Sunteți pe pagina 1din 36

TEMA ANUALĂ DE STUDIU:

Când, cum și de ce se întâmplă?


TEMA SĂPTĂMÂNALĂ:
”De unde pornim și unde ne oprim?”

Prof. Înv. Preșc. Tudor Lucia


Grădinița cu P.N. nr. 10
(structură a G.P.P. nr. 23), Ploiești
Director:
Prof. Voica Cristina
Luiza
An școlar 2021-2022
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

DATA: 05.05.2022
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu Program Normal nr. 10, Ploiești
PROF. ÎNV. PREȘC.: Tudor Lucia
NIVEL I: Grupa mică
TEMA ANUALĂ: Când, cum și de ce se întâmplă?
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: ”De unde pornim și unde ne oprim?”
FORMA DE ORGANIZARE: activitate integrată
DOMENII EXPERIENȚIALE: DȘ 2 (activitate matematică) și DOS 2 (activitate practică)
MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic, confecționare
TIPUL ACTIVITĂȚII: consolidare de cunoștințe și deprinderi
ELEMENTELE ACTIVITĂȚII INTEGRATE:
 ADP - ÎD: „Pe unde merge fiecare?” (observare + conversație)
 ALA 1: Artă: „Bărcuța” (confecționare)
Joc de Masă: „Unde este locul meu?” (sortare jetoane)
Joc de rol: „Mijloace de transport dulci” (preparare gustări)
 ADE: „În zbor, pe ape sau pe asfalt…”
o DȘ 2: „Provocarea mijloacelor de transport” (joc didactic)
o DOS 2: „Racheta” (confecționare)
 ALA 2: „Trenul Tuc-Tuc” (joc muzical)

SCOPUL ACTIVITĂȚII: Consolidarea cunoștințelor cu privire la mijloacele de transport


studiate și exersarea deprinderilor matematice cu cifrele 1, 2, 3.

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


 Motricitatea grosieră și motricitatea fină;
 Conduită senzorio-motorie, pentru orientarea mișcării;
 Sănătate (nutriție, îngrijire, igienă personală) și practici privind securitatea personală;
 Autocontrol și expresivitate emoțională;
 Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități);
 Activare și manifestare a potențialului creativ;
 Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și
cunoașterea mediului apropiat.

COMPORTAMENTE AȘTEPTATE:
 Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei;
 Utilizează simțurile (văzul, auzul, simțul tactil, mirosul) în interacțiunea cu mediul
apropiat;
 Realizează sarcinile de lucru cu consecvență;
 Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni,
emoții proprii;
 Manifestă creativitate în diverse activități;
 Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare;

STRATEGII DIDACTICE:

 Metode și procedee: conversația euristică, conversația, observația, exercițiul,


explicația, demonstrația, pictura, decorare, metoda cubului, problematizarea, lucrul
individual, turul galeriei;

 Mijloace didactice: catalogul grupei, calendarul naturii, cântec, imagini cu mijloace


de transport, decor, cofraj de ouă, frigărui, acuarele, apă, pensule, hârtie colorată,
lipici, planșe suport, jetoane, farfurii de plastic, biscuiți pătrați și rotunzi, bomboane,
fructe, frișcă, sticks-uri, șorțulețe și baticuri de bucătar, sos de ciocolată, tablă
magnetică, cub, machete cu mijloace de transport, bilete, roată cu imagini, plicuri cu
sarcini, jetoane cu mijloace de transport și cu numere, panou din polistiren, cilindre
de carton, machetă cu astronaut, model de rachetă, hârtie colorată, hârtie gumată;

 Forma de organizare: frontal, individual;

 Forme de evaluare: observarea sistematică a comportamentului preșcolarilor,


aprecieri verbale, analiza răspunsurilor preșcolarilor, analiza lucrărilor preșcolarilor,
aplauze.
BIBLIOGRAFIE:
1. Curriculum pentru educația timpurie, anexa la ordinul ministrului Educației Naționale, nr.
4694/02.08.2019;
2. Suport pentru explicarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează
curriculum pentru educație timpurie, 2019;
3. Metode interactive de grup, Ghid metodic, Silvia Breben, Editura Arves, Craiova,
2002;
4. „Prin lumea poveștilor – Mapa cadrului didactic”, editura Edu, Târgu Mureș, 2016;
5. Scrisoare metodică pentru anul școlar 2021-2022;
6. www.twinkl.ro.

SCENARIUL DIDACTIC

1. Întâlnirea de dimineață: „Pe unde merge fiecare?”


