Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Profesor: Burcea Adrian Marin


Data: 27.05.2022
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Nr.1 Găiseni, județul Giurgiu
Disciplina: Religie ortodoxă
Subiectul lecției: Importanța de a avea răbdare cu cei din jur
Clasa a III-a
Tipul lecției: mixtă
Scopul lecției: dobândirea unor noi cunoștințe despre răbdare.

Competențe generale:
CG1: Manifestarea valorilor și a cunoștințelor religioase în propriile atitudini și comportamente;
CG2: Aplicarea atitudinilor moral-creștine în diferite împrejurări ale vieții.

Competențe specifice:
C1: Explicarea celor mai importante aspecte ale pildei semănătorului;
C2: Utilizarea în diferite contexte a expresiilor și a noțiunilor religioase nou învățate;
C3: Argumentarea importanței răbdării în relație cu Dumnezeu, sine și cu semenii
C4: Recunoașterea importanței răbdării în viața creștină ;

Competențe derivate

a) cognitive:
C.C.1: cunoașterea importanței prezenței răbdării în viața de zi cu zi;
C.C.2: explicarea termenilor de „pilda” și „virtute”;
C.C.3: formularea de opinii cu privire la rabdare.
b) formativ-educative:
C.E.1: însușirea modalităților de manifestare a răbdării față de semeni;
C.E.2: manifestarea reflecției critice față de responsabilități asumate față de cei din jur.

Strategia didactică:

1. Metode și procedee: conversația, explicația, observarea dirijată, povestirea, lectura expresivă, meditația religioasă;
2. Mijloace de învățământ: fise de lucru, prezentare PPT, laptop, videoproiector, icoane;
3. Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală

Resurse:
Oficiale:
-Programa școlară pentru disciplina Religie ortodoxă, clasa a III-a;
-Planificarea calendaristică orientativă, clasa a III-a;
-Proiectarea unității de învățare „Viața creștinului împreună cu semenii”.

Temporale:
Nr. de lecții: 1
Durata: 45 min;

Bibliografice:
1. Biblia sau Sf Scriptură, Editura Institutului Biblic și de Misiune ale BOR, București, 1982
2. Benga Cristina, Ciachir Aurora et alii, Religie – cultul ortodox, manual pentru clasa a III-a, Editura Corint Logistic, București,
2021;
3. Cucoș, Constantin ( coordinator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivat și grade didactice, Editura Polirom , Iasi,
1998;
4. Șebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opriș, M. Opriș, D, Metodica predării religiei, Editura “ Reîntregirea”, Alba – Iulia, 2000;
Scenariul didactic

Nr. Etapele lecției C. Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode și Mijloace Forme de Evaluare
crt. (min) procedee de organizare
învățământ
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1. Momentul 2 -Salutul -Salutul Conversați Activitate
organizatoric -Rugăciunea -Rugăciunea a frontală
-Notarea absențelor -precizarea absenților
-Pregătirea pentru începerea -Pregătirea pentru
orei începerea orei
2. Verificarea 6 Profesorul propune elevilor - elevii ascultă Explicația Planșă Activitate Aprecieri
cunoștințelor un joc pentru a recapitula indicațiile frontală verbale
dobândite cunoștințele dobândite profesorului.
anterior. Elevii au în față o
scară care conduce către
RESPECT, însă treptele îi
lipsesc.
Profesorul cere elevilor să
răspundă la întrebările - Elevii ascultă Exercițiul
adresate, iar fiecare răspuns întrebările și
corect este notat pe o treaptă răspund .
care este așezată pe planșă.
3. Pregătirea 3 Elevii sunt întrebați cine Elevii Conversați Activitate Aprecieri
elevilor pentru sunt persoanele pe care ei le răspund ...mama..., ... a frontală verbale
receptarea noilor respectă cel mai mult și de .tata..., ...doamna
cunoștințe ce. învățătoare...
Profesorul îi întreabă pe ....pentru că ne
elevi de ce aceste persoane iubesc..., ... au
sunt respectate de ei. răbdare cu noi...

