Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

”Suntem prietenii legumelor!”

DATA:
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:
PROFESOR PENTRU ÎNVĂȚĂMÂNT PREȘCOLAR:
GRUPA: Steluțelor (mijlocie)
TEMA ANUALĂ : ,,Când, cum și de ce se întâmplă?’’
PROIECT TEMATIC: ,,Toamna în culori, a venit la noi! ’’
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Vitamine din legume”
TEMA ACTIVITĂŢII: ”Suntem prietenii legumelor!”
FORMA DE REALIZARE : activitate integrată
ELEMENTELE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE: ADP+ALA I+ADE (DLC, DEC)+ALA II
TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare de cunoştinţe, priceperi și deprinderi intelectuale și practice

1.ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP )

Întâlnirea de dimineaţă: „ Bună dimineața, prieteni ai legumelor!”


 Rutine: prezenţa copiilor, completarea calendarului naturii, servirea mesei, ne pregătim pentru activităţi
„Consumăm legume pentru sănătatea noastră”
 Tranziţii: ,, Bună dimineața! ”;
„ Tare, îmi plac legumele”;
„ Bate vântul frunzele”;
„ Am plecat la piață”;

1
2. ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA 1) – CENTRE DE INTERES

Ştiinţă: “Grupează după cerință!” – fișă de lucru


Materiale:creioane, fișe de lucru;
Joc de masă: Morcovelul – puzzle
Materiale: puzzle laminat pentru copii;

3. ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE)


Domeniul Limbă și comunicare (DLC ) - ”Eu spun una, tu mai multe …”
Mijloc de realizare - – joc didactic
Scopul didactic: consolidarea deprinderii de a folosi corect singularul şi pluralul substantivelor si de a se exprima în propoziții
dezvoltate, corect formulate din punct de vedere gramatical.
Sarcina didactică: denumirea corectă a legumei alese, folosirea corectă a singularului și pluralului substantivului dat, exprimarea
corectă din punct de vedere gramatical și în propoziţii dezvoltate.
Elemente de joc: mânuirea materialului natural, aplauze.
Regulile jocului didactic: Copilul numit de educatoare va alege o legumă de toamnă, o denumește și folosește corect pluralul
cuvântului corespunzător, exprimându-se în propoziții dezvoltate, corect formulate din punct de vedere gramatical. Fiecare răspuns
corect se recompensează prin aplauze .

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


 Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;
 Mesaje orale în diverse situații de comunicare;

COMPORTAMENTE VIZATE:
 exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj în vederea înțelegerii și repetării lui ( comunicare receptivă);
 respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare;

2
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1- să recunoască şi să denumească corect legumele de toamnă prezentate;
O2- să despartă corect în silabe cuvintele date;
O3- să găsească forma corectă de singular sau plural a substantivelor ( legumelor), în funcţie de cerinţa exprimată;
O4- să se exprime în propoziţii dezvoltate, corect formulate din punct de vedere al acordului dintre subiect şi predicat;

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, expunerea;
Materiale didactice: Coş cu legume de toamnă ( morcov, varză, conopidă, ceapă, usturoi, ardei gras roșu, ardei gras galben, cartof,
ridiche neagră, vânătă, țelină),
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual.

Durata: 20-25 minute;


Locul de desfășurare: Sala de grupă.
Metode de evaluare: orală.

Domeniul Estetic şi Creativ ( DEC) - Activitate artistico-plastică: “Morcovelul”


Mijloc de realizare – pictură prin amprentare;
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
 Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități);
 Activare și manifestare a potențialului creativ;

COMPORTAMENTE VIZATE:
 Realizează sarcinile de lucru cu consecvență;
 Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmpină dificultăți;
 Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în conversații și povestiri creative;
 Demonstrează simț muzical ritmic, armonic prin cântec, joc cu text și cânt, dans etc.

3
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1 - să denumească corect materialele şi instrumentele de lucru necesare pentru activitatea artistico - pictură;
O2 - să utilizeze corect materialele de lucru;
O3 - să realizeze o lucrare estetică aplicând tehnica de lucru învățată.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul;
Materiale didactice: laptop, CD cu Vivaldi - Anotimpurile, acuarele, pensulă, pahare cu apă, coală pentru pictură .
Forme de organizare: frontal, individual.

