Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
MOLDOVA
UNIVERSITATEA DE STAT „A. RUSSO” DIN BĂLȚI
FACULTATEA DE ȘTIINȚE ALE EDUCAȚIEI, PSIHOLOGIE ȘI ARTE
CATEDRA ȘTIINȚE ALE EDUCAȚIEI
Portofoliu la
unitatea de curs
“Didactica
matematicii în
învățământ primar”
Bălți 2022
Cuprins
2. Numerația
2.1.Scrierea corectă a cifrelor,
2.2.Proiect didactic pentru studierea numărului de o cifră (cifra 9);
2.3.Descrierea materialelor didactice utilizate pentru studierea numerației în
treapta primară;
3. Operațiile aritmetice
3.1.Descrierea a câte 2 procedee de calcul orale și scrise;
3.2.Set de exerciții pentru formarea deprinderii de calcul pentru un procedeu de
calcul indicat;
3.3.Proiect didactic pentru familiarizarea cu una din operațiile aritmetice
(operația aritmetică adunarea);
5. Elemente de geometrie
5.1.Un test sumativ elaborat individual la subiect pentru o clasă indicată;
5.2.Proiect didactic pentru familiarizarea cu una din mărimile studiate sau
studierea elementelor de geometrie;
Organizarea procesului
educațional la matematică
Scopul jocului: să realizeze calcul oral cu numere naturale în limita lui 20;
Materiale didactice: coșuri cu numere, ciuperci cu operații aritmetice,
clepsidră, jetoane roșii și verzi.
Exemplu:
Subiectul : Adunarea și scăderea până la 20 ( clasa II)
Tipul lecției: mixtă
Manualul de matematică pagina 6
După momentul organizatoric, învățătorul propune elevilor să
deschidă manualul la pagina corespunzătoare și, pe rând, câte un elev să-și
amintească terminologia speifică operației de dunare și scădere,
sprijinindu-se pe rubica Observăm și exlicăm.
De exemplu, elevul cu referire la schemă comentează: I număr a
operația de adunare se numește termen, al dolea număr se numește termen
iar rezultatul adunării se numește sumă. Tot așa prin analogie și pentru
scădere. Apoi învățătorul le explică procedul de calcul din schemă. Se
acentuiază că operația de adunre și scădere sunt operații inverse și se
explică acest lucru prin procedeele de calcul demonstrate în schemă.
3.Metoda „Execițiul”
Prin exercițiu înțelegem o acțiune efectuată în mod conștient și repetat, cu
scopul dobândirii unor priceperi și deprinderi (uneori a unor cunoștințe noi), pentru a
ușura unele activitaăți și a contribui la dezvoltarea unor aptitudini.
Aceasta metodă este aplicată în aproape toate lecțiile. Pe lângă formarea de
priceperi și deprinderi, metoda prezintă și alte avantaje:
• oferă posibilitatea lucrului independent sși a discuției asupra diferitelor soluții
ăasite;
• activează atitudinea critică a elevilor (în sens bun);
• permite analiza erorilor și învățarea de pe urma lor.
Exemplu :
Subiectul lecției : Adunarea și scăderea până la 20 ( cl. II)
Tipul lecției : de formare a capacităților de aplicare a cunoștințelor
Elevii rezolvă exerciții și învață procedeul de calcul
4.Metoda „Jocul didactic”
Exemplu:
Subiectul lecției: Adunăm rezervând și scădem împrumutând
(U+U=ZU);
Se propune următoarea situație-problemă: La o florărie erau 8 lalele
roșii și s-au mai adus 5 lalele albe. Câte lalele erau la florărie?
Exercițiul de calcul intuit împreună cu elevii: 8+5=
Explicarea cu demonstrarea paralelă pe tablă, utilizând materialele
didactice:
Anexa 3
Modelul de scriere corectă a cifrei 9
Jocul didactic „ 9 sarcini”
Încadrarea în timp
Realizarea corectă a sarcinii
Colaborarea cu colegii
Desfășurarea jocului : Elevii se împart în trei echipe, fiecare ascultă
atent sarcinile și le realizează. Timpul este limitat și cronometrat de
învățătoare. Fiecare răspuns corect este marcat cu o bilă verde, cel
incorect cu o bilă roșie. Echipa cu cele mai multe bile verzi este
învingătoare.