După primirea copiilor la grădiniță și servirea micului dejun, ne adunăm într-un cerc pe
covor. Le spun ”Bună dimineața, dragi isteți!” copiilor, iar ei răspund și se salută unul pe
celălalt. Facem prezența și discutăm despre ”Calendarul Naturii” împreună, astfel: copiii sunt
rugați să privească pe fereastră, să spună ce fel de vreme e afară, să aleagă jetonul potrivit și
să-l așeze la locul care indică starea vremii. Se precizează ziua în care ne aflăm (marți), se
amintește ce zi a fost ieri (luni), ce zi va fi mâine (miercuri), luna și anul în care ne aflăm.
”Noutatea zilei” o reprezintă decorul din clasă. Le prezint copiilor mijloacele de transport care
au venit în vizită la noi în clasă și, împreună cu aceștia, le denumim pe fiecare și spunem pe
unde merge fiecare (pe apă, pe șine, pe drum sau prin apă).
Tranziție: Înviorarea de dimineață – gimnastică pe muzică

2. Activități liber alese 1:


Se trece la activitățile pe centre de interes. Le prezint copiilor centrele, materialele
necesare și le reamintesc că fiecare dintre ei va lucra, la un momentdat, la toate cele trei centre.
În cadrul centrului Joc de Masă copiii vor avea la dispoziție câte o planșă cu fiecare mediu
precizat anterior (aer, apă, drum și șine) și jetoane cu mijloace de transport pe care le vor sorta
în funcție de locul prin care se deplasează fiecare. La centrul Arte preșcolarii vor confecționa
o bărcuță dintr-un cofraj de ouă pe care o vor picta și o vor decora după bunul plac, iar la centrul
de Joc de Rol vor avea la dispoziție câteva ingrediente dulci (fructe, biscuiți, bomboane, sticks-
uri, frișcă) din care vor pregăti gustări dulci sub formă de tren, bărcuță, avion sau balon cu aer
cald. Le voi reaminti copiilor că trebuie să lucreze frumos, îngrijit, în liniște și colaborând cu
membrii grupului.
După rezolvarea sarcinilor se va purta o discuție cu copiii, despre lucrările realizate de
aceștia și vor primi aprecieri și încurajări verbale.
Tranziție: ”Roțile de autobuz” – cântec și mers ritmat până la scăunelele aflate în
semicerc în spatele sălii de grupă. Astfel se va trece la activitățile pe domenii experiențiale.

3. Activități pe domenii experiențiale:

 Domeniul Științe 2 (activitate matematică) – Joc didactic – „Provocarea mijloacelor


de transport” (joc didactic)
Jocul din cadrul acestui domeniu vizează cunoștințele dobândite de preșcolari despre
discriminarea mijloacelor de transport, cât și cunoștințele cu privire la numerele învățate: 1, 2
și 3. Copiii vor fi provocați să rezolve cele 3 sarcini date de avion, mașinuță și bărcuță. Prima
probă presupune gruparea baloanelor cu aer cald și a norilor care prezintă același număr. Proba
numărul 2 le cere să umple fiecare bărcuță cu tot atâtea bagaje câte sunt trecute pe ea, iar ultima
probă îi va provoca pe preșcolari să numere câte elemente se află în fiecare mulțime și să
lipească numărul corespunzător.
 Domeniul Om și Societate 2 (activitate practică) – Confecționare – „Racheta”
Activitatea practică va urmări nivelul în care preșcolarii și-au însușit deprinderi și
priceperi de lucru manual și vor confecționa o rachetă pentru a-l ajuta pe astronaut să ajungă
în spațiu. Le prezint un model și etapele de lucru, apoi fiecare va lucra individual. La final vom
expune lucrările și vom discuta pe baza acestora. Îi trimit pe copii să se spele pe mâini, timp în
care pregătesc sala pentru următoarea activitate.
Tranziție: Joc muzical „Trenul ciu, ciu, ciu…”

4. Activități liber alese 2:


Se va realiza un joculeț de muzical și de mișcare cu ajutorul cântecului „Trenul Tuc-
Tuc”. Preșcolarii vor realiza gesturi specifice în funcție de versurile cântecelului pentru a se
destinde și a se amuza. Se vor face aprecieri asupra desfășurării activității din ziua respectivă
și copiii vor primi recompense.
PROIECT DE ACTIVITATE ADP

DATA: 05.05.2022
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu Program Normal. Nr. 10, Ploiești
PROF. ÎNV. PREȘC.: Tudor Lucia
NIVEL I: Grupa mică
TEMA ANUALĂ: Când, cum și de ce se întâmplă?
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: ”De unde pornim și unde ne oprim?”
TEMA ACTIVITĂȚII: ”Pe unde merge fiecare?”
MIJLOC DE REALIZARE: rutine, tranziții, întâlnirea de dimineață

SCOPUL ACTIVITĂȚII: Implicarea activă a preșcolarilor în vederea stimulării comunicării,


favorizarea relaționării și a socializării dintre copii, dezvoltarea comportamentului empatic.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE: Pe parcursul activității, toți preșcolarii vor fi capabili:


O1: Să utilizeze formele de salut corespunzătoare, pe baza cunoștințelor anterioare;
O2: Să sesizeze prezența sau absența unui coleg, pe baza strigării catalogului de către
educatoare;
O3: Să observe cu atenție vremea de afară, oferind verbal câteva caracteristici ale
acesteia și marcându-le prin simboluri adecvate;
O4: Să identifice locul pe unde merge fiecare mijloc de transport, cu ajutorul decorului
prezentat de educatoare.

