Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

PROPUNĂTOR: FODOR LUCIA


GRĂDINIŢA P.P.NR.12 TG.MUREŞ
TEMA ANUALĂ:”CU CE ŞI CUM EXPRIMĂM CEEA CE SIMŢIM”
SUBTEMA:”CĂLĂTORIND ÎN LUMEA CULORILOR”
TIPUL DE ACTIVITATE: DE TRANSMITERE DE CUNOŞTINŢE
LOCUL DE DESFĂŞURARE:SALA DE GRUPĂ

I. MOTIVAŢIA:
-activitatea este valoroasă deoarece preşcolarii au posibilitatea de a discuta despre
lumea minunată a culorilor,de a reflecta prin intermediul lor asupra propriiei
personalităţi,
-activitatea educă şi stimulează gândirea critică, permite copilului să facă
descoperiri,să identifice culorile,semnificaţia acestora;
-gândirea se dezvoltă prin identificarea soluţiilor optime la problemele cu care se
confruntă,justificând poziţia adoptată;
-activitatea este utilă deoarece activează elevii,îi ajută să-şi formeze deprinderi de
gândire şi comunicare,valoroase,pe termen lung;

II. OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:


a) specifice:
-să definească şi să înţţeleagă semnificaţia culorilor;
-să analizeze în situaţii diferite;
b)demonstrabile:
-să descrie semnificaşia culorilor;
-să construiască argumente;
-să comunice grupului propriile păreri,decizii,soluţii;
-să respecte opiniile diferite;
c)Obiective care necesită operaţii de gândire superioară.
-să analizeze critic diversele situaţii,să emită judecăţi de valoare;

III. CODIŢII PREALABILE:


-să posede informaţii despre culori,semnificaţia acestora,
-să selecteze aceste informaţii,să le categorizeze,
-să-ţi formeze competenţe de comunicare,cooperare,să posede deprinderi de
muncă în echipă sau grupuri mici;

IV. EVALUAREA:
-frontală-pe parcursul activităţii;
-finală-prin formularea unui eseu cu tema culorile;

V. RESURSE

V.1.RESURSE PROCEDURALE:
a) metode şi procedee: mozaicul,explicaţia,exerciţiul problematizarea,povestirea;
b)forme de organizare:frontală,pe grupuri,individuală;

V.2.RESURSE MATERIALE.
- jetoane cu cifre,texte despre interpretarea culorilor;
-computer,prezentare PPT;

V.3..RESURSE TEMPORALE.
45 minute
EVENIMENT DETALIEREA ACTIVITATEA STRATEGII EVALUARE
DIDACTIC ETAPELOR COPIILOR
(act.educatoarei)

.Organizarea -aranjarea -copiii răspund -explicaţia; -impuls emoţional


activităţii mobilierului ; provocărilor - exercţiul;
-aerisirea sălii de educatoarei;
grupă;
-pregătirea
materialului pentru
activitate;
-“spargerea ;
gheţii”,prin jocul
“îmi placi pentru
că....”;
–fixarea regulilor
de aur;
- cântecul “ Cearta
Culorilor”;

Anunţarea temei
Prezentarea
.EVOCAREA conţunutului Copiii răspund la
întrebarea:
- despre ce se
vorbeşte în acest
- dacă ne gândim la cântec?
denumirea Proba orală
cântecului ,ar putea copiii se gândesc şi Conversaţia
cineva să ghicescă descoperă un Exerciţiul
tema zilei? răspuns potrivit Învăţarea prin
Prezentare PPT – pentru tema descoperire
Povestea zilei,respectiv
Culorilor
1. Lingviştii ,
formulează “Călătorind în
propoziţii pentru” o lumea culorilor”
zi roşie” prezentarea
2.Grupa 2 arhitecţii
construiesc clădiri
albastre;
3.Naturaliştii – o
lume verde fără
poluare;
4.Kinestezicii –
rezolvă conflictul
culorilor;

Profesorul numără
de la 1 la 4 sau 5,în
vederea formării
“grupurilor casă”;

Educatoarea
repartizează Activitate
Realizarea imaginile pentru Copiii primesc Metoda mozaic independentă
sensului studiu; imagini de studiat;
se formează grupuri
de 4 sau 5
copii,numite
“grupuri casă”;
Se constituie 4/5
“grupuri de
experţi”,respectiv
toţi copiii, cu
numărul 1....toţi cu
nr,2......şi studiază
imaginile repartizate
de profesor;stabilesc
ideile principale şi
modul de predare
pentru colegi;
Copiii revin la
grupurile casă şi
predau conţinutul în
care sunt experţi
(predare reciprocă);
Se pot pune întrbări
suplimentare
experţilor;
Important este ca la
sfârşit toţi elevii să
educatoarea cere cunoască întregul
copiilor să text studiat;
formuleze un eseu Copiii
cu tema “ZIUA sintetizează .....
VERDE”;

Eseu (povestire
Reflecţie creată) 10
“ Ziua Verde mimute
Evaluare
Fişă de evaluare:
-completează enunţurile cu informaţiile corecte;
Încheiere:
Aprecieri asupra participării la activitate şi asupra comportamentului;

Extensie:
-dacă doriţi să vă îmbogăţiţi cunoştinşele despre culori,puteţi citi “Povestea
curcubeului”,despre tonuri şi nuanţe,despre cercul cromatic;

FIŞĂ DE EVALUARE: sub formă de desen şi orală;

Întrebări de tip lacunar:


- culorile primare sunt : roşu........................................
- enumeraţi culorile complementare pentru: roşu -
- galben -
- albastru -

- culoarea violet este culoare............................................

- culorile binare sunt următoarele: portocaliu,...............................

- alb şi negru sunt................................................................

- cum se obţine portocaliu (.........................................),

verde (..........................................) şi violet (.......................................);

Continuaţi numele curcubeului: RO......................

S-ar putea să vă placă și