Sunteți pe pagina 1din 13

Proiect de activitate integrată

Grădinița cu Program Normal nr. 15, Iași


Profesor învățământ preșcolar: Ciaușu Adelina- Georgeta
Data: 12.04.2022
Grupa: mijlocie (grupă cu program prelungit)
Tema anuală de studiu: „Cum este, a fost și va fi aici pe Pământ?”
Tema zilei: „Călătorie în Cosmos”
Forma de realizare: Activitate integrată
Forma de organizare: frontală, individuală, pe grupuri
Tipul activității : consolidare de cunoștințe, priceperi și deprinderi;

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


 Activare și manifestare a potențialului creativ;
 Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități);
 Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare;

COMPORTAMENTE VIZATE:
 Participă la activități de grup și la activitățile de joc;
 Demonstrează creativitate prin activități practice;
 Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate;

Activitățile desfășurate:
Activități de dezvoltare personală:
 Întâlnirea de dimineață: „Misiunea secretă”
 Tranziții: „Zboară rachetă, zboară!”
 Rutine: salutul, verificarea prezenței copiilor, spălatul pe mâini, micul dejun, etc.
Activități pe domenii experențiale + Jocuri și activităţi liber alese:
Activități cu întregul grup de copii:
 DOS: „Călătorie prin Univers”- activitate practică;
 JALA 2: Joc de mișcare: „Atenție la meteoriți!”
Activităţi pe centre de interes
 DȘ: activitate matematică: „Misiune în Cosmos”- joc didactic;
1
 Nisip și apă: „Descoperim Universul”;
 Bibliotecă: „Universul fermecat”-exerciții grafice;
 Joc de masă: „Cosmonautul în misiune”- puzzle;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Activitate cu tot grupul de copii:
DOS: activitate practică „Tablou în Cosmos”;

O1: să lipească elementele cadrului Sistemului Solar;


O2: șă parcurgă în ordine etapele de lucru în vederea realizării temei;

JALA2: Joc de mișcare „Atenție la meteoriți!”


O1: să respecte regulile jocului;
O2: să execute mișcările corespunzătoare comenzii din joc;

Activitate pe centre de interes ;


DȘ: activitate matematică „Misiune în Cosmos”

O1: să numere în șir crescător și descrescător, în concentrul 1-5;


O2: să folosească un limbaj matematic adecvat, utilizând numeralele cardinale și ordinale;
O3: să identifice poziția unui obiect și a vecinilor într-un șir, folosind numeralul ordinal.

JALA1: Nisip și apă: „Spațiul Cosmic”


O1: să așeze elementele primite, formând cadrul cosmic;
O2: să utilizeze lupa în observarea elementelor specifice cadrului realizat;

JALA1: Bibliotecă: „Universul fermecat” exerciții grafice;

O1:
O2:

JALA1: Joc de masă: „Cosmonautul în misiune”- puzzle;


O1:
O2:

2
METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația , demonstrația, expunerea, exercițiul, jocul;
RESURSE MATERIALE:
DȘ: planete, jetoane cu diferite ilustrații;
DOS: lipici, imagini decupate, fotografiile copiilor, foi cartonate negre, marker argintiu;
Nisip și apă: rachete, steluțe, staniol, nisip, apă, sclipici, planete;
Bibliotecă: cărticica cu misiuni- fișe cu exerciții grafice;
Joc de masă: puzzle cu imagini din Cosmos;

LOCUL DESFĂȘURĂRII: sala de grupă;

BIBLIOGRAFIE:
Preda, V. „Metodica activităților instructiv-educative în grădinița de copii”, Editura Gheorghe- Cartu
Alexandru, Craiova, 2009;
Preda, V. „Abordare în manieră integrată a activităților din grădiniță”, Editura Humanitas
Educațional, București, 2005;
Curriculum pentru învățământul preșcolar (3-6/7ani);

