Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECTIE

UNITATEA DE INVATAMANT: SCOALA GIMNAZIALA ,, DIMITRIE POMPEIU”,


BROSCAUTI
DISCIPLINA : ISTORIE
CLASA: a VIII -a
UNITATEA DE INVATARE: ROMANII IN PRIMA JUMATATE A SEC.XIX
CONȚINUT: REGULAMENTELE ORGANICE
TIPUL LECTIEI: MIXTĂ
PROFESOR: POPESCU GABRIELA
DURATA: 50 MIN.
DATA: 27.01.2022

COMPETENȚE GENERALE:
1. Utilizarea eficientă a comunicării şi a limbajului de specialitate.
2. Exersarea demersurilor şi a acţiunilor civice democratice.
3. Aplicarea principiilor şi a metodelor adecvate în abordarea surselor istorice.
4. Folosirea resurselor care susţin învăţarea permanentă.

COMPETENȚE SPECIFICE:
1.1Utilizarea termenilor specifici cronologiei epocii moderne, în diferite situaţii de comunicare scrisă sau orală.
2.1. Rezolvarea unor probleme/ situatii problema,prin negocierea solutiilor identificate.
3.1.Localizarea in timp si spatiu a faptelor din istoria romanilor desfasurate in epoca moderna pe baza surselor
istorice.
3.3. Analizarea unui fapt istoric din istoria romanilor desfasurate in epoca moderna pe baza surselor istorice.
3.4. Compararea informatiilor din surse istorice, referitoare la un aspect al civilizatiei romanesti din epoca moderna, in
vederea acceptarii unor puncte de vedere diferite.
3.5. Formularea unor opinii referitoare la un fapt istoric din istoria romanilor in epoca moderna pe baza surselor
istorice.

OBIECTIVE OPERATIONALE:
1. Sa prezinte minimum doua caracteristici ale Regulamentelor Organice;
2. Să descopere minimum doua obiective ale partidei nationale ;
3. Sa identifice elementele de organizare a societatii pastrate prin regulamente;
4. Sa explice modul de functionare a sistemului separarii puterilor in stat;
5. Sa isi exprime opinia legata rolul constitutional al Regulamentelor Organice in Principate.

Strategia didactică
a) metode şi procedee: - conversaţia dirijata/ euristică, învăţarea prin descoperire, utilizarea
documentului istoric, harta istorica, explicatia.
- activitate frontală, individuală ;
b)material didactic: - documente, fişe de lucru, harta istorică, manual;
- texte istorice, tabla, creta.

Mijloace de învăţământ:
 Manualul pentru clasa a VIII-a , autori:Aurel Constantin Soare, Daniela Ana Cojocaru, Gabriel
Grozav, Alina Pavelescu, editura Art Klett,anul 2020.

Bibliografie: Ghid metodologic Aria Curriculară „ Om şi societate”, Ed. Sc. Aramis Print, Buc., 2001;
 Mihail Manea, Mic dicţionar de termeni istorici, Ed. All Educaţional, Buc., 1999;
 Minodora Perovici, Istoria universală în texte, Corint , 2003
Resurse:: - oficiale: programa şcolară, planificarea calendaristică orientativă
- umane: elevii clasei a VIII- a

Metode de evaluare: - observarea sistematică a comportamentului elevilor.


ETAPELE LECTIEI C ACTIVITATEA STRATEGII DIDACTICE
C.S PROFESORULUI ELEVILOR METODE MIJLOACE

1. MOMENTUL Notează absenţele; Răspund cerinţelor profesorului. CONVERSAȚIA


ORGANIZATORIC (2’) Pregăteşte materialele necesare Îsi pregătesc materialele dirijată
desfăşurării lecţiei.
Realizează un climat afectiv.
2.REACTUALIZAREA Răspund la solicitare, utilizând
CUNOŞTINŢELOR (10’) 1 informaţiile anterior dobândite. Conversaţia euristică
Studiază individual materialele
1.1 Formulează întrebări/cerințe care propuse.
3 fac apel la cunoștințele dobândite TABLA
3.1 pe parcursul lecției anterioare: Activitatea de învățare este Metode
4 Chestiunea Orientala si individuală. propuse :conversati
3.4 Principatele Romane. La sfărșitul orei elevii vor fi în a, decoperirea,
3 măsură să prezinte cauzele si expunerea CRETA
3.5 consecintele Regulamentelor
organice asupra modernizarii
Principatelor Romane.
Enunţă subiectul lecţiei
3.CAPTAREA
3 Regulamentele Organice si a HARTA
ATENTIEI (3ꞌ) obiectivelor urmarite.

