Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DE ACTIVITATE

INTEGRATA
BUCURIA SĂRBĂTORILOR
DE IARNĂ
UNITATEA DE INVATAMANT:G.P.P. ,,CRAI NOU”, PLOIESTI

GRUPA: MIJLOCIE- GRUPA FLORICELELOR (NIVEL I)

EDUCATOARE: FILIP ALINA VIORELA

TEMA ANUALA: ,,CU CE SI CUM EXPRIMĂM CEEA CE SIMTIM?”

TEMA SĂPTĂMANII: ,, AṢTEPTANDU-L PE MOṢ CRACIUN”

TIPUL ACTIVITATII: CONSOLIDARE, VERIFICARE

FORMA DE REALIZARE: ACTIVITATE INTEGRATA

FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri, pe echipe, individual

LOC DE DESFASURARE: sala de grupa

SCOPUL ACTIVITĂṬII: Consolidarea cunostintelor si deprinderilor


matematice referitoare la pozitiile spatiale si la numeratia in concentrul 1-3;
verificarea abilitatilor practice dobandite.

ACTIVITATI LIBER ALESE (ACTIVITATE


RECREATIVA)

CATEGORIA DE ACTIVITATE: ACTIVITATE RECREATIVA

MIJLOC DE REALIZARE:PROGRAM ARTISTIC


TEMA ACTIVITATII: ,,PROGRAM PENTRU MOS CRACIUN”-repetarea unor
fragmente din programul pentru serbarea de Craciun.
TIPUL ACTIVITATII: CONSOLIDARE

SCOPUL:Antrenarea copiilor intr-o activitate placuta; relaxarea si refacerea


organismului copiilor prin crearea unei bune dispozitii care sa-i destinda.
Dezvoltarea unor aptitudini artistice (muzicale, literare).

OBIECTIVE DE REFERINTA:

- Sa interpreteze correct melodia cantecelor, respectand durata si inaltimea


sunetelor muzicale, ritmul si intensitatea lor;

- Sa execute miscarile sugerate de textul cantecelor;

- Sa participle cu placere la activitatile de acest tip.

FORMA DE ORGANIZARE: colectiva

ACTIVITATI LIBER ALESE ( ALA I)


CATEGORIA DE ACTIVITATE:ACTIVITATI PE CENTRE DE INTERES

MIJLOC DE REALIZARE:1.- ,,ARTA”

2.- ,,BIBLIOTECA”

3.- ,,JOC DE MASA”

TEMA ACTIVITATII: 1.ARTA-,,PEISAJE DE IARNA"- STAMPILARE CU DIFERITE


OBIECTE

2. BIBLIOTECA- ,,BRADUL”- SEMNE GRAFICE

3.-JOC DE MASA -,,PUZZLE CU IMAGINI SPECIFICE IERNII ”

TIPUL ACTIVITATII: VERIFICARE, CONSOLIDARE

CENTRUL DE ACTIVITATE: ,,ARTA”


SUBIECTUL: ,, PEISAJE DE IARNA"

SUBIECTUL: CONSOLIDAREA DEPRINDERILOR DE LUCRU PENTRU REALIZAREA


UNOR PICTURI.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

-SA DENUMEASCA MATERIALELE PRIMITE;

-SA UTILIZEZE CORECT INSTRUMENTELE DE LUCRU;

-SA STAMPILEZE CU DIFERITE MATERIALE DIN MEDIULINCONJURATOR PENTRU


A OBTINE PEISAJUL DORIT;

- SA APLICE CULOAREA PE O SUPRAFATA DATA.

STRATEGII DIDACTICE:

 METODE SI PROCEDEE: CONVERSATIA, EXPLICATIA, DEMONSTRATIA,


EXERCITIUL.

 MIJLOACE: LUCRARI MODEL, ACUARELE, PENSULE, BETISOARE DE


URECHI, ROLE DE HARTIE IGIENICA, CARTOF/ MORCOV, DOPURI DE PLUTA,
APA,HARTIE COLORATA ,SERVETELE.

 FORMA DE ORGANIZARE: INDIVIDUAL


 LOC DE DESFASURARE: SALA DE GRUPA, SECTORUL ,, ARTA”

CENTRUL DE ACTIVITATE: ,,BIBLIOTECA”


SUBIECTUL: ,,BRADUL”- SEMNE GRAFICE

SCOPUL: CONSOLIDAREA DEPRINDERILOR DE SCRIERE.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

-SA TRASEZE LINII OBLICE ORIENTATE SPRE STANGA SI SPRE DREAPTA


URMARINDU-LE PE CELE PUNCTATE PENTRU A OBTINE UN BRAD;

STRATEGII DIDACTICE:

 METODE SI PROCEDEE: CONVERSATIA, EXPLICATIA, DEMONSTRATIA,


EXERCITIUL.

 MIJLOACE: FISA DE LUCRU, CREIOANE COLORATE VERZI.

