Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

A. REPERE GENERALE:
Școala: Liceul Tehnologic Nr. 1, Valea lui Mihai
Cadru didactic:
DISCIPLINA: M1 – Conservarea mediului înconjurător
Data:
Unitatea de învâțare: Tipuri de ecosisteme și descrierea relațiilor intra și inter specifice ale acestora
Subiectul lecției: Biotop: structuri și caracteristici
Tipul lecției: Predare ( Dobândire de noi cunoștințe)
Durată: 50 min
Clasa: a-XI-a A

B. COMPETENȚE SPECIFICE:
1. Identificarea principalelor caracteristici ale biotopului și cunoșterea importanței acestuia în
alcătuirea ecosistemului
Obiective operaționale: La sfârșitul orei, elevii vor fi capabili să:
O1: Cunoască biotopul: definire și caracterizare
O2: Identifice caracteristicile biotopului
O3: Colaboreze cu membrii echipelor în vederea realizării sarcinilor de lucru

C. STRATEGII DE PREDARE-ÎNVÂȚARE:
a) Metode:
Problematizare ( pbl); Conversație (conv); Observație ( obs); Expunere (exp);
b) Mijloace de învățământ:
Resurse materiale ( M.d.): m1: tabla, m2: videoproiector
Resurse tehnice (M.t.): Portofolii (P), Videoclipuri reprezentative (V), Fișe de documentare (Fd)
c) Moduri de organizare a colectivului (M.O.C): Activiate frontală (F), individuală (I), de grup (G)

D. BIBLIOGRAFIE:
 De specialitate: Curs: Ecologie și protecția mediului, Penescu Aurelian, București,2010
 Psihopedagogie și metodice: : Curs de pedagogie, Conf. univ. dr. Adriana Nicu
 (http://dppd.ulbsibiu.ro/ro/cadre_didactice/adriana_nicu/cursuri/Pedagogie
%202_curs_3_Metode%20si%20mijloace%20de%20invatamant.pdf
E. DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII PE SECVENȚE DE INSTRUIRE
Secvenţele Ob. Conţinutul Strategii de predare- Evaluare
Lecţiei op. ştiinţific al temei
învăţare
Metode Mijl. MOC
de
învăţ.
1. Momentul Voi face prezenţa şi voi consemna Conv F Capacitatea
organizatoric absenţele. de
(2 min.) Elevii îşi vor pregăti cele necesare concentrare a
pentru desfăşurarea activităţii. atenţiei
Voi asigura un climat de ordine şi
disciplină.
2. Verificarea Voi face o verificare a cunoștințelor Conv F Capacitatea
lecţiei teoretice și a elementelor practice Expl I de a explica și
anterioare Voi adresa întrebări referitoare la a definii
Pbl
(10 min.) ecosistem, trăsăturile ecologice ale sistemele
acestuia, ce reprezintă sistemele biologice și
biologice și cum se clasifică ecosistemele
ecosistemele
3. Captarea Voi purta o mică discuție cu elevii Conv F Capacitatea
atenţiei pentru a reactualiza cunoştinţele de
(2 min.) anterioare ale elevilor legate de reactualizare
această temă şi pentru a le trezi a
interesul pentru tema nouă. cunoştinţelor
anterioare
privind
componentele
ecosistemului
4. Anunţarea Voi anunţa titlul temei şi planul Conv P F Capacitatea de
subiectului temei, îl voi scrie pe tablă, iar elevii Pbl Fd conştientizare
lecţiei noi şi a vor primi noi fișe de documentare a obiectivelor
obiectivelor pentru actuala lecție. temei noi
operaţionale Lucrări de îngrijire a culturilor
(3 min.) Voi anunţa obiectivele operaţionale
pe înţelesul elevilor.
O1: Cunoască biotopul: definire și
caracterizare
O2: Identifice caracteristicile
biotopului
O3: Colaboreze cu membrii echipelor
în vederea realizării sarcinilor de
lucru
5. Predarea O1 Folosind fișele de documentare, voi Exp P F Capacitatea
temei noi începe să port o conversație cu elevii Conv Fd I de a explica
(23min.) prin care să explic definiția rolul
biotopului și rolul acestuia în biotopului
ecosistem
O2 După explicarea și înțelegerea Obs P F Capacitatea
definiției, voi trece impreună cu I de a enumera
Fd
elevii la a defini caracteristicile caracteristicil
biotopului e biotopului

O3 Pe baza observării în grup a unor Conv P F Capacitatea


videoclipuri representative, am să rog de a colobora
Fd I
elevii să formeze echipe pentru a cu echipa și
rezolva următoarele sarcini: de a finaliza
1. Exemple de biotop sarcinile
2. În componenta ecosistemului,
copacii sunt biotop sau biocenoză?

6. Fixarea Prezint pe scurt noțiunile predate și Cv F Observația


cunoştinţelor şi pun accent pe cele mai dificile. Expl curentă
I
priceperilor Elevii iși însușesc încă odată
(7 min.) noțiunile predate, fixându-le mai bine
Rețin explicațiile primite.

7. Evaluarea Voi face aprecieri generale şi Cv F


finală (3 min.) individuale în legătură cu participarea I
elevilor la oră.

S-ar putea să vă placă și