Sunteți pe pagina 1din 12

Proiect didactic

DATA: 28.05.2021
CLASA: a IV- a
DISCIPLINA : Istorie
Subiectul: ŞTEFAN CEL MARE ŞI SFÂNT--renumit domn al Moldovei
Competente specifice;
3.2. Descrierea rolului unor personalităţi în desfăşurarea evenimentelor istorice
3.1. Asumarea de roluri în grupuri de lucru

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârşitul lecţiei elevul va fi capabil ....
O.1 - să argumenteze importanţa personalităţii lui Ştefan cel Mareîn în istoria spaţiului românesc;
O.2 - să stabilească calităţile fizice şi morale ale marelui domnitor pe baza citatelor istorice si literare,
completând acrostihul;
O.3- să alcătuiască diamantul cuvântului Ştefan, utilizând datele istorice cunoscute.
O.4- sa ordoneze crescător datele celor mai importante bătălii ale lui Ştefan Cel Mare,
O.5- să descopere datele istorice , calculând exerciţiile cu mai multe operaţii.
O6 - să colaboreze în cadrul grupului la realizarea sarcinilor comune;
RESURSE:
- Metode şi procedee: conversaţia euristică , ,,copacul ideilor”(brainstorming), exerciţiul, explicaţia,
observaţia, jocul didactic , povestirea, diamantul, acrostihul.

- Mijloace de învăţământ: calculator, videoproiector, material PowerPoint ,,Ştefan cel Mare ”, hartă,
planşe, DEX, fişe de lucru, ilustraţii, şabloane, hârtie colorată, frunze de stejar, copac (stejar),
foarfecă, lipici, stegulete, diplome.
-Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe
Etapele Conţinutul ştiinţific Ob. Metode și Tipuri si Obs.
lectiei op. procedee tehnici de
evaluare
1.Evocare Se va crea atmosfera prielnică bunei
desfasurări a lecţiei.
Dragi elevi ai clasei a IV – a
Nu vă emoţionaţi!
Azi avem oaspeţi de seamă, Conversatia
Vreau ca voi să-i salutaţi! euristică
I-am poftit în clasa noastră
În această zi,
Ca să demonstrăm cu toţii
Cât de buni la lecţia de istorie
vom fi.
Elevii pregătesc portofoliile, manualele şi
caietele, eliminând alte preocupări.
Motto:
Istoria este cea dintâi carte a
unei naţii. Într-însa ea îşi vede
trecutul, prezentul şi viitorul.
 Nicolae Bălcescu

-- Jocul didactic „Aşa Da” , „ Aşa Nu”


-Verificarea cunoştinţelor
anterioare.Povestesc tema studiată anterior.

Jocul didac-tic
Aşa Da, Aşa
Nu Povestirea
individual

2.Realizarea
sensului Recunoasteţi titlul si personajele din Conversatia
următoarele versuri: euristică,
“In lupte s-au avântat expunerea Frontal
Sânge mult ei au varsat
Turcii toţi i-au alungat. Flip-chart
Vrâncioaia, pe Stefan l-a ajutat
Feciorii ei la greul luptei l-au urmat
În război au biruit,
Iar Ştefan cu câte un munte i-a răsplătit. »
Despre cine e vorba in aceste versuri? Cine
era Ştefan?

Anunţarea -Astăzi vom studia împreună tema ,,


temei şi Stefan cel Mare şi Sfânt –renumit domn al
obiectivelor Moldovei ’’
Se pune ,,copacul ideilor” la tablă lângă
imaginea lui Ştefan cel Mare, apoi cer Conversaţia
copiilor să spună , pe rând, toate cuvintele O1 euristică,
şi ideile ce le vin în minte când aud acest brainstorming Frontal
nume. Toate ideile vor fi notate pe frunze
de stejar, decupate din hârtie şi puse
în ,,copac” .
Astfel stabilesc un punct de plecare bazat
pe cunoştinţele anterioare la care se vor O6
adăuga altele noi.
- Ce fel de copac este acesta ?
Observaţi frunza, fructul, scoarţa. plansa
- De ce credeţi că am ales ca acest copac
să fie un stejar? (“Stejarul din Borzeşti”)
- Acest stejar este un martor al istoriei,
are ramuri puternice, coroana largă şi
bogată, lemnul de calitate superioară.
Putem spune că se aseamănă cu
personalitatea domnitorului.
... Prezint materialul
PowerPoint ,,Ştefan Cel Mare si Sfânt.
-Convorbure pe baza prezentării temei
noi.
- Test grila - Incercuieste varianta PPT
corecta: Expunerea.
 Stefan cel Mare a fost domnitorul :
Tarii Românesti, Transilvaniei,
Moldovei.
 A domnit in perioada: Exerciciul frontal
1386-1418; 1457-1504; 1441-1456
 In anul 1476 se lupta cu turcii la :
Belgrad, Rovine, Razboieni,
Targoviste
 La Codrii Cosminului s-a luptat cu :
turcii, polonii, ungurii,
in anul :1497, 1475,1467.
 In anul 1467 s-a luptat : cu turcii la
Razboieni, cu ungurii la Baia, cu Conversaţia
polonii la Codrii Cosminului. euristică
 In urma victoriilor sale construia de Exerciţiul
fiecare data : un castel/ o cetate; o Dezbaterea
scoala/o gradinita; o biserica /o
manastire.
 Stefan cel Mare a avut : 40 de lupte
din care 3 infrangeri; 51 de lupte din
care o infrangere; 36 de lupte din
care 2 înfrângeri .
M-am gandit sa organizam un concurs, Conversaţia
intitulat “Urmasii lui Ştefan”. euristică
Stabilirea celor patru echipe:
ECHIPA VAMEŞILOR
ECHIPA RĂZEŞILOR
ECHIPA STRĂJERILOR Flip-chart
ECHIPA BOIERILOR
Fiecare echipă va avea de rezolvat diferite
sarcini, pentru rezolvarea corecta a fiecăreia
vor primi câte un punct .Sarcina se rezolvă
în echipă.La sfârsit se va realiza un
clasament în funcţie de câte puncte adună
fiecare echipă.
3.Reflecţie
ECHIPA BOIERILOR
I Alcătuiţi Diamantul cuvântului Ştefan