4. Anunțatea titlului 2 Se anunță și se scrie pe tablă Elevii scriu în caiete Conversați Caietul Activitate
și a competențelor titlul lecției: „Importanța de data și titlul lecției a frontală
date a avea răbdare”
-se prezintă competențele
urmărite
5. Comunicarea și 17 Profesorul prezintă Elevii ascultă cu Conversați
însușirea noilor conținutul lecției cu ajutorul atenție și notează în a
cunoștințe unei prezentări PowerPoint caiete elementele
și a unei planșe pom pe care importante. Activitate
o va completa pe parcursul frontală
orei împreună cu elevii. Descrierea
Profesorul le prezintă Elevii ascultă cu Caietul
elevilor importanța răbdării atenție explicațiile
în viața creștinului, care profesorului. Explicație
crește în inimile oamenilor a Prezentare
C2 adevărate virtuți creștine PPT
precum iertarea, înțelegerea,
blândețea, dragostea,
nădejdea.
Profesorul le explică Elevii notează în
termenul de „virtute” și trec caiete. Meditația
definiția acestui cuvânt în religioasă
caietele de lucru.
La fiecare virtute Elevii ies la tablă.
menționată profesorul invită
un elev la tablă pentru a
așeza în copacul virtuților
un măr inscripționat cu
virtutea menționată.
Cu ajutorul prezentării PPT,
C3 profesorul le amintește
elevilor de răbdarea de care
a dat dovadă Mântuitorul în Conversați
activitatea Sa pe pământ. a
Profesorul le prezintă
elevilor pilda semănătorului,
C1 pe care Domnul Hristos a
rostit-o, pentru a le prezenta
valoarea răbdării și
beneficiile acesteia în viața
lor. Elevii își expun
Profesorul explică elevilor ideile.
valoarea răbdării în procesul
de dobândire al darurilor de
C4 la Dumnezeu
6 Fixarea și 6 Elevii vor primi o fișă de Elevii ascultă Explicația Fișa de Activitate
sistematizarea lucru, iar profesorul el va indicațiile primite. lucru individual
cunoștințelor explica cerințele. ă
Elevii rezolvă singuri Elevii rezolvă fișa! Exercițiul
cerința, iar la expirarea
timpului, vor citi rezolvările Conversați
și vor corecta dacă au greșit. Elevii prezintă a Activitate Aprecieri
rezultatele! frontală individual
e
7. Asocierea, 5 Profesorul prezintă elevilor Elevii ascultă cu Lectura Activitate
generalizarea și aspecte importante din viața atenție. frontală
aplicarea sfintei Iponomi, care a trăit
în secolul al XIII-lea, într-o
perioadă grea pentru
creștini. Ea a fost o
împărăteasă foarte
credincioasă, înțeleaptă și
curajoasă. A avut 8 copii, pe
care i-a educat cu dragoste
și răbdare. Ultima parte a
vieții a petrecut-o în
mănăstire. Acolo a purtat
numele de Iponomi, care Elevii discută cu Conversați Aprecieri
înseamnă Răbdare. profesorul. a verbale
Elevii sunt rugați să
identifice persoane din viața
lor cu virtuți asemnătoare.
8. Aprecierea 1 Se fac aprecieri generale și Elevii ascultă cu Explicația Activitate Aprecieri
activității elevilor individuale privind atât atenție precizările frontală individual
pregătirea elevilor pentru profesorului. e
lecție, cât și implicarea lor
în predarea noilor cunoștințe
Se notează elevii care au
participat activ.
9. Precizarea și 2 Se anunță, se explică și se Elevii scriu tema pe Explicația caiet Activitate
explicarea temei notează pe tablă tema. caiet. frontală
pentru acasă „Realizati 3 propoziții cu
termenul „rabdare” și notați-
le în caiet.”
10. Încheierea 1 -Rugăciunea -Rugăciunea
activității -Salutul -Salutul
Oglinda tablei
Importanța de a avea răbdare cu cei din jur

- virtutea este o calitate înaltă a sufletului omenesc;


- Domnul Hristos este modelul nostru de răbdare
Fișă de lucru

1. Cuvintele de mai jos s-au amestecat. Găsește proverbul ascuns:

a) Cu marea. răbdarea treci

b) orice. Cu poți răbdare învinge

c) strică Graba treaba.

d) greșește. Cine rabdă nu

S-ar putea să vă placă și