STRATEGII DIDACTICE:
 Metode și procedee: conversația euristică, conversația, explicația, observația,
exercițiul;
 Mijloace didactice: catalogul grupei, calendarul naturii, cântec, imagini cu mijloace
de transport, decor;
 Forma de organizare: frontal, individual;
 Forme de evaluare: observarea sistematică a comportamentului preșcolarilor,
aprecieri verbale, analiza răspunsurilor preșcolarilor;
 Durata: 10 de minute.
BIBLIOGRAFIE:
1. Curriculum pentru educația timpurie, anexa la ordinul ministrului Educației Naționale, nr.
4694/02.08.2019;
2. Suport pentru explicarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează
curriculum pentru educație timpurie, 2019;
3. Metode interactive de grup, Ghid metodic, Silvia Breben, Editura Arves, Craiova,
2002;
4. „Prin lumea poveștilor – Mapa cadrului didactic”, editura Edu, Târgu Mureș, 2016;
5. Scrisoare metodică pentru anul școlar 2021-2022;
6. www.twinkl.ro.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII DE DEZVOLTARE PERSOANALĂ

Strategii didactice
Etapele Ob.
Conținutul științific Metode și Mijloace Forme de Evaluare
activității Op.
procedee didactice organizare
Pregătesc condițiile necesare desfășurării activității.
1. Moment
Aerisesc sala de grupă, invit copiii înăuntru și, după
organizatoric
micul dejun, ne așezăm în semicerc în fața clasei.
O1 Voi saluta copii, ”Bună dimineața, dragi isteți!” și îi Conversația frontal
voi încuraja să se salute și ei unul pe celălalt. decor Analiza
2. Captarea și
Captarea atenției se realizează prin ”Noutatea Zilei”, observația răspunsurilor
orientarea
reprezentată de decorul din clasă. Îi îndemn pe copii preșcolarilor
atenției
să observe decorul, să spună ce văd și ce impresie le
aduce amenajarea sălii de grupă.
O2 Se face prezența, fiecare copil trebuind să răspundă Explicația Catalogul Frontal Observarea
O3 ”Prezent” atunci când își aude numele. De asemenea, grupei sistematică a
O4 ei trebuie să recunoască și dacă ceilalți colegi sunt comportamentului
3. Dirijarea
prezenți sau nu. Vom face înviorarea de dimineață cu preșcolarilor
învățării
ajutorul cântecului ”Cap, umeri și genunchi”, copii cântec Analiza
urmând să realizeze câteva mișcări ușoare de frontal răspunsurilor
gimnastică. preșcolarilor
După ce ne înviorăm, copiii vor lucra cu Calendarul Conversația
Naturii și vom stabili împreună în ce zi ne aflăm, ce
zi a fost ieri, ce zi va fi mâine, în ce anotimp suntem Calendarul Aprecieri verbale
și cum este vremea afară. Observația naturii
Urmează să le prezint preșcolarilor câteva imagini cu
mijloace de transport, pe baza cărora vom discuta, le
voi pune întrebări la care ei vor răspunde: Conversația Imagini cu
 „Cum se numește?” euristică mijloace
 „Pe unde merge?” de
 „Ai vrea să mergi cu el/ea?” transport

 „Cum se numește cel care îl/o conduce?”


Copiii vor răspunde pe rând la întrebări și vor exprima
propriile idei.
În încheiere, voi face aprecieri generale cu privire la Conversația cântec frontal Aprecieri verbale
4. Încheierea
comportamentul copiilor, iar ca tranziție către Centre explicația
activității
vom dansa pe ritmul cântecului ”Bună dimineața!”
PROIECT DE ACTIVITATE ALA 1

DATA: 05.05.2022
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu Program Normal. Nr. 10, Ploiești
PROF. ÎNV. PREȘC.: Tudor Lucia
NIVEL I: Grupa mică
TEMA ANUALĂ: Când, cum și de ce
se întâmplă?
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ:
”De unde pornim și unde ne oprim?”

SCOPUL ACTIVITĂȚII: Educarea capacității copiilor de a opta, în funcție de interesul


personal, pentru o anumită activitate precum și îmbogățirea vocabularului activ.