 FORMA DE ORGANIZARE: INDIVIDUAL

 LOC DE DESFASURARE: SALA DE GRUPA, SECTORUL ,, BIBLIOTECA”

CENTRUL DE ACTIVITATE: ,,JOC DE MASA”


SUBIECTUL: ,, PUZZLE CU IMAGINI SPECIFICE ANOTIMPULUI IARNA”

SCOPUL: CONSOLIDAREA DEPRINDERILOR DE A RECONSTRUI INTREGUL DIN


BUCATI

OBIECTIVE OPERATIONALE:

-SA IMBINE PIESELE PUZZLE-ULUI PENTRU A REDA IMAGINI DIFERITE;

-SA EXECUTE CU SUCCES SARCINILE JOCURILOR DE TIP PUZZLE, CU DIFERITE


GRADE DE DIFICULTATE;

- SA DESCRIE IMAGINILE GASITE.

STRATEGII DIDACTICE:

 METODE SI PROCEDEE: CONVERSATIA, EXPLICATIA, DEMONSTRATIA,


EXERCITIUL.

 MIJLOACE: PUZZLE

 FORMA DE ORGANIZARE: INDIVIDUAL, PE GRUPE

 LOC DE DESFASURARE: SALA DE GRUPA, SECTORUL ,, JOC DE MASA”

FORMA DE ORGANIZARE:PE GRUPURI

SCENARIUL ACTIVITĂŢII

Dupa sosirea copiilor la gradinita, va avea loc ,,Întâlnirea de dimineaţă”.


Copiii primesc cate o coronita de ren sau de spiridus si apoi se aseaza pe pernute
în semicerc, împreună cu educatoarea pentru a se saluta.
Salutul se va realize prin formula „Bine ati venit!”, apoi se va propaga de la
stânga la dreapta, fiecare copil salutând: „ Bună dimineata , ren/ spiridus…..!
Prezenta. Un copil va veni langa panou pentru a aseza pozele copiilor
prezenti si a celor absenti. Se va completa Calendarul naturii împreună cu copiii(
,,Ce zi este azi?", ,,Ce zi a fost ieri?’’, ,,Ce zi va fi maine?” ,,În ce lună a anului ne
aflăm?", ,,În ce anotimp suntem?", ,,Cum este vremea?". Se poartă o scurtă discuţie
despre anotimpul iarna.
Activitatea de grup. Educatoarea observa o scrisoare in cutia postala, o
deschide si ii da citire:
,,Dragi copii,
Cat timp am stat pitit printre jucarii, am aflat lucruri bune despre voi si m-
am gandit sa va pregatesc o surpriza. Asa ca, daca veti fi si azi copii cuminti, daca
ma veti multumi cu raspunsurile voastre si cu modul in care va veti comporta la
activitati, veti avea parte de multe surprise dulci la sfarsitul activitatilor . De
asemenea, o sa-I povestesc si lui Mos Craciun ce fel de copii sunt la aceasta grupa
ca sa stie ce cadouri sa pregateasca pentru fiecare copil.
Va rog sa fiti cuminti si-ascultatori, caci vine vremea cadourilor!”

Se poarta o scurta discutie cu prescolarii. De la cine credeti ca este


scrisoarea? Ce stim noi despre spiridusii lui MosCraciun?Ce a spus spiridusul in
scrisoare?

Tranziţie: ,,Ho, ho,ho, la drum pornim./ Ajutoare vrem sa fim!”


ANEXE
ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE

 DOMENIUL STIINTE: ACTIVITATE MATEMATICA

 TEMA: ,,ASAZA OBIECTUL LA LOCUL POTRIVIT!”

 TIPUL ACTIVITATII: VERIFICARE, CONSOLIDARE

 MIJLOC DE REALIZARE: JOC DIDACTIC

 SCOPUL: VERIFICAREA SI CONSOLIDAREA UNOR CUNOSTINTE SI


CAPACITATI MATEMATICE; ANTRENAREA OPERATIILOR GANDIRII SI
EDUCAREA UNOR CALITATI ALE ACESTEIA. FORMAREA
REPREZENTARILOR DESPRE POZITIA PE CARE O OCUPA UN OBIECT IN
SPATIU;

 OBIECTIVE OPERATIONALE:

- sa formeze multimi de obiecte dupa criterii date;

-sa identifice pozitiile spatiale (“in fata”, “in spate”, “pe”, “sub”, “langa”);

-sa plaseze obiectul in pozitia spatiala indicata;

-sa sesizeze schimbarea pozitiei spatiale a unor obiecte;

-sa verbalizeze modificarile efectuate;

 REGULILE JOCULUI: Copilul numit alege obiectul/ obiectele, il asaza


la locul potrivit si verbalizeaza actiunea. Raspunsurile corecte sunt
aplaudate.
 ELEMENTE DE JOC: manuirea materialului, aplauzele, inchisul si
deschisul ochilor, miscarea;

 STRATEGII DIDACTICE:
1.METODE SI PROCEDEE: explicatia, conversatia, surpriza, exercitiul,
demonstratia;
2.MIJLOACE DIDACTICE: diferite obiecte pentru macheta: casuta , reni,
brazi, sanie, oameni de zapada, colindatori, globulete;

EVENIMENT CONTINUT STRATEGII EVALUARE


DIDACTIC STIINTIFIC DIDACTICE
1.MOMENT Asigurarea conditiilor
ORGANIZATORIC optime necesare desfasurarii
activitatii: aerisirea salii de
grupa, pregatirea
materialului didactic,
asigurarea ordinei si
disciplinei.

