Explorați Cărți electronice
Categorii
Explorați Cărți audio
Categorii
Explorați Reviste
Categorii
Explorați Documente
Categorii
“PROFEDU”
Program de formare:
“INSTRUMENTE ȘI METODE DE PREDARE-ÎNVĂȚARE-EVALUARE CU AJUTORUL TIC”
1
1. Folosind informațiile dobândite în cadrul Modulului I, realizați o activitate de învățare , conform disciplinei pe
care o predați, folosind aplicația WORDWALL.
https://wordwall.net/resource/38430280
2
2. Realizați doua proiecte, predare-învățare-evaluare, pentru una dintre lecțiile predate, odata folosind metodele
tradiționale de predare, apoi folosind TIC/softuri educaționale studiate.
PROIECT DE LECȚIE
(folosind metodele tradiționale)
Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială „Ion Luca caragiale” Sibiu
Profesor: Andrei Dana
Disciplina: Limba şi literatura română
Clasa: a V – a
Tema: Eu și universul meu familiar
Unitatea de învăţare: Vreau să salvez lumea
Subunitatea: Adjectivul
Subiectul: Gradele de comparaţie ale adjectivului
Tipul lecţiei: predare – învăţare - evaluare
Timp alocat: 50'
Competenţe generale:
3. Redactarea textului scris de diverse tipuri;
4. Utilizarea corectă, adecvată și eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise.
3
4.4. Respectarea normelor ortografice și ortoepice în utilizarea
structurilor fonetice, lexicale și sintactico-morfologice în
interacțiunea verbal.
Obiective operaționale:
La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:
O1: să identifice gradele de comparaţie ale adjectivelor (corelare cu c.s. 3.2., c.s. 3.3. și cu A1 );
O2: să formeze gradele de comparaţie ale adjectivului prin diferite mijloace lexicale sau gramaticale (corelare cu c.s. 4.1. și cu A2);
O 3: să construiască enunţuri cu adjective la diferite grade de comparaţie (corelare cu c.s 4.4 și cu A3).
Activităţi de învăţare:
A1: exerciţii de identificare a gradelor de comparaţie ale adjectivului (corelare cu c. s. 3.2., c.s. 3.3. și cu O1);
A2: exerciţii de completare cu gradele de comparaţie ale adjectivului (corelare cu c.s. 4.1. și cu O2);
A3: exerciţii de redactare a unor enunţuri cu adjective la diferite grade de comparaţie (corelare cu c.s. 4.4. și cu O3).
STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode şi procedee didactice: observaţia, explicaţia, exerciţiul de imaginaţie, exercițiul de comparare, exerciţiul de completare, conversaţia
cateheticã, analiza gramaticală, învăţarea prin descoperire, exerciţiul de identificare, exerciţiul de redactare, metoda A, B, C.
Metode şi tehnici de evaluare: observarea curentă, conversaţia examinatoare, aprecierea verbală, proba scrisă, interevaluarea, metoda A, B, C.
Resurse:
a. umane: 25 de elevi ai clasei a V-a;
b. materiale / mijloace de învăţământ: tabla şi instrumentele de scris, caietele elevilor, Manualul pentru clasa a V-a, Editura Art, flichart-ul,
cubul, prezentarea PPT, laptop-ul, videoproiectorul, fişe de lucru şi fișa de evaluare.
c. de timp: 50 de minute.
BIBLIOGRAFIE
1. ILIE, Emanuela, 2008, Didactica literaturii române. Fundamente teoretico-aplicative, ediţia a II-a revăzută şi adăugită, Iaşi: Polirom.
2. PAMFIL, Alina, 2008, Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise, ediţia a V-a, Colecţia Metodica activă, Piteşti: Ed.
Paralela 45.
3. SÂMIHĂIAN, Florentina, 2014, O didactică a limbii și literaturii român. Provocări actuale pentru profesor și elev, București: Editura Art.
