Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

DATA: 13.10.2020.
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădinița cu Program Prelungit ”Tudor Vladimirescu”
Craiova
PROPUNĂTOR: Prof. înv. preșc. Grecu Andreea Cristina
NIVEL DE VÂRSTĂ/GRUPA: 3-5 ani, nivel I, Grupa mică
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Când, cum și de ce se întâmplă?
TEMA INDEPENDENTĂ: „A, a, a...acum e toamnă, da!”
DOMENIUL DE ACTIVITATE: Domeniul Estetic și Creativ
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educație artistico-plasticǎ
MIJLOC DE REALIZARE: dactilopictură
TEMA ACTIVITĂȚII: „Morcovul”
TIPUL ACTIVITĂȚII: formare de priceperi şi deprinderi
SCOPUL ACTIVITĂŢII: Formarea deprinderilor de a reda prin tehnica dactilopicturii imaginea unui
morcov
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1 – Sǎ identifice culori şi forme din spaţiul înconjurător, numindu-le;.
O2 – Să utilizeze punctul plastic pentru umplerea cu pete de culoare a morcovului, lucrând îngrijit;
O3 – Sǎ execute corect tehnica dactilopicturii (umectarea policelui, presarea ponderata în culoare,
aplicarea culorii prin amprentare pe suportul de lucru).
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: Conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul;
Mijloace de învățământ:
Demonstrative: foi de desen, acuarele, pahare cu apă, şerveţele umede şi uscate, calculator, CD cu
cântece ambientale, imagini ale unor coșuri cu legume de toamnă în care se află și morcovi, morcov de
pluș și polistiren
Forma de organizare: frontal, individual;
EVALUARE/METODE ȘI INDICATORI:
observarea sistematică a comportamentului copiilor
analiza acțiunilor și corectarea imediată.
DURATA: 15 minute
LOCUL DE DESFĂȘURARE: Sala de grupă
BIBLIOGRAFIE:
1. BOTEZ S., SOLOVASTRU D., 2007, Atlas cu elemente de limbaj plastic: îndrumător pentru
educatoare, Bucureşti, Editura Aramis Print.
2. CULEA, Laurenţia, 2008, Activitatea integrată din grădiniţă, București, Editura Didactica
Publishing House.
3. GRAMA, Filofteia, PLETEA, Mioara, SPÂNU, Cristina, Laurenția CULEA, FOTACHE, Rodica.
4. CIUBOTARU, Angele și SESOVICI, Angela 2008, Ghid pentru proiecte tematice. Activităţi
integrate pentru preşcolari (3-5 ani), Bucureşti, Editura Didactică.
5. M.E.N, 2019, Curriculum pentru învăţământul preşcolar, București.

6. POPA, Floare, LAZA, Geta, JURCĂU, Mariana, Fantezie şi culoare (Ghid orientativ pentru
abordarea activităţilor artistico-plastice), Oradea, Editura Imprimeriei de Vest Oradea.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Nr. EVALUARE/
crt. EVENIMENTUL CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC STRATEGII DIDACTICE METODE ȘI
DIDACTIC Metode şi Mijloace de INDICATORI
procedee învățământ
1. Moment organizatoric Asigurarea condițiilor optime pentru buna Observarea
desfășurare a activității: sistematică a
- pregătirea materialului didactic necesar. comportamentului
copiilor.

2. Captarea atenției Se va realiza printr-o ghicitoare despre morcov: Surpriza Cartea cu Observarea
”Nas la omul de zăpadă, ghicitori sistematică a
Iepurele vrea să-l roadă!” Morcov de pluș comportamentului
(Morcovul) copiilor.

3. Anunțarea temei și a Copiii sunt anunțați că tema activitatății artistico- Conversația Observarea
obiectivelor plastice se numește „Morcovul”. sistematică a
comportamentului
copiilor.

4. Reactualizarea Se face reactualizarea cunoștințelor despre Explicaţia Observarea


cunoştinţelor legumele de toamnă: Demonstraţia Coșul cu legume sistematică a
 ”Ce ne-a adus toamna-n coș?” de toamnă comportamentului
 ”Ce legume recunoașteți?” Exerciţiul copiilor.

 ”Care este leguma preferată a iepurașilor?” Conversaţia


Evaluarea
răspunsurile şi
corectarea imediată
a greșelilor.

4. Prezentarea noului Se recunoaște și denumește materialul de pe


conţinut şi dirijarea măsuțe. Conversația Observarea
învăţării Se prezintă lucrarea model. Coșuri cu legume sistematică a
Se explică și demonstrează procedeul de lucru. Explicaţia de toamnă comportamentului
Se execută exercițiile pentru încălzirea muşchilor copiilor.
Demonstraţia
mici ai mâinii.
Evaluarea
Exerciţiul
răspunsurile şi
corectarea imediată
a greșelilor.
5. Executarea temei de Modul de realizare a sarcinii de lucru va fi Foi de desen,
către copii supravegheat discret pe parcursul activității acuarele, apă,
copiilor. Şerveţele
Copiii care întâmpină dificultăţi de ritm sau sunt
mai timizi, vor fi încurajaţi permanent.
Se va insista asupra executării corecte a tehnicii
dactilopicturii prin umectarea policelui, presarea în
culoare și aplicarea culorii prin amprentare.

6. Asigurarea retenției și Se fixează întrebându-i pe copii ce activitate au Conversația Observarea


a transferului desfășurat și titlul acesteia. sistematică a
comportamentului
copiilor.
7. Obținerea Se realizează prin așezarea lucrărilor copiilor pe Flipchart, Observarea
performanței flipchart, evidenţiindu-se efortul în realizarea Conversația lucrările copiilor sistematică a
lucrării și analizând modul în care acestea au fost Exercițiul comportamentului
create. copiilor.

8. Încheierea activității Se fac aprecieri asupra comportamentului pe durata Conversația Observarea


activității și a modului în care copiii au realizat sistematică a
lucrările. comportamentului
copiilor.

S-ar putea să vă placă și