Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

DATA: 18 mai 2022


UNITATEA TEMATICĂ : * În lumea necuvântătoarelor *
CLASA :
ARIA CURRICULARĂ: ARTE ŞI TEHNOLOGII
DISCIPLINA : MUZICĂ ŞI MIŞCARE
TITLUL LECŢIEI : SUNETE ÎNALTE JOASE
TIPUL LECŢIEI: DOBÂNDIRE DE CUNOŞTINŢE
DISCIPLINA DOMINANTĂ : MUZICĂ ŞI MIŞCARE
COMPETENȚE GENERALE:
1.Receptarea unor cântece pentru copii și a unor elemente simple de
limbaj muzical;
2. Interpretarea de cântece pentru copii, cu mijloace specifice vârstei;
3. Exprimarea unor idei, sentimente și experiențe prin intermediul
muzicii și mișcării, individual sau în grup.

COMPETENŢE SPECIFICE:
MUZICĂ ŞI MIŞCARE
1.4. Receptarea cântecelor cu un ambitus cuprins între DO1–LA, cu o structură
ritmico – melodică asemănătoare cântecelor din folclorul copiilor;
2.1 Cântarea în colectiv a cântecelor, asociind mișcarea sugerată de text;
2.3. Emiterea unor onomatopee asemănătoare cu sunetele din mediul înconjurător,
cu durate şi intensităţi diferite;
3.1.Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică, apelând la diverse forme de exprimare
COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ:
1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar.
ARTE VIZUALE ŞI ABILITĂȚI PRACTICE – A.V.A.P.
2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/construcţii simple, pe baza
interesului direct;
2.6. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se
asociază elemente de exprimare vizuală, muzicală, verbală, kinestezică.

1
OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
O1 – să definească noţiunea de prietenie;
O2 – să execute corect exerciţiile de cultură vocală ;
O3 – să interpreteze corect şi expresiv cântecul : „ Prie-
tenii cântăreţi „;
O4 – să sesizeze înălţimea sunetelor audiate;
O5 – să transpună înălţimile sonore în mişcări spaţiale;
O6 – să redea sunetele emise de fiinţele din imagini;
O7 – să coloreze fiinţa care scoate sunetul cel mai jos;
O8 – să bifeze imaginea care sugerează emiterea unor sunete
înalte;

RESURSE TEMPORALE : 50 minute: 35 de minute activitate de


învaţare
+ 15 minute activităţi recreative;

RESURSE - MATERIALE : fişe de lucru, culori, calculator.

- PROCEDURALE: conversaţia, explicaţia, interpretarea vocală

FORME DE ORGANIZARE : frontal, pe grupe, individual;


FORME DE EVALUARE : evaluarea continuă, observarea sistematică ,
recompense.

BIBLIOGRAFIE:
*Programa pentru disciplina Muzică și mișcare, aprobată prin ordinul ministrului
Nr.3418/19.03.2013;

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Etapele Activităţi de învăţare Resurse Evaluare


2
lecţiei
I .Moment Sunt asigurate condițiile optime pentru Conversaţia Observarea
organizatoric desfășurarea activității: comportamentului
-aerisirea sălii de grupă;
-pregătirea materialului didactic;

II.Captarea Introducerea musafirilor surpriză : ursul şi Surpriza Interesul pentru


atenţiei vulpea-marionete conţinutul
surprizei

III.Reactualizarea  Scurt dialog despre prietenia animalelor Conversaţia


cunoştinţelor  Elevii sunt solicitaţi să definească Aprecieri verbale
prietenia și să enumere cântecele despre
animale și prietenia lor.

IV.Anunţarea  Anunţarea temei : „Prietenii cântăreţi „ . Conversaţia


temei si a - Sunete înalte joase Observarea
obiectivelor  Obiective urmărite : intonarea corectă şi comportamentului
urmărite expresivă a sunetelor de înălţimi diferite Explicaţia

V.Dirijarea  Elevii sunt îndrumaţi să realizeze corect


invăţării şi tehnic exerciţiile de cultură vocală: Observarea
sistematică a
Exerciţii de respiraţie Activitate frontala comportamentului
1.inspiraţi pe nas (mirosim floarea), apoi elevilor
expiraţi pe gură intonând un sunet lung sau Conversaţia
prefacându-ne că suflăm în lumânare. Aprecieri globale,
,,Ce frumos miroase flarea!” Explicaţia dar şi individuale
2. "Trenul" - acelasi exercitiu pe sunetul mediu
"u". Exerciţiul
Exercitii de dicţie Corectarea ţinutei
Se vor face pe versurile:
"Toc, toc, toc,
Hai copii la joc.
Pim, pim, pim,
Hora s-o pornim."
,,Un cocoș cu galoș
Fura boabe dintr-un coș”

Se rostesc accentuat cuvintele, mai întai rar şi în


şoaptă, apoi din ce în ce mai repede şi mai tare.

Exerciţii de intonaţie
3
Se vor face pe primul fragment melodic din noul
cantec.

 elevii sunt îndrumaţi să descopere


personajele cântecului interpretat;

 elevii redau sunetele emise de animalele


descoperite;

 elevii asociază mişcări spaţiale în funcţie


de înălţimea sunetului emis – sus/ jos

Prietenii cântăreți

Sus pe ramurele,
Cip cirip cirip,
Canta pasarele,
Cip cirip cirip.

Iar in codrul verde,


Ursii-n glasul lor,
Mormaie intr-una:
Mor, mor, mor.

Cucu, cucu,
Cip cirip cirip,
Cucu, cucu,
Mor, mor, mor.

VI.Obţinerea  elevii sunt grupaţi şi vor fi solicitaţi să


performanţei redea doar sunetele corespunzătoare Explicaţia Observarea
grupului din care fac parte respectiv, sistematică a
urşi, cuci, păsărele. Observaţia comportamentului
elevilor
Le voi propune copiilor să cânte pe grupe, fiind Invăţarea
împărțiți pe două grupe: Grupa fetelor și grupa reciproca Aprecieri verbale
băieților, prima strofă o grupă, a doua strofă
cealaltă grupă.Grupa care cântă cel mai frumos Activitate pe
și respectă și mișcările învățate va primi grupe
aplauze din partea celeilalte grupe.

VII. Evaluare
 elevii sunt solicitaţi să rezolve fişa de
Explicaţia Aprecieri verbale
4
lucru:
-să coloreze fiinţa care scoate sunetul cel mai
jos; Conversaţia Observarea
-să bifeze imaginile care sugerează emiterea sistematică a
unor sunete înalte; comportamentului
Observaţia elevilor
VIII. Încheierea
activităţii Elevii vor fi recompensați cu aplauze şi
stimulaţi . Voi face aprecieri cu privire la
comportamentul și felul în care au cântat elevii.

FIȘA DE LUCRU

S-ar putea să vă placă și