Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Liceul Pedagogic,,Regele Ferdinand”, Sighetu Marmaţiei

Clasa : a III-a B

Propunător: Cristina Ardelean, prof. înv. primar

Metodist: prof. dr. Odarca Bout

Aria curriculară: Limbă și comunicare

Disciplina: Limba şi literatura română

Unitatea de învățare: ,,De ce aș vrea să rămân copil?”

Subiectul: ,,Inimioare, inimioare”, după Sarina Cassavan (lectură)

Tipul lecției: predare-învățare ( ora I)

consolidare ( ora II )

Competențe specifice:

2.3. Prezentarea unei activităţi realizate individual sau în grup

2.4. Participarea la interacţiuni pentru găsirea de soluţii la probleme

3.1. Extragerea unor informaţii de detaliu din texte informative sau literare

3.2. Formularea unui răspuns emoţional faţă de textul literar citit

3.3. Formularea unei păreri despre o povestire/personajele acesteia

3.4. Evaluarea conţinutului unui text pentru a evidenţia cuvinte-cheie şi alte aspecte
importante ale acestuia

4.2. Redactarea unor texte funcţionale simple care conţin limbaj vizual şi verbal

Obiectiv fundamental: stimularea interesului pentru lectură și exersarea competenţelor de


comunicare conducând la formarea unei atitudini pozitive față de valorile morale recunoscute

Obiective operaţionale:

a) ora întâi:

- să prezinte reclamele realizate în mod cât mai atractiv;


- să creeze o poveste, realizând legături între cuvintele date;

- să identifice cuvinte şi expresii care fac parte din reţeaua lexicală a cuvântului ,,inimă”;

- să răspundă la întrebări care vizează valorificarea reacţiei emoţionale şi comprehensiunea


textului;

- să rezume textul prin intermediul tehnicilor gândirii critice.

b) ora a II-a:

- să analizeze şi să interpreteze textul, precizând spaţiul, structura textului, acţiunea personajele


şi semnficaţiile acestora;

- să identifice asemănări şi deosebiri între cele două tipuri de texte, astfel încât să-şi poată
exprima preferinţa pentru unul sau pentru celălalt aducând argumente;

- să noteze titlurile unor lecturi pe aceeași temă.

Resurse: temporale: 100 de minute;

procedurale: reclama, top literar, predicţii pe bază de termeni-cheie, ciorchinele,


lectura reflexivă, tehnica analizei şi interpretării pe roluri, jocul ,,Bingo”,
dezbaterea;

materiale: reclame realizate de elevi, fişe, turtă dulce învelită în hârtie colorată,
semne de carte, inimioare decupate din hârtie, foi albe mari pentru munca în echipe,
tabelul ,,Cum voi citi?” casetofon, CD, markere;

umane: elevii şi propunătoarea

spaţiale: sala de clasă

bibliografice:
1) Anexa nr. 2 la Ordinul ministrului educaţiei naţionale nr. 5003 /02.12.2014 (Programa
şcolară pentru disciplina LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ CLASELE a III-a – a IV-
a)Bucureşti,
2)Limba şi literatura română în şcoala primară (perspective complementare), Alina Pamfil,
Ed. Paralela 45, Piteşti, 2009;
3) Lecturiada 2 – Cercuri de lectură, coord. Monica Onojescu, Casa Cărţii de Ştiinţă, Cluj-
Napoca, 2007.
4) Limba și literatura română, clasa a III-a (manual), Cleopatra Mihăilescu și Tudora Pițilă,
Grup Editorial Art, 2016
Ora întâi:

