Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

DATA:
CLASA: a VI-a
SCOALA
PROPUNATOR: prof. Năstăsache Ana -Maria
OBIECT: Educatie muzicala
SUBIECT: “Sincopa”
TIPUL LECTIEI: mixta
SCOP: Sa se familiarizeze cu noua formula metro-ritmica

PREMISE: TEORETICE: PRACTICE:


1. Duratele muzicale Descifrarea ritmica
2. Legato de durata si accentele Tactarea si interpretarea exemplelor muzicale
OBIECTIVE : PROBE:
1. Sa descifreze sa citeasca ritmic, in contextul a doua cantece,
un fragment ce cuprinde cel putin doua formule
de sincopa pe timp si pe jumatati de timp
2. Sa recunoasca sa recunoasca dupa dictare fragmentul in care
apare sincopa pe timpi si pe jumatati de timp
3. Sa exemplifice sa intoneze cu accentele corespunzatoare un
cantec cu sincope

MIJLOACE DIDACTICE:
- tabla, creta, manualul, caietul
- auditii muzicale

METODE :
- demonstratia (vizuala, auditiva, kinestezica), expunerea, dialogul, lucrul cu
cartea, redescoperirea, solfegierea ritmica, dictatul, auditia

DESCRIPTORI DE PERFORMANTA:
a) Pentru Bine – obiectivele 1,2,3
b) Pentru Satisfacator – obiectivul 3
SUCCESIUNEA SECVENTELOR DIDACTICE

Secventele Activitatea profesorului Activitatea elevilor


activitatii
1.Activitati Initiaza exercitii de incalzirea Executa, la indicatiile
introductive vocilor si extensia ambitusului profesoarei, exercitii diferite
pentru incalzirea vocilor si
extensia ambitusului (de la do1
la fa2)
2.Actualizarea Verifica prin intrebari cunostintele Raspund la intrebarile prof.
cunostintelor teoretice si practice ale elevilor cu
privire la masuri, accente principale
si secundare, timp, jumatate de timp,
formula ritmica, legato de durata
3.Pregatirea Intoneaza gama Sol Major in masura Intoneaza exercitiile cerute
fondului de 2, 3 , 4 timpi, accetuand regula:
apreceptiv primul timp al masurii are accent
puternic (accent principal).

Prezinta un exercitiu ritmic si Descifreaza ritmic exercitiul


foloseste legato de durata in diferite propus
localizari
4.Predarea Anunta titlul noului capitol : noi Asculta cu atentie explicatiile
propriu-zisa formule ritmice.
Pe baza exercitiilor ritmice propuse,
cere elevilor sa analizeze si sa
compare situatiile oferite.
Prezinta caracteristicile teoretice ale
sincopei pe timp si da mai multe
exemple.
Face corelarea intre legato si durata
cumulata.
Pentru sincopa pe jumatati de timp,
ofera alte exemple sau cere elevilor
sa injumatateasca duratele din
exercitiile ritmice propuse.
Noteaza pe tabla ideile principale: Noteaza pe caiete ideile scrise
pe tabla:
1.Deplasarea accentului de la
dreapta la stanga, de pe
timpul accentuat pe timpul
neaccentuat precedent, da
nastere sincopei pe timpi.
2. Sincopa se formeaza prin
legarea sau contopirea
sunetului de pe timpul
accentuat cu cel de pe timpul
neaccentuat.
3.Sincopa este de doua feluri :
pe timpi si pe jumatati de timp
4.Sincopa pe jumatati de timp
este foarte frecventa in muzica
populara.
Consolidarea Verifica prin intrebari daca elevii au Raspund la intrebari.
cunostintelor retinut principalele notiuni teoretice
nou asimilate expuse.
Canta, ca exemplu, ,,Cielito lindo” Descifreaza ritmic cantecul din
(pag 24) cerand copiilor sa manual, apoi il interpreteaza
recunoasca sincopele existente. individual si cu toata clasa.
Audiaza cu clasa “Dans ungar nr 5” Sesizeaza auditiv sincopa pe
de J. Brahms, ajutandu-i sa jumatati de timp
recunoasca auditiv sincopa pe
jumatati de timp
Dicteaza un fragment ritmic de 4 Scriu pe caiete, dupa dictare,
masuri, care sa contina sincope ritmul propus.
diferite.
Evaluarea Face aprecieri asupra modului in Fac autoevaluarea si
care elevii au participat la realizarea consemneaza rezultatele muncii
lectiei; noteaza rezultatele in catalog. lor.
Strang materialele folosite in
lectie.

S-ar putea să vă placă și