3
Scenariul zilei

Primul moment al zilei va fi întâlnirea de dimineaţă. Copiii vor sta în semicerc, se va face
prezenţa, vom completa împreună calendarul naturii, după care voi prezenta elemen tul
surpriză „scrisoarea” pentru a ne da seama împreună care va fi tema zilei, se vor discuta noutățile
zilei și se vor face câteva exerciții de dezgheț.
Vor urma câteva rutine pregătitoare pentru servirea micului dejun.
După micul dejun, vom desfășura activități pe centre de interes, patru la număr, după care
vom desfășura activitatea din domeniul om și societate, ultima activitate urmând a se desfășura
în spațiul rezervat activităților cu tot grupul.

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Momentele Conținutul activității Metode și Materiale Evaluare
activității procedee didactice
1)Moment Voi avea în vedere aerisirea săli de
organizatoric grupă, pregătirea materialelor
necesare, dispunerea mobilierului Capacitatea
în sala de grupă și așezarea copiilor copiilor de a
pentru a stabili contactul vizual cu utiliza
întregul colectiv de copii, astfel se Catalogul formulele de
va realiza salutul : Conversația grupei salut în
-„Bună dimineața!” momentul sosiriila
-„Bună dimineața!” grădiniță;
Se va face prezența și se va completa
calendarul naturii. Calendarul
naturii
Captarea atenției se realizează prin
prezentarea „elementului surpriză”,

4
2)Captarea acesta fiind o scrisoare din partea
atenției specialiștilor în cosmonautică prin
care grupa noastră este trimisă într-
o misiune secretă în Cosmos.
Acesta are rolul de a capta atenția Capacitatea
copiilor și de a-i motiva să Scrisoarea copiilor de a
participe cu interes la activitățile ce formula
Conversația
urmează. ipoteze cu
NASA (Administrația Națională privire la
Aeronautică și Spațială) ne scrisoarea
informează că în spațiul Sistemului primită
Solar s-a creat un dezechilibru,
aceasta informație a fost transmisă Sondă spațială
de o sondă spațială și este posibil ca
planetele să se îndepărteze prea
mult una de cealaltă. Misiunea
noastră se numește „Călătorie în
Cosmos”,iar noi suntem rugați să
călătorim în descoperirea spațiului
Cosmic. Sunteți pregătiți?
-Dragi copii, misiunea noastră de
astăzi este să verificăm informația
expusă în scriosarea primită,
călătorind în spațiu.

Desfășurarea activității pe centre


de interes: Conversația
Se prezintă materialele din fiecare
centru și se precizează sarcina de
lucru.
Astfel, copiii vor lucra:

5
2) Anunțarea
DȘ –activitate matematică;
temei și a
„Misiune în Cosmos”
obiectivelor
La centrul Joc de masă –
„Cosmonautul în misiune”-
Conversația
puzzle;
La centrul Bibliotecă:
„Universul fermecat”- exerciții
grafice;
Capacitatea
La centrul Nisip și apă: „Spațiul
copiilor de a
cosmic”
recunoaște
materialele
La centrul DȘ (activitate
aflate pe
matematică) se realizează intuirea
măsuțe;
materialelor. Copiii vor avea pe
3) Desfășurarea Explicația Planete din
expuse cinci planete din Sistemul carton
activității
Solar și câteva jetoane în care sunt
reprezentate câteva elemente
specifice spațiului cosmic
Introducerea în
(meteoriți, asteroizi, steluțe, rachete Jetoane ilustrate
activitate
și cosmonauți). Sarcinile le lucru
sunt următoarele: să formeze Demonstrația
mulțimi de elementele de acelasi
fel, să numere câte elemente sunt în
fiecare mulțime (in concentrul 1-5)
Jocul
și să indice elementul care și-a
schimbat locul;

Capacitatea de
La centrul Joc de masă, copiii vor
a reține
avea pe masă diferite puzzle-uri în
sarcina de
care sunt reprezentate imagini Puzzle
lucru;
sugestive spațiului cosmic. Sarcina Explicația

6
copiilor este aceea de a așeza piesele
corespunzător, astfel încât să formeze
imaginea completă.