Organizează activitatea elevilor pe


3 următoarea structură: Elevii noteaza in caiet titlul si
4.REALIZAREA Activitatea nr.1 schema lectiei.
SENSULUI(30ꞌ) Pe tablă se scrie titlul lecției:
Regulamentele Organice Conversatia
Schema lecției Euristica TEXT
3 ISTORIC
Activitatea nr.2 Elevii asculta cu atentie si
Profesorul profesorul prezinta noteaza in caiet cele expuse de
contextul istoric in care se aflau profesor.
1.1 principatele si conditiile impunerii Conversatia MANUAL
regulamentelor organice si Euristica
caracteristicile acestora. Elevii cerceteaza si raspund la
Profesorul solicita elevilor sa
prezinte minimum doua cerinta expusa.
caracteristici ale Regulamentelor Conversatia dirijata
3.1 Organice Explicatia
Utilizarea
Activitatea nr.3. documentului istoric
O1 Profesorul prezintă planurile de Elevii asculta cu atentie si Învățarea prin TABLA
reorganizarea a principatelor noteaza in caiet cele expuse de descoperire
1.1 conform regulamentelor organice profesor.
si impunerea unui nou principiu si Conversatia CRETA
anume cel al separarii puterilor in Euristica
4.1 stat si formele de lupta ale clasei
politice romanesti. HARTA
3.5 Profesorul solicita elevilor sa Elevii cerceteaza si raspund la
3.4 prezinte minimum doua obiective cerinta expusa.
ale partidei nationale romanesti.
Aduce completari daca este cazul. Dezbaterea
4.1 Conversatia dirijata
O2 Activitatea nr.4 Explicatia TEXT
Profesorul prezinta organizarea Elevii asculta cu atentie si Utilizarea ISTORIC
celor doua principate conform noteaza in caiet cele expuse de documentului istoric
regulamentelor organice. profesor.
2.1 Profesorul solicita elevilor sa Conversatia
identifice elementele de organizare Euristica MANUAL
1.1 a societatii pastrate prin
regulamente Conversatia dirijata
3.4 Aduce completari daca este cazul. Explicatia
. Dezbaterea
O3 Activitatea nr.5 Invatarea prin HARTA
3.5 Profesorul solicita ca pe baza descoperire
informatiilor cumulate si a textului Elevii asculta cu atentie si FISE DE
3.1 istoric sa explice modul de noteaza in caiet cele expuse. LUCRU
functionare a sistemului separarii Conversatia dirijata
4.1 puterilor in stat . Explicatia TEXT
Aduce completari daca este cazul. Elevii isi exprima opinia legata de ISTORIC
3.4 rolul constitutional al dezbaterea
Activitatea Nr. 6 Principatelor.
O4 Profesorul prezinta rolul si
3.5 importanta regulamentelor
organice in modernizarea
Principatelor romane. Conversatia euristica
1.1 Profesorul cere elevilor sa-si
2.1 exprime opinia legata rolul
constitutional al Regulamentelor
Organice in Principate. Conversatia dirijata
3.4 Aduce completari daca este cazul.
1.1

Explicatia Tabla, caiet


O5
5.REFLECTIA (5ꞌ) Activitatea Nr.7 Elevii realizeaza exercitiul de
3.5 Se cere elevilor să completeze feed-back. Conversatia dirijata
2.1 exercitiul de feed-back.
Apreciază răspunsurile date de
elevi;
Fişa Realizaţi o hartă conceptuală de tip ,,pânza de păianjen”- REGULAMENTELE ORGANICE

REGULAMENTELE ORGANICE

S-ar putea să vă placă și