Sunteți pe pagina 1din 16

PROIECT DIDACTIC

DATA:28.11.2022 DATA:28.11.2022
CLASA: a V-a CLASA: a VI-a
PROFESOR: BUSA (PAU) CARMEN PROFESOR: BUSA (PAU) CARMEN
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Școala Gimnazială Lupac UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Școala Gimnazială Lupac
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINA: Limba şi literatura română DISCIPLINA: Limba şi literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE:De-a ce mă joc? UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Modele în viață
SUBIECTUL LECȚIEI: Modul imperativ SUBIECTUL LECȚIEI: Narațiunea. Căprioara de Emil Gârleanu
TIPUL LECŢIEI: însușire de noi cunoștințe TIPUL LECŢIEI: receptare a unui text literar
COMPETENŢE GENERALE: COMPETENŢE GENERALE:
4. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii române în procesul 1. Participarea la interacţiuni verbale în diverse situaţii de comunicare, prin
comunicării orale și scrise; receptarea şi producerea textului oral;
COMPETENŢE SPECIFICE: 2. Receptarea textului scris de diverse tipuri ;

1
4.1.Utilizarea achizițiilor sintactice și morfologice de bază ale limbii 3. Redactarea textului scris de diverse tipuri .
române standard pentru înțelegerea și exprimarea corectă a intențiilor
comunicative; COMPETENŢE SPECIFICE:
4.3.Aplicarea conştientă a regulilor şi a convenţiilor ortografice şi 1.1. Rezumarea, pe baza informaţiilor explicite şi implicite, a unor pasaje din
ortoepice pentru o comunicare corectă. diverse tipuri de texte orale narative, monologate şi dialogate;
Obiectivele operaționale: 2.2. Rezumarea unor texte, cu grade diverse de dificultate;
La sfârșitul activității, elevii vor fi capabili: 2.3. Prezentarea unor răspunsuri personale, creative şi critice pe marginea unor
texte diverse;
- să definească modul imperativ;
2.4. Manifestarea preocupării de a înţelege diverse tipuri de texte citite;
- să identifice verbele la modul imperativ;
3.1. Redactarea unui rezumat, a unui text, pe un subiect la alegere, având în
- să formuleze enunțuri folosind verbe la modul imperativ;
vedere etapele procesului de scriere și structurile specifice, pentru a comunica
- să analizeze morfo-sintactic verbele la imperativ.
idei și informații sau pentru a relata experiențe trăite sau imaginate.
- să identifice categoriile gramaticale specifice modului imperativ;
Motivație:
- să recunoască forma corectă,a verbului a fi la modul imperativ, în
Lecția se sprijină pe priceperile și deprinderile deja formate în descifrarea
enunțurile date.
mesajului transmis de textul literar narativ. Se vizează perfecționarea continuă a
STRATEGII DIDACTICE:
capacității de comunicare și de investigare a unui text literar narativ dintr-o
a) METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, exerciţiul,
perspectivă integrată. Întregul demers didactic vizează dezvoltarea creativității,
problematizarea, învăţarea prin cooperare, învăţarea prin descoperire,
a posibilităților de cunoaștere a textului literar și a exprimării libere a opiniei.
jocul didactic.
Obiectivele operaționale:
b) FORME DE ORGANIZARE: activitate frontală, individual, în
La sfârșitul activității, elevii vor fi capabili:
perechi.
- să povestească întâmplările din textul citit;
c) RESURSE MATERIALE: fişe de lucru, manualul,;

