Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de activitate integrată

“Parfumul
narciselor în carnaval”
Profesor învăţământul preşcolar:
Tucă Maria Georgiana
DATA: 29.03.2021
NIVELUL/GRUPA: Mijlocie “Furnicuţe”
PROF. ȊNV. PRESCOLAR: Tucă Maria Georgiana
UNITATEA DE ȊNVĂŢĂMÂNT: G.P.P Nr. 10
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: “Când/cum şi de ce se întâmplă?”
TEMA PROIECTULUI: “Culoare şi parfum”
TEMA SĂPTĂMÂNII: “Parfumul florilor de primăvară”
TEMA ACTIVITĂŢII: “Parfumul narciselor în carnaval”
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:
ALA+DLC+DEC+JM
MIJLOACELE DE REALIZARE: lectura educatoarei+pictură
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
 Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
 Curiozitate, interes şi iniţiativă în învăţare
 Finalizarea sarcinilor şi a acţiunilor (persistenţă în activităţi)
COMPORTAMENTE VIZATE:
 Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înţelegerii şi
receptării lui ( comunicare receptivă)
 Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea şi învăţarea în situaţii noi
 Realizează sarcinile de lucru cu consecvenţă
OBIECTIVE:
 Să participe la activităţile de grup, inclusiv la activităţile de joc, atât în calitate de
vorbitor cât şi în calitate de auditor- O1
 Să audieze cu atenţie un text, să reţină ideile acestuia şi să demonstreze că l-a înţeles-
O2
 Să comunice impresii, idei pe baza observărilor efectuate-O3
 Să redea teme plastice specifice picturii- O4
 Să cunoască şi să diferenţieze materiale şi instrumente de lucru, să cunoască şi să
aplice reguli de utilizare a acestora-O5
STRATEGII DIDACTICE:
 Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, lectura, demonstraţia
 Material didactic: panoul cu zâna primăvară, panoul cu hăinuţele, păpuşa Zâna
Primăvară, tablou cu narcise model, joc “Copăcelul înverzit”, stropitori, ghivece cu
flori, lopăţele, şorţuleţe, material verde pentru iarbă, copaci din polistiren, zâna
primăvară din polistiren, vrăjitorul, grădina cu narcise, perne tematice, narcise din
polistiren, acurele, bureţi pentru pictat, costume pentru paradă, recompense pentru
copii, scrisoarea de la Zâna Primăvară, feţe de masă, coşuleţe, pom-pom, creioane şi
carioci colorate, narcise, flori de primăvară;
BIBLIOGRAFIE:
 “Repere fundamentale ale noului Curriculum”
 “Repede didactice”- Motoca Anca Elena
 “Activităţile mele Montessori”- Eve Hermann
SCENARIUL ZILEI
JOC LIBER: Primirea copiilor grupei mijlocii “Furnicuţe” se va realiza în clasa
grupei “Albinuţe”. Aici se vor juca liber cu albinuţele având la dispoziţie diverse jocuri şi
jucării.

RUTINE: Micul dejun- deprinderi de igienă şi autoservire

ADP: În cadrul întâlnirii de dimineaţă cu tema „ Bună dimineaţa, dragi


furnicuţe!” se va face: salutul, prezenţa copiilor, vom realiza calendarul naturii.
Salutul se realizeaza prin intermediul unor versuri rostite de educatoare:
„Dimineaţa a sosit
Toţi copii au venit
Pe scăunele ne-aşezăm
Şi frumos ne salutăm!
Bună dimineaţa, flori frumoase!
Prezenţa se va realiza de asemenea cu ajutorul unor versuri:
„Dupa ce ne-am adunat
Şi frumos ne-am salutat
Cu toţi ne-am întâlnit
Cine oare n-a venit?”
Calendarul naturii se va realiza prin adresarea de întrebări: In ce anotimp suntem?; Cum
este vremea afara?; Cum ne-am îmbrăcat noi când am venit la grădiniţă? Cine doreşte să-mi
arate cum s-a pregătit de dimineaţă să vină la grădiniţă? Copiii vin pe rând şi interacţionează
cu panoul interactiv, încheie hăinuţe, aranjează părul zânei cu ajutorul cleştilor pentru păr.
Noutatea zilei: „Zâna Primăvară şi coşul cu narcise”. Zâna Primăvară îşi va face apariţia
aducând cu ea un coş cu narcise şi o scrisoare. Educatoarea citeşte scrisoarea din care copiii
află că prietena ei, Zâna Florilor are probleme şi că are nevoie de ajutor. Ȋmpreună cu aceasta
copiii se vor opri la fiecare colţ, se vor intui materialele şi se vor explica sarcinile. Se va
specifica faptul că trebuie să lucreze cât mai frumos, pentru a-i arăta Zânei ce copii isteţi şi
harnici sunt.
TRANZIŢIE: “Dansează hopa-hopa”
ALA:După realizarea tranziţiei copiii sunt invitaţi să îşi aleagă centrul unde doresc să
se joace. La ARTĂ, copiii vor realiza un tablou cu narcise. Copiii vor primi materialul
necesar pentru tablou, unde vor avea de colorat cu galben-florile de narcisă, cu verde tulpinile
şi frunzele, după care vor lipi mijlocul narciselor.- O5
La JOC DE MASĂ copiii vor ajuta copăcelul de primăvară.-O3. Ei vor avea de
adăugat „flori şi frunze”(pom-pom) prin orificiul pus la dispoziţie cu ajutorul cleştilor. La
centrul JOC DE ROL, copiii îşi vor pune şorţuleţele, vor curăţa plantele, le vor uda şi vor
avea grijă ca pământul din ghivece să fie bine aşezat adăugând dacă este necesar.-O3
PARCURS SENZORIAL: “Descoperim grădina cu poveşti”. Pe măsură ce vor termina
activitatea la centre, copiii vor merge prin parcursul senzorial pentru a ajunge la
BIBLIOTECĂ, unde educatoarea va lectura povestea “Ghiocelul”.

