Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data: 19.12.2022
Grupa: Mare „Piticii”
Educatoare: Popa Ioana
Tema anuală de studiu: „Cum exprimăm ceea ce simțim ?”
Tema proiectului: „Magia sărbătorilor de iarnă”
Subtema: ,,În așteptarea lui MoșCrăciun’’
Domeniul : Estetic şi creativ
Denumirea activităţii: ,,Bradul de Craciun”
Categoria de activitate: Educaţie artistico-plasticǎ (DEC)
Forma de realizare: picturǎ
Tipul activității: consolidare și verificare de priceperi şi deprinderi
Scopul activitatii: Consolidarea deprinderii tehnice de a realiza o lucrare prin tehnica picturii cu
o temă dată, cu diferite materiale de lucru-acuarele.

Obiective operationale:
- sǎ denumeascǎ materialele şi instrumentele de lucru puse la dispoziţie (coli de hârtie, acuarele,
şervetele, pensule, pahare cu apǎ);
- să spună ce culori trebuie folosite pentru realizarea lucrării;
- sǎ realizeze lucrarea utilizând corect tehnica picturii cu acuarele, respectând cerinţele;
- sǎ aplice corect culoarea cu pensula, pe suprafaţa datǎ, respectând indicaţiile primite;
- sǎ-şi exprime opinia faţǎ de lucrarea proprie şi a colegilor, motivându-şi pǎrerea.

Strategii didactice:
a)Metode si procedee:
M1 –conversaţia
M2- observaţia
M2 – explicaţia
M3 – demonstraţia
M4 – exerciţiul
M5 – munca independentǎ
M6 – turul galeriei
C1- surpriza
C2-aplauze
C3-jocul

b)Materiale si mijloace auxiliare:


m 1:- modelul educatoarei, fişă cu ghicitori;
m 2:- material de lucru pentru copii: coală albă, pe a cǎrei suprafaţǎ este imprimat un brad,
acuarele, pahare cu apǎ, şerveţele;
m 3:- Brad-jucărie,calculator , casetă cu colinde.
c)Forma de organizare: frontal, individual
Resurse umane, temporale si bibliografice:
o Umane:practicanta şi copiii din grupă.
o Temporale: 25-30 minute
o Bibliografice:
• Botez S., Sǎlǎvǎstru D., „Atlas cu elemente de limbaj plastic:
îndrumǎtor pentru educatoare”, Ed. Aramis Print, Bucureşti, 2007
• Curriculum pentru educația timpurie, 2019

Desfǎşurarea activitǎţii

Nr. SECVENŢELE CONŢINUTUL ŞTIINTIFIC STRATEGII EVALUARE


crt. ACTIVITĂŢII DIDACTICE ( instrumente
şi indicatori)
1. Moment Voi asigura condiţiile optime pentru
organizatoric buna desfǎşurare a activitǎţii:
- aerisirea sǎlii de grupǎ; Observarea
- aranjarea mobilierului şi comporta-
distribuirea materialului mentului
didactic; copiilor
- intrarea ordonatǎ a copiilor în
sala de grupa.

2. Captarea atenţiei Se va purta o scurtǎ discuţie despre


împodobirea brăduţului. M1 Evaluare oralǎ
Le voi spune câteva ghicitori despre M2
brad. (ANEXA 1) Observarea
Prin procedeul surpriză, un copil va comporta-
scoate din cutia fermecată un brad mentului
jucărie. Îl voi prezenta apoi copiilor şi copiilor
vom discuta despre cum este şi pe unde
creşte.

3. Enuntarea temei ,,Brăduţul este necăjit că nu are Observarea


si a obiectivelor globuri şi ghirlande şi aşa nu va ajunge comporta-
niciodată să decoreze o casă, de M2 mentului
Crăciun. copiilor
Doriţi să-i facem noi o surpriză, până
când se înveseleşte el, că e tare supărat.
Haideţi , atunci să pictăm ramurile, ca
să vadă cum sunt ele şi să-l decorăm cu
multe ghirlande şi globuleţe. Uite-
aşa!!! Voi arăta modul de realizare.
-Deci, azi la activitate noi vom picta
cu acuarele şi cu ajutorul pensulelor,
cetina bradului şi podoabele sale.”
Voi repeta tema activitǎţii cu 2-3
copii pentru fixarea ei.

Voi realiza cu copiii câteva exerciţii Stimulare


5. Executarea de încǎlzire a muşchilor mici ai M4 verbala
temei de cǎtre mâinilor: „închidem şi deschidem
copii pumnii”, „ învârtim morişca”, „batem
palmele sus”, ”cântăm la pian”, etc.
Urez copiilor „Spor la lucru!” dupǎ
care se va trece la realizarea temei de
cǎtre copii.(pe fond muzical) Analiza
Voi supraveghea îndeaproape acţiunilor
activitatea copiilor, voi trece pe rând,
pe la fiecare copil şi voi da explicaţii
suplimentare şi ajutorul necesar, acolo
unde este nevoie.
Voi da preavizul de terminare a
lucrărilor, apoi de terminare a acestora.
6. Evaluarea Împreună cu brăduţul se va trece pe la Evaluare prin
performanţei expoziţia cu lucrările copiilor. Acesta M1 expoziţie
se va mira de felul cum arată M6
ornamentele şi-şi va exprima dorinţa Aprecieri
de a ajunge împodobit, să poată decora verbale
o casă de Crăciun.
O voi face prin aprecieri verbale
privind modul de realizare al temei, cu
ajutorul bradului.
Vor fi antrenaţi şi copiii în analiza
lucrǎrilor proprii şi ale colegilor.
Auto
Cei care au lucrat corect, frumos şi M6 evaluare
ordonat vor fi aplaudaţi şi vor primi o
surpriză adusă de brăduţ.
7. Încheierea Voi face aprecieri asupra
activitatii comportamentului copiilor pe M1 Aprecieri
parcursul activitǎţii. verbale
Copiii vor cânta un cântecel despre M3
brăduţ.
ANEXA 1
GHICI, GHICITOAREA MEA

,,Iarna-n frig, vara la soare,


Neschimbat e la culoare!”

,,Sus pe coama munţilor,


Munţilor, cărunţilor,
Stă voinicul cel ţepos
Veşnic verde şi frumos.”

,,E copac frumos, iubit, 


De Moş Crăciun împodobit.”

S-ar putea să vă placă și