1. Artă: Tema: „Bărcuța”

Mijloc de realizare: confecționare


Obiective operaționale: Pe parcursul activității, preșcolarii vor fi capabili să:
o Recunoască ce se regăsește în lucrarea-model;
o Identifice tehnicile de lucru pe care le vor folosi;
o Numească instrumentele de lucru necesare;
o Confecționeze bărcuța utilizând materialele de lucru și tehnicile puse la
dispoziție.
Metode și procedee: explicația, demonstrația, pictura, decorare.
Mijloace didactice: cofraj de ouă, frigărui, acuarele, apă, pensule, hârtie
colorată, lipici
Forme de evaluare: observarea sistematică a comportamentelor preșcolarilor,
aprecieri verbale, analizarea produselor realizate de preșcolari.

2. Joc de Masă: Tema „Unde este locul meu?”

Mijloc de realizare: sortare jetoane


Obiective operaționale: Pe parcursul activității, preșcolarii vor fi capabili să:
o Denumească fiecare mediu pe care îl au în față;
o Potrivească mijloacele de transport la locurile prin care pot circula.
Metode și procedee: explicația, demonstrația, exercițiul.
Mijloace didactice: planșe suport, jetoane.
Forme de evaluare: aprecieri verbale, analizarea răspunsurilor preșcolarilor,
observarea sistematică a comportamentelor preșcolarilor.

3. Joc de rol: Tema: „Mijloace de transport dulci”

Mijloc de realizare: preparare gustări


Obiective operaționale: Pe parcursul activității, preșcolarii vor fi capabili să:
o Identifice alimentele pe care le găsesc pe masă;
o Numească ingredientele folosite pentru prepararea gustărilor-model;
o Realizeze propria gustare, cu ajutorul ingredientelor și al modelelor.
Metode și procedee: explicația, demonstrația, exercițiul.
Mijloace didactice: farfurii de plastic, biscuiți pătrați și rotunzi, bomboane,
fructe, frișcă, sticks-uri, șorțulețe și baticuri de bucătar, sos de ciocolată.
Forme de evaluare: aprecieri verbale, analizarea produselor realizate de
preșcolari.

BIBLIOGRAFIE:
1. Curriculum pentru educația timpurie, anexa la ordinul ministrului Educației Naționale, nr.
4694/02.08.2019;
2. Suport pentru explicarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează
curriculum pentru educație timpurie, 2019;
3. Metode interactive de grup, Ghid metodic, Silvia Breben, Editura Arves, Craiova,
2002;
4. „Prin lumea poveștilor – Mapa cadrului didactic”, editura Edu, Târgu Mureș, 2016;
5. Scrisoare metodică pentru anul școlar 2021-2022;
6. www.twinkl.ro.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚILOR LIBER ALESE 1

Strategii didactice
Etapele
Conținutul științific Metode și Mijloace Forme de Evaluare
activității
procedee didactice organizare
După ”Întâlnirea de Dimineață” și înviorarea prin
1. Moment cântec, copiii vor trece la lucrul pe Centre. Am
organizatoric pregătit anterior toate materialele necesare și spațiul
pentru fiecare centru.
Conversația frontal Observarea
Se realizează prin descoperirea celor 3 centre puse la
2. Captarea și observația sistematică a
dispoziția lor astăzi. Un reprezentant al grupei va
orientarea comportamen-
trece pe la fiecare centru și le va spune colegilor ce
atenției tului
crede că vor avea de făcut.
preșcolarilor
După ce le prezint copiilor cele trei centre de lucru și Explicația Frontal Observarea
materialele necesare fiecăruia, îi îndemn să aleagă Exercițiul sistematică a
prima activitate pe care vor să o desfășoare. Fiecare comportamen-
3. Dirijarea
copil va trece prin toate cele trei centre și va realiza tului
învățării
activități specifice fiecăruia. preșcolarilor
La centrul de Artă, copiii vor avea de confecționat o Explicația Cofraj de Individual
bărcuță dintr-un cofraj de ouă. Le voi arăta cum să Exercițiul ouă, acuarele,
picteze cofrajul, decorațiunile pe care le au la apă, pensule,
dispoziție și modalitatea în care să facă steagul pe frigărui,
care îl vor înfige în bărcuță, apoi îi voi lăsa să hârtie
lucreze fiecare propria lucrare (Anexa 1). colorată Observarea
La centrul Joc de Masă, preșcolarii vor avea la sistematică a
dispoziție 4 planșe cu diferite medii prin care merg Explicația Planșe suport Individual comportamentu
mijloacele de transport și jetoane cu acestea (Anexa Exercițiul Jetoane lui preșcolarilor
2). Ei trebuie să denumească mediile (apă, aer, șosea
sau cale ferată) și să așeze jetoanele corespunzătoare
fiecărei planșe.
La centrul Joc de rol, copiii se vor transforma în Explicația Farfurii Individual
bucătari și vor prepara niște gustări sub forma unor Demonstra- Fructe Analiza
mijloace de transport. Aceștia vor descoperi toate ția Biscuiți lucrărilor
ingredientele puse la dispoziție, le vor denumi, vor Lucrul Bomboane preșcolarilor
analiza modelele realizate de educatoare (Anexa 3) și individual Frișcă Aprecieri
vor crea propria lor gustare. Sticks-uri verbale
Sos de
ciocolată
După ce toți copiii au trecut pe la fiecare centru, frontal
fiecare își va prezenta lucrările de față cu colegii, se Aprecieri
verbale
vor face aprecieri pentru lucrări și se vor felicita
copiii.
Voi face aprecieri generale cu privire la activitatea conversația Aprecieri
4. Încheierea
copiilor și le voi da o pauză de 10 minute pentru a se verbale
activității
odihni.
PROIECT DE ACTIVITATE ADE (DȘ 2)