Sarcinile jocului:
1-să aşeze pe măsuţă 9 creioane;
2-să bată din palme de 9 ori;
3-să ridice cifra 9;
4-să numere crescător în limitele 1-9
5-să numere descrescător în limitele 9-1;
6-să numească vecinul mai mic cu o unitate decât 9?
7-să numească vecinul mai mare cu o unitate decât 8?
8-să aşeze în ordine cifrele amestecate, în limitele 1-9.
9.-să ridice jetonul cu cifra 9 când termină sarcinile.
Evaluarea jocului: Toate echipele sunt apreciate verbal și încurajate.
Descrierea materialelor didactice utilizate pentru
studierea numerației în treapta primară
Materialul didactic potrivit pentru predarea-învăţarea numeraţiei poate fi:
beţişoarele, care se leagă câte 10 în mănunchiuri;
rigletele;
cubuleţele-unităţi care se asamblează în bare câte 10, în plăci de 100 şi în
cuburi câte 1000;
numărătoarea cu bile;
numărătoarea de poziţionare cu tije la fiecare ordin, pe care se aranjează cel
mult 10 bile;
abacul;
tabelul ordinelor şi claselor
.Abacul
Abacul este o metodă veche de calcul, considerat a cincea invenţie din istoria Chinei
(770.î.Hr-476.î.Hr).
Poate cea mai veche formă de instrument de calcul, lăsând la o parte degetele,abacul
este caracterizat prin putere şi simplitate .
Întâlnit timp de secole în Asia şi Europa abacul se foloseşte şi astăzi. Acesta a fost
probabil primul computer şi cel mai avansat sistem
de calcul cunoscut în acea perioadă.
Abacul a fost inventat şi utilizat din nevoia impusă
de a ţine socoteală mărfurilor, recoltelor, lucrurilor etc.
atunci când era vorba de cantităţi mari.
Abacul este o tablă de numărătoare,construit în
zilele noastre din lemn sau plastic, având o ramă în care
sunt fixate nişte tije pe care sunt înserate bile de plastic, care se pot mişca liber.
Primele table de numărătoare erau formate dintr-o bucată de lemn, piatră sau metal, cu şanţuri
sau linii punctate, între care erau mutate, în funcţie de numarătoare,discuri de metal sau pietricele.
Abacul chinezesc, suan pan este compus din două serii a câte
13 baghete pe care se culisează biluţe găurite. Prima baghetă de la
stânga reprezintă unitatea, apoi tot la stânga, zecile şi tot aşa mai
departe conform sistemului zecimal. Ţaranii chinezi sunt încă ataşaţi
de suan pan.
În China abacul s-a răspândit în uz comun abia în secolul al XIV-lea. Cheng Dawei a scris un
manual de folosire a abacului în secolul al XVI-lea.
Este de la sine înţeles că abacul este strâns asociat cu banii şi prosperitatea, aşa că în timp,
abacul chinezesc a devenit un tratament popular de feng shui pentru avere. Abacul este folosit de
mulţi oameni de afaceri.
Unii istorici consideră că abacul a fost adus în Europa, din orientul îndepărtat pe drumul
mătăsii, în timpul împăratului roman Antonimus Pius.
La ora actuală este surprinzătoare importanţa pe care o are abacul, ca instrument de calcul în
ţările asiatice. Cei care călatoresc acolo sunt şocaţi de faptul că se întâmplă adesea, ca un comerciant
după ce face socoteli pe calculator electronic verifică calculul obligatoriu cu un abac. În 1945 un
concurs între un contabil înarmat cu un abac şi un operator care s-a folosit de un calculator, a fost
câştigat de primul cu scorul de 4 la 1.
Copiii care folosesc calculul cu abacul abacul şi-au imbunătăţit capacitatea de concentrare,
abilitatea de înţelegere şi calcul, memoria, creativitatea şi imaginaţia, reflexele, observaţia,
încrederea în sine. Ei au mai mult succes la şcoală la toate materiile, ajung să iubească matematica,
iar stimularea creierului este total diferită, limitele sale devin absolut realizabile.
