Sunteți pe pagina 1din 16

Proiect de activitate integrată

„ Ursul păcălit de vulpe”

Studente: Belciuganu Florentina ( Alexandrache)

Bistriceanu Mihaela ( Alexandrescu)

Anul III

Profesor coordonator: lect. univ. dr. Enachi-Vasluianu Luiza


Data: 23/11/2022

Unitatea de învățământ: Grădinița cu P.P. nr. 2 Focșani

Profesor învățământ preșcolar: Oană Florentina

Profesor coordonator: lect. univ. dr. Enachi-Vasluianu Luiza

Propunător: Belciuganu Florentina ( Alexandrache ) și Bistriceanu Mihaela (Alexandrescu)

Nivelul/Grupa: Nivel I/Grupa mică

Tema anuală: Ce și cum vreau să fiu?

Tema proiectului: „Poveștile copilăriei”

Tema săptămânii: „Ursul păcălit de vulpe” de Ion Creangă

Tema zilei: „Ursul păcălit de vulpe” de Ion Creangă

Domenii experențiale: Domeniul Limbă și Comunicare + Domeniul estetic și creativ

Categorii de activitate: DLC: Educarea limbajului


DEC: Educație plastică

Forme de realizare: povestirea educatoarei (DLC) + pictură (DEC)

Tipul activității: DLC: însușire de cunoștințe

DEC: formare de priceperi și deprinderi


Domenii de dezvoltare

C. Capacități și atitudini față de învățare

D. Dezvoltarea limbajului, a comunicării și a premiselor citirii și scrierii

Dimensiuni ale dezvoltării

C. 3. Activare și manifestare a potențialului creativ

D.1. Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute

Comportamente vizate

C . 3.2. Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în conversații și povestiri creative

D. 1.1. Ascultă povești și povestiri scurte, participă la jocuri/cântece/poezii însoțite, inițial, de gesturi (comunicare receptivă)

Obiective operaționale

Pe parcursul și la sfârșitul activității, toți copiii vor fi capabili:

DLC O1: Să demonstreze înțelegerea textului din povestirea educatoarei ;

O2: Să identifice personajele textului (pozitive,negative);

O3: Să răspundă punctual și corect din punct de vedere gramatical la întrebările adresate în timpul activității;

DEC O4: Să acopere suprafaţa dată cu ajutorul buretelui, folosind culorile adecvate ;

O5: Să parcurgă în ordine etapele de lucru în vederea realizării temei.


Strategii didactice

Metode și procedee: expunerea, conversaţia, exercițiul-joc, explicația, demonstrația

Mijloace didactice: ursuleț de pluș, planșe cu imagini din poveste, coroniță model, laptop, flipchart, șablon cu coronița, acuarele, burete, cârlig
de rufe, capsator, șervețele umede.

Forme de oragnizare: frontal, individual

Durata: 20 de minute/activitate

Bibliografie

1. Anghelache, V. (2017). Metodica activităților instructiv-educative din grădiniță. Ghid pentru examenele de definitivat și grade didactice.
București: Editura Didactică și Pedagogică.
2. Creangă, I.(2009).Basme româneşti. Târgu Mureş: Editura Kreativ.
3. Culea, L., Sesovici, A., Grama, F., Pletea, M., Ionescu, D., & Anghel, N. (2008). Activitatea integrată din grădiniţă. Ghid pentru cadrele
didactice din învăţământul preuniversitar. Bucureşti: Editura Didactica Publishing House.
4. MEN, Curriculum pentru educație timpurie.(2019).
5. Tătaru, L. , Glava, A. & Chis, O.(coord.).(2014). Piramida cunoașterii. Repere metodice în aplicarea curriculumului preşcolar. Pitești:
Editura Diamant.
Etapele Ob Conţinutul instructiv/educativ al activității Strategii didactice
.
lecției op. Metode de
evaluare
Activitatea propunătorului Activitatea copiilor Metode și Mijloace Forme de
procedee didactice organizare

