Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

La limba și literatura română


Clasa: I
Unitatea de învățare: Ne așteaptă o lume fermecată
Subiectul lecției: Sunetul [c]
Competențe specifice:
Competența specifică 1. Receptarea mesajului oral în situații de comunicare, manifestând
atitudine pozitivă, atenție și concentrare
Competența specifică 3. Receptarea textelor literare și nonliterare prin tehnici de lectură
adecvate, dând dovadă de citire corectă, cursivă și expresivă
Unități de competențe:
1.4. Distingerea cuvintelor dintr-o propoziţie, a silabelor dintr-un cuvânt, a sunetelor dintr-o
silabă.
3.1. Citirea corectă şi conştientă a silabelor, cuvintelor și propozițiilor scrise cu litere de tipar
sau de mână.
3.2. Citirea corectă, cursivă, fluentă a unui text literar/nonliterar.
Obiectivele lecției:
La sfârșitul lecției, elevul va fi capabil:
O1: să găsi unde este ilustrată litera [c];
O2: să diferenția sunetul [c] de alte sunete;
O3: să numeasca cuvintele care conțin sunetul [c];
O4: să identifice corect sunetul [c];
O5: să recunoasca sunetul [c] în cuvinte;
Metode și tehnici: explicația, conversația,0lucrul cu manualul, instruirea prin tehnici
audio/video.
Materiale didactice: manual, fișe pentru lucru individual, proiector, materiale audio/video.
Tipul lecției: lecție de formare a capacităților de aplicare a cunoștințelor;
Referințe bibliografice:
1. Curriculum Național. Învățământul primar, Chișinău, Lyceum. 2. Maria Buruiană, Aurelia
Ermicioi, Petronela-Vali Slavu, Constantin Dragomir; Abecedar: manual pentru clasa I,
Chișinău, Editura Știința, 2021. 3. Ghid de implementare a curriculumului pentru
învățământul primar. Chișinău: MECC, 2018.
Demersul lecției:
Profesoara(pregătește cele necesare pentru oră)
Evocare:
Profesoara: - Bună ziua, scumpii mei elevi!
Elevii: - Bună ziua, doamna învățătoare!
Profesoara: - Acum, dragii mei, vreau să-mi spuneți câte un cuvinte care să conțină cu două
silabe și un cuvinte care să conțină trei silabe.
Elevul 1: - Cuvintele ,masa’’ și ,,pară’’ conțin două silabe.
Elevul 3: - Cuvintele ,,cireșe’’ și ,,maimuță’’ conțin trei silabe .
Elevul 4: - Cuvintele ,,lingură’’ și ,,soră’’ prinul cuvânt începe cu trei silabe ,iar in al doile
sunt 2 silabe.
Profesoara: - Bravo! V-ați descurcat de minune!

Realizarea sensului:
Profesoara: (citește o poezie)
Cucurigu-Piticot,
Cu barba până la cot,
Cu pieptăraș de mătase,
De ce cânți la cinci, la șase
Și pe micii copilași
Să doarmă tu nu îi lași?
Cucurigu cot-cot-cot
Orele eu le socot.
Profesoara: - Cum credeți ce sunet vom învăța noi astăzi?
Elevii: - Sunetul [c].
Profesoara: - Da. Foarte corect. Acum, deschidem cu toții Abecedarul la pagina 60 și o să
analizăm împreună imaginea de sus.
Profesoara: - Pe cine și ce vedeți în imagine?
Elevul 2: - Eu văd o fetiță care ține in mână o pisica.
Elevul 3: - Dar eu în imagine văd și animel,cățel,caluț, și mai este o casă în imagine.
Profesoara: - Bravo! Într-adevăr,în imagine sunt copii si animalele câine,cal.pisicăcasa. Ce
sunet ați auzit în cuvintele rostite de mine?
Elevii: - Sunetul [c].
Profesoara: - Dragii mei, eu vreau să vă spun că acest sunet nu se găsește doar la începutul
cuvântului, dar și în mijocul și la sfârșitul unui cuvânt.
Profesoara (rostește un cuvânt): - ,,Cal ’’. Spuneți unde se află sunetul [c] ?
Elevul 1: - Sunetul [c] se află la începutul cuvântului.
Profesoara: - ,,Parc’’, unde găsim sunetul [c]?
Elevul 3: - Aici îl găsim la sfârșitul cuvântului.
Profesoara: - Bravo! Dar acum unde ,,piescui’’, unde se află sunetul [c] ?
Elevul 2: - El se află în mijlocul cuvântului.
Profesoara: - Bravo! V-ați descurcat minune!

