Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect de lecției

la istorie
Data: ___________________
Profesor: Olaru Lilian
Instituția: Gimnaziul Tîrgul-Vertiujeni
Clasa : a VI – a
Disciplina: Istoria românilor și universală
Subiectul lecției : Scandinavia și Rusia Kieveană în sec. IX începutul sec. XII
Tipul lecției: mixtă
Timp: 45 minute

Competențe specifice
-Intelegerea si utilizarea adecvata a limbajului de specialitate .
-Cunoasterea si interpretarea surselor istorice.

Unități de competențe :
1.Explicarea termenilor istorici cu referire la epoca medievala.
2.Utilizarea documentelor istorice in expunerea evenimentelor din epoca medievala.
Obiective operaționale:
O1- Să explice cuvintele cheie din temă;
O2-Să descrie principalele trasee ale expedițiilor de cucerire ale normanzilor și calea comercială de la varegi la greci;
O3-Să stabilească diferențele între procesul de de creștinare la români și Rusia Kieveană
O4 –Să numească consecințele pe care lea avut adoptarea creștinismului de către Rusia Kieveană și regatele normande.

Stratedia didactică : metode/procedee/tehnici:


Explicația, comparația, problematizarea, descoperirea dirijată, braistorming, învățare prin descoperire,
dialogul, analiza harții, lucru cu manualul.
Mijloace de instruire : manualul, calculatorul, harta.
Forme de activitate : în perechi, frontală, individual.
Tehnici de evaluare : evaluare curentă, conversație de verificare, analiza schemelor, soluționarea situațiilor-problemă.
Dozare Momentele lecției Activitate de predare – învățare Metode Evaluare
Activitatea profesorului Activitatea elevilor didactice
Evocarea Atenționeză elevii asupra Pregătesc caietele, materialele
2 Organizarea clasei momentelor lecției. școlare Observarea Atenționarea
3 Pregătirea Citirea și analiza mottoului. Ascultă, recepționează Dialogul Aprecierea
activității Adresează întrebări privitoare la sarcinile de lucru, se Conversația Analiza
conținuturile predate și învațate organizează și formulează Comparația răspunsurilor
anterior raspunsurile corecte, Stimularea
îndrumați de către profesor. elevilor
Realizarea sensului Anunțarea subiectului lecției și a Elevii lucreză, răspund la Expunerea Analiza
Dirijarea activității obiectivelor lecției. întrebările profesorului Conversația răspunsurilor
30 Prezintă conținutul și scopurile Descoperirea Stimularea
activității grupurilor și îndrumă elevilor
activitatea elevilor, corectează când
este cazul.
Propune elevilor lectura subtemelor Lecturează textul
din manual (T-8 p.37)
1.Natura și populația Scandinaviei
2.Expansiunea normandă;
3.Cultura scandinavă
Propune la tablă ordonarea Ordonează pe axa timpului
evenimentelor pe axa cronologică evenimentele

Reflecția Adresarea întrebări de sinteză asupra Reanalizează, sintetizează și


rspund la întrebările Chestionare
temei . profesorului orale Validarea
5 Stimulează gândirea comparativă a Problematizarea rezultatelor
elevilor evaluarii
Rezolvarea sarcinilor din
,, Laborator”
Extensie De studiat Tema 8 din manual p. 37- Ascultă și notează
5 Precizarea 38. De realizat punctul 7 din Adresează întrebări
activitățiolor pe Laborator p. 39
care elevii le vor Felicită colectivul de elevi pentru Explicații
desfășura acasă reușita lecției
Nota

S-ar putea să vă placă și