La centrul Bibliotecă, copiii vor


avea pe mese creioane colorate și
Conversația Cărticică cu
o cărticică magică cu în care avem diferite sarcini de
lucru
reprezentate mai multe trasee către
planete. Sarcina de lucru este
Creioane
aceea de a realiza, cu ajutorul
liniilor punctate (grafisme) traseul
rachetei către planete.
Nisip
La centrul Nisip și apă, copii vor
Jetoane
avea pe masă tăvițe cu nisip,
jetoane cu diferite ilustrații Figurine
Explicația
corespunzătoare spațiului
Sclipici
(cosmonaut, rachetă, planete, stele,
sclipici) și câteva lupe. Sarcina de Lupe

lucru este să așeze elementele


oferite în tăvițele cu nisip ca apoi să
observe cu ajutorul lupei toate Conversația
elementele.
Înainte de începerea propriu-zisă a
activităților vom face câteva
exerciții pentru exersarea
musculaturii fine.

DȘ –activitate matematică;

Desfășurarea „Misiune în Cosmos” Capacitatea de

activității Vom observa cu atenție toate a număra


materialele expuse, după care copiii crescător și
Conversația
vor fi solicitați să numere crescător și descrescător;
7
descrescător în intervalul 1-5. Voi
numi un copil să precizeze numărul
planetelor expuse și să stabilească
ordinea acestora în șirul numeric
(numeralul ordinal).
Elemente de joc: surpriza,
închiderea și deschiderea
ochilor,aplauzele. Capacitatea de
Jetoane ilustrate
Explicarea jocului: Copiii închid a folosi corect
ochii, iar un jeton (rachetă) de pe limbajul
Explicația
prima planetă va călători pe o altă matematic;
planetă. La semnalul educatoarei ,
copiii trebuie să identifice a câta
rachetă a zburat și pe a câta planetă a
aterizat. După identificarea corectă,
racheta se reîntoarce în șirul numeric
inițial. Capacitatea de
Desfășurarea jocului de probă: a folosi corect
Demonstrația
Pe perete vor fi așezate cele cinci materialele
planete. Copiii închid ochii, puse la
educatoarea mută o rachetă pe o altă dispoziție;
planetă și întreabă: „A câta rachetă a
zburat?”. Copilul numit răspunde,
precizând ordinea în șir a rachetei
care a zburat.
Desfășurarea jocului propriu-
zis: Jocul continuă până când toți Jocul
copiii răspund.
Complicarea jocului: În
complicarea jocului, voi așeza câte Capacitatea de
Conversația
cinci elemente noi pe fiecare planetă, a respecta
copiii având ca sarcină să răspundă la regulile jocului;
8
întrebarea: „A câta rachetă a zburat pe
a câta planetă?”
Încheierea jocului didactic: Îi
voi întreba pe copii cum s-a numit
Conversația
jocul desfășurat și le voi solicita să
numere încă o dată în ordine
crescătoare și descrescătoare în
concentrul 1-5;
Se fac aprecieri cu privire la
desfășurarea activității.

Joc de masă:
Le voi cere copiilor să descrie, pe Piese puzzle
rând, imaginile rezultate din așezarea
pieselor de puzzle;
Bibliotecă: Capacitatea de
Asigurarea Se va urmări modul în care copiii a descrie
retenției și a și-au îndeplinit sarcina, dacă au lucrările
transferului respectat regulile de îndeplinire a realizate;
sarcinilor.
Nisip și apă:
Le voi cere copiilor să precizeze
care sunt elementele utilizate în Observația Nisip
desfășurarea activității și îi voi înteba
care sunt elementele observate cu Ilustrație
ajutorul lupei.
Se fac aprecieri cu privire la
Încheierea desfășurarea activităților și gradul de Conversația Lupe
activității implicare al copiilor.