Durata: 20-25 minute;


Locul de desfășurare: Sala de grupă;
Metode de evaluare: orală, practică;

4. ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA 2)


„ Coşulețul rupt” – joc distractiv
Sarcinile jocului:
- Să participe la joc respectând regulile;
Regulile jocului:
- Copilul care-şi aude strigat numele legumei de pe medalion trebuie să se ridice și să-l urmeze pe conducătorul de joc.
Desfăşurarea jocului:
Copiii stau pe scaune. Conducătorul jocului stă în mijloc.
Conducătorul, mişcându-se în cerc, trece prin faţa scaunelor şi spune, de exemplu:
" Mă duc la piaţă să cumpăr un cartof!" Copilul care poartă medalionul respectiv se ridică şi porneşte după conducător, care-şi
urmează mersul în cerc. Conducătorul spune iar:" Mă duc la piaţă să cumpăr o vânătă". " Copilul - vânătă" se ridică şi se aşază în
spatele "copilului - cartof".

4
Atunci când conducătorul jocului exclamă: "Coşul s-a rupt! ", fiecare, inclusiv acesta, ocupă scaunele. Apoi voi numi un alt
conducător al jocului.
ELEMENTE DE JOC: Surpriza, aplauzele și medalioane cu legume de toamnă;

„ Ce legumă a mâncat miriapodul? ”- joc de atenţie


Sarcinile jocului:
- Să participe la joc respectând regulile;
Regulile jocului:
- Copilul care-şi aude strigat numele trebuie să numească leguma mâncată de miriapod.

Desfăşurarea jocului:
Copiii stau pe jos în semicerc. Pe o băncuță se află trei legume. Copiii îşi pun mânuţele la ochi şi în acest timp miriapodul mănâncă o
legumă. La semnalul meu îşi iau mânuţele de la ochi iar copilul numit spune ce legumă a mâncat miriapodul. Ceilalţi colegi aplaudă
dacă răspunsul este corect.
ELEMENTE DE JOC: Surpriza, aplauzele, jetoane cu fructe, jucărie omidă

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
 Cioflica, S.M., Berbeceanu, G., Marta, C., Ilie, E., Ziua bună începe la „Întâlnirea de dimineață” – momentele întâlnirii de
dimineață și sugestii de jocuri – ed. a III-a, Editura Tehno – Art, Petroșani, 2016;
 Curriculum pentru educația timpurie, 2019;
 Educaţie timpurie nivel preşcolar – repere metodologice pentru consolidarea achizițiilor din anul școlar 2019-2020, Editura
Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 2020;
 Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează Curriculumul pentru Educație
Timpurie.

5
SCENARIUL ZILEI

Salutul de dimineaţă se realizează prin tehnica comunicării rotative. Copiii se aşază în semicerc. Salutul porneşte de la
educatoare şi este continuat de toţi copiii grupei, fiecare salutându-şi colegul din partea stângă.
Copiii sunt salutați prin intermediul versurilor:
”Dimineața a sosit,
Toți copiii au venit
În semicerc să ne-adunăm
Cu toții să ne salutăm:
- Bună dimineața, prieteni ai legumelor! ”
Prezenţa “ După ce ne-am adunat
Și frumos ne-am salutat
Colegii ne-am întâlnit;
Cine oare n-a venit?”
Copiii sunt îndemnați să se uite unii la alții pentru a-și putea da seama ce colegi lipsesc.
Calendarul naturii: Vom purta o discuție despre tema săptămânii, anotimpul în care ne aflăm, lunile acestuia și a zilei. Vom
așeza imaginile reprezentative în calendar.
Noutatea zilei: În sala de grupă este găsit un coș în interiorul căreia se află o scrisoare de la Zâna Toamnă și multe materiale
pentru activitatea de astăzi. Aceasta le transmite ca a auzit ca sunt copii isteţi şi s-a hotărât sa le scrie o scrisoare în care îi anunţă că
le-a trimis multe surprize.
„Dragi copii,
Eu sunt zâna Toamnă. Eu ştiu că săptămâna aceasta voi aţi învăţat despre legumele de toamnă şi de aceea eu am venit mai
devreme la voi în clasă şi v-am lăsat o surpriză legată de acestea. Vreţi să aflaţi despre ce este vorba? Dacă da, atunci să parcurgem
împreună activitățile de astăzi.
Pentru început v-am pregătit materiale necesare pentru centrele „Știință” și “Joc de masă”.
Vă doresc spor la lucru!”