2.CAPTAREA Se va face cu ajutorul unei conversatia orala


ATENTIEI cutii in care sunt obiectele ce
vor fi asezate pe macheta.

3.ANUNTAREA <<Astazi ,la activitate conversatia frontala


TEMEI SI A matematica va propun sa ne
OBIECTIVELOR jucam un joc numit “Asaza
obiectul la locul potrivit!” in
care vom aseza diferite
obiecte prin curtea casei, pe
macheta.>>
4.DESFASURAREA a)Explicarea jocului *explicatia *frontala
ACTIVITATII Demonstrarea jocului si
explicarea regulilor jocului. *exercitiul

b)Jocul de proba
Cu ajutorul copiiilor se va
juca jocul de proba pentru a
se verifica intelegerea
explicatiilor educatoarei. *exercitiul *frontala

c)Jocul propriu zis


Copiii vor fi solicitati pe
rand sa aleaga cate un obiect
si sa il plaseze in diferite
pozitii spatiale indicate de
educatoare.

5. FEED-BACK-UL Copiii purtand coronite de


ren/ spiridus vor fi chemati
si se vor aseza in locul cerut
de educatoare.

6.INCHEIEREA Se vor face aprecieri *explicatia *individuala


ACTIVITATII individuale si colective *colectiva
asupra activitatii desfasurate.
 DOMENIUL OM SI SOCIETATE: ACTIVITATE PRACTICA
 TEMA:,,BRADUL”
 TIPUL ACTIVITATII: FORMARE SI CONSOLIDARE DE
PRICEPERI SI DEPRINDERI
 MIJLOC DE REALIZARE: COLAJ

 SCOPUL:FORMAREA SI CONSOLIDAREA UNOR TEHNICI DE


LUCRU NECESARE REALIZARII UNOR LUCRARI ARTISTICE.

 OBIECTIVE OPERATIONALE:
-sa denumeasca instrumentele si materialele de lucru;
-sa lucreze curat si ordonat;

-sa execute individual tema propusa respectand procesul tehnologic;

-sa se incadreze in spatiul suprafetei de lucru;

-sa-si exprime opinia fata de lucrarea proprie si fata de lucrarile colegilor,


motivandu-si parerile;

 STRATEGII DIDACTICE:
1.METODE SI PROCEDEE: - converatia - demonstratia
- explicatia - observatia
- exercitiul - turul geleriei
2.MATERIAL DIDACTIC: canvas, betisoare de lemn colorate,
nasturi, margele, pom pom, hartie glase, hartie buretata , aracet, pensule,
servetele.

EVENIMENT CONTINUT STRATEGII EVALUARE


DIDACTIC STIINTIFIC DIDACTICE
1.MOMENT Asigurarea conditiilor
ORGANIZATORIC optime necesare desfasurarii
activitatilor: aerisirea salii de
grupa, pregatirea
materialului didactic,
masutele si scaunelele
dispuse in ,,careu deschis’’.

2.CAPTAREA Se va face cu ajutorul unei


ATENTIEI ghicitori.
,,Il impodobim frumos
In ajunul nasterii lui Hristos,
Cu globuri si cu stelute
Si cu multe luminite”
(Bradul)
3.ANUNTAREA Educatoarea anunta tema:
TEMEI “Astazi vom realiza si noi un
tablou pe care va fi lipit un
bradut”
4.DIRIJAREA a) INTUIREA Observatia Colectiva
INVATARII MATERIALULUI:
Copiii recunosc materialele
primite..

b) EXPLICAREA SI Explicatia
DEMONSTRAREA Orala
MODULUI DE LUCRU
Educatoarea explica si Demonstratia
demonstreaza modul de
realizare al lucrarii. Exercitiul

c) EXERCITII DE
INCALZIRE
Copiii executa exercitii
pentru incalzirea muschilor
mici ai mainii.
5.OBTINEREA Educatoarea verifica si Exercitiul Colectiva
PERFORMANTEI indruma efectuarea temei
propuse,atentionand copiii
asupra modalitatilor corecte
de lucru si asupra acuratetii
lucrarii.

6.FEEDBACK-UL Educatoarea ii provoaca pe Conversatia Individuala


copii la alcatuirea unei Frontala
expozitii in care vor fi
expuse cele mai frumoase
lucrarii.

7.INCHEIEREA Se vor face aprecieri Conversatia Orala


ACTIVITATII individuale si colective
asupra modului de realizare
al lucrarilor, se impart
stimulente.

S-ar putea să vă placă și