2
d) EVALUAREA: Elevii vor primi aprecieri verbale, elevii vor fi - să ordoneze ideile principale;
notaţi cu puncte pentru răspunsurile oferite, iar cei mai activi cu note. - să precizeze cum se termină acțiunea ;
e)RESURSE ŞI MANAGEMENTUL TIMPULUI: - să își exprime opinia în legătură cu gestul căprioarei.
- capacităţi normale de învăţare; STRATEGII DIDACTICE:
- cunoştinţele dobândite; a.Metode şi procedee: conversația euristică, problematizarea, observația,
- timpul activității: 50 de minute. expunerea, lucrul cu manualul, exercițiul, rebusul, Bingo, reţeaua de
f) BIBLIOGRAFIE: discuţii.
1. Programa școlară pentru disciplina Limba și literatura română, b.Mijloace didactice: fişe de lucru,manual, caiet auxiliar.
clasele a V- a – a VIII – a, București, 2017 ( aprobată prin O. M. E. N. c.Forme de organizare: activitate independentă, activitate frontală.
nr. 3393/ 28.02.2017). d. Resurse umane, de timp: elevii clasei a VI-a, 40 de minute.
Limba si literature romana, manual pentru clasa a V-a,
autori:Florentina Sânmihăian, Sofia Dobra, Monica Halaszi, Anca BIBLIOGRAFIE:
Davidoiu- Roman, Ed. Art Klett, 2017. Programa pentru clasa a VI-a.
2. 3. Mina- Maria Rusu, Geanina Cotoi, Irina Hăilă, Mihaela Limba și literatura română, manual pentru clasa a VI-a, Mariana Norel,Petru
Timingeriu, Exerciții practice de Limba și literatura română, Clasa a Bucurenciu, Mihaela Dragu, Editura EDP, 2019.
V-a, Ed. Paralela 45, București, 2018. Metodica studierii limbii și literaturii române în școală, Constantin Parfene,
6. Ilie Emanuela, Didactica literaturii române, Editura Polirom, Iaşi, Editura Polirom.
2014. Didactica limbii și literaturii române, Emanuela Ilie, Ed. Polirom, 2014.
7. Ionescu, Miron, Bocoș, Mușata, Tratat de didactică modernă, Ed. Metodica predării limbii și literaturii române, Marilena Pavelescu, Ed. Corint,
Paralela 45, Pitești, 2017. 2010.
8. Norel Mariana, Bota Oana Alina, Didactica domeniului experiențial.
Limbă și comunicare, Editura ASCR, Cluj-Napoca, 2012.

3
4
SCENARIUL DIDACTIC

CLASA a VI-a Clasa a VI-a


Etapa/ Timp Activitatea Activitatea Metode și Mijlo Evalu- Etapa/ Activitatea Activitatea Meto- Mijlo Evalu
alocat profesorului elevilor procedee ace are Timp profesorului elevilor de și ace -are
didac alocat proce didac
-tice - dee -tice
1. Se asigură cele Elevii își 1. Se asigură cele Elevii își
Moment necesare pentru pregătesc Moment necesare pentru pregătesc
organizatoric desfăşurarea lecţiei materialele organi- desfăşurarea lecţiei materialele
(2min.) (liniştea, prezenţa, necesare zatoric (liniştea, prezenţa, necesare
materialele desfășurării (2 min) materialele desfășurării
necesare). orei. necesare). orei.
Activitate directă Elevii citesc 2. Actuali- Activitate
2. Se realizează prin tema şi exercițiul cărți frontală zarea indirectă Con-
Actualizarea verificarea temei – corectează cunoştinte- Se verifică tema. Elevii citesc versa- fişa de fronta
cunoștințelor ex.1, 2 de la pagina eventualele lor Descrieți în 10-12 tema. ția lucru lă
anterioare 71, de la exerciții. greşeli. anterioare rânduri un animal euris-
(5min.) Prin metoda si captarea sălbatic. Desenați- tică
conversației atenției l!
euristice, se (5 min.) Găsiți informații
reactualizează despre activitatea

5
cunoștințele literară a Elevii rezolvă
anterioare despre scriitorului Emil rebusul pe Con- rebus
modul indicativ și Gărleanu. grupe şi versa- pe

timpurile acestuia. Apoi, profesorul descoperă pe tia grupe

Se verifică împarte elevilor o verticală titlul euristi


noţiunile teoretice fișă care conține un lecției că
despre verb: rebus. Rezolvând Căprioara de
Verbul este
Definiţi verbul! rebusul, pe grupe, Emil
partea de
aceștia vor Gârleanu.
vorbire
descoperi, pe
flexibilă
verticală, titlul
care
lecției: Căprioara
exprimă
(ANEXA 1)-timp
acţiunea,
de lucru -5min
starea sau
existenţa.

Modul este
Ce este modul? forma pe
care o ia
verbul
pentru a

6
arăta cum
consideră
vorbitorul
acțiunea.

Care este modul pe


Modul pe
care l-ați învățat?
care l-am
învățat este
indicativul.