MOMENT DE LITERAŢIE: “Ghiocelul” de Hans Christian Andersen

RUTINĂ: Servirea gustării- deprinderi de igienă şi autoservire

TRANZIŢIE: “Mâinile ni le spălăm”

DLC: După realizarea tranziţiei, copiii sunt invitaţi pe pernuţe unde vor asculta
povestea “Zâna Florilor şi narcisele”. Copiii vor urmări firul poveşti relatate de către
educatoare cu ajutorul personajelor din polistiren. Se lecturează povestea cât mai expresiv,
folosind mimica şi gestica ce corespund, însoţite de personaje. Povestirea se va realiza pe un
ton cald, plăcut, atractiv.-O2, O1
Pe parcursul povestirii se vor explica expresiile şi cuvintele necunoscute, explicaţiile fiind
introduse prin sintagma „adică..” „Aţi fost foarte harnici şi i-aţi ascultat povestea. Zâna
Florilor e foarte mulţumită de voi şi de aceea doreşte să o ajutaţi să daţi şi voi culoare
florilor de narcise aşa cum a făcut şi ea în poveste.” Le voi explica copiilor că vor trebui să
realizeze grădina cu narcise. Pentru aceasta, Zâna Florilor a pregătit materialele de care au
nevoie. Le cer copiilor să privească materialele şi să le denumească: farfurii cu tempera
galbenă, bureţi pentru pictură. Pentru a putea trece la treabă, trebuie să ne pregătim de
lucru,să ne încălzim mâinile. Acesta se realizează prin jocul “Mişcăm degeţelele”.

DEC: Se va explica şi demonstra modul de lucru: se vor picta narcisele de polistiren


cu bureţeii pentru pictură.-O4 Se vor expune criteriile de apreciere a lucrărilor: respectarea
etapelor, acurateţe şi originalitate pe înţelesul copiilor. Pentru a crea o atmosferă plăcută, voi
asigura un fond muzical, cu melodii liniştitoare. Copiii vor fi ajutaţi şi îndrumaţi pe tot
parcursul activităţii. La final, copiii vor aşeza florile realizate în grădina vrăjitorului.
MOMENT DE EVALUARE:În scopul fixării momentelor principale ale povestirii,
copiii vor fi solicitaţi să precizeze titlul povestirii şi să redea ideile principale , folosind
personajele din polistiren.-O1 Li se va cere să spună ce i-a impresionat mai mult.

JOC DE MISCARE ÎN AER LIBER: „Carnavalul primăverii”- parada


florilor/insectelor de primăvară. Copiii ajutaţi de către educatoare se vor costuma în flori de
primăvară şi vor realiza o paradă prin grădiniţă în vizită la colegii lor, unde vor fi recita
poezii şi vor fi admiraţi şi aplaudaţi.

MOMENT DE REFLECŢIE: Se va face fixarea activităţii şi aprecieri asupra


participării şi comportamentului copiilor la activitate. Se fixează tema şi retrospectiva întregii
activităţii pe domenii de activitate.-O3 Pentru că toţi copiii au fost cuminţi şi harnici, Zâna
Florilor îi recompensează cu cutiuţe surpriză, baloane şi diplome.

S-ar putea să vă placă și