşterea şi înţelegerea conceptelor, a terminologiei şi a procedurilor de calcul specifice matematicii;
 Dezvoltarea capacităţilor de explorare/investigare şi rezolvare de probleme;
 Dezvoltarea capacităţii de a comunica utilizând limbajul matematic;
 Dezvoltarea interesului şi a motivaţiei pentru studiul şi aplicarea matematicii în contexte variate.

1
COMPETENŢE SPECIFICE:
 Identificarea şi definirea elementelor caracteristice triunghiului isoscel;
 Utilizarea proprietăţilor triunghiului isoscel in rezolvarea unor probleme cotidiană.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
La sfârșitul orei elevii ar trebui :

OC1 : Să recunoască elementele componente ale triunghiului isoscel;


OC2 : Să dobândească cunostințe legate de proprietaţile triunghiului isoscel;
OC3 : Să aplice aceste proprietăţi în rezolvarea unor probleme;
OC4 : Sa aplice proprietatile triunghiului isoscel in calcularea masurilor unghiurilor unui triunghi. 

Strategia didactică:
 Metode şi procedee: explicația, demonstrația, învățarea prin descoperire, activitate independentă;
 Forme de organizare: frontal, individual.
 Resursemateriale:cretă albă, fişã de lucru, caiete.

Bibliografie:
 Manual matematică pentru clasa a VI-a, Editura Art;
 Culegere pentru clasa a VI-a, Art Educaţional, 2017;
 Caiet de lucru pentru clasa a VI-a, consolidare și aprofundare, Art Educaţtional, 2017;
 www.didactic.ro;
 www.mateinfo.ro .

2
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Nr. Obiective Evenimentele
crt. operaționale lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Evaluarea
1. Moment Se asigură condiţiile optime pentru Elevul de serviciu anunţă
organizatoric desfăşurarea lecţiei; elevii care sunt absenţi Evaluare
Se notează absenţii; Pregătes cmaterialele frontală
si captarea
Se verifică tema pentru acasă; necesare desfăşurării
atentiei
activităţii.
( 2’) Se verifică dacă există materialele Elevii se pregătesc pentru
necesare desfãşurãrii lecţiei şi dacă toţi lecţie.
elevii au pe bancă cele necesare.

2. Anunţarea Ne propunem să aplicăm: “Proprietățile Elevii notează în caiete titlul


temei şi a triunghiului isoscel” in diverse lecţiei : Evaluare
probleme și să descoperim alte Proprietățile triunghiului frontală
obiectivelor
proprietăți ale triunghiului isoscel. isoscel.Probleme
( 1’)
3. Actualizarea Elevii vor fi introduși în atmosfera lecției Elevii elaborează oral
cunoştinţelor prin intermediul jocului Rebus și câteva răspunsuri la cerințele Evaluare
discuții pe marginea sa. Toți elevii profesorului. frontală
( 10’)
primesc fişa de lucru 1 și dezleagă
individual propozițiile din Rebus și
descoperă pe verticală cuvântul
„Triunghi”.

Verificarea cunostințelor despre :


definiția triunghiului
isoscel, proprietățile triunghiului
isoscel studiate in lectia precedenta: « Un

3
triunghi este isoscel dacă și numai dacă
unghiurile de la bază sunt
congruente .» ; « Dacă un triunghi este
isoscel atunci mediana corespunzătoare
bazei este si bisectoare și înălțime si
mediatoare »
4. Dirijarea Se rezolvă următoarele probleme : Elevii trec pe rând la tablă şi
învățării 1)Fie Δ ABC isoscel, de baza [BC]. Ştiind încearcă să rezolve Evaluare
^ ∘ ^ problemele date. Frontală,
( 30’) cǎ m( A B C )=70 , calculati m( A C B) şi individuală
^ )
m(B AC .
-cerința va fi să construiască figura fără a
respecta măsurile unghiurilor și să
calculeze rapid măsurile unghiurilor
cerute
2)Fie Δ ACE isoscel de bazǎ [CE]. Dacǎ
[AD] este medianǎ, D∈(CE ) şi
m( D A^ E )=40∘ , aflaţi m( A C^ E) .
-se va rezolva problema in doua moduri :
I –se folosesc proprietățile : « mediana
in triunghiul isoscel este si bisectoare »
si « unghiurile de la baza unui triunghi
isoscel sunt congruente »
II –se folosesc proprietătile : « mediana
in triunghiul isoscel este și înălțime »,
« unghiurile alăturate ipotenuzei intr-un
triunghi dreptunghic sunt
complementare »si « unghiurile de la
baza unui triunghi isoscel sunt

