Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data : ..........2013
Clasa : a IX-a
Unitatea de invatamant : C.T. “St.Milcu ” – Calafat
Aria curriculara : Om si societate
Disciplina : Religie
Profesor : Luca Sabina Alina
Unitatea de invatare : Crestinismul si provocarile lumii contemporane
Tema : Pericolul drogurilor
Tipul lectiei : dobandire de cunostinte
Locul de desfasurare : sala de clasa
Competenta generala:
- Corelarea cunostintelor religioase cu cele dobandite la alte discipline de
invatamant.
Competenta specifica:
- Prezentarea argumentata a pericolului pe care-l reprezinta consumul de
alcool si droguri pentru sanatatea fizica si morala.
- Obiective operationale:
* Obiective cognitiv-formative:
- sa enumere posibile cauze care-i determina pe tineri sa ajunga la abuzul de
alcool si droguri ;
- sa enumere care sunt riscurile la care este supus organismul cand se
consuma alcool sau droguri;
- sa explice de ce consumul de droguri determina incalcarea propriei libertati
si a voii Domnului;
- sa formuleze opinii personale,judecati de valoare argumentate,despre
raportul drog-libertate personala.
* Obiective afectiv-atitudinale:
- sa manifeste interes fata de lupta impotriva drogurilor;
- sa participe activ la ora de religie.
* Obiective psiho-motorii:
- sa aiba o pozitie corecta in timpul rugaciunii;
- sa execute corect semnul Sfintei Cruci.
Curriculum:
* nucleu:
- lectia “Pericolul drogurilor” .
* extins:
- “Crestinismul si provocarile lumii contemporane”.
Strategia didactica:
* Resurse procedurale:
- conversatia;
- explicatia;
- argumentarea;
- descrierea;
* Resurse materiale:
- Fise de lucru;
- Imagini din manual
- Forme de organizare:
- frontala;
- individuala;
Principii didactice:
- Principiul invatarii active si constiente;
- Principiul continuitatii;
- Principiul ecclesiocentric
Evaluare:
- formativa (prin intrebari si raspunsuri pe tot parcursul activitatii de predare-
invatare)
Durata: 50 minute
Bibliografie:
- Sfanta Scriptura, Editura Institutului Biblic si de Misiune al B.O.R.,
Bucuresti, 1998;
- Opris,Dorin si colab.,Manual de religie pentru clasa aIX-a,Ed.Dacia,Cluj-
Napoca,2002;
- Shapiro,Susan,Manual de educatie pentru sanatate,Cluj,2001 .
DESFASURAREA LECTIEI

Nr Etapele Activitatea profesorului Activitatea elevilor


crt lectiei
1. Momentul Saluta; Saluta;
organizatoric Rosteste rugaciunea; Rostesc rugaciunea;
Face prezenta, interesandu-se de motivul Se pregatesc pentru lectie
absentelor elevilor;
Pregateste clasa pentru lectie
2. Reactualizarea Se face prin intrebari din lectia Raspund la intrebari:
cunostintelor precedenta:
-Ce este mass-media? -Totalitatea mijloacelor de
comunicare in masa.

-Care sunt cele mai utilizate modalitati -Presa scrisa,cinematografia,


de informare ? radiodifuziunea,televiziunea,
internetul.

- Dati exemplu de emisiuni si publicatii - Enumera cateva emisiuni si


care promoveaza pseudo-valori in raport publicatii.
cu invatatura crestina?
3. Captarea Aceste comportamente negative pot fi Asculta cu atentie.
atentiei trecătoare sau de durată. Mai există însă
şi alte pericole care afectează din ce în
ce mai mult viaţa tinerilor. Astăzi ne
vom referi la consumul excesiv de alcool,
tutun şi droguri.
4. Anuntarea In lecţia pe care o intitulăm Pericolul Asculta cu atentie si noteaza
titlului lectiei si drogurilor, vom enumera principalele titlul lectiei in caiete
a obiectivelor droguri, factorii care îi determină pe
urmarite tineri să consume droguri precum şi
riscurile la care este supus organismul
când se consumă alcool sau droguri;
vom identifica împreună, căile morale
prin care putem preveni consumul şi
vindeca pe cel căzut sub influenţa
drogurilor.
5. Dirijarea Profesorul va prezenta pe scurt Asculta cele spuse de
invatarii conţinutul lecţiei: profesor, participand activ la
Orice drog este o otravă potenţială care discutii;
poate cauza incapacitate şi chiar moarte, Noteaza in caiete ideile
dacă este introdus în organism, consumat principale.
în cantităţi greşite sau amestecat cu alte
droguri. Există multe droguri pe care
tinerii şi le administrează pentru a simţi
intens o senzaţie de satisfacţie prin
stimularea sistemului nervos.
Drogurile utilizate pot fi împărţite după:
-Efecte: excitante; narcotice;
halucinogene; sedative.
- Continut:alcool,marihuana,...
- Modul de administrare:orala,
injectabila,inhalante.
Motivele sunt numeroase : apartenenta la
grup,teribilism,probleme in familie,stima
de sine scazuta etc.

6. Generalizarea Drogurile sunt substante halucinogene Asculta cu atentie cele relatate


al caror consum produce dependenta si de profesor
distrug permanent organismul
provocand chiar moartea.De aceea este
considerat un pacat.
7. Asigurarea Adreseaza elevilor intrebari din lectia Raspund la intrebari:
conexiunii noua:
inverse (feed- -Ce este drogul? -o otrava
back-ul) si -Putem schimba viata prin consumul de -Este o falsa iluzie
evaluarea alcool?
performantelor -Cum este considerat consumul de -Pacat impotriva Duhului
alcool si droguri in Sfanta Scriptura? Sfant.
Profesorul noteaza raspunsurile elevilor.
8. Aplicarea Se dau elevilor fise de lucru prin care li Elevii indeplinesc cerinta pe
se cere sa analizeze efectele drogurilor grupe iar apoi scriu ideile pe
si modalitatile de combatere. tabla.
9. Asigurarea Se cere elevilor sa alcatuiasca un scurt Noteaza tema pentru acasa.
transferului eseu in care sa surprinda portretul moral
cunostintelor al unui tanar care consuma droguri.
10 Incheierea Rosteste rugaciunea; Rostesc rugaciunea;
Saluta Saluta

S-ar putea să vă placă și