Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

la istoria românilor și universală

Clasa: a IX-a
Instituţia: I.P. Gimnaziul Ruseni
Data: 12.10.2022
Unitatea de învățare: Lumea în perioada interbelică
Tema: Franța în perioada interbelică
Tipul lecţiei: mixtă
Profesorul: Dulce Marin
Unitatea de învățămănt:
Timp: 45 min

Subcompetențe:
 Explicarea semnificației termenilor istorici caracteristici epocii contemporane
 Prezentarea evenimentelor istoriei contemporane în ordinea lor cronologică
 Identificarea legăturii cauză-efect cu referire la evenimentele istoriei contemporane

Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:


1. Să definească termenii: cordon sanitar, sufragetă, utilizînd dicționarul
2. Să identifice caracteristicile viații economice și politice a Franței în perioada interbelică, studiind tema din manual
3. Să evidențieze etapele de dezvoltare a Franței în perioada interbelică, completînd tabelul.

Tehnologii didactice:
Forme: lucru individual, lucru in grup, lucrul cu manualul, lucru cu harta
Metode: discuție dirijată, problematizarea, explicaţia, demonstraţia, comparaţia, conversație
Mijloace de învățămînt: manual, tablă, fișe de lucru, harta
Demers didactic

Secvențele Activitatea de predare/învățare Strategii Mijloace Evaluarea


lecției didactice didactice
- Moment organizatoric
- Notarea absenţelor în catalog Catalogul
- Pregătirea mijloacelor de învățămînt
Evocarea Reactualizarea cunoștințelor necesare predării-învățării temei noi,
formularea temei noi. Harta, manual,
Profesorul va solicita elevilor să comenteze spusele lui F.Roosevelt: Națiunea Discuție dirijată caiet
care își distruge patria se distruge pe sine. Profesorul va solicita la cîțiva elevi Evaluare
să completeze fișa de lucru nr.1 frontală
Profesorul va iniția o discuție în baza întrebărilor: Fisa 1
- Numiți factorii ce au contribuit la dezvoltarea economiei SUA după
razboi.
- Numiți caracteristicile democrației americane? Problematizarea
- Caracterizați situația SUA în perioada Marei Crize?
- Determinați ce măsuri au fost luate de SUA pentru a depăși Marea
Criză
Se ascultă informația completată de pe fișele de lucru
- Care au fost consecințele primului razboi mondial pentru statele din
Europa
Realizarea Prezentarea temei și a obiectvelor.
sensului Tema: Franța în perioada interbelică
Harta Europa
Se identifică Marea Britanie și Franța pe hartă Lucru cu harta interbelică Identificarea
de termeni
Profesorul va solicita elevilor să definiască, cu ajutorul dicționarului, Descoperirea Dicționarul noi
noțiunile: cordon sanitar, sufragetă

Profesorul va distribui elevii în grupuri și le va propune următoarea sarcină:


Identificați, în textul lecției, cîte trei caracteristici ale fenomenelor/proceselor
istorice, utilizînd tema și toate sursele din manual. Problematizarea
I gr. – Economia Franței în perioada interbelică
II gr. Viața politică în Franța

După prezentări profesorul le va propune elevilor să completeze Friza Prezentări orale


cronologică cu evenimentele desfășurate în Franța și Marea Britanie Exercițiu de
Anii 1918- 1921 1922-1928 1928 – 1941 determinarea a
Evenimentele Lucru în echipă cauzalității
Cauzele evenimentelor
Consecințele Fișa 2

Profesorul va solicita elevilor să citească sursa istorică de pe fișa de lucru 3 și


să realizeze sarcina propusă pe fișă.
Fișa 3
Lectura
Discuție dirijată
Expunerea
Reflecție Comparați activitatea partidelor politice din Franța și Marea Britanie din Completarea
perioada interbelică în baza cunoștințelor anterioare și a temei învățate. Grafic T Fișa 3 graficlului T
Franța M.Britanie
Aprecierea
Asemănări
răspunsurilor
Deosebiri

Extensie Elaborați în baza informației un microeseu despre primejdia instaurarii Notițe Caietul
fascismului în Europa de Vest”. agenda

Notarea elevilor Agenda elevi


Fişa de lucru 1

Completează tabelul, indicînd cite o prevedere a planului New Deal, conform domeniilor propuse:

Domeniul Prevederile ale New Deal


Industrial

Financiar-
bancar
Agroalimentar

Social
Fişa de lucru 2

Anii 1918 – 1921 1922 – 1928 1928 – 1941


Evenimentele
Cauzele
Consecințele

Fița de lucru 3
În timp ce aliniaza coloane de cifre și expertii sai cauta ce impozite s-ar mai putea mari, dl Poincare ar fi putut simți, dacă și-ar fi plecat urechea , cum
palpită viața reală a țării pe care el o zdrobește... . El n-a văzut nici comercianții fără clienți , nici salariații fără muncă, el n-a văzut mezeria, nici
șomajul..... O dată în plus , Republica noastră, politic democratică, nu este echitabilă din punct de vedere economic.....Trebuie deci reluat programul
care va realiza, în fine, chiar și în domeniul economic, adevărata republică egală și socială.
P.MENDES-FRANCE, Opera financiară a guvernului Poincare

Alcătuiește 2 enunțuri cu sens istoric, în care vei argumenta cauza schimbărilor intervenite în viața Angliei în per. Interbelică, pornind de la
conținutul sursei
1._______________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________
2._______________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________

Fișă de lucru 4

Franța Marea Britanie


Asemănări

Deosebiri

S-ar putea să vă placă și