Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 09.12.2022
GRUPA: Mare “Stelutele”
UNITATEA DE ÎNV.: Grădiniţa nr. 271
EDUCATOARE: Rotaru Oana Alexandra
TEMA ANUALĂ: ”Cum este, a fost și va fi aici, pe Pământ?”
TEMA PROIECTULUI: “Iarna se stie, e motiv de bucurie”
TEMĂ SĂPTĂMÂNALĂ: “Multe daruri, jucarii, pentru copiii cuminti”
 DOMENIUL EXPERIENŢIAL: D.O.S. – activitate practică
TEMA ACTIVITĂŢII: ”Ghetuța moșului”

MIJLOC DE REALIZARE: pliere și lipire

TIPUL DE ACTIVITATE: de consolidare de priceperi și deprinderi

Dimensiuni ale dezvoltarii: C2 Finalizarea sarcinilor și acțiunilor (persistență în activități)


Comportamente vizate: C2.1 Realizează sarcinile de lucru cu consecvență
C2.2 Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmpină dificultăți

SCOPUL ACTIVITĂŢII:

 Consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare motrică


OBIECTIVE:
 O1 – să efectueze operații simple de îndoire a hârtiei;
 O2 - să lipească în mod corect produsul obținut prin îndoire pe suprafaţa corespunzătoare
 O3 – să se raporteze la mediul apropiat, contribuind la îmbogăţirea acestuia prin lucrările
personale.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul practic

Material didactic: coș cu materiale, hârtie colorată, lipici, pensulă, jetoane, carton alb, laptop

DURATA: 30 minute

BIBLIOGRAFIE:
 Curriculum pentru educație timpurie, 2019 –Ministerul Educației Naționale
 Metodica predării activităților manuale în grădinița de copii, Editura didactică și
pedagogică – București
Momentele Strategii
Continutul activitatii Evaluare
activitatii didactice

Se asigura conditii optime pentru realizarea activitatii: aerisirea salii


de grupa, aranjarea mobilierului in forma de semicerc, intrarea ordonata
1. Moment
a copiilor in sala de grupa, controul tinutei si a pozitiei copiilor pe
organizatoric
scaune, respectarea distanței între preșcolari. Conversatia

Pentru a le trezi interesul copiilor, cadrul didactic alături de


preșcolari vor audia un cântec despre moș Nicolae, cu precătere la Conversatia frontala
ghetuța pe care copii, dar și oamenii mari o pregătesc în seara de 5 spre 6 laptop
2. Captarea atentiei decembrie. În urma audierii cântecului, cadrul didactic le propune
copiilor să realizeze împreună propria ghetuța în care moșul să le lase
cadourile

Copiii sunt anunţaţi că vor realiza o lucrare intitulată ”Ghetuța


moșului”, utilizand tehnica lipirii și a plierii. Fiecare copil ca trebui sa
realizeze o lucrare cat mai frumoasa din punct de vedere estetic, sa
respecte tehnica de lucru, să lucreze ordonat și curat. Astfel, în cadrul
3. Anuntarea temei
lucării, aceștia trebuie să pleze/îndoaie hârtia colorată pentru a obține o Conversatia
ghetuța și să o împodobească prin lipirea anumitor jetoane
reprezentative.

4. Desfasurarea
activitatii Intuirea materialului
Frontala
Copiii vor denumi materialele de lucru de pe măsuţele lor. (pensule, Conversatia
lipici, carton alb, hârtie de culoare roșie decupatăă sub forma unei
ghetuțe în plan, ”desfăcute”)

Prezentarea și analiza modelului

Educatoarea prezintă copiilor modelul, precizând că ei vor efectua


lucrarea respectand indicatiile primite.
Explicatia

Explicarea etapelor de lucru


Lipici
Pensule
Educatoarea le precizează fiecare pas al îndoirii hârtiei :
Jetoane
Coli colorate
I. Vârful ghetuței se pliază peste capătul opus al hârtiei
Carton roșu
colorate, obținându-se o ”felicitare” în formă de
ghetuță
II. Se îndoaie partea superioară a ghetuței pentru a
obține marginea acesteia
Exerctiul
III. Se aplică pastă de lipit pe partea superioară/ marginea
ghetuței și se presează vată
IV. Se aplică lipiciul pe jetoane representative
anotimpului toamna și se presează pe ghetuța,
oricunde doresc preșcolarii, în funcție de viziunea
individuală.
Cei care au ritm mai rapid de lucru, vor întregi tabloul cu materialul
mărunt aflat în coșulețe.

Exerciţii de încǎlzire a muşchilor mici ai mâinilor

Se realizează cu copiii câteva exerciţii de încǎlzire a muşchilor mici


ai mâinilor:„închidem şi deschidem pumnii”, ”mișcăm degețelele”,
„ învârtim morişca” etc. Observarea
modului de lucru
Executarea temei de cǎtre copii

Se urează copiilor „Spor la lucru!” dupǎ care se va trece la realizarea


temei de cǎtre copii.(pe fond muzical)
Pe parcursul activității, educatoarea:
→notează numele copiilor pe lucrări;
→va urmări modul de realizare a etapelor de lucru;
Exercițiul
→îndrumează, ajută, încurajează în timpul efectuării lucrării;
→motivează și îndrumă preșcolarii să aibă o poziție corespunzătoare
în timpul lucrului, să folosească cu atenție ustensilele de lucru;
→ajută copii care au ritm de lucru mai lent;
→încurajează folosirea creativității pentru lucrare.

Se va realiza expozitia. frontala


5. Obtinerea
performantei Se vor cere copiilor sa-si aleaga o lucrare care considera ca a Conversatia
respectat toate indicatiile si criteriile si sa argumenteze de ce a ales
lucrarea respectiva.

Se vor face aprecieri verbale asupra implicarii copiilor in activitate, Aprecieri verbale
6. Incheierea
globale si individuale.
activitatii
Conversatia

S-ar putea să vă placă și