Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECŢIE

DATA:
CLASA: a II-a A
ORA: 1100- 1150
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
OBIECTUL: Comunicare în limba română
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: E primăvară iar!
TEMA: “Primăvara”, de Vasile Alecsandri
TIPUL LECŢIEI: comunicare / însuşire de noi cunoştinţe

COMPETENȚE GENERALE:
1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
2. Exprimarea de mesaje orale simple în diverse situaţii de comunicare
3. Receptarea unei varietăţi de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute
4. Redactarea de mesaje în diverse situații de comunicare

COMPETENTE SPECIFICE :
1.2.Identificarea unor informații variate dintr-un text audiat
1.3. Identificarea unor, sunete, silabe, cuvinte rostite in enunturi rostite cu claritate
2.1. Formularea unor enunturi proprii in diverse situatii de comunicare
3.1. Citirea unor mesaje scrise, întâlnite în mediul cunoscut
4.1. Scrierea unor mesaje, în diverse contexte de comunicare

COMPETENTE SPECIFICE INTEGRATE :


MM: 2.1. Cântarea în colectiv, grupuri mici și individual, asociind dirijatul intuitiv
MEM : 6.2. Utilizarea unor unități de măsură pentru determinarea, compararea și ordonarea
duratelor unor evenimente variate

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1: - să răspundă corect la întrebările referitoare la text
O2: - să formeze cuvinte noi pornind de la cuvinte date prin adăugarea de silabe la început sau la
sfârșit
O3: - să integreze în enunțuri proprii cuvintele: voioasă, sturz, a îngâna, turturea
O4: - să găsească însușiri pentru cuvintele precizate
O5: - să citească corect, fluent și expresiv textul

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, munca independentă, munca


cu manualul, lectura explicativă, cvintetul
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: manual, CD, CD-player, planșă cu anotimpul
primăvara, ghicitori, imagini cu strurzul și turtureaua
fișă de evaluare

2
FORMA DE ORGANIZARE: individuală, frontală
EVALUARE: continuă, prin observare sistematică a elevilor

DEMERS DIDACTIC

MOMENTELE OB. METODE ŞI CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII


LECŢIEI MIJLOACE
1. Moment - conversaţia Se asigură liniştea necesară bunei desfăşurări a
organizatoric lecţiei. Elevii îşi pregătesc materialele necesare.

2. Captarea atenţiei - conversaţia Se va prezenta elevilor următoarea ghicitoare:


O1 Ziua se măreste,
- activitate frontală Zăpada se topește,
- planşă cu Grădina a-nverzit,
primăvara Ce anotimp a sosit?
(Primăvara)
Se poartă o discuție despre primăvară pe baza
planșei prezentate.
„ Ce anotimp este ilustrat?”
„Care sunt semnele sosirii primăverii redate în
imagine? ”
„Enumerați lunile acestui anotimp. ”
3. Anunţarea temei -explicaţia “Astăzi vom învăţa o poezie despre acest
şi a obiectivelor anotimp. Se numește Primăvara și este scrisă de
Vasile Alecsandri.” Elevii își notează titlul pe
caiete.
4. Dirijarea - CD, laptop Elevii audiază textul de pe CD-ul manualului.
învăţării O1 - manual Ce fel de text ați audiat?(în versuri)
O2 - conversaţia Precizați titlul textului. (Primăvara)
- explicația Cine este autorul? (Vasile Alecsandri)
O1 - activitate frontală Li se solicită elevilor să citească poezia din
manual. Se explică cuvintele necunoscute din text
O3 -activitate și se notează pe caiete. Se vor alcătui oral enunțuri
O4 individuală în care vor fi integrate cuvintele nou învățate:
voioasă, sturz, turturea, dumbrăvioară, a îngâna.
Se vor rezolva următoarele exerciții:
1. Răspunde la întrebări.
a. Ce culoare are câmpul?
b. Ce păsări se întorc în țară?
c. Ce fac fluturii?
d. De ce este albina harnică?
e. Ce sentiment transmite poetul în versurile
poeziei?
f. Ce urare îi face poetul primăverii?

2. Completează cuvintele cu însușiri folosite


de poet. Adaugă încă o însușire, aleasă de
tine.
• iarna ....., ...... • sturzul ...., .......

3
•câmpul...., ...... • albina ......., ......
•rândunica ..., .... •copacul ....., ......

3. Transformă cuvintele date:


Model: floare - înflorit
• frunză - • verde –
• roșu - • alb –
5. Obţinerea - explicaţia Se va completa un cvintet despre primăvară.
performanţei - cvintetul Elevii vor fi solicitați să rezolve următorul
- exerciţiul exercițiu:
Completează petalele florii cu semnele sosirii
primăverii.

5. Evaluare Elevii vor rezolva următoarea fișă:


1. Alintă cuvintele: dumbravă, fluture, albină,
copac, frunză, floare.
2. Ordonează lunile anotimpului primăvara.
mai martie aprilie

7. Retenţia O2 - conversaţia “Ce text am studiat astăzi?”


“Ce păsări și insecte sunt amintite în poezie?”
Ce cântec despre primăvară am învățat noi?
Ca temă elevii vor avea exercițiul 1 de la pagina
18 din manual și de memorat poezia.

S-ar putea să vă placă și