Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

Unitatea Şcolară: Școala Gimnazială Axente Sever TEME:


Profesor: Poteleanu Adriana - Ionela
Clasa: a I- a B
Data : 11.01.2023 1. DEPRINDERI APLICATIV-UTILITARE
Locul de desfaşurare: Sala de sport 5/10m - Îmbunătățirea deprinderilor motrice prin parcurgerea unui traseu aplicativ –
Materiale şi instalaţii: - Cercuri utilitar cu accent pe echilibru
- Fluier
- Jaloane 2. FORȚA
- Banca de gimnastica - Dezvoltarea fortei la nivelul membrelor inferioare.

Efectiv: elevi

Obiective operationale: La sfârșitul lectiei elevii vor fi capabili:


Obiective motrice:
O1. Sa execute mersul in echilibru cu bratele intinse lateral
O2. Efectuarea gesturilor motrice cu corectitudine si expresivitate

Obiective cognitive:
O1. Sa retina regulile jocului

Obiective afective:
O1. Sa isi incurajeze colegii
O2. Sa isi felicite adversarii in conditii de înfrangeri
VERIGI FORMAŢII DE
ŞI CONŢINUTUL LECŢIEI DOZARE LUCRU,MODALITAŢI DE ALTE
DURATĂ EXERSARE CONSEMNĂRI
ŞI
INDICAŢII METODICE
1.Organizarea -Adunarea colectivului; -30” - In linie pe un rând
colectivului de -Alinierea, salutul; -30”
elevi -Verificarea prezenţei, echipamentului si a starii -1’ ☻☻☻☻☻☻☻
2-3 minute de sanatate;
-Comunicarea temelor lectiei; -30” ☺
-Exercitii de front si formatie, captarea atentiei. -30”
2.Pregatirea - Întoarceri de pe loc la stânga, - 4X - In linie pe un rând;
organismului dreapta şi stânga împrejur;
pentru efort - Alergare uşoară; 2 ture - În coloana câte unul
6-7 minute teren - În coloană câte doi;
- Mers normal ; - 1L - În coloană câte doi;
- Mers pe vârfuri cu braţele sus; - 1L - În coloană câte doi;
- Mers pe călcâie cu mainile la spate; - 1L - În coloană câte doi; - Se va alterna cu
- Alergare cu călcâiele la șezută - 1L - În coloană câte doi; mers de voie si
- Alergare cu genunchi sus; - 1L - În coloană câte doi; respiratii adanci;
- Alergare cu pas saltat; - 1L - În coloană câte doi;
- Mers Fandat - 1L Desprinderea inalta cu ridicarea
- Alergare cu pas sarit; - 1L bratului;
- Alergare laterala cu pasi adaugati; - 2L - În coloană câte doi;
- În coloană câte doi,
- Alergare cu paşi incrucişaţi. - 1L - În coloană câte doi.

- Mers liniştitor cu relaxarea braţelor şi - 1tură - În coloană câte doi.