4. Programa școlară pentru clasa a V-a, Limba și literatura română, București, 2017.
4
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
SECVENŢELE
FORME ŞI
INSTRUIRII
CREAREA SITUAŢIILOR DE ÎNVĂŢARE STRATEGII DIDACTICE INSTRUMENTE
DIDACTICE/
DE EVALUARE
DURATA
3. Anunţarea - Profesorul notează titlul Elevii notează titlul Expunerea Foia de Activitate -
temei şi a lecției pe tablă: Gradele de lecţiei în caiete și flipchart frontală
obiectivelor comparație ale adjectivului. urmăresc obiectivele
operaționale Apoi, profesorul enunță operaționale propuse de Caietele
5
obiectivele operaționale într- profesor. elevilor şi
2’ o formă accesibilă elevilor. instrumentele
de scris
4. Verificarea, 1.Profesorul solicită Elevii completeazã Exerciţiul de Fişa de lucru Activitate Conversaţia
reactualizarea, elevilor să completeze tabelul recapitulativ completare (Anexa 2) frontală examinatoare
sistematizarea tabelul recapitulativ despre despre adjectiv, aşezând
şi adjectiv, aşezând termenii termenii daţi în cãsuţa
esenţializarea daţi în căsuţa corespunzãtoare. Conversaţia
cunoştinţelor corespunzãtoare. cateheticã Caietele
5’ 2.Verifică prin sondaj, Analiza elevilor şi
cantitativ şi calitativ, modul gramaticală instrumentele
de efectuare a temei pentru de scris
acasă: Elevii citesc tema şi
-
- tema nr.1: exerciţiile 5 și corectează eventualele
7 de la pag. 135 din greşeli.
manual;
- tema nr.2: redactarea unei
compuneri, de 100-150 de
cuvinte, despre o întâmplare
din copilărie, folosind cel
puțin cinci adjective pe care
le veți sublinia.
5. Dirijarea O1 A1 exerciţii de identificare a Elevii vor descoperi pe Flipchart Activitate Observarea
procesului de gradelor de comparaţie ale fiecare faţă a cubului (Anexa 3) frontală curentă
consolidare a adjectivului gradele de comparaţie Instrumentele
cunoştinţelor/ Profesorul le propune ale adjectivului, le vor Învăţarea prin de scris
de dezvoltare elevilor un joc cu cubul, transmite colegilor și vor descoperire Un cub cu
a pentru a afla gradele de fi notate în caiete. gradele de
competenţelor comparaţie ale adjectivului. comparaţie
15’ Şase elevi vor folosi ale
cubul, descoperind pe Elevii notează noţiunile adjectivului
fiecare faţă a acestuia teoretice descoperite în Prezentarea
gradele de comparaţie ale caiete. PPT, laptop,
adjectivului. De asemenea, videoproiector
printr-o prezentare Power
Point, profesorul le prezintă
elevilor reperele teoretice
ale acestei părți de vorbire.
6
A2 exerciţii de completare Prezintă soluţiile Exerciţiul de Fişe de lucru Activitatea Aprecierea
cu gradele de comparaţie ale cerinţelor şi notează pe identificare adaptate la pe grupe verbală a
O2
adjectivului caiete informaţiile, nivelul clasei răspunsurilor
Profesorul distribuie identificând gradele de (Anexa 4)
elevilor fişe de lucru. comparaţie ale
(Anexa 4) adjectivelor din
Verifică modul de rezolvare enunţurile date.
a cerinţelor de la exerciţiile
fiecărei grupe.
6. Obţinerea O3 A3 exerciţii de redactare a Primesc fişele, ascultă Exerciţiul de Fişe de lucru Activitate Observarea
performanţei unor enunţuri cu adjective la explicaţiile şi rezolvă completare adaptate la pe grupe curentă
și asigurarea diferite grade de comparație sarcinile propuse. nivelul clasei
feedback-ului Solicită elevilor să Exerciţiul de (Anexa 5)
10’ găseascã sinonime pentru Elevii găsesc sinonime redactare
expresiile date, să formeze pentru expresiile date,
cu ajutorul cu ajutorul formează cu ajutorul
sunetelor așezate în fața sunetelor așezate în fața
adjectivelor grade de adjectivelor grade de
comparaţie şi să comparaţie şi construiesc
construiascã enunţuri cu enunţuri cu adjectivele
adjectivele date.(Anexa 5). date.
Anexa 1
8
Descriem, comparăm, titlul lecţiei aflăm!