DATA: 05.05.2022
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu Program Normal nr. 10, Ploiești
PROF. ÎNV. PREȘC.: Tudor Lucia
NIVEL I: Grupa mică
TEMA ANUALĂ: Când, cum și de ce se întâmplă?
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: „De unde pornim și unde
ne oprim?”
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul Științe
DISCIPLINA: Activitate Matematică
TEMA ACTIVITĂȚII: „Provocarea mijloacelor de
transport”
TIPUL ACTIVITĂȚII: consolidare
MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic

SCOPUL ACTIVITĂȚII: Consolidarea cunoștințelor cu privire la numărarea și


recunoașterea cifrelor 1, 2 și 3 în contexte de învățare diverse.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE: Pe parcursul activității, toți preșcolarii vor fi capabili:


O1: Să identifice locul fiecărei imagini de pe roată cu ajutorul cunoștințelor dobândite
anterior;
O2: Să spună numărul de roți al fiecărui mijloc de transport, prin intermediul cubului
rostogolit;
O3: Să potrivească norii cu numere la baloanele cu același număr, pe baza cunoștințelor
dobândite anterior;
O4: Să lipească tot atâtea bagaje câte arată numărul de pe fiecare bărcuță, pe baza
explicațiilor oferite de educatoare;
O5: Să descopere prin numărare câte mașini se află în fiecare mulțime.

STRATEGII DIDACTICE:
 Metode și procedee: conversația, metoda cubului, explicația, demonstrația,
problematizarea;
 Mijloace didactice: tablă magnetică, cub, machete cu mijloace de transport, bilete,
roată cu imagini, plicuri cu sarcini, jetoane cu mijloace de transport și cu numere, panou
din polistiren;
 Forma de organizare: frontal, individual;

 Forme de evaluare: observarea sistematică a comportamentului preșcolarilor,


aprecieri verbale, analiza răspunsurilor preșcolarilor;

 Durata: 25 de minute.

BIBLIOGRAFIE:
1. Curriculum pentru educația timpurie, anexa la ordinul ministrului Educației Naționale, nr.
4694/02.08.2019;
2. Suport pentru explicarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează
curriculum pentru educație timpurie, 2019;
3. Metode interactive de grup, Ghid metodic, Silvia Breben, Editura Arves, Craiova,
2002;
4. „Prin lumea poveștilor – Mapa cadrului didactic”, editura Edu, Târgu Mureș, 2016;
5. Scrisoare metodică pentru anul școlar 2021-2022;
6. www.twinkl.ro.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII PE DOMENII EXPERIENȚIALE (1)