Etapele lecţiei Obiective Conţinutul lecţiei Tehnici de Evaluare


operaţionale lucru, metode şi
procedee
1.Moment -pregătirea materialelor didactice
organizatoric necesare;
- asigurarea climatului necesar bunei
desfăşurări a lecţiei
2.Verificarea -să prezinte -elevii prezintă reclamele realizate de ei - reclama - evaluare
cunoştinţelor reclamele pentru lectura preferată; se realizează un formativă
însuşite anterior realizate în top al preferinţelor; - top literar pe bază de
mod cât mai - vor fi felicitaţi elevii cu cele mai reuşite itemi
atractiv; reclame şi se va anunţa primirea unei subiectivi
recompense pentru efortul depus. - recompense de tip eseu
nestructurat;
3. Captarea - să creeze o -în jurul unor prăjiturele de turtă dulce se -evaluare
atenţiei poveste, va înfăşura câte un bileţel colorat pe care tehnica formativă,
a)prelectura: realizând vor fi scrise cuvintele: copil, inimă, turtă predicţiilor pe orală, pe
-conturarea legături dulce, mama; copiii vor fi serviţi cu turtă bază de termeni bază de
orizontului de între dulce (recompensa pentru reclamele cheie itemi
aşteptare cuvintele realizate), vor desface ambalajul şi vor subiectivi,
date; descoperi cuvintele, pe baza cărora vor de tip eseu
crea o poveste, pentru a anticipa lectura nestructurat;
ce urmează a fi discutată; se va folosi un
fond muzical adecvat.
4. Anunţarea Azi, la lectură vom citi şi discuta
subiectului şi a povestea ,,Inimioare, inimioare”, de
obiectivelor Sarina Cassavan. Până la sfârşitul acestor
operaţionale ore va trebui să completaţi jurnalul de
lectură răspunzând la întrebările de pe
tablă.
5. Dirijarea - să -se va întocmi o reţea lexicală pornind de - ciorchine -evaluare
învăţării identifice la cuvântul INIMĂ ; se vor explica unele le formativă,
cuvinte şi cuvinte şi expresii, astfel încât textul să prin sondaj,
- Momentul - expresii poată fi înţeles cu uşurinţă, iar ,,dialogul pe bază de
vocabular care fac elevului cu textul” (Alina Pamfil) să nu itemi cu
parte din fie întrerupt; răspuns
reţeaua deschis, tip
lexicală a rezolvare de
cuvântului probleme;
,,inimă”; -în timp ce se vor împărţi fişele cu -observare
lectura, elevii vor fi invitaţi să sistematică
completeze tabelul ,,Cum voi citi?” , (itemi
astfel propunătorul putându-și da seama obiectivi, cu
în ce măsura le-a stârnit interesul alegere
copiilor, dar va obține și informații ce țin multiplă)
de particularitățile psihice individuale; în
acest timp se va audia cântecul ,,În lumea
poveştilor”; după ce au terminat de
- să completat tabelul va fi numit un elev
completeze pentru a prezenta datele din acesta,
b) prima jurnalul de sintetizând informațiile;
lectură: lectură,
-valorificarea valorificând - elevii vor citi în gând lectura, după care, - lectura
reacţiei reacţia vor completa jurnalul de lectură, scriind reflexivă
emoţionale; emoţională ce au simţit în legătură cu textul citit şi - jurnalul
eventual de ce şi-au amintit citind textul; de
- se va continua completarea jurnalului de lectură -evaluare
lectură, răspunzând la întrebările: ,,Ce ţi- formativă,
a plăcut cel mai mult?”, ,,Ce ai pe echipe,
schimba?” pe bază de
- se vor purta discuţii pe marginea itemi
răspunsurilor date de elevi; se va stabili subiectivi
un cod pentru a mima atitudinea față de cu răspuns
opiniile colegilor. deschis

6.Obţinerea -să rezume


performanţei textul -se va aplica tehnica rezumării și tehnica evaluare
-verificarea şi utilizând sintetizării unui conținut de idei: rezumării și formativă,
aprofundarea tehnicile de 1) În text este vorba despre...; sintetizării unui individuală,
comprehensiunii sintetizare 2) o expresie/ un alt titlu; conținut de idei prin sondaj,
și rezumare 3) un simbol; pe bază de
a unui 4) o culoare; itemi
conținut de 5) Cel mai interesant a fost atunci când... munca subiectivi
idei independentă cu răspuns
deschis,
respectiv
itemi de
completare

7.Încheierea - aprecieri, recomandări.


lecției
Ora a II-a

1.Moment -pregătirea materialelor didactice


organizatoric necesare;
- asigurarea climatului necesar bunei
desfăşurări a lecţiei