Anexa 2
9
Adjectivul (reactualizare)
Să ne aducem aminte!
Completaţi tabelul recapitulativ despre adjectiv, aşezând termenii daţi în căsuţa corespunzãtoare: frumoasă, vechi, încălzit,
mov, inteligent, lila, limpede, roșu, bun, bălai, gri, deștept, ager, roz, înalt,desenat, iute, arse.
Adjectivul
Propriu-zis Provenit din verb la participiu Variabile Invariabile
10
Anexa 3 Joc didactic cu cubul: Gradele de comparaţie ale adjectivului
Anexa 4 Grupa 1
11
Subliniați adjectivele și identificați gradele de comparație!
Anexa 4 Grupa 2
Anexa 4 Grupa 3
Anexa 4 Grupa 4
12
Subliniați adjectivele și identificați gradele de comparație!
Anexa 4 Grupa 5
Anexa 5 Grupele 1 și 3
13
ca scos din cutie =
ca vai de el =
tot unul şi unul =
c-o falcă-n cer şi una-n pământ =
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
Anexa 5 Grupele 2, 4 și 5
1. Cu ajutorul sunetelor așezate în fața adjectivelor, formaţi gradul superlativ absolut de la adjectivele
date:
aglomerat –
modern –
plin –
dezvoltat –
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
Anexa 6
Fişă de evaluare SUCCES!
4. În propoziţia ,,Copiii noştri sunt mai cuminţi decât ai voştri.”, adjectivul este la gradul: 2p.
a. pozitiv; b. comparativ de superioritate; c. superlativ relativ.
5. În propoziţia ,,Prăjitura făcutăde bunica este cea mai bună.”, adjectivul este la gradul: 2p.
a. comparativ de superioritate; b. pozitiv; c. superlativ relativ de superioritate.
6. În enunţul ,,Tata este tobă de carte”, sensul expresiei ,,tobă de carte” este de: 2p.
a. pozitiv; b. superlativ absolut; c. comparativ de inferioritate.
Se acordă un punct din oficiu.
15
Exprimaţi-vă opinia despre activitatea desfăşurată astăzi, folosind metoda A, B, C:
Am învăţat ......................................................................................................................................................................................................
Bine a fost că ..................................................................................................................................................................................................
Cred că............................................................................................................................................................................................................
Am învăţat ......................................................................................................................................................................................................
Bine a fost că ..................................................................................................................................................................................................
Cred că............................................................................................................................................................................................................
PROIECT DE LECȚIE
(folosind metodele TIC în predarea lecției)
16
Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială „Ion Luca caragiale” Sibiu
Profesor: Andrei Dana
Disciplina: Limba şi literatura română
Clasa: a V – a
Tema: Eu și universul meu familiar
Unitatea de învăţare: Vreau să salvez lumea
Subunitatea: Adjectivul
Subiectul: Gradele de comparaţie ale adjectivului
Tipul lecţiei: predare – învăţare - evaluare
Timp alocat: 50'
a. Le prezint elevilor un filmuleț de pe youtube despre gradele de comparație ale adjectivului, folosind link-ul afișat:
18
https://youtu.be/frgpVJn-N6s - Grade de comparație
b. Propun copiilor să jucăm un joc de recunoaștere a gradelor de comparație din aplicația wordwall, folosind link-ul afișat:
https://wordwall.net/ro/resource/12456596 - Glisează ți fixează fiecare cuvânt cheie lângă definiția sa
19
c. Propun elevilor să aplicăm cele învățate, rezolvând aplicațiile din manualul digital - exercițiile interactive.
20
6. Obţinerea performanţei și asigurarea feedback-ului.
Propun rezolvarea unui test din aplicația Quizizz, folosind link-ul afișat:
21
https://quizizz.com/admin/quiz/5fb1b31d8862d0001b12f045?source=quiz_share
3.. Realizați un test pentru evaluare cu ajutorul platformei quizizz/ formulare google.
22
Test sumativ Limba și literatura română clasa a VII a - PRONUMELE
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc6B4gllIp-2H1InsCdmlPhNO9yJADD5B89Ua7uPQit2Bh1Fg/
viewform?authuser=0
23
24
25
26
27
28