6
Împărtășirea cu ceilalți: Se poartă o discuţie cu copiii referitoare menținerea sănătății cu ajutorul vitaminelor din legume.
Activitatea de grup: În cadrul acestui moment al zilei se realizează jocul În grădina de legume . Copiii se așază în semicerc.
Se pune pe o măsuță jetoane cu legume. Fiecare copil alege un jeton. Primul copil trebuie să spună o propoziție în care
folosește numele legumei de pe jeton. ( Ex. Am fost în grădină și am cules un morcov.)Următorul copil adaugă la această
propoziție , numele legumei alese de el ( Ex. Am fost în grădină și am cules un morcov și o vânătă.) Al treilea copil continuă
propoziția celui de al doilea copil și adaugă numele legumei alese de el. ( Ex. Am fost în grădină și am cules un morcov și o
vânătă și un ardei.) Jocul continuă așa până la ultimul copil. Copilul care greșește iese din joc.
Mesajul zilei este adus de Zâna care îi roagă să spună tot ce știu despre legumele de toamnă. Doar dacă sunt atenți și
participă la activități cuminți vor avea parte de multe surprize aduse de ea.
Tranziţia de la întâlnirea de dimineaţă la activităţile liber alese se va face pe cântecelul: “Buna dimineața!”
Copiii se vor împărți pe grupe și se vor așeza la următoarele centre de interes în funcție de preferinţe.
La centrul ŞTIINŢĂ au o fișă de lucru “Grupează după cerință!, unde trebuie să grupeze elementele de același fel (legumele) după
criteriul formei și al culorii. Vom număr câte elemente are fiecare mulțime.
La centrul JOC DE MASĂ vom realiza un puzzle care are ca imagine de ansamblu un morcov. În timpul activităţii pe centrele de
interes voi supraveghea activitatea desfăşurată în fiecare centru dându-le explicaţiile necesare copiilor.
Trecerea de la activitățile liber alese la activitățile pe domenii experiențiale se va realiza prin tranziția “Tare, îmi plac
legumele” (joc cu text si cânt).
La activitatea de Educarea limbajului vom face jocul “ Eu spun una, tu spui multe”. Scopul didactic al acestui joc este de:
consolidarea deprinderii de a folosi corect singularul şi pluralul substantivelor și de a se exprima în propoziții dezvoltate, corect
formulate din punct de vedere gramatical.
Prin intermediul tranziției - “Bate vântul frunzele” vom trece la următoarea activitatea.
La Activitatea artistico-plastică, copiii vor realiza morcovel prin amprentare.
Trecerea la ALA II se face prin intermediul tranziţiei „ Am plecat la piață”
La ALA II copiii vor desfăşura doua jocuri: “Coşulețul rupt” şi “Ce legumă a mâncat miriapodul?”
„ Coşulețul rupt” – joc distractiv
Conducătorul, mişcându-se în cerc, trece prin faţa scaunelor şi spune, de exemplu:
" Mă duc la piaţă să cumpăr un cartof!" Copilul care poartă medalionul respectiv se ridică şi porneşte după conducător, care-şi
urmează mersul în cerc. Conducătorul spune iar:" Mă duc la piaţă să cumpăr o vânătă". " Copilul - vânătă" se ridică şi se aşază în
spatele "copilului - cartof".

7
Atunci când conducătorul jocului exclamă: "Coşul s-a rupt! ", fiecare, inclusiv acesta, ocupă scaunele. Apoi voi numi un alt
conducător al jocului.
„ Ce legumă a mâncat miriapodul? ”- joc de atenţie
Copiii stau pe jos în semicerc. Pe o băncuță se află trei legume. Copiii îşi pun mânuţele la ochi şi în acest timp miriapodul
mănâncă o legumă. La semnalul meu îşi iau mânuţele de la ochi iar copilul numit spune ce legumă a mâncat miriapodul. Ceilalţi
colegi aplaudă dacă răspunsul este corect.
La sfârşit copiii sunt apreciaţi pentru întreaga activitate.

DEMERS DIDACTIC
Domeniul Limbă și comunicare ( Educarea limbajului ) – Eu spun una, tu mai multe
Evenimentul didactic Strategii didactice Evaluare
Momentele activității didactice
Metode şi Resurse
procedee materiale

Momentul Asigurarea condițiilor pentru buna desfășurare a activităților :


organizatoric  Aerisirea sălii de grupă;
 Amenajarea spațiului de desfășurare a activităților;
 Pregătirea materialului didactic necesar activității.
Captarea atenției Zâna Toamna ne-a adus un coş cu multe legume de toamnă. Observaţia legume de
toamnă, coş
Enunțarea Pentru că Zâna Toamna ne-a făcut o aşa surpriză haideţi să-i Conversația
obiectivelor și a facem şi noi o bucurie arătându-i ce isteţi şi pricepuţi suntem, si
titlului jocului dornici să învăţăm multe lucruri despre ea. Astfel, astăzi ne vom
juca Eu spun una, tu mai multe.