1.Momentul Pentru o bună desfăşurare a activităţii se Copiii se așează pe Conversaţia Frontal


organizatoric iau următoarele măsuri: scăunele.
· crearea spaţiului ambiental necesar;
· pregătirea materialelor didactice
necesare;
· intrarea ordonată a copiilor în sala de
grupă.
2.Captarea Captarea atenției se va realiza prin
atenției prezentarea invitatului surpriza: Ursulețul
Tedi. Acesta este un pic trist și își dorește Ursulețul Tedi
să asiste și el la activitățile pe care Preșcolarii sunt atenți Frontal Observare
urmează să le desfășurăm astăzi, poate se la ceea ce le prezint. conversația sistematică
mai înveselește.
De ce este el trist? Deoarece s-a
întâmplat ceva cu coada sa și nu reușește
să-și amintească de ce nu mai are coadă.
De asemenea, lui îi plac foarte mult
poveștile. Cred că l-ar înveseli să asculte
împreună cu noi o poveste despre
animale.

3. Se va purta o discuţie cu copiii


Reactualizar referitoare la cunoștințele acumulate de
ea copii despre animale:
cunoștințelor
- Ce animale vă plac?
Evaluare
- Ce animale din pădure cunoșteți? Preșcolarii răspund la Conversația Frontal orală
întrebări.
- Unde trăiește vulpea? Dar ursul ? catehitică

- Cu ce se hrănește vulpea? Dar


ursul ? Vom cânta împreună:
„Vulpe tu mi-ai furat
- Ce cântec despre vulpe gâsca”
cunoașteți?

4.Anunțarea Voi anunţa tema activităţii şi obiectivele Preșcolarii sunt atenți . Frontal Observare
temei și a propuse: sistematică
obiectivelor
Astăzi vom învăța o nouă poveste care se
numește „Ursul păcălit de vulpe” , scrisă Explicația
de Ion Creangă , apoi la activitatea
practică vom realiza și noi o mască
asemănătoare cu un ursuleț, pentru ca,
ursulețul Tedi să aibă cât mai mulți
prieteni. Va trebui să ascultați cu atenție
și să rețineți momentele importante din
poveste deoarece la sfârșitul activității să
știți să povestiți și voi această poveste și
să lucrați cât mai îngrijit masca
ursulețului.
5.Desfășura- Voi expune conținutul poveștii având în
rea activității vedere o expunere clară, corectă și
Preșcolarii ascultă cu Expunerea Observare
expresivă.
atenție . Flipchart Frontal sistematică
Expunerea poveștii va fi însoțită de planșe
prezentarea de imagini din poveste și
explicarea cuvintelor noi.

Momentele povestirii

Rostesc titlul poveștii și autorul: „Ursul


păcălit de vulpe” de Ion Creangă

1.Era odată o vulpe vicleană, care căuta


de mâncare dar nu găsise nimic. Așa că,
în timp ce se odihnea simți miros de pește
ce venea de la un car cu boi care trecea pe
drum. Nu stă mult pe gânduri și se
preface moartă în mijlocul drumului.
(explic cuvintele noi vicleană=șireată,
răutăcioasă; car cu boi= căruță trasă de
boi)

2. Țăranul, crezând că este moartă, se


gândește să o ia acasă, așa că o aruncă în
car, peste pește.

3. Vulpea cea hoață, începe să împingă


pește din căruță pe drum, apoi îl adună, îl
duce la vizuina ei, și începe a mânca, că
ta....re-i mai era foame!
(vizuină=culcușul, casa pentru animalele
din pădure)

4. Cum mânca vulpea liniștită, trece pe


acolo ursul. „Bună, cumătră vulpe! Da ce
de pește ai! Dă-mi și mie, că mi-e poftă!”
dar vulpea îl păcălește pe urs trimițându-l
să prindă pește din balta de la marginea
pădurii.
(cumătră=se salută ca între vecini)
5. Ursul merge la baltă și-și bagă în baltă
toată coada. Dar, pentru că afară era
foarte frig, apa îngheață și prinde coada
ursului ca într-un clește. Când ursul trage
cu toată puterea, vrând să scoată mult
pește: „Trosc” rămâne fără coadă.

6. Ursul sare în sus de durere, și supărat


pe vulpe că l-a păcălit, merge la vizuina
ei să o pedepsească. Dar este păcălit din
nou de șireata vulpe.