Reflecție:
Profesoara (se ocupă de tehnică și pregătește derularea unui video)
Profesoara: - Iar acum, scumpii mei, eu vă voi arăta un video, unde este recitată o poezie. Eu o
să opresc după fiecare vers recitat și voi o să-mi spuneți în ce cuvinte am întâlnit sunetul [c] și
unde se află acesta. Vă rog să ascultați cu mare atenție!
Cartea pe care-o citesc
Pe cal călăresc
În căruț mă sui
Doar cănd obosesc
Un păun cu o coadă
Casa vrea s-o vadă,
Cine șade-n ea
Chiar bunica mea
Și am să scriu deoarece
Știu de-acum trei litere:A..B..C..

Profesoara: - Cine dorește să ne spună în ce cuvânt am întâlnit sunetul [c] din primul vers și
unde se găsim acesta ?
Elevul 3 : - În primul vers sunetul [c] se află în cuvântul ,,Cartea’’ și este la începutul
cuvântului.
Profesoara: - Bravo! Acum unde întâlnim sunetul [c] în al doilea vers?
Elevul 5: - În al doilea vers sunetul [c] este în cuvântul ,,cal’’ și ,,călătoresc’’ se afla la
începutul primului cuvânt,dar la al doile cuvânt se află la început și la sfârsit.
Profesoara: - Dar în al treilea vers este sunetul [c] sau nu ?
Elevul 6: - Este! – În al treilea vers sunetul [c] este în cuvântul ,,căruță” și se afla la începutul
cuvântului.
Profesoara: - Dar în versul patru unde gasim sunetul [c]?
Elevii:- Nu este sunetul [c]!
Profesoara: - Foarte bine! Și în ultimul vers unde se află sunetul [c] ?
Elevul 1: - Sunetul [c] îl găsim în cuvântul ,,coada’’ și se află la începutul cuvântului.
Profesoara: - Sunteți foarte bravo! V-a plăcut această activitate?
Elevii: - Da!
Profesoara: - În Abecedar, la pagina si 60 sunt niște imagini în partea dreapta los. Acum, voi
o să-mi spuneți ce este reprezentat în aceste imagini. Ne uităm atent la desene si dupa îmi veți
spune cum face fiecare animal. Ce vedeți în prima imagine?
Elevul 1: - Eu în prima imagine văd o pisică.
Profesoara: - Și ce sunet are pisica?
Elevul 1: - Pisica are sunetul de, Miau!Miau!
Profesoara: - Ce vedeti în a doua imagine?
Elevul 2: În a doua imagine este o vaca.
Profesoara: - Și ce sunte are vaca?
Elevul 2: - Vaca are sunetul de, Mu! Mu!.
Profesoara: - Ce vedeți în imagine a treia?
Elevul 3:- În a treia imagine este o rață.
Profesoara: Și ce sunet are rața?
Elevul 4: -Sunetul raței este,Mac! Mac!
Profesoara: Bravo! V-ati descurat de minume cu însărcinare data de mine! Și toate cuvintele și
sunetele animale, conțin sunetul[c].
Extindere:
Profesoara: - Mulțumesc dragii ele ,că ați particita la acesta lectie.La revede dragii elevii.
Elevii: - La revedere,doamnă învățătoare!

S-ar putea să vă placă și