Uimitor este că folosind aritmetica mentală, rezultatele sunt evidente în scurt timp și
are următoarele rezultate:
Dezvoltă concetrația;
Îmbunătățește memoria;
Dezvoltă capacitățile de care dispune copilul;
Dezvoltă imaginația;
Dezvoltă încrederea în sine/forțele proprii;
2.Rigletele Cuisenaire
Rigletele Cuisenaire pot fi extrem de eficiente pentru dezvoltarea
simțului numerelor, pentru copiii care învață să numere, să scadă și să adune. Pot fi folosite și pentru
vizualizarea fracțiilor.
Conţin riglete în 10 culori şi lungimi de la 1 cm la 10 cm, simbolizând numerele naturale de
la 1 la 10. Fiecare număr este reprezentat printr-o rigletă de o anumită lungime şi culoare:
Numărul 1 – rigletă de culoare albă (de exemplu) – lungime 1 cm, iar numărul acestora este
mai mare de 10 (12-50).
Numărul 2 – rigletă de culoare roşie – lungime 2 cm, formată din două unităţi, pătrate cu
latura de 1 cm.
Numărul 10 – rigletă de culoare portocalie – lungime 10 cm, formată din 10 unităţi, pătrate
cu latura de 1 cm, 10 bucăţi.
Folosirea rigletelor oferă mai multe avantaje:
• fundamentează noţiunile de număr şi măsură; asocierea dintre culoare –lungime -unitate
uşurează însuşirea proprietăţilor cardinale şi ordinale ale numărului;
• oferă posibilitatea copilului de a acţiona în ritm propriu, potrivit capacităţilor sale,
descoperind independent combinaţii de riglete, ce îl conduc spre înţelegerea compunerii,
descompunerii numărului, dar şi a operaţiilor aritmetice.
• asigură înţelegerea relaţiilor de egalitate şi inegalitate în mulţimea numerelor naturale, a
operaţiilor aritmetice; copilul poate să afle lungimea părţii neacoperite când se suprapun două riglete
de lungimi diferite.
• asigură controlul şi autocontrolul în rezolvarea fiecărei sarcini prin caracterul structural al
materialului;
• oferă copilului posibilitatea de a acţiona, a aplica, a valorifica, a înţelege, sistematizări la
predarea noţiunilor de număr şi numeraţie precum şi de operaţie şi determină transformări calitative
în achiziţia acestui concept.
3.Bețișoarele de numărat
Bețișoarele vor fi un mare ajutor
pentru copii de clasele primare, ei le vor
putea folosi atât la școală, cât și acasă. Cu
ajutorul lor ei exersează mult și învață să
calculeze în concentrul 0-10, dar și permit
introducerea noțiunii de zece. Cu bețișoarele
de culoare verde, galben, roșu și albastre,
copii vor putea învăța ușor să numere.
4.Tabelul ordinelor și
claselor
Această planșă poate fi folosită de elevi pentru a-și reaminti rapid numele claselor și a ordinelor atât
în cuvinte cât și reprezentate numeric.
Pentru a putea număra diferite obiecte, se folosesc numerele naturale; sistemul de numărare
pe care îl folosim azi este sistemul de numeraţie zecimal al numerelor naturale (se mai numeşte
şi sistemul de numeraţie în baza zece). Acesta înseamnă că pentru a număra mai multe obiecte, ele se
grupează câte zece, astfel: zece unităţi formează o zece, zece zeci formează o sută, zece sute
formează o mie etc.
Fiecare astfel de grup se numeşte ordin; avem ordinul unităţilor, ordinul zecilor, ordinul
sutelor, ordinul unităţilor de mii, ordinul zecilor de mii, ordinul sutelor de mii, ordinul unităţilor de
milioane etc. Fiecare unitate de un anumit ordin este de 10 ori mai mică decât unitatea de ordin
imediat superior.