Câte timpuri are


Modul
modul indicativ?
indicativ are
Care sunt?
7 timpuri:
prezent,
imperfect,
perfect
simplu,
perfect
compus,
mai mult ca

7
perfect,
viitor
(forme
pentru
viitorul
standard și
pentru
limba
vorbită) și
viitor
anterior.
3. Activitate 3. Activitate directă Elevii au
Captarea independentă Captarea ( 5 min) rezolvat
atenției ( 5 min) atenției S-a realizat prin rebusul pe rebu- fişa de pe

(5min) Profesorul împarte Elevii (5min) rebus. Răspunsul grupe şi au sul lucru grupe
elevilor, organizaţi rezolvă va fi chiar titlul descoperit pe
jocul și jocul Fișă în
în perechi, un joc lecției. verticală titlul
descoperă de perechi
(anexa 1). Li se (ANEXA 1) lecției
titlul lecției. lucru
cere să completeze Căprioara de
jocul pentru a Emil
descoperi pe Gârleanu.
orizontală titlul

8
lecției.

4. Activitate 4. Activitate directă


Anunțarea independentă Elevii Anunțarea În timp ce, elevii
subiectului și Se anunță ascultă subiectului din clasa a V-a,
enumerarea subiectul lecției, obiectivele, expune- tabla, și enume- rezolvă sarcinile
apoi rea caie- frontală
obiectivelor apoi se prezintă rarea date, profesorul le
notează în tul Elevii ascultă
operaționale elevilor obiectivele obiective- spune elevilor din
obiectivele, expu- tabla, fronta
(2 min) operaționale (sunt caiete titlul lor clasa a VI-a că în
apoi notează nerea caie- -lă
precizate pe pagina lecției. operațio- această oră vor
în caiete titlul tul
de titlu). nale studia opera literară
lecției.
Se notează titlul (2 min) Căprioara, de Emil
lecţiei în caiete şi Gârleanu.
pe tablă. Acesta prezintă
elevilor din clasa a
VI-a obiectivele
operaționale (sunt
precizate pe pagina
de titlu). Se notează
pe tablă titlul
lecției:
Căprioara,de Emil

9
Gârleanu.
5. Activitate directă 5. Activitate
Dirijarea Profesorul scrie pe Dirijarea independentă Elevii citesc Expu-
învățării tablă câteva conver- caie- frontală învățării Se trece la citirea textul dat. nerea, tabla,

(28min) propoziții și îi saţia tul (28 min) textului din Proble caie- Fron-

roagă pe elevi să euristică manual. mati- tul tală

identifice verbele și Profesorul cere zarea


Elevii Informaţi-
să spună ce elevilor să citească exem-
răspund la ile sunt
exprimă ele. textul dat. plul
întrebări. scrise în
Ex. Elevii lucrează
Treci la masă! caiete. individual. Timp de
Nu scrie urât! lucru - 5 minute. Elevii își Fron-
Ma-
Con-
Veniți în parc! Activitate directă expun tală
nualul
versa-
Nu călcați iarba! Profesorul discută părerile
ția
Pornind de la cu elevii în legătură
discuțiile cu tema textului
anterioare, pe baza Elevii citit.
exemplelor, lucrează
profesorul predă individual. Activitate
noţiunile teoretice. independentă Elevii
În această etapă primesc fișele Indivi
Activitate indirectă Conve
are loc contactul de lucru și -duală
Pentru a consolida

10
noțiunile teoretice, Exercițiul fişa de Indivi- direct cu textul. ascultă cu rsația
profesorul le lucru duală Profesorul atenție
propune elevilor să distribuie o fișă de indicațiile
rezolve, individual, lucru (ANEXA 2) profesorului.
Timp de Fișa Indi-
exercițiile de pe și explică modul de Ei rezolvă
lucru - 5 Exerci de vidual
fișa de lucru rezolvare al sarcinii sarcina de
minute. țiul lucru
(anexa 2) de lucru. lucru
Profesorul oferă Profesorul le cere (ordonarea
ajutor elevilor elevilor să rezolve întâmplărilor
care întâmpină fișa dată. Aceștia din
dificultăți. au de ordonat ideile narațiune).
principale ale
Activitate Când timpul conver- textului, ținând Elevii Fișa Indi-
directă a expirat, saţia cont de cronologia prezintă în Con- vidua-
In timp ce elevii elevii citesc euristică, fişa de frontală evenimentelor - ordine versa- lă
din clasa a VI-a, rezolvarea. exercițiul lucru lucru individual. cronologică ţia
rezolvă sarcinile Elevii au la ideile euris-
date, profesorul îi dispoziție 4 minute principale. tică
roagă pe elevi, pentru a rezolva Exerci
după expirarea sarcina dată. țiul.
timpului alocat să Activitate directă
prezinte rezolvarea Profesorul verifică