ECHIPA STRĂJERILOR
Ordonaţi crescător pe sabia domnitorului
cele mai importante bătălii ale lui Ştefan
Cel Mare.
ECHIPA VAMEŞILOR
II. Calculăm şi aflăm:
Stefan cel Mare urcă pe tronul Moldovei
in anul :
(3x483+48:6)
Pentru apararea tarii Stefan a purtat
(18x4:2) razboaie din care (170:2:5x2) a
iesit invingator.
In (742+779-85:5) s-a a sezat pentru
totdeauna la Putna dupa o domnie glorioasa
de peste (47x10:5:2) de ani.
ECHIPA RĂZEŞILOR
II. Caracterizaţi-l pe Ştefan Vodă ,
completând Acrostihul ...
- Ştefan cel Mare a lăsat un mesaj urmaşilor
4. Extindere săi, deci şi vouă. Ce poată să conţină acest Conversatia
mesaj? stimulente
Le citesc mesajul care conţine cuvintele lui
Ştefan către oştenii săi.
-Elevii completeaza propozitia Sunt fericit.....
- Cântăm împreună cântecul “Juramânt la
Putna”. Jocul didactic
Lantul fericirii
Motto:
Istoria este cea
dintâi carte a unei
naţii. Într-însa ea
îşi vede trecutul,
prezentul şi
viitorul.
 Nicolae Bălcescu
Echipa Vameşilor

Calculăm si aflăm:
--Stefan cel Mare urcă pe tronul
Moldovei in anul :
(3x483+48:6)
-- Pentru apararea ţării Ştefan a
purtat (18x4:2)______ războaie din
care (170:2:5x2) _____a iesit
învingător.
--In (742+779-85:5)___________
s-a aşezat pentru totdeauna la Putna
după o domnie glorioasă de peste
(47x10:5:2)_______ de ani.
Echipa Străjerilor

Lipiţi, pe sabia lui


Ştefan Cel Mare, în ordine
cronologică, cele mai
importante bătălii din
timpul domniei lui.
1467-
Bătălia de la
Baia
-armata ungu-
1476-
Bătălia de la
Valea Albă

1475-
Bătălia de la
Podul Înalt -
Vaslui

1497-
Bătălia de la
Codrii Cos-
minului

1470-
Bătălia de la
Lipnic
- oastea tătară
ECHIPA RĂZEŞILOR
Caracterizaţi domnitorul Moldovei...

Ş_________
T_________
E_________
F_________
A_________
N_________
V__________
O__________
I___________
E__________
V__________
O__________
D__________
„Sfaturi date tinerilor oşteni de către Ştefan cel
Mare”

„După socotinţa mea, voi, cei tineri de azi puteţi năzui a fi de


folos ţării, păzind poruncile cele din veac ale vieţii noastre.Şi a rostit
atunci Ştefan câteva sfaturi înţelepte şi astăzi de urmat:
Să lucrezi cu credinţă; în lucru temeinic stă fericirea
ta.
Nu judeca pe alţii înainte de a te fi judecat pe tine.
Fii cumpătat în toate. Nechibzuinţa, lenevia şi lăcomia
pierd omenia.
Tinere nu uita! Îndrăzneţ te naşti, înţelept te faci.
Să spui adevărul! Cine vrea cu adevărat liber trebuie
să înveţe să spună adevărul, pentru că adevărul întreg
înseamnă libertate deplină.
Adă-ţi aminte! După vorbe mari urmează fapte mici .
Omul cel mai puternic este cel cu inimă curată.”

S-ar putea să vă placă și