4
congruente »
3)În triunghiul ABC isoscel, [AB] ¿ [AC]
^ ∘
şi m( A )<90 , se duc mediana [AM] şi
înǎlţimea [BE]. Perpendiculara în B pe
AB intersecteazǎ pe AM în D. Sǎ se
arate cǎ :
a) [BD] ¿ [CD] ;
b)CD II BE ;
c)triunghiul BDF este isoscel, F fiind
intersecţia dreptelor AM şi BE.
-Elevii identifica ipoteza si concluzia
problemei.
-Construiesc şi noteazǎ figura
-Demonstrează :
a)-aplică proprietatea : « Dacă un
triunghi este isoscel atunci mediana
corespunzătoare bazei este si bisectoare
si înălțime.»
-demonstrează că Δ BMD≡ Δ DMC
conform cazului C.C. al triunghiurilor
dreptunghice ;
b)-din Δ ABD≡Δ ACD rezulta cǎ
m( A C^ D)=90∘
-« Doua drepte distincte perpendiculare
pe o a treia sunt paralele intre ele »
c)-dreptele paralele formeaza unghiuri
alterne interne congruente
⇒ B F^ D≡F D^ C
- dar din Δ BMD≡ Δ DMC

5
⇒ B D^ M ≡F DC
^ , rezultând astfel că și
B F^ D≡B D^ F , deci triunghiul BDF este
isoscel

Problemele se rezolvă la tablă.


5. Evaluarea La sfârşit au loc concluziile şi aprecierile Elevii îşi exprimă părerea în
( 5’) profesorului. legătură cu activitatea
susţinută.

6. Tema pentru Exerciţiile rămase din fişa 2 și Elevii notează tema.


acasă problemele 12 și 16 de la pagina
( 2’) 174,rămân temă.

Indicaţii la temă.

6
FIŞǍ DE LUCRU 2

^ ∘
1)Fie Δ ABC isoscel, de baza [BC]. Ştiind cǎ m( A B C )=70 , calculați
m( A C^ B) şi m(B AC
^ )
.
2)Fie Δ ACE isoscel de bazǎ [CE]. Dacǎ [AD] este medianǎ, D∈(CE ) şi
m( D A^ E )=40∘ , aflaţi m( A C^ E) .
^ ∘
3)În triunghiul ABC isoscel, [AB] ¿ [AC] şi m( A )<90 , se duc mediana
[AM] şi înǎlţimea [BE]. Perpendiculara în B pe AB intersecteazǎ pe AM în D.
Sǎ se arate cǎ :
a) [BD] ¿ [CD] ;
b)CD II BE ;
c)triunghiul BDF este isoscel, F fiind intersecţia dreptelor AM şi BE.

7
Fișa 1

REBUS

            A                
        1                          
2                                  
          3                        
        4                          
    5                              
                6                  
                7                  
              8                    
                  B    

1. Perpendiculara din vârful triunghiului pe latura opusă

2. Perpendiculara pe mijlocul laturii

3. Unește vârful cu mijlocul laturii opuse

4. Mediatoarele unui triunghi se intersectează în punctul numit cerntrul cercului....

5. Este punctul de intersecție al înălțimilor unui triunghi

6. Medianele unui triunghi se întâlnesc în centrul de .....

7. Cu această literă se notează ortocentrul

8. Este semidreapta închisă, cu originea în vârful unghiului pe care îl împarte în două


unghiuri congruente.

8
9

S-ar putea să vă placă și