Sunteți pe pagina 1din 5

Grădiniţa Step by Step cu PP şi PN “Rază de Soare “, Ploieşti

PROIECT DE ACTIVITATE
DIDACTICĂ

,,Așează-mă la locul meu,,

Prof. Înv. Preşc.: GANEA RALUCA


An şcolar 2020-2021

PROIECT DE ACTIVITATE

GRĂDINIŢA: Step by Step „Rază de Soare” Ploieşti


DATA: 29.09.2020
GRUPA: Mare „Cercetaşii”
EDUCATOARE: Ganea Raluca
TEMA ANUALĂ: „”
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: „”
TEMA ZILEI: „Darurile toamnei”
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual
FORMA DE REALIZARE: joc didactic
SCOPUL ACTIVITĂŢII:

 Consolidarea deprinderilor de a
 Exersarea deprinderii de a compune în mod original şi personal tema propusă.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Toţi copiii, la sfâ rşitul activită ţii, vor fi capabili:


O1: Să numeasca minim trei culori din cele patru
O2: Să numească minim trei forme geometrice din cele folosite
O3: Să numere corect în concentrul 1-5

STRATEGII DIDACTICE:

 Metode şi procedee: explicatia, conversatia, demonstraţia, observatia, exerciţiul,


 Material didactic: forme geometrice de diferite culori, planșă cu casă din forme
geometrice, tablă magnetică
LOCUL DESFĂŞURĂRII: sala de grupă

DURATA: 30 min

BIBLIOGRAFIE:
Curriculum pentru educaţia timpurie, 2019
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII (DLC, DEC)

Nr. ETAPELE CONŢ INUTUL ACTIVITĂ Ţ II STRATEGII EVALUARE


Crt. ACTIVITĂ Ţ II DIDACTICE
- se aerisește sala de grupă;
Moment - se așează scaunele în semcerc;
organizatoric - se așează materialele necesare
desfășurării activității.

1.
Se poartă o scurtă conversație despre
Reactualizarea familie, despre casa unde locuiesc
2. cunoştinţelor (casă/bloc) și despre ce formă au. Conversatia Analiza
răspunsurilor
Explicaţia oferite de
preṣcolari

Captarea
atenţiei Captarea atenţiei se va face printr-o Conversaţia Observarea
3. imagine cu o casă formată din mai multe comportame
forme geometrice, pe care copiii le vor ntului
identifica. copiilor

Educatoarea va propune copiilor sa


Anunţarea desfăşoare jocul didactic „Așează.mă la locl Explicaţia
4. temei şi a meu”. Observarea
obiectivelor Se anunţă obiectivele utilizandu-se un comportame
limbaj adecvat preşcolarilor. Conversaţia ntului
copiilor

Copiii vor desfăşura jocul didactic


„Așează-mă a locul meu”. Explicaţia

Sarcina didactică: denumirea


formelor geometrice, specificarea culorii pe
care acestea le au, lipirea acestora pe tabla
magnetică.
Desfăşurarea Elementele de joc vor fi introduse:
5. activităţii surpriza, aplauzele, recompensa.
Jocul didactic
Activitatea va începe cu prezentarea
regulilor jocului şi a modului de
desfăşurare. Educatoarea numeşte un copil; Explicaţia
acesta alege un jeton cu o formă geometrică
o numeste, spune ce culoare este și o așează
pe tablă în mulțimea corespunzătoare.
Desfăşurarea jocului de probă: se va
Demonstraţia
desfăşura un joc de probă pentru verificarea
înţelegerii regulilor jocului de către copii.
Desfăşurarea propriu-zisă a
Analiza
jocului. Se vor antrena cât mai mulţi copii în
raspunsurilor
joc, permanent se va corecta exprimarea si observarea
Exerciţiul comportame
acestora. Se va urmări respectarea regulilor
ntelor
de joc. Răspunsurile corecte vor fi aplaudate copiilor
de copii.
Complicarea jocului I: Copiii vor
Exercițiul
pun mâna la ochi, educatoarea v-a muta
piesele de la locul lor. Copiii vor identifica și
Observarea
corecta greșelile greșelile.
comportame
II: Preșcolarii vor așeza formele ntului
copiilor
geometrice în ordine, de la cea mai mică
Exercițiul
piesă, la cea mai mare.
plastice. Educatoarea le va prezenta copiilor
câteva lucrări model.

- Se fac aprecieri verbale cu privire la


Obţinerea feed- Conversaţia observarea
modul în care copiii au răspuns
6. back-ului comportame
ntelor
copiilor

7.
Asigurarea Verificare
Aşezaţi la măsuţe, educatoarea le va pune
retenţei şi a orală
copiilor întrebări cu privire la activitatea
transferului Explicaţia Aprecirea
desfășurată:
Conversaţia raspunsurilor
- Ce forme geometrice am recunoscut
corecte
astăzi?
- La noi în clasă avem obiecte care au
forme geometrice?
- Dar la voi acasă?
8. Educatoarea face aprecieri asupra activităţii Aprecierea
Încheierea Conversatia modului de
şi oferă recompense.
activităţii lucru

S-ar putea să vă placă și