11
exercițiilor. prin metoda
conversației modul
de realizare al
În continuare, Elevii Fișa sarcinii date.
profesorul solicită rezolvă Exercițiul de În
Activitate
elevilor să rezolve, exercițiile lucru perechi
independentă
în perechi, date. Pentru a consolida
exercițiile din noțiunile învățate,
Elevii Ob- fişa de Pe
anexa 3. Profesorul elevii primesc o
lucrează pe serva- lucru grupe
îi ajută, dacă fișă cu sarcini
grupe. re
întâmpină diferențiate (Anexa
sistem
dificultăți. 3) pentru elevii de
atică a
nivel mediu și
activi
pentru elevii . tăţii şi
capabili de Când timpul a
performanță)-timp a expirat, un com-
de lucru 5 minute. reprezentant porta-
Activitate directă desemnat de mentu
Echipa care cei din grup, lui
termină prima va citește elevi
striga BINGO. rezolvarea. lor
Profesorul verifică

12
modul de rezolvare
a sarcinilor date.

6. Se realizează pe tot Răspunsuri-


Asigurarea Se realizează pe tot Răspunsuri- 6. parcursul lecției, le și
feed-back- parcursul lecției, le și Asigurarea prin aprecieri participarea
ului prin aprecieri participarea feed-back- verbale, vizând efectivă a
verbale, vizând efectivă a ului participarea elevilor pe
participarea elevilor pe elevilor, calitatea parcursul
elevilor, calitatea parcursul exemplelor, orei.
exemplelor, orei. claritatea şi
claritatea şi corectitudinea
corectitudinea exprimării.
exprimării.
7.
Activitate 7. Activitate directă • Elevii
Evaluarea indirectă Evaluarea Se realizează prin răspund la
formativă Se realizează Elevii, timp forma- reţeaua de discuții. intrebarea
(5min) printr-un joc. de 2 minute, tivă (5min) În grup, elevii profesorului,
scriu jocul fişa de Forma- joc fişa de For-
Profesorul le cere formează o reţea de aducând
răspunsurile didactic lucru tivă didac- lucru mati-
elevilor să scrie în discuţii, având ca argumente
cerute. tic vă
două minute cât mai subiect o problemă pro și contra .

13
multe verbe la modul controversată:
imperativ. A făcut bine
căprioara că s-a
aruncat în faţa
Pentru participarea
lupului?
la lecţie, elevii vor
fi recompensaţi cu iedul
diploma Călătorie ar fi fost
în Țara Verbului. A făcut bine
mâncat de
Elevii care au căprioara că s-a
lup;
oferit răspunsuri aruncat în faţa
• dacă
deosebite, vor fi lupului?
nu se arunca
notaţi. în faţa
lupului,
acesta l-ar fi
sfâşiat pe ied.


Argumentele pro
şi contra legate de
întrebarea supusă

14
discuţiei se citesc
cu glas tare şi se
formulează
concluzii care să
pentru
sintetizeze părerea
că iedul
unanimă a clasei.
singur,
CONCLUZIE:
oricum nu se
Căprioara şi-a făcut
descurcă;
datoria de mamă.
• iedul
nu poate
Pentru participarea supraviețui
la lecţie, elevii vor singur;
fi recompensaţi cu
diploma Călător în
Pentru
lumea celor care
implicarea la
nu cuvântă (anexa
oră, elevii
4). Elevii care au
sunt
oferit răspunsuri
recompensați
deosebite vor fi
cu diplome.
notaţi.
8. Tema Elevii primesc Elevii indivi- 8. Tema Se comunică tema

15
pentru acasă temă pentru acasă notează duală pentru acasă pentru acasă. Elevii îşi exerci Fișa fronta
și explicarea ex. 2,3,5 de la pag. tema și sunt exercițiul, Ma- și expli- Redactează o notează tema -țiul, de lă
ei . (3 min) 77, din manual. atenți la explicația nualul carea ei compunere de 10- şi ascultă expli- lucru
Profesorul dă indicațiile (3min) 15 rânduri,în care indicaţiile cația
indicații în ceea ce date. vei continua profesorului.
priveşte povestirea,
modalitatea de urmărindu-l pe ied
redactare a până sus pe
răspunsurilor. țancuri.
Desenează iedul!
(anexa 5 )
Profesorul dă
indicații în ceea ce
priveşte
modalitatea de
redactare a
răspunsurilor.

16

S-ar putea să vă placă și