8
Orală
Dirijarea învățării Explicarea și demonstrarea sarcinilor și regulilor jocului
Sarcinile didactice ale acestui joc sunt: denumirea corectă a
legumei alese, folosirea corectă a singularului și pluralului Explicația Apreciere
substantivului dat, exprimarea corectă din punct de vedere Demonstrația legume de verbală
gramatical și în propoziţii dezvoltate. toamnă, coş
Copilul numit de educatoare va alege o legumă de toamnă, o
denumește și folosește corect pluralul cuvântului corespunzător, Exercițiul
exprimându-se în propoziții dezvoltate, corect formulate din punct
de vedere gramatical. Fiecare răspuns corect se recompensează prin
aplauze .
Executarea jocului demonstrativ de către educatoare utilizând
elemente specifice jocului didactic pentru asigurarea înţelegerii și
Exercițiul
fixării regulilor acestuia.
Executarea jocului probă de către toți copiii prezenți.

Câte un copil alege o legumă de toamnă din coș, o denumește


Exercițiul
exprimându-se în propoziții simple, corect formulate: ”Eu văd o
varză.”. Educatoarea precizează formula jocului: ”Eu spun o varză. Apreciere
Tu cum spui?”. Formularea corectă: ”Eu spun mai multe verze.” Conversația individuală
În cazul unui răspuns greșit un alt copil va putea răspunde.

Obținerea Se complică jocul, prin adăugarea unei noi reguli. Denumirea Exercițiul legume de Orală
performanței și legumei este despărțită în silabe, se spune câte silabe are cuvântul toamnă Apreciere
asigurarea și se alcătuiește o propoziție dezvoltată cu ajutorul acestui cuvânt. individuală
transferului (Exemplu: Conopida mare e bună la mâncare; Vânăta mov este
bună la salată.)
Asigurarea Se fac aprecieri asupra modului în care au fost realizate sarcinile de Conversația Orală
conexiunii inverse și lucru raportându-ne la obiectivele operaționale propuse.

9
evaluarea

Retenția Se fac precizări asupra cunoștințelor însușite în joc. Apreciere


verbală

DEMESRS DIDACTIC
Domeniul estetic și creativ ( Activitate artistico-plastică) : Morcovelul
Eveniment Strategii didactice Evaluare
didactic Momentele activității didactice Metode şi Resurse
procedee materiale

Moment Se creează condițiile necesare desfășurării în bune condiții a activității:


organizatoric aerisirea sălii de grupă; aranjarea mobilierului; pregătirea materialului
necesar desfăşurării activităţii.

Captarea Se realizează cu ajutorul unui morcov natural. Conversația Morcov


atenției natural
Anunțarea Se anunță tema activității :
temei și a Astăzi, vom picta ”Morcovelul”. Îi voi anunța că trebui să fie atenți la
obiectivelor culorile pe care le vor folosi , să lucreze ordonat și să folosească corect
materialele de lucru.

10
Reactualizarea Sunt intuite materialele cu ajutorul cărora se va realiza lucrarea propusă: Conversația pahar cu apă, Formativă
cunoștințelor pahar cu apă, acuarele, coala cu conturul morcovelului, pensulă, șervețel Observația acuarele, ,
umed. pensulă, coala
cu conturul
morcovelului,
șervețel
umed.
Este prezentată lucrarea model Morcovelul.
Dirijarea Prezentarea modului de lucru Frontală
învățării Se arată copiilor modul de lucru pentru realizarea lucrării. Explicația Planșa model
Le voi arăta cum să picteze, îi sfătuiesc să amestece culoarea cu apă și
apoi vor picta cu degețelul arătător. Demonstrația
Exercițiul
Exerciții de încălzire a mușchilor mici ai mâinilor
Înainte de începerea lucrului se vor executa câteva exerciții de încălzire a
mușchilor mâinii: cântăm la pian, strângem pumnii, le dăm drumul
pumnișorilor, morișca.
Obţinerea Copiii încep să picteze morcovelul sub îndrumarea mea, ajut acolo unde Conversația Pahar cu apă,
performanţei și este nevoie și încurajez pe cei care greșesc. Exercițiul acuarele,
asigurarea Se supraveghează modul de lucru al copiilor. pensule, coala
transferului Lucrările vor fi expuse pe o măsuță. cu conturul
morcovelului
șervețel
Evaluarea Vom expune lucrările pe o masă iar copiii își vor exprima părerile asupra Aprecieri
activității și lucrărilor expuse. Se fac aprecieri finale asupra felului în care s-a verbale
retenția desfășurat activitatea cu privire la respectarea criteriilor stabilite.
Evaluarea se face prin aprecieri individuale și aprecierea finală a
educatoarei.

11

S-ar putea să vă placă și