Când citim un număr, începem de la stânga la dreapta. Citim mai întâi cifra, apoi spunem
poziţia pe care o ocupă în cadrul clasei. La sfârşitul unei clase, spunem numele ei. Continuăm în
acest fel până citim toate cifrele din care e format numărul. Cuvântul "unitate (unităţi)" nu se
pronunţă, dar cifra corespunzătoare lui este precedată de cuvântul "şi" (cu excepţia cazului în care
cifra zecilor de dinainte este zero).
3.Compartimentul dedicat
studierii operațiilor aritmetice
În acest caz este necesar ca elevii să aibă deprinderile de a aduna corect şi rapid
numere mai mici decât 10 şi de a descompune numărul mai mare decât 10 într-o zece
şi unităţi, precum şi priceperea de a acţiona numai cu unităţile celor două numere, iar
la final, să revină la primul caz.
De exemplu: 15+3=
15 + 3 = (10 + 5) + 3 = 10 + (5 + 3) = 10 + 8 = 18
De exemplu 35 + 24= ;
Paşii algoritmului sunt:
845-687= 312-145=
524-438= 804-156=
Împărțirea unui număr de două cifre la un
număr de o cifră, când zecile deîmpărțitului se
împart exact la împărțitor
Exemple de exerciții :
97 :3= 86 :4=
45 :4= 67 :2=
Procedeu de calcul scris
Etapele în scris :
246+
139
385
1.Efectuează :
Termen 12 14 17 16
Termen 7 5 1 2
Sumă
a a+4
15
12
13
Resurse bibliografice:
DEMERSUL DIDACTIC
METODE DE
ETAPA ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA EVALUARE
LECȚIEI ELEVULUI
Problemele în
treapta primară
4.Compartimentul
dedicat studierii
problemelor
1. Itinerarul tipurilor de probleme
simple studiate (cu exemple și
scheme);
2. Proiect didactic pentru studierea
unei probleme simple;
3. 7 demersuri didactice complete
pentru probleme compuse și tip;
1.Probleme de adunare :
- de aflare a sumei
- de mărire cu câteva unități (forma directă)
- de mărire cu câteva unități (forma inversă)
- de aflare a descăzutului
2.Probleme de scădere :
- de aflare a restului
- de aflare a scăzătorului
- de micșorare cu câteva unități, forma directă
- de micșorare cu câteva unități, forma inversă
- de aflare a termenului necunoscut
- de comparație prin scădere
3.Probleme de înmulțire :
- de adunare repetată
- de mărire de câteva ori, forma directă
- de mărire de câteva ori, forma inversă
- de aflare a deîmpărțitului
4.Probleme de împărțire :
împreună?
Erau … 10 m.
Într-o farfurie erau 10
De aflare a mere. Maria a mâncat A mâncat … 7 m.
restului 7 mere. Câte mere au
rămas în farfurie? Au rămas … ? m.
Bunelul are 3
buzunare , iar în 1 buzunar … 4bomboane
De adunare fiecare are câte 4
bomboane cu gem. 3 buzunare … ?bomboane
repetată
Câte bomboane are
bunelul în total?
Bunelul a dat 21 de
De împărțire mere , câte 3 mere la 1 nepot ... 3 mere
prin cuprindere fiecare nepot al său.
Câți nepoți are ? nepoți ... 21 mere
bunelul ?
La magazinul de
De micșorare de jucării erau 12 urși,
câteva ori, forma ceea ce este de 6 ori Urși ... 12, de 6 ori m.m.
inversă mai mult decât câini. Câini ... ?
Câți câini sunt în
magazin ?
Marcel a cumpărat 6
De comparație mingi albastre și 18 Albastre ... 6m.
prin împărțire roșii. De câte ori mai De câte ori?
Probleme de împărțire
DEMERSUL DIDACTIC
5.Compartimentul
dedicat geometriei
și mărimilor
1. Un test sumativ elaborat individual la
subiect pentru o clasă indicată;
2. Proiect didactic pentru familiarizarea
cu una din mărimile studiate sau
studierea elementelor de geometrie;
910
219
……. …………………. 476
400
19
…………………….
………………
……………………………………………….
………………………………………………..
60
..........................................................
30
5. O minge este:
a) un cuboid
b) un con
c) o sferă
a) un cilindru
b) un cub
c) o sferă