Sunteți pe pagina 1din 16

PROIECT DIDACTIC

Educatoare:
Unitatea de învăţământ:
GRUPA: mijlocie
TEMA ANUALA DE STUDIU: “Când, cum și de ce se întâmplă?”
TEMA PROIECTULUI: ,,Primăvara, primăvara’’
SUBTEMA/ TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: “ În grădina de legume”
Tipul activităţii: consolidare
SCOPUL:- consolidarea capacității de a preciza pluralul unor substantive, de a formula
propoziții corecte din punct de vedere gramatical, și consolidarea deprinderii de a reda prin
ștampilare subiectul propus
COMPONENȚA ACTIVITĂȚII:
 Activități de dezvoltare personală (ADP) : Întâlnirea de dimineață “Cum să ne păstrăm
sănătatea? ” – Rutine Prezența, salutul, completarea calendarului naturii;
Servirea mesei-deprinderi de igienă și autoservire.
- Tranziții „Dimineaţa a sosit/ Toţi copiii au venit/ Haideți să ne adunăm /Cu toţii să
ne salutăm”–joc cu text ,, Rândul iute să-l formăm....” – versuri
- Jocuri și activități liber alese pe centre de interes (ALA):
Știință – “Micii grădinari” – plantarea unor legume timpurii (ceapă, usturoi)
Construcții - „Gardul grădinii de legume” – așezarea bețișoarelor pe polistiren
Joc de masă: - „Drumul legumelor la coș” - Labirint

ACTIVITATE PE DOMENII EXPERENȚIALE (ADE)


 Domeniul Limbă şi comunicare (DLC): Educarea limbajului - Joc didactic –
“ Micii grădinari” (precizarea pluralului substantivelor și formare de propoziții)
 Domeniul Estetic și Creativ (DEC): Activitate artistico-plastică: Tema plastică: Pata
de culoare, Subiectul: “Legume timpurii” – pictură prin amprentare
 Jocuri și activități liber alese de relaxare, recuperare și recreere (ALA):
Joc senzorial: Ghicește ce ai gustat!
Joc de mișcare: Cursa grădinarilor
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- O 1: să denumească leguma timpurie;
- O2: să precizeze singularul și pluralul substantivelor;
- O3: să formeze propoziții folosind cuvântul dat;
- O4 – să denumească materialele puse la dispoziție
- O5: să picteze prin ștampilare în conturul legumelor
- O6 – să planteze legume timpurii
- O7 – să obțină prin așezarea bețișoarelor pe polistiren gardul grădinii de legume
- O8 – să rezolve labirintul dat
- O9 – să analizeze lucrările proprii și ale colegilor conform criteriilor stabilite anterior

STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE:
 Explicaţia, conversaţia, problematizarea, jocul didactic, demonstrația
 MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: legume timpurii (ceapa verde, ridichii, salată,
spanac, mărar, usturoi verde), unelte, coșulețe , scrisoare, arpagic, semințe, jardiniere,
pământ, stropitoare, bețișoare, polistiren, fișe cu labirint.
 FORME DE EVALUARE: aprecieri stimulative,aplauze; aprecierea rezolvării corecte a
sarcinilor date; aprecierea răspunsurilor corecte; observarea comportamentului
preṣcolarilor.
LOC DE DESFĂŞURARE: sala de grupă, curtea grădiniței
DURATA: o zi
Jocul didactic “ Micii grădinari”
Sarcina didactică: să pronunțe corect denumirea fiecărei legume timpurii și a uneltelor, să
precizeze pluralul și singularul substantivelor date.
Regulile jocului: Marcel, grădinarul harnic a lăsat la ușă un coș cu legume timpurii, unelte de
grădinărit și un tractor cu remorcă. Educatoarea va numi un copil care va lua din coș o legumă sau
o uneltă. Acesta va denumi leguma/unealta și o va așeza în remorca tractorului, pronunțând
pluralul respectivului substantiv. Jocul continuă până când fiecare copil participă.
Complicarea jocului: În coșul grădinarului se mai află coronițe pentru fiecare copil. Dar ca să le
poată primi, aceștia vor forma propoziții folosind imaginea de pe fiecare.
Elemente de joc: surpriza, aplauze, mânuirea materialului, stimulente.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
 *** (2019) Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-5/7ani)
● Dumitrana, M., (1994), Educarea limbajului în învățământul preşcolar. Bucureşti: Ed.
Compania;
● *** (2005), Metodica predării activităților instructiv - educative în grădiniţa de copii,
Bucureşti: Ed. Humanitas
Scenariul didactic