6.Fixarea În această etapă voi încerca să le


cunoștințelor consolidez informațiile , ajutându-mă de
următoarele întrebări:
- Care este titlul si autorul poveștii
de astăzi?
Preșcolrii răspund la Observare
- Care sunt personajele care întrebările adresate de Planșe sistematică
participă la întâmplare ? propunătoare.
Conversația Frontal
- Care este personajul bun și care
cel șiret?
- Cum a făcut vulpea rost de
mâncare?
- Unde a dus vulpea peștele?
- Cine trece pe lângă vizuina
vulpii?
- Ce îl sfătuiește vulpea pe urs? Aprecieri
- Ce se întâmplă cu coada ursului? verbale

- Ce am învățat din această


poveste? Aprecieri
colective
Voi face aprecieri verbale în legătură cu
activitatea desfășută și voi propune spre Copiii merg în pauză.
audiție cântecelul ,,Ursul păcălit de
vulpe”.
https://www.youtube.com/watch?
v=vIeb9o3c1YQ.

7.Obținerea Le spun copiilor că, în pauză, Ursulețul


performanței Tedi mi-a povestit că se simte tare singur
și m-a rugat să devenim prietenii lui.
Pentru a fi asemeni lui , noi astăzi ,la Copiii sunt atenți la Conversația Frontal
activitatea practică vom realiza coronițe
de ursuleți astfel încât, la sfârșitul povestea mea.
activității să ne punem coronițele și să
devenim prietenii Ursulețului Tedi.

Intuirea modelului

Se intuiește coronița model. Aceasta va


fi analizată de către copii, aceștia Coroniță
Copiii intuiesc coronița Conversația model
observând culoarea folosită. Observare
model. Aceștia observă Frontal sistematică
Explicarea și demonstrarea modului de masca de culoare maro.
lucru

Iau o coroniță necolorată , o așez la


flipchart și voi demonstra modul de
Demonstrația Șablon cu
realizare a acesteia : se ia cârligul cu Preșcolarii sunt atenți la coroniță
burețelul, se înmoaie în culoare și se explicațiile Explicația Cârlig cu
ștamplilează pe coroniță. După ce propunătoarei. burețel
terminăm de acoperit tot șablonul , o vom Acuarele
lăsa puțin să se usuce și apoi îi vom atașa Șervețele
Capsator
o altă bucată de hârtie pentru partea din
spate a coroniței și astfel, o putem
folosi la sfârșitul activității , atunci când
vom realiza o paradă a coronițelor .

Intuirea materialului

Numesc un copil care îmi va spune ce a


primit pe măsuță (șablon , cârlig cu Conversația Frontal Observare
burețel , acuarele ). Copilul imi spune ce a Șablon cu sistemică
Restul copiilor îmi vor confirma dacă au primit pe masă. mască
primit aceleași materiale sau dacă le Cârlig cu
lipsește ceva. burete
Acuarele
Încălzirea mușchilor mici ai mâinii

Are loc încălzirea mânuțelor prin diferite


exerciții: scuturarea mâinilor, morișca în Copiii execută mișcările
față și în spate, ploaia cade, afară tună indicate de educatoare.
etc. Exercițiul

Anunțarea criteriilor de evaluare a Frontal


lucrărilor

Le voi spune copiilor:

 să lucreze ordonat;
 să acopere cu culoarea maro Observare
Copiii repetă criteriile Frontal sistemică
întreaga suprafață a șablonului ; Conversația
spuse de propunătoare.
Executarea lucrărilor de către copii

După ce le împărtășesc copiilor criteriile


după care vor fi evaluate lucrările lor le
O4 urez spor la lucru. Le pun copiilor Copiii încep să Șablon cu Individual
cântecele pe fundal. În timp ce copiii lucreze. coroniță
O5 Exercițiul
lucrează, îi supraveghez, îi ajut și îi Cârlig cu
îndrum acolo unde este nevoie. burete
Acuarele
8.Evaluarea Evaluarea lucrărilor
lucrărilor
Voi numi câte un copil care va veni în
față și își va prezenta coronița .
Preșcolarii își prezintă Tablă Frontal Aprecieri
Pe o melodie adecvