Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Unitatea:
Grupa: Mare ,
Data: 07.02.2022
Propunător: Rotaru Stefania
Tema anuală: „Când, cum și de ce se întâmplă?”

Proiect tematic: „Din tainele apelor”


Activitate integrată: ADP + ALA1 + ADE (DLC+DEC) + ALA 2
Elemente componente ale activităţii integrate:
ADP: „Prietenul meu, Nemo”
1. ALA1:
 Știință: „Găsește intrusul!” (joc de masă);
 Joc de rol: „De-a gospodinele” („Gătim pește!”);
 Constructii: „Barca pescarilor” (puzzle de covor);

2. ADE:
 DLC – Alfabetizare: „Peștișorul ” – de Ilie I. Mirea
(memorizare) ;
3. ADE:
 DEC – Arta: „Peștișorul” – pictură;
4. ALA2:
 ,,Peștii și năvodul” - joc de miscare
 ,,La pescuit” - joc de atentie.

Tipul activității: predare – invatare, formare de deprinderi


DIMENSIUNI ALE DEZVOLTARII:
Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;
Ascultarea activă a mesajului pentru înțelegerea și receptarea lui
(comunicare receptivă);
Activare și manifestare a potențialului creativ.

COMPORTAMENTE VIZATE:
Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj în vederea înţelegerii
şi receptării lui (comunicare receptivă);
Demonstrează înţelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor,
emoţiilor, semnificaţiilor (comunicare expresivă);
Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice;
Realizează sarcinile de lucru cu consecvență.

Obiective:
O1- sã audieze cu atenție textul poeziei;
O2- sa-și însușeascã conștient poezia;
O3- sã redea nuanțat și expresiv textul însușit;
O4- să-și compună creativ spațiul plastic;
O5- să redea prin tehnici specifice picturii tema dată;

Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observaţia, exerciţiul,
demonstrația, învăţarea colaborativă, metoda „Piramidei”, metoda „Turul
galeriei”.
Mijloace de învăţământ: coli de desen, acuarele, pensule, imagine
reprezentativă pentru textul poeziei, imagini reprezentând mediul acvatic și
jetoane înfățișând diverse viețuitoare, seturi tematice diverse (vase și
instrumente de gătit, pești – mulaje din plastic), piese puzzle de covor,
marioneta pluș (Peștisorul Nemo), etc.
Forma de organizare: individual şi pe centre.
Material bibliografic:

1. xxx – „Curriculum pentru educaţie timpurie”, 2019;

2. xxx – “Piramida cunoașterii: repere metodice în aplicarea


curriculumului preșcolar ”, Editura Diamant, 2014.
3. Lăzărescu, Păişi, Mihaela, Ezechil, Liliana – „Laborator preşcolar”, Ed.
V&I Integral, Bucureşti, 2011;
SCENARIUL ZILEI
Programul zilei începe cu Întâlnirea de dimineaţă. Doamna educatoare
salută copiii „Bine ne-am regăsit la Întâlnirea de dimineaţă”. Se face prezența
prin numărarea copiilor aflați sala de grupă, a fetițelor și a băieților. Se
completează Calendarul naturii, copiii precizează anotimpul în care ne aflăm,
se stabilesc ziua, luna, anul, apoi se selectează imaginile cu starea vremii din
ziua respectivă și îmbrăcămintea potrivită pentru aceasta.
Pe Scaunul autorului copiii îşi vor imagina poveşti cu titlul „Prietenul
meu, Nemo”. Noutatea zilei se va realiza prin vizita Peștișorului Nemo, care a
venit să le povestească cum în adâncuri au dispărut culorile, iar ceilalți
peștișori, prieteni de-ai lui, au acum solzișorii transparenți și nu mai au pic de
culoare… El vrea ca prietenii lui să fie fericiți din nou și îi roagă pe copii să îi
ajute să-și recapete culorile.
Pentru a-i putea ajuta să se bucure din nou, copiii vor rezolva sarcinile
primite la centre, vor memora poezia ”Peștișorul” de Ilie I. Mirea, vor picta liber
peștișori colorați respectând indicațiile din textul poeziei, vor respecta regulile
jocurilor ”Peștii și năvodul” și ” La pescuit”.
Tranziţia spre activitățile desfășurate pe centre se face prin recitarea și
executarea mișcărilor din poezia „Înviorare” de Valeria Boiculesi: „Dacã
vreau sã cresc voinic / Fac gimnasticã de mic / Merg în pas alergãtor / Sar apoi
într-un picior / Mã opresc, respir ușor… / Toatã lumea e a mea / Când m-așez
jos, la podea / Ãsta-i doar un început / Ia priviți cât am crescut!!!”.
Însoțiți de educatoare, preșcolarii trec pe la fiecare centru și intuiesc materialele
expuse:
- la centrul „Biblioteca” vor descoperi o imagine reprezentativa pentru
poezia pe care o vor memora: „Peștișorul” de Ilie I. Mirea.
- la centrul „Artă”, copiii vor picta respectând indicațiile din poezia învățată
si vor realiza „Peștișorul”.
- la centrul „Știință” preşcolarii au la dispozitie imagini reprezentând
mediul acvatic și jetoane înfățișând viețuitoare diverse din acest mediu, dar și
din alte medii de viață, iar ei vor avea ca sarcină „Găsește intrusul!”.
- la centrul „Joc de rol”, vor descoperi seturi tematice diverse, ustensile si
instrumente de gatit, mulaje de pești cu care se vor juca „De-a gospodinele”.
- la centrul „Constructii” vor descoperi piese de puzzle de covor si vor
construi „Barca pescarilor”.
Fiecare preşcolar trebuie să treacă pe la centrele „Bibliotecă” si „Artă” ,
unde se vor desfăşura activitatile pe domeniile experienţiale.
Copiii trebuie să ducă la bun sfârşit sarcinile date, educatoarea observând
modul de lucru, încurajând, stimulând și sprijinind preşcolarii.
După terminarea timpului de lucru, prin metoda „Turul galeriei”,
educatoarea va evalua alături de preşcolari activitatea desfăşurată în fiecare
centru, lucrările obţinute, va face aprecieri asupra modului de lucru şi asupra
bunei colaborări dintre copii.
Copiii vor părăsi sala de grupă fredonând jocul muzical „Bat din palme!”
(tranziţie).
În etapa a treia, se desfasoara jocul de miscare ”Peștii și năvodul”, în care
copiii-pești “înoată” in spațiul grupei, în timp ce doi copii, ținându-se de mână,
încearcă să-i prindă la mijloc, aceștia fiind ”năvodul”. Copilul care este prins
devine parte din ”năvod”, până când și ultimul copil este prins. Dacă ”peștele”
nu este prins, ”năvodul” se orientează către alt ”pește”.
Se desfăşoară un joc de probă pentru a se înţelege cât mai bine sarcinile şi a
se corecta eventualele greşeli.
Pentru jocul de atentie ,,La pescuit”, jucătorii se așază pe scaune, în cerc,
ținându-și mâinile pe genunchi, apropiate, cu palmele în jos. Unul dintre copii
intră în mijlocul cercului, el fiind pescarul (primește o pălărie de pescar). La
comanda educatoarei, el începe să se plimbe prin fața copiilor, atingându-i cu
mana pe dosurile palmelor și spunând
”La pescuit am fost
Să iau peștele gustos
Noaptea-ntreag-am pescuit,
Dar niciun pește n-am găsit”.
Cand spune ultimele cuvinte, cu palma sa loveste repede o palmă a
copilului la care a ajuns („îl pescuiește”). Acesta trebuie să se ferească,
retrăgându-și ambele palme. Dacă reușește să-l atingă, atunci fac schimb de
roluri. Dacă nu, continuă cu o nouă rundă.
Se desfăşoară un joc de probă pentru a se înţelege cât mai bine sarcinile şi
a se corecta eventualele greşeli.
Peștișorul Nemo felicită copiii pentru cunoştinţele lor, pentru atentie și
îndemânare, cooperare, spirit de echipă, perseverență. El le mulțumește copiilor
că prin eforturile lor au readus culorile și voia-bună sub ape si îi asigură că
munca lor va fi răsplătită pe masură (Copiii primesc biscuiți în formă de
peștișori).
DEMERS DIDACTIC
DLC – „Peștișorul ” de Ilie I. Mirea– memorizare

EVENIMENTU OB. CONȚINUTUL ACTIVITĂȚII STRATEGII EVALUARE


L DIDACTIC OP. DIDACTICE (INSTRUMENTE,
INDICATORI)

Asigurarea condiþiilor necesare bunei


desfãºurãri a activitãþii:
Moment  crearea spaþiului ambiental necesar;
organizatoric  pregãtirea materialelor didactice necesare;
 intrarea ordonatã a copiilor în sala de
grupã si asezarea pe pernute.
Întâlnirea de dimineaþã
Salutul. Prezența.
Calendarul naturii

Peștișorului Nemo a venit să le Conversația Observarea


povestească cum în adâncuri au dispărut euristică comportamentului
Captarea atenției copiilor si a
culorile, iar ceilalți peștișori, prieteni de-ai
interesului pentru
lui, au acum solzișorii transparenți și nu mai
activitate
au pic de culoare… El vrea ca prietenii lui
să fie fericiți din nou și îi roagă pe copii să
îi ajute să-și recapete culorile.
El dorește ca aceștia să învețe o poezie
despre prietenii lui. Este prezentată
imaginea sugestivă pentru poezia
”Peștișorul” de Ilie I. Mirea.
Anunțarea temei și Se anunţă copiii: Astazi vom invata poezia
a obiectivelor ”Peștișorul” scrisă de Ilie I. Mirea. Si Veti
descoperi si cât de ușor putem desena un Conversația
peștișor.
Dirijarea învățării Se recită model poezia, familiarizează Observarea
O1 copiii cu conținutul ei și se asigură de Explicația comportamentului
înțelegerea textului, verificând copiii cu Conversaţia copiilor si a
privire la cuvintele necunoscute / neînțelese
interesului pentru
din text. Acestea vor fi explicate, fiind
introduse și în alte propoziții cu ajutorul activitate
educatoarei.
Peștișorul
De Ilie I. Mirea
Desenăm foarte ușor
Orice fel de peștișor,
Din două arcuri culcate,
Față-n față așezate.

La un cap se-ncalecă
Tocmai ca o foarfecă,
Iar în cealaltă parte
Un arc mic capu- desparte.
Desenăm și o mărgică
Ochiul peștelui adică…
Iar din scurte linioare
La egală depărtare,
Îi fac aripile toate
De pe pântec și din spate.

Desenăm și coada-ndată
Cu o linie curbată.
Iar din linii ondulate,
Desenăm solzii pe spate.

Vezi că desenezi ușor


Orice fel de peștișor?

Educatoarea recită o dată prima strofă, apoi


cheamă unul sau doi copii să o repete. Se -aprecieri verbale
trece apoi la recitarea strofei a doua
(împreună cu prima) și repetarea lor de
către copiii care doresc. Educatoarea
explică copiilor cuvintele noi din poezie. Se
procedeaza la fel si cu urmatoarele strofe,
urmând ca apoi să fie repetată întreaga
poezie.
Obținerea O2 Este fixat titlul poeziei și preșcolarii care îl Explicația - întrebări
performanței O3 primesc pe Nemo trebuie să recite câte o - răspunsuri la
strofă din poezie. Conversaţia întrebări
Exerciţiul - observarea directă a
comportamentelor

Evaluarea La finalul activităţii educatoarea va face Conversaţia - aprecieri verbale


activităţii aprecieri individuale și colective asupra
modului în care au participat copiii la - recompense
activitate.

