Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de lecție

Clasa: a X-a
Data:20.01.2022
Profesor: Dr.Craiu Constantin-Ovidiu
Unitatea Scolara: Colegiul National Pedagogic”Stefan cel Mare”, Bacau
Aria curriculară: Om si societate
Disciplina: Psihologie
Conținut: Procese psihice senzoriale -Perceptia
Tipul lecției: predare-învățare
Competențe generale:
- De comunicare de noi cunostinte
Obiective operaționale :
1. Cognitive:
 OC1 – să defineasca corect notiunea de perceptie;

 OC2 –  să clasifice tipurile de perceptie;

 OC3- să cunoasca particularitatile generale ale perceptiei;

 OC4- sa descrie rolul perceptiilor in activitatea umana;

OC5-să cunoasca si sa deosebeasca iluziile perceptive de realitate.

2. Afective:
 OA1: să manifeste deprinderile de ascultare activă în comunicarea cu cadrul didactic
și colegii;
3. Psihomotorii
 OM1 - să-şi coordoneze mişcările pentru a manevra cu operativitate instrumentele de
lucru;

RESURSE METODOLOGICE:
 Strategia didactică: mixtă

a) METODE ŞI PROCEDEE:
conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul scris şi oral, discuţia de grup,
brainstorming, analiza unor situaţii
b) MIJLOACE DIDACTICE:
fişe de lucru cu exerciţii, instrumente de scris, videoproiector,tabla
c) FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală, de grup

RESURSE UMANE: 25 elevi

1
RESURSE BIBLIOGRAFICE:
1. Mielu, Zlate- manual „Psihologie”- cls.A-X-a , Edit.Aramis 2005
2. Negura,I.,Losie ,E.,”Psihologie generala”, Chisinau,2010

Demersul didactic

Etapele OC Activități de învățare Strategia didactică Forme de


lecţiei evaluare
Metode și Mijloace Forme de
procedee didactice activitate
Captarea -Ganditi-va la un obiect ce va Conversația Frontală, Observare
atenției inconjoara ex.Scaun.Acum va euristică individală sistematică
3 min. intreb ce insusiri anumite v-au Brainstormi
ng
facut sa descoperiti ca acest
obiect este un scaun?
-raspunsuri posibile: este din
plastic/lemn,are forma
patrata,are picioare, etc.
-datorita acestor detalii am
putut sa percepem obiectul , sa
aratam identitatea acestui
obiect prin insiruirea tuturor
insusirilor si caracteristicilorde
mai sus.

2
Enunțarea Se anunţă titlul lecţiei: Explicația Manualul de frontală
obiectivelor și a PERCEPTIILE, de cate feluri Conversația psihologie,Ed.A
titlului sunt si ce rol au in activitatea ramis
2 min. umana.

Actualizarea și OA -Am vazut in lectiile anterioare Conversația frontală Observare


verificarea 1 ca si senzatiile ofera imagini ce problematiz sistematică
cunoștințelor se refera la obiect, doar ca area Evaluare orala
anterioare acestea sunt separate si
5 min. actioneaza asupra receptorilor
senzoriali „aici si acum’’
-Care sunt tipurile de senzatii
care ne ajuta sa exploram
realitatea si ne ofera cunostinte
distinctive despre ea?

Prezentarea -Se noteaza pe tabla planul Conversatia Tabla frontala Observare


optimă a temei- euristica sistematică
conținutului * Perceptia- proces psihic
5 min. cognitiv
* Insusirile perceptiei
* Clasificarea perceptiilor;
* Iluzia perceptiva;

Dirijarea Oc1 Definirea psihologica a Explicația Manualul Frontala Observare


învățării OA perceptiilor: didactica sistematică
20 min. 1 Perceptia este procesul psihic
cognitiv de selectare,
integrare,interpretare si
organizare a informatiilor
senzoriale in vederea crearii
imaginii obiectului perceput.

Exercitiu: fiecare elev


elaboreaza individual o notiune
a sa despre perceptie.

Individuala Chestionare,
Brainstormi orala.
Tipuri de perceptii: ng
Dupa activitatea Activitate
analizatorului: practica
- externe: distanta
(perceptie vizuala,
Oc2 auditiva, olfactiva), de
Observarea
contact ( perceptii tactile, Explicatia Frontala
sistematica a
gustative); didactica elevilor;
- chinestezice: perceptii
de echilibru si de
miscare;
Dupa prezenta sau absenta
scopului:
- voluntara -avand
caracter dirijat, constient
planificat;
- involuntara-avand
caracter inconstient.
Dupa formele de existenta a
materiei:

3
- perceptia timpului;
- perceptia spatiului;
- perceptia miscarii;

 Exercitiu:
Se grupeaza elevii in echipe de
cate 5 si se propune sa
identifice cate 3 perceptii din
viata cotidiana.
Chestionare
Insusiri generale ale Orale.
perceptiei: Problematiz Frontala
area
 Integritatea- a reda
obiectul in integritate;
 Structulatetea-
Oc3 imaginea perceptiva
Observarea
Oc4 este organizata
sistematica
ierarhic, infunctie de Frontala
relevanta obiectului. Conversatia,
explicatia
 Obiectualitatea-
didactica
evidentierea obiectului
din fundal;
 Subiectivitatea-
Obiectivitatea- omul
percepe obiectiv
lumea, subiectivitatea
manifestandu-se doar
in atitudinea subiectiva
fata de ceea ce
percepe.
 Constanta- insusire
dobandita care se
formeaza pe parcursul
vietiica rezultat al
experientei perceptive.
 Caracterul constient-
orice obiect perceput
este desemnat si
distribuit la o anumita
clasa de obiecte.icazul
in care obiectul este
perceput dar
necunoscut de subiect,
trebuinta cognitiva ii
impune curiozitatea
„ce este acesta?”
 Selectivitatea in
perceptie este
dependenta de o serie
de factori cum ar fi
interesul , conturarea
cromatica astfel unele
obiecte ce devin
motive mai importante
, ii asigura selectia
obiectelor din anturaj.
Iluziile perceptive: exprima
un conflict de semnificatie
dintre ceea ce percepem si ceea
ce exista efectiv in realitate.

4
OC
5

Observarea
Frontala sistematica.
Explicatia,
demonstrati
a.

Obținerea Oc4 Exercitii aplicative: Brainstormi frontală Observare


performanței si Oc2 1. Dati exemple de ng sistematică
feed-back activitati in care Exercitiu
5 min. perceptia miscarii este
importanta , dar si
celelalte tipuri de
perceptii.
2. Enumerati avantajele
Oc1
si dezavantajele
Oc3
perceptiei.

Se propune elevilor realizarea Exercitiul Fise de lucru Individuala Chestionare


Retenția și unor teme pentru acasa , prin scrisa.
transferul fise individuale, impartite in
2 min. clasa , care sa contina un eseu
despre rolul si importanta
perceptiilor.

5
6

S-ar putea să vă placă și