2. Captarea -propunătoarea le oferă copiilor semne de


atenției carte de diferite culori;
- în funție de culoarea aleasă, colectivul
va fi organizat pe 5 echipe: Povestitorii,
Portretiştii, Desenatorii, Constructorii şi
Înţelepţii;
3. Anunțarea Li se va spune elevilor că urmează să
subiectului și a analizeze și să interpreteze textul, după
obiectivelor care îi așteaptă alte surprize
Evaluare
4. Dirijarea - Povestitorii vor analiza acţiunea, -tehnica analizei formativă,
situațiilor de -să evenimentele şi modul în care sunt şi interpretării pe echipe,
consolidare analizeze şi narate, realizând o scrisoare către colegi; pe roluri pe bază de
să -Portretiştii vor realiza o scrisoare către itemi
c)relecturi interpreteze personajul cel mai important (personajul semiobiec-
succesive textul, principal) din text, obţinând o tivi, de
analiza şi precizând caracterizare a acestuia; completare
interpretarea spaţiul, -Desenatorii vor realiza analiza spaţiului (Povestitorii
textului structura (locurile în care se desfăşoară acţiunea); ), probă
textului - Constructorii vor analiza structura practică
acţiunea, textului (început, final, cuprins, părţi), (Desenatorii
personajele ,,construind” o căsuţă pe care vor fi scrise ), itemi
şi ideile principale (de la fundaţie până la subiectivi
semnificaţiil acoperiş) în ordinea în care s-au petrecut de tip eseu
e acestuia faptele; structurat
- Înţelepţii vor alege din enunţurile ce le (Portretistii)
vor fi date unul potrivit textului şi îl vor , itemi
explica urmând indicaţiile de pe fişă; subiectivi
- enunţurile vor fi următoarele: de tip eseu
Dulciurile alină suferinţa bolnavilor. cu răspuns
Gestul contează ma mult decât fapta. scurt
Boala e prietenă cu deznădejdea. (Constructo
d)postlectura: -se vor prezenta produsele obţinute de rii), itemi
-scrierea despre fiecare echipă. semiobiec-
text; tivi, cu
-discutarea întrebări
interpretărilor structurate
(Înțelepții)

5.Obținerea - să -elevii vor primi ca recompensă inimioare -dezbaterea -evaluare


performanței identifice pe care va fi scris un text ştiinţific despre formativă,
-lectura altor asemănări şi inimă; îl vor lectura, după care se va orală, prin
texte cu aceeaşi deosebiri purta o discuţie despre ce se comunică în sondaj, pe
temă sau între cele textul respectiv; bază de
structură două tipuri - se va organiza o ,,licitaţie”: ,,Vă propun itemi
de texte, să cumpăraţi unul din textele citite, dar... argumentarea subiectivi,
astfel încât nu vă grăbiţi, căci nu trebuie să cereţi cu răspuns
să-şi poată bani de la părinţi, ci să-l cumpăraţi cu scurt
exprima idei, argumente.” Pentru fiecare argument
preferinţa se va pune o bulină sub titlul textului
pentru unul respectiv.
sau pentru - în concluzie se va preciza că textele
celălalt literare sunt citite de plăcere, pe când cele Sinteza -
aducând ştiinţifice sunt citite pentru a obţine asemănări-
argumente informaţii folositoare în viaţa de zi cu zi. deosebiri text
Propunătoarea va face o pledoarie pentru literar -
lectura de plăcere pornind de la ceea ce nonliterar
au făcut în cele două ore de lectură,
făcându-i pe copii să-și dea seama că au
trăit emoții atunci când au discutat textul
literar, emoții care le-au creat o anumită -explicația
stare de bine.

6. Asigurarea - să noteze -elevii vor fi invitați să analizeze cu - conversația,


retenției și a titlurile atenție semnele de carte primite pe bănci, explicația
transferului lecturilor pentru că pe unele dintre ele sunt titluri
propuse de cărți sau titluri de lecturi ce conțin -evaluare
cuvântul ,,inimă” , iar pe altele sunt formativă,
îndemnuri pentru a promova lectura de - joc didatic orală, prin
plăcere. Se vor descoperi aceste titluri cu ,,Bingo” sondaj, pe
ajutorul jocului ,,Bingo” (exemplu: ,,Cine bază de
are un titlu de lectură în care apare itemi
denumirea unui obiect?”) , obținându-se obiectivi, cu
astfel o lista de lecturi (,,Cuore, inimă de alegere
copil” de Edmondo de Amicis, ,,Inima duală (am/
mamei” de Al. Mitru, ,,Povestea ceasului nu am)
cu inimă” de Vladimir Colin, ,,Iepurașul
cu inimă de aur” de Mircea
Sântimbreanu, ,,Povestea secretă a lui
Tom Inimă-Curată, băiatul aventurier” de
Becks Ian, ,,Trolul fără inimă” etc), apoi
se vor citi câteva îndemnuri/ citate
motivaționale în legătură cu lectura și se
va vota pentru a se alege unul pe care îl
preferă copiii. Acesta va fi citit în cor,
devenind un slogan al clasei.
7.Încheierea - aprecieri, recomandări
lecției

S-ar putea să vă placă și