Tranziţia spre activitatea artistico-plastică se face prin jocul muzical „Bat din palme!”: „Bat din palme clap, clap,
clap/ Din picioare trap, trap, trap / Ne-nvartim, ne rasucim / Si la centru noi pornim. / Hai la stanga uite-asa / Si la
dreapta tot asa. / Ne-nvartim, ne rasucim / Si cu toti ne veselim”.
DEMERS DIDACTIC
DEC – „Peștișorul” – pictură

EVENIMENTU OB. CONȚINUTUL ACTIVITĂȚII STRATEGII EVALUARE


L DIDACTIC OP. DIDACTICE (INSTRUMENTE,
INDICATORI)
Moment - aerisirea sălii de grupă;
organizatoric - aranjarea materialelor necesare fiecărui
centru.
Captarea atenției Apelul la concentrarea atenției copiilor se Conversația
realizează prin vizualizarea imaginii
sugestive pentru poezia învățată, Imagine sugestivă
Observatia pentru poezie
”Peștișorul” de Ilie I. Mirea.
Sunt reamintite indicațiile din versurile
poeziei, cu ajutorul cărora copiii vor putea
realiza proprii peștișori.
Anunțarea temei și Copiii sunt anunțați că pot folosi - întrebări
a obiectivelor indicațiile din textul pe care tocmai l-au Conversația - răspunsuri la
învățat pentru a picta și ei câte un întrebări
”Peștișor”.
Educatoarea va solicita copiilor să
enumere pașii pentru realizarea peștișorului:
-se vor desena doua arcuri culcate, față în Conversația -intrebari
Reactualizarea față;
cunoștințelor -arcurile se prelungesc la un capăt, ca o
foarfecă;
-o linie mică va separa capul de corp; -raspunsuri la intrebari
-o mărgică va imita ochiul peștelui;
-din linii egale se realizează aripioarele
peștelui;
-cu o linie curbă se realizează coada;
-cu linii ondulate se realizează solzii.
Prezentarea și analizarea modelului
Copiii observă imaginea sugestivă pentru
poezia ”Peștișorul” de Ilie I. Mirea

Explicarea și demonstrarea tehnicii de


lucru Explicația Verbalizarea acţiunilor
Fiți atenți la mine, pentru că am să vă explic efectuate prin
Dirijarea învățării cum vom realiza peștișorul: vom înmuia Conversația
folosirea elementelor
pensula în apă, apoi în culoarea cu care de limbaj plastic
dorim să realizăm conturul peștișorului.
Toate elementele componente vor fi
realizate cu aceeași culoare. Când am
realizat toate părțile componente, așa cum
indică versurile învățate, putem picta intreg
peștișorul în culoarea dorită.
După fiecare culoare folosită, trebuie să
spălăm pensula.
Dacă ne murdărim, ne ștergem mânuțele.

Exerciții pentru încălzirea mușchilor


mici ai mâinii Exerciţiul
Voi executa împreună cu copiii exerciții
pentru încălzirea mușchilor mici ai mâinii:
„Plouă ușor, să auzim,
Cu vârf de degete masa lovim
Plouă mai tare, ploaia tot vine,
Lovim cu degetele bine!
Cad pietricele pe trotuare
Să ciocănim și noi mai tare!
Tună departe, tună acum
Batem cu pumnii: Bum,bum, bum!
Soare frumos s-a făcut
Un curcubeu a apărut!”
- închiderea - deschiderea pumnilor;
- batem palmele. Exerciţiul
Executarea temei de către copii
O4 Învăţarea Aprecieri verbale
Copiii execută mișcările, realizând părțile
componente ale peștelui, așa cum le-au colaborativă
O5
învățat din textul poeziei
Obținerea Fiecare copil pictează peștișorul, respectând Exerciţiul - observarea directă a
performanței O6 indicațiile din textul poeziei si modul de comportamentelor
utilizare a materialului didactic -rezolvarea sarcinilor
Evaluarea Educatoarea va aprecia modul de lucru,
activităţii dacă au respectat indicațiile din text,
acuratețea, modul cum si-au compus spațiul Conversaţia Participarea copiilor la
de lucru, îmbinarea culorilor; evaluare
Se fac aprecieri verbale individuale şi
Aprecieri verbale
generale asupra desfăşurării activităţii.
Peștișorul Nemo este foarte fericit că individuale și
prietenii săi sunt din nou plini de culoare și colective
voie-bună. El le este recunoscător copiilor
și îi răsplătește cu biscuiți-peștișori.

S-ar putea să vă placă și