Activitatea debuteazã cu Întâlnirea de dimineațã. Salutul se va realiza prin tehnica


comunicãrii rotative. Copiii sunt așezați în semicerc. Salutul pornește de la educatoare și este
continuat de toți preșcolarii, fiecare salutându-și colegul din dreapta, fără a se atinge. Prezența
este realizatã în manierã interactivã, copiii fiind solicitați sã-și așeze fotografia pe panou.
Atenția copiilor se îndreaptã spre calendarul naturii. Se va stabili ziua, data, luna,
anotimpul, vremea.
Elementul de noutate are loc în momentul în care bate cineva la ușă și lasă un coș cu
legume timpurii și o scrisoare de la un grădinar. “Dragi copii, Numele meu este Marcel, sunt un
grădinar harnic. Vă rog să mă ajutați să îmi așez legumele în remorcă pentru a merge cu ele la
piață. Fiți foarte atenți, iar dacă veți participa la activitate, la final, am o surpriză pentru voi. Cu
drag, Marcel.”

În continuare se va desfãșura activitatea pe domenii experiențiale ADE1 – Domeniul


Limbă și Comunicare (DLC): Educarea limbajului: joc didactic – “ Micii grădinari”.
Sarcina didactică: să pronunțe corect denumirea fiecărei legume timpurii și a uneltelor, să
precizeze pluralul și singularul substantivelor date.
Regulile jocului: Marcel, grădinarul harnic a lăsat la ușă un coș cu legume timpurii, unelte
de grădinărit și un tractor cu remorcă. Educatoarea va numi un copil care va lua din coș o legumă
sau o uneltă. Acesta va denumi leguma/unealta și o va așeza în remorca tractorului, pronunțând
pluralul respectivului substantiv. Jocul continuă până când fiecare copil participă.
Complicarea jocului: În coșul grădinarului se mai află pălării pentru fiecare copil. Dar
ca să le poată primi, aceștia vor forma propoziții folosind imaginea de pe fiecare.
Elemente de joc: surpriza, aplauze, mânuirea materialului, stimulente.

Se realizează un joc de probă, apoi jocul ropriu zis. Jocul se repetă până când participă toți
copiii.

Prin tranziţia „Rândul iute să-l formăm repede/ Lânga uşă ne-aşezăm, repede/ Şi cuminţi
să aşteptăm, repede/ Către baie să plecăm, repede educatoarea și preșcolarii părăsesc sala de
grupă, păstrând distanța, pentru a servi masa.
Urmează jocurile și activitățile liber alese pe centre de interes (ALA).
Educatoarea prezintã copiilor materialele din centre și sarcinile de lucru și le spune
copiilor că Marcel le-a trimis materialele pentru activitate, iar ei vor deveni grădinari pentru o zi.
La centrul Artã se va desfãșura activitatea pe domenii experiențiale - ADE 2 -
Domeniul Estetic și creativ - Activitate artistico-plastică. În acest centru copiii vor gãsi pe
mãsuțã fișe cu legume, guașe, ștampile. Preșcolarii vor picta prin ștampilare legumele. Se
stabilesc criteriile de evaluare: acuratețe, corectitudine, originalitate.
La centrul Știință, preșcolarii vor planta în jardiniere ceapă și usturoi, le vor uda și le vor
așeza la fereastră.
La centrul Construcții copiii vor construi gardul grădinii de legume prin așezarea
bețișoarelor pe polistiren.
La centrul Joc de masă preșcolarii vor rezolva un labirint.
Dupã prezentarea materialelor și a sarcinilor de lucru din fiecare centru, copiii își vor
alege centrul unde doresc sã lucreze. Educatoarea va merge pe la fiecare preșcolar, oferind
indicații și ajutor unde este cazul.
Dupã finalizarea sarcinilor, sunt evaluate lucrările realizate de copii. Copiii vor aprecia
lucrãrile proprii și pe cele ale colegilor, conform criteriilor prezentate.
Educatoarea emite aprecieri asupra activitãții desfãșurate.
Tranziţie: "Noi cu toții am lucrat /Și lucrul l-am terminat/ Haideți toți să ne distrăm/ În
joc să ne antrenăm ".
Pentru că au îndeplinit sarcinile propuse copiii vor desfășura jocul de mișcare ,, Cursa
grădinarilor”. Se împarte grupa în două echipe. Va porni câte un copil de la fiecare echipă care
va transporta câte o ridiche în lingură pe un traseu marcat de educatoare. Câștigă echipa care
termină prima traseul.

Urmează jocul jocul senzorial ,,Ghicește ce ai gustat”. Copiii sunt așezați în semicerc.
Educatoarea va trece pe la fiecare copil cu o tavă de legume. Copilul cu ochii închiși va lua o
legumă, o va gusta și va spune ce este.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Etapele Ob Durata Conținutul activității Strategii didactice Forme de
activității Op evaluare
Metode și Mijloace de Forme de
procedee învățământ organizare
1.Moment Se creează conditiile optime pentru desfășurarea
organizatoric 10 min
activității:-Aerisirea sălii de grupă ; Frontală Observarea
-Aranjarea mobilierului; Conversația Individuală
-Așezarea materialului în ordinea folosirii;
-Organizarea colectivului de copii pentru
desfășurarea activității. Întâlnirea de dimineațã:
Salutul: Bunã dimineața, (numele copilului)!
Prezența, Calendarul naturii

2.Captarea Se va realiza în momentul în care bate


atenţiei
cineva la ușă și lasă un coș cu legume timpurii și o Conversația coș cu Frontală Observarea
5 min scrisoare de la un grădinar. “Dragi copii, Numele legume comportamentului
copiilor
meu este Marcel, sunt un grădinar harnic. Vă rog tractor
să mă ajutați să îmi așez legumele în remorcă legume
Explicația
pentru a merge cu ele la piață. Fiți foarte atenți, iar scrisoare
dacă veți participa la activitate, la final, am o
surpriză pentru voi. Cu drag, Marcel.”
3.Anunţarea Se vor anunţa tema, obiectivele, modul de Observarea
temei şi a 2 min Explicatia Frontală comportamentului
desfăşurare al activităţii. Conversatia Individuală
obiectivelor copiilor
„Astăzi vom fi grădinari ”, îl vom ajuta pe
Marcel să transporte legumele la piață, le vom
denumi, vom forma propoziții, vom picta, vom
construi gardul grădinii și vom rezolva labirintul.

4. În continuare se va desfãșura activitatea pe


Dirijarea domenii experiențiale ADE1 – Domeniul
învățării Limbă și Comunicare (DLC): Educarea Frontală
limbajului: joc didactic – “ Micii grădinari”. Jocul didactic legume Frontală
Sarcina didactică: să pronunțe corect denumirea
18 min fiecărei legume timpurii și a uneltelor, să
precizeze pluralul și singularul substantivelor
Exercițiul
date.
Regulile jocului: Marcel, grădinarul harnic a Conversația
lăsat la ușă un coș cu legume timpurii, unelte de Tractor
grădinărit și un tractor cu remorcă. Educatoarea
va numi un copil care va lua din coș o legumă sau Observarea
o uneltă. Acesta va denumi leguma/unealta și o va comportamentului
așeza în remorca tractorului, pronunțând pluralul copiilor
respectivului substantiv. Jocul continuă până când
fiecare copil participă.
Elemente de joc: surpriza, aplauze, mânuirea
materialului, stimulente.
Se realizează un joc de probă, apoi jocul propriu
zis. Jocul se repetă până când participă toți copiii.