Strategii didactice
Ob.
Etapele activității Conținutul științific Metode și Mijloace Forme de Evaluare
Op.
procedee didactice organizare
Asigur condițiile necesare desfășurării în mod
1. Moment
optim a activității: aerisesc sala de grupă,
organizatoric
pregătesc materialele didactice și așez copiii în
1'
semicerc pe scăunele.
O1 Captarea atenției se realizează cu ajutorul unei roți
2. Captarea și colorate care, pe fiecare bucată, are lipită Conversația Roată Frontal Aprecieri verbale
orientarea imaginea unui mijloc de transport. Preșcolarii vor individual Analiza
atenției fi chemați să învârtă de roată, să denumească răspunsurilor
2' imaginea la care se oprește și să spună pe unde preșcolarilor
merge fiecare mijloc de transport.
O2 În continuare, copiilor li se va prezenta un cub și li Explicația cub frontal
3. Reactualizarea Aprecieri verbale
se va explica ce trebuie făcut cu acesta: îl vor
cunoștințelor Analiza
rostogoli, vor denumi imaginea la care se oprește
anterioare răspunsurilor
și vor spune câte roți are (de exemplu, dacă se Exercițiul
2' preșcolarilor
oprește la bicicletă, vor spune că are două roți Conversația
ș.a.m.d.). Se va proceda astfel până vor fi
descoperite toate imaginile de pe laturile cubului.
4. Anunțarea Li se va spune copiilor că astăzi au primit niște explicația Frontal Observarea
temei și a vizitatori, și anume un avion, o mașină și o sistematică a
obiectivelor bărcuță. Acestea le propun jocul „Provocarea comportamentului
1' mijloacelor de transport”. Le spun la ce mă aștept preșcolarilor
de la ei în continuare și cum vom proceda.
Le explic copiilor faptul că fiecare machetă are o Conversația Machete Frontal
provocare pentru ei și că îndeplinirea tuturor le va cu
aduce o surpriză la final. Mă duc la prima mijloace
machetă, cea cu avionul, și le arăt că acesta ne-a de
lăsat un plic cu sarcini. Le citesc biletul. Jocul didactic transport Frontal
PRIMA SARCINĂ: Explicația
5. Dirijarea
O3 Preșcolarii descoperă în plic 3 baloane cu aer cald demonstrația Plic cu
învățării
numerotate cu 1, 2 și 3 și mulți nori numerotați, de exercițiul sarcini Observarea
10'
asemenea, tot cu 1, 2 și 3 ( Anexa 4). Sarcina este Bilet sistematică a
aceea de a așeza toți norii la baloanele cu numărul Tablă comportamentului
corespunzător. Le demonstrez copiilor ce au de magnetică Individual preșcolarilor
făcut, apoi îi chem pe rând să rezolve sarcina. jetoane Aprecieri verbale
A DOUA SARCINĂ (complicarea jocului): Explicația Tablă Frontal
O4 Pentru a complica jocul, le voi prezenta copiilor a demonstrația magnetică
doua sarcină. Această sarcină este dată de vapor. exercițiul Plic cu
Le citesc copiilor biletul dat și le explic că au la sarcini Observarea
dispoziție mai multe vapoare, pe fiecare fiind Bilet sistematică a
trecut un număr (Anexa 5). Acesta reprezintă Jetoane comportamentului
numărul de bagaje pe care ei trebuie să le pună în Individual preșcolarilor
fiecare vapor pentru ca el să poată pleca la drum.
Le arăt copiilor cum vom proceda: dacă descopăr Aprecieri verbale
un vapor pe care este scris numărul „2” voi pune
în el 2 bagaje ș.a.m.d. Chem pe rând preșcolarii să
realizeze sarcina dată.
O5 A TREIA SARCINĂ: Jocul didactic Tablă
Materialele pentru ultima sarcină vor fi Demonstrația magnetică Analiza
6. Obținerea
descoperite la mașina de poliție. Pe biletul acesteia Exercițiul Plic cu Frontal răspunsurilor
performanței și
este scris faptul că avem de ajutat mașinile să sarcini preșcolarilor
asigurarea
parcheze. Ceea ce au preșcolarii de făcut este să ia Bilet
retenției și
câte un jeton cu mașini, să le numere apoi să le Jetoane Aprecieri verbale
transferului
așeze în locul de parcare unde încap atâtea mașini. Panou de
7'
De exemplu, dacă pe jeton copilul va număra două polistiren Individual
mașini, obligatoriu acestea vor fi parcate în locul
de parcare pe care scrie „2”. Le demonstrez Problematiza-
copiilor ce au de făcut apoi îi chem pe rând să rea
rezolve ei sarcina dată.

După finalizarea celor trei provocări date de


machete, îi voi întreba pe copii dacă consideră că conversația frontal Aprecieri verbale
au reușit să treacă cu bine toate provocările.
Voi încheia activitatea prin formularea unor Conversația frontal Aprecieri verbale
7. Încheierea aprecieri finale, voi spune copiilor cum s-au explicația
activității și descurcat și ce părere am despre activitatea lor.
oferirea de Punctez sarcinile la care s-au descurcat cel mai
feed-back bine și reamintesc acele elemente care au creat
2' dificultăți. Le dau pauză 5 minute pentru a se
pregăti de următoarea activitate.
PROIECT DE ACTIVITATE ADE (DOS 2)

DATA: 05.05.2022
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu Program Normal nr. 10, Ploiești
PROF. ÎNV. PREȘC.: Tudor Lucia
NIVEL I: Grupa mică
TEMA ANUALĂ: Când, cum și de ce se întâmplă?
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: „De unde pornim și unde ne oprim?”
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul Om și Societate
DISCIPLINA: Activitate practică
TEMA ACTIVITĂȚII: „Racheta”
TIPUL ACTIVITĂȚII: consolidare de priceperi și deprinderi
MIJLOC DE REALIZARE: confecționare

SCOPUL ACTIVITĂȚII: Consolidarea și dezvoltarea abilităților și deprinderilor de lucru


manual.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE: Pe parcursul activității, toți preșcolarii vor fi capabili:

O1: Să identifice o caracteristică a astronautului prezentat, pe baza cunoștințelor


dobândite anterior;
O2: Să numească cel puțin 3 dintre materialele și instrumentele de lucru, pe baza
cunoștințelor dobândite anterior;
O3: Să lipească vârful rachetei și geamurile, pe baza explicațiilor oferite de educatoare;
O4: Să creeze flăcările rachetei cu ajutorul demonstrației educatoarei;
O5: Să prezinte lucrarea în fața colegilor, pe baza unor criterii spuse de educatoare.

STRATEGII DIDACTICE:

 Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația,


lucru individual, turul galeriei;
 Mijloace didactice: cilindre de carton, machetă cu astronaut, tablă
magnetică, model de rachetă, hârtie colorată, hârtie gumată, lipici,
fâșii de hârtie, panou, fișe cu etapele de lucru, lucrările copiilor;

 Forma de organizare: frontal, individual;

 Forme de evaluare: observarea sistematică a comportamentului preșcolarilor,


aprecieri verbale, analiza răspunsurilor preșcolarilor, analiza produselor preșcolarilor;

 Durata: 20 de minute.

BIBLIOGRAFIE:
1. Curriculum pentru educația timpurie, anexa la ordinul ministrului Educației Naționale, nr.
4694/02.08.2019;
2. Suport pentru explicarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează
curriculum pentru educație timpurie, 2019;
3. Metode interactive de grup, Ghid metodic, Silvia Breben, Editura Arves, Craiova,
2002;
4. „Prin lumea poveștilor – Mapa cadrului didactic”, editura Edu, Târgu Mureș, 2016;
5. Scrisoare metodică pentru anul școlar 2021-2022;
6. www.twinkl.ro.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII PE DOMENII EXPERIENȚIALE (2)

Strategii didactice
Etapele Ob.
Conținutul științific Metode și Mijloace Forme de Evaluare
activității Op.
procedee didactice organizare
1. Moment Pregătesc spațiul necesar desfășurării în condiții
organizatoric optime a activității: aerisesc sala de grupă, așez
1' materialele necesare pe măsuța fiecărui copil.
O1 Captarea atenției se va realiza prin prezentarea conversație Machetă frontal Observarea
2. Captarea și
invitatului special: astronautul George. Cei mici vor fi cu sistematică a
orientarea
întrebați ce știu ei despre astronauți, de ce are nevoie astronaut comportamentului
atenției
unul și vor afla faptul că George nu are racheta și are preșcolarilor
2'
nevoie de ajutorul lor. Aprecieri verbale
3. Anunțarea Le spun copiilor că astăzi vom confecționa rachete conversația Model de frontal
temei și a pentru a-l ajuta pe astronautul George să meargă în rachetă
obiectivelor spațiu și le arăt modelul pe care el vrea să îl urmărim
1' (Anexa 6 ).
O2 Preșcolarii vor identifica materialele aflate la Conversația Frontal
4. Dirijarea
O3 dispoziție, le vor numi și vor spune la ce se folosesc. Fișe cu Observarea
învățării
O4 Le explic cum vom lucra, arătându-le, în același timp Explicația etapele de sistematică a
10'
etapele de lucru expuse pe tablă (Anexa 7). Fiecare lucru
preșcolar va avea deja un cilindru de carton îmbrăcat Cilindre comportamentului
în hârtie colorată. Prima dată vor lipi vârful rachetei de carton, preșcolarilor
pe cilindrul de carton și vor face ferestrele. După hârtie
aceea, vor răsucii fâșii de hârtie colorată pentru a crea gumată,
flăcările rachetei. lipici,
Le voi demonstra modul de lucru pas cu pas, apoi Demonstrația fâșii de frontal
vom face un exercițiu de încălzire a mânuțelor: hârtie
”Mișcăm degețelele, exercițiul
Batem tare palmele
Răsucim încheietura
Și dăm mingea dura-dura!”
”Cum face morișca?
Închidem și deschidem pumnii!
Ne prefacem că plouă încet... mai tare... și mai tare!
Acum tună!” individual
Le urez spor la lucru și îi las să înceapă.
Voi trece pe la fiecare copil și îl voi ajuta dacă are Lucrul
nevoie. individual
5. Obținerea O5 După ce copiii au terminat de lucrat îi voi îndemna să Conversația Lucrările Frontal Analiza lucrărilor
performanței își prezinte lucrările colegilor și să le expună la panou. copiilor copiilor
4' După aceea voi alege câțiva copii să meargă printre
lucrările colegilor și să spună care le place cel mai Turul
mult și de ce. galeriei
Fac aprecieri finale cu privire la modul în care s-a conversația frontal Aprecieri verbale
6. Încheierea
desfășurat activitatea și felicit copiii pentru munca
activității și
depusă. Îi întreb cum li s-a părut activitatea și dacă ar
oferirea de
fi vrut să se desfășoare într-un alt mod. Îi las să
feed-back
meargă la toaletă pentru a se spăla pe mâini și a se
2'
pregăti pentru activitățile liber alese 2.
PROIECT DE ACTIVITATE ALA 2