picioarelor, cu exerciţii de respiraţie.
3. Influenţarea - Formarea coloanei de gimn.
selectivă a Exerciţiul nr. 1. - In formaţie de gimnastică câte
aparatului P.I. Stând depărtat,mâinile pe şolduri: 2 pe mijlocul terenului
locomotor- T1-2.Aplecarea capului înainte cu arcuire
7-9minute T3-4.Extensia capului înapoi cu arcuire
T5-6.Indoirea capului spre stânga cu arcuire -2X8t. - Se va executa cu ochii inchisi
T7-8.Indoirea capului spre dreapta cu arcuire pentru a evita ameteala
Exerciţiul nr. 2.
P.I Stand depărtat, braţele indoite la nivelul - Spatele drept, ‘trag de brate
pieptului: -2X8t. spre inapoi’
T1-2.Extensie cu arcuire a braţelor indoite(plan
orizontal)
T3-4.Extensie cu arcuire a braţelor intinse(plan
orizontal)
T5-6.Idem. T1-2
T7-8.Idem. T3-4
Exerciţiul nr. 3.
P.I Stând depărtat, braţul stâng sus, dreptul pe
lângă trunchi:
T1-2.Extensia braţelor cu arcuire -2X8t. - Spatele drept, capul sus,
T3-4.Braţul drept sus, stâng pe langa trunchi, privirea inainte.
extensie de braţe cu arcuire
T5-6.Idem.T1-2
T7-8.Idem.T3-4
Exerciţiul nr. 4.
P.I.Stând depărtat:
T1-4.Rotarea braţelor simultan prin inainte sus;
T5-8.Rotarea braţelor simultan prin inapoi sus; -2X8t. - Bratele intinse.
Exerciţiul nr. 5.
P.I.Stând depărtat cu braţele la ceafa, prinse la
nivelul palmelor:
T1-2.Rasucirea trunchiului spre stânga cu arcuire -2X8t. - Picioarele bine intinse,
T3-4.Rasucirea trunchiului spre dreapta cu contactul cu solul pe toată talpa,
arcuire bine fixată pe sol.
T5-6.Idem.T1-2
T7-8.Idem.T3-4
Exerciţiul nr. 6.
P.I.Stând depărtat,mâna stânga pe şold,mâna
dreaptă ca o coroana deasupra capului:
T1-2.Indoirea trunchiului cu arcuire spre stanga - Genunchii bine intinsi,
T3-4.Indoirea trunchiului cu arcuire spre dreapta -2X8t. trunchiul indoit, nu aplecat spre
T5-6.Idem.T1-2 inainte.
T7-8.Idem.T3-4
Exerciţiul nr. 7.
P.I.Stând cu picioarele uşor depărtate, braţele sus
intinse:
T1-2.Extensie de trunchi cu arcuire
T3-4.Indoirea trunchiului cu arcuire spre inainte - Genunchi rămân întinşi,braţele
T5-6.Extensie de trunchi cu arcuire -2X8t. ating solul.
T7-8.Indoirea trunchiului cu arcuire spre inaine
Exerciţiul nr. 8.
P.I.Stând cu picioarele depărtate, trunchiul
aplecat spre inainte:
T1-2.Răsucirea trunchiului,cu ducerea braţului
stâng la piciorul drept cu arcuire
T3-4. Răsucirea trunchiului,cu ducerea braţului -Spatele drept,genunchi
drept la piciorul stâng cu arcuire -2X8t. întinşi,privirea urmareşte braţul
T5-6.Idem.T1-2 de sus.
T7-8.Idem.T3-4
Exerciţiul nr. 9.
P.I.Stând cu picioarele apropiate mâinile pe
şolduri:
T1-2.Fandarea piciorului stâng înainte cu arcuire
T3-4.Fandarea piciorului drept inainte cu arcuire -Genunchii rămân întinși
T5-6.Idem.T1-2 -2X8t.
T7-8.Idem.T3-4
Exerciţiul nr. 10.
P.I.Stând cu picioarele apropiate mâinile pe
şolduri:
T1-2.Fandarea piciorului stâng,lateral cu arcuire
T3-4.Fandarea piciorului drept,lateral cu arcuire - Spatele drept, piciorul dinapoi
T5-6.Idem.T1-2 -2X8t. bine intins.
T7-8.Idem.T3-4
Exerciţiul nr. 11.
P.I.Stând cu braţele pe șold:
Sărituri pe loc, înainte și înapoi, stânga dreapta, -10X - Spatele drept
alternative, cu genunchii la piept fiecare

4. Deprinderi Traseu aplicativ utilitar: 2-3X Formația de lucru: în coloană


motrice câte unul în spatele unei linii de -
aplicativ- start;
utilitare
- Mers pe vârfuri cu fața pe banca de - mersul în echilibru se execută
8-10 minute gimnastică; cu brațele lateral;

- Sărituri într-un picior din cerc în cerc; - săritura într-un picior se


execută cu flexia genunchiului ;
- Târâși pe genunchi și coate pe o
salteaua de gimnastică;

- Revenire în formație. - În coloana cate unul.


5.FORTA: Joc Cursa într-un picior -elevii grupaţi în două echipe
Dezvoltarea Jucătorii sunt aşezaţi pe echipe, în coloană câte -fiecare echipă are 10 membri
fortei la nivelul unul, înapoia unei linii de plecare. În faţa fiecărei 2X-3X -primele două ture constau
membrelor echipe se trasează la distanţă egală un punct în deplasare prin săritură pe un
inferioare fix pentru întoarcere. La semnal, primul jucător picior (dus), şi alergare /săritură
de la fiecare echipă porneşte cu sărituri pe un pe celălalt picior, (întors);
picior până la punctul fix, după care se întoarce -următoarele ture constau în
prin alergare/săritură pe celălalt picior, transmite deplasare pe un picior (dus), pe
8-10minute ştafeta şi trece la coada şirului. celălalt picior (întors)

6.Revenirea -Alergare usoara; -1min. -In coloana cate unul


organismului -Mers cu miscari de respiratie. -1min. -In coloana cate unul
dupa efort
2-3minute
7. Concluzi -Aprecieri asupra obiectivelor propuse; -30” -In linie pe un rand
aprecieri si -Aprecierea elevilor care s-au evidentiat; -30” ☻☻☻☻☻☻☻
recomandari -Recomandari pentru activitatea viitoare; -30”
1-2 minute -Alinierea si salutul. -30” ☺
-elevii sunt in pozitie de repaus

S-ar putea să vă placă și