5. Obținerea Complicarea jocului: În coșul grădinarului Problematizare


se mai află pălării pentru fiecare copil. Dar ca să a frontală
performanței O1 7 min Pălării Observarea
le poată primi, aceștia vor forma propoziții
O2 folosind imaginea de pe fiecare. Explicația comportamentului
O4 Prin tranziţia „Rândul iute să-l formăm repede/ copiilor
Lânga uşă ne-aşezăm, repede/ Şi cuminţi să
aşteptăm, repede/ Către baie să plecăm, repede Conversația
educatoarea și preșcolarii părăsesc sala de grupă,
păstrând distanța, pentru a servi masa.
Răspunsurile
Urmează jocurile și activitățile liber alese pe
copiilor
centre de interes (ALA).
Educatoarea prezintã copiilor materialele din
centre și sarcinile de lucru și le spune copiilor că
Marcel le-a trimis materialele pentru activitate,
iar ei vor deveni grădinari pentru o zi. Fișe cu
La centrul Artã se va desfãșura activitatea pe legume
domenii experiențiale - ADE 2 - Domeniul Conversația
Estetic și creativ - Activitate artistico-plastică.
În acest centru copiii vor gãsi pe mãsuțã fișe cu Guașe
legume, guașe, ștampile. Preșcolarii vor picta prin
Ștampile
45 min ștampilare legumele. Se stabilesc criteriile de Individuală
O5 evaluare: acuratețe, corectitudine, originalitate. Se
vor realiza exerciții de încălzire a mușchilor mici
ai mâinii (închidem și deschidem pumnii, cântăm Conversația Jardiniere
la pian, ne spălăm pe mâini, morișca)
La centrul Știință, preșcolarii vor planta în Explicația Ceapă Individuală
jardiniere ceapă și usturoi, le vor uda și le vor Usturoi
așeza la fereastră. Demonstrația Bețișoare
La centrul Construcții copiii vor Polistiren
construi gardul grădinii de legume prin așezarea
bețișoarelor pe polistiren. Observarea
La centrul Joc de masă preșcolarii vor Individuală comportamentului
rezolva un labirint. Fișe cu copiilor
Dupã prezentarea materialelor și a sarcinilor de labirint
lucru din fiecare centru, copiii își vor Conversația
alege centrul unde doresc sã lucreze. Frontală
Educatoarea va merge pe la fiecare preșcolar, Explicația
oferind indicații și ajutor unde este cazul.
Dupã finalizarea sarcinilor, sunt evaluate
lucrările realizate de copii. Copiii vor aprecia
lucrãrile proprii și pe cele ale colegilor, conform Demonstrația
criteriilor prezentate. Frontală
Educatoarea emite aprecieri asupra activitãții
desfãșurate. Exercițiul
Tranziţie: "Noi cu toții am lucrat /Și lucrul l-am
O6 terminat/ Haideți toți să ne distrăm/ În joc să ne Frontală
antrenăm ".
O7 Pentru că au îndeplinit sarcinile propuse copiii Ridichii
vor desfășura jocul de mișcare ,, Cursa
O8 grădinarilor”. Se împarte grupa în două echipe.
Va porni câte un copil de la fiecare echipă care va Exercițiul
O9 transporta câte o ridiche în lingură pe un traseu
marcat de educatoare. Câștigă echipa care termină
prima traseul. Legume
timpurii Frontală
Urmează jocul jocul senzorial ,,Ghicește ce ai
gustat”. Copiii sunt așezați în semicerc. Exercițiul
Educatoarea va trece pe la fiecare copil cu o tavă
de legume. Copilul cu ochii închiși va lua o
legumă, o va gusta și va spune ce este.
Dupã finalizarea sarcinilor, sunt evaluate lucrările Observarea
6. Evaluarea O10 5 min Conversația Frontală comportamentului
realizate de copii. Copiii vor aprecia lucrãrile Lucrările
performanței copiilor
proprii și pe cele ale colegilor, conform criteriilor copiilor
prezentate.
Asigurarea Tranziţie: "Noi cu toții am lucrat /Și lucrul
Observarea
retenției și a l-am terminat/ Haideți toți să ne distrăm/ În joc să Jocul
comporta-
transferului 15 min ne antrenăm ". Frontală mentului
Pentru că au îndeplinit sarcinile propuse
copiii vor desfășura jocul de mișcare ,, Cursa Observarea
grădinarilor”. Se împarte grupa în două echipe. comporta-
Va porni câte un copil de la fiecare echipă care va mentului
transporta câte o ridiche în lingură pe un traseu
marcat de educatoare. Câștigă echipa care termină
prima traseul.
Urmează jocul jocul senzorial ,,Ghicește
ce ai gustat”. Copiii sunt așezați în semicerc.
Educatoarea va trece pe la fiecare copil cu o tavă Observarea
de legume. Copilul cu ochii închiși va lua o comporta-
legumă, o va gusta și va spune ce este. mentului
7. Aprecieri Sunt emise aprecieri asupra desfãșurãrii
și 4 min Frontală Observarea
activitãții și asupra comportamentului individual Conversația
recomandări Recompense comporta-
și colectiv al preșcolarilor. mentului
Preșcolarii vor primi recompense brățări
luminoase. Explicația
ANEXE

FIȘĂ

GĂSEȘTE DRUMUL LEGUMELOR LA COȘ!

NUME:
13.05.2021
RIDICHEA – PICTURĂ PRIN ȘTAMPILARE

13.05.2021 NUME:
SALATA VERDE – PICTURĂ PRIN ȘTAMPILARE

13.05.2021 NUME:
“Dragi copii,

Numele meu este Marcel, sunt un grădinar harnic. Vă rog


să mă ajutați să îmi așez legumele în remorcă pentru a merge
cu ele la piață. Fiți foarte atenți, iar dacă veți participa la
activitate, la final, am o surpriză pentru voi.

Cu drag, Marcel.”

S-ar putea să vă placă și