DATA: 05.05.2022
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu Program Normal, nr. 10, Ploiești
PROF. ÎNV. PREȘC.: Tudor Lucia
NIVEL I: Grupa mică
TEMA ANUALĂ: Când, cum și de ce se întâmplă?
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: „De unde pornim și unde ne oprim?”
TEMA ACTIVITĂȚII: „Trenul Tuc-Tuc”
MIJLOC DE REALIZARE: Joc muzical

SCOPUL ACTIVITĂȚII: Cultivarea unor calități de voință, caracter, perseverență și


atenție.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE: Pe parcursul activității, toți preșcolarii vor fi capabili:


O1: Să respecte regulile jocului, pe baza explicațiilor oferite de educatoare;
O2: Să execute mișcări sugestive în timpul cântecului, pe baza exemplului educatoarei;
O3: Să interpreteze corect dansul.

REGULILE JOCULUI:
 Preșcolarii se așeza sub formă de trenuleț și vor urmări marcajele de pe jos
pentru a se deplasa;
 Ei vor respecta indicațiile pe care le oferă versurile;
 După terminarea jocului, vor dansa pe cântecul „Roțile de autobuz”.

ELEMENTE DE JOC:
 Bătaia din palme;
 Sărituri;
 Mișcări sugestive;
 Utilizarea versurilor.

STRATEGII DIDACTICE:
 Metode și procedee: jocul muzical, explicația, demonstrația, conversația;
 Mijloace didactice: laptop, cântec, recompense;
 Forma de organizare: frontal, individual;

. BIBLIOGRAFIE:
1. Curriculum pentru educația timpurie, anexa la ordinul ministrului Educației
Naționale, nr. 4694/02.08.2019;
2. Suport pentru explicarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care
operează curriculum pentru educație timpurie, 2019;
3. Metode interactive de grup, Ghid metodic, Silvia Breben, Editura Arves, Craiova,
2002;
4. „Prin lumea poveștilor – Mapa cadrului didactic”, editura Edu, Târgu Mureș, 2016;
5. Scrisoare metodică pentru anul școlar 2021-2022;
6. www.twinkl.ro
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚILOR LIBER ALESE 2
Etapele Strategii didactice
Ob.
activității Conținutul științific Metode și Mijloace Forme de Evaluare
Op.
procedee didactice organizare
1. Moment Fac loc în fața clasei pentru a dansa, pregătesc
organizatoric muzica și marcajele de pe jos.
Voi capta atenția elevilor prin prezentarea jocului Conversația frontal
2. Captarea și
muzical „Trenul Tuc-Tuc” și prin explicarea explicația
orientarea
regulilor acestuia. Îi voi întreba dacă știu jocul și
atenției
dacă sunt gata de joacă.
O1 Copiii se vor așeza sub formă de trenuleț, pe șinele Demonstrația
O2 marcate pe jos și vom realiza un joc de probă. Voi Jocul Frontal Observarea
O3 da drumul la muzică și voi începe să dansez alături muzical Cântec individual sistematică a
de copii, utilizând mișcări sugestive. Atunci când laptop comportamen-
3. Dirijarea
versurile ne spun să dansăm, vom dansa, atunci când tului
învățării
trebuie să ne oprim, o vom face. preșcolarilor
După încheiere le voi spune că vreau să dansăm dansul
împreună și „Roțile de autobuz”, de asemenea,
respectând mișcările sugerate.
Voi încheia activitatea felicitându-i pe copii, conversația recompense frontal Aprecieri
4. Încheierea
aplaudându-i și le voi oferi tuturor câte o verbale
activității
recompensă dulce. Aplauze
Anexa 1
SECTORUL ARTĂ
„Bărcuța” – modele
Anexa 2
SECTORUL JOC DE MASĂ
Jetoane cu medii și mijloace de transport
Anexa 3
SECTORUL JOC DE ROL
„Mijloace de transport dulci” – modele
Anexa 4
Jetoane cu baloane cu aer cald și nori

1 2 3

1 2
3

1 1
3
3
2
Anexa 5
Jetoane cu vapoare

2 1

3
Anexa 6
„Racheta” - model
Anexa 7
„Racheta” – etape de lucru

ETAPA 1 ETAPA 2

ETAPA 3 ETAPA 4

S-ar putea să vă placă și