9
Activitatea cu tot grupul de copii
DOS- activitate practică „Tablou în
Cosmos”
Se vor face câteva exerciții pentru
1)Introducerea în exersarea musculaturii fine. Se Capacitatea de
activitate realizează intuirea materialelor. a folosi corect
Copiii vor avea pe masă foi cartonate materialele
de culoare neagră, lipici, imagini Foi cartonate puse la
2) Anunțarea temei decupate cu următoarele reprezentări: negre dispoziție;
și a obiectivelor steluțe, astronaut, planete , marker,
sclipici, fotografia individuală a Conversația
copiilor. Le voi prezenta copiilor Planete
planșa model, după care le voi preciza
copiilor sarcina și etapele de lucru. Rachete
Sarcina de lucru este reprezentată de
realizarea unui tablou numit „Tablou Marker
în Cosmos”, prin care copiii trebuie
sa lipească elementele primite pentru Sclipici
a contura un tablou cu privire la Capacitatea de
călătoria lor secretă. Etapele de lucru a executa
a realizării tabloului sunt următoarele: Fotografie sarcina de
1) Cu ajutorul lipiciului, copiii individuală lucru;
vor lipi cel mai mare element Demonstrația
primit;
3)Dirijarea 2) Copilul va realiza propriul
învățării tablou, scopul final fiind acela
de a reda imaginea spațiului
cosmic. Explicația
Copiii vor fi încurajați să își
4)Asigurarea exprime creativitatea. Vor primi
retenției și a sugestii și vor fi ajutați în
îndeplinirea sarcinii.
10
transferului Se va solicita copiilor să precizeze
tema activității pe care au
5)Încheierea desfășurat-o, precum și materialele Capacitatea de
Conversația
activității folosite. a descrie
lucrarea
JALA2: joc de mișcare „Atenție la realizată;
meteoriți!”
Se va pregăti spațiul de joc astfel
încât să fie luate toate scaunele din
spațiul rezervat activităților cu tot
I.Introducerea în grupul.
activitate
Se va anunța jocul și se vor explica
regulile de joc.
Dragi copilași, astăzi vom juca jocul
II.Anunțarea temei „Atenție la meteoriți!”. Conversația
și a obiectivelor Copiii sunt împărțiți în două echipe Hârtii mototolite
egale.
Regulile jocului. La auzirea Muzică
cântecelului cele două echipe trebuie
să arunce în echipa adversă
meteoriții (bulgări de hârtie) de pe
Explicația
teritorul în care se află, astfel încât la
sfârșitul jocului, când se oprește
muzica , pe teritoriul lor să fie mai
puțini meteoriți. Câștigă echipa care
la finalul jocului au cei mai puțini
meteoriți.
Sarcinile jocului. Fiecare copil, la
auzirea semnalului melodic pus de
mine, va începe să arunce cu
„meteoriți” în echipa adversă.
11
Fiecare membru din echipă încercă Capacitatea de
să arunce cât mai mulți „meteoriți”. a respecta
regulile jocului;
Se va efectua jocul de probă, după
care se va trece la desfășurarea
III. Desfășurarea propriu-zisă a acestuia. Capacitatea de
activității Demonstrația a corela
La finalul activității voi adresa comanda
copiilor întrebări referitoare la primită cu
IV.Asigurarea modul desfășurării jocului și la sarcina de joc;
retenției și a numele acestuia.
transferului
Se fac aprecieri cu privire la
desfășurarea activității și la gradul de
implicare al copiilor. Copiii vor Diplome
V. Încheierea primi la finalizarea tuturor
activității activităților o diplomă intitulată „Cel
Conversația
mai bun cosmonaut”.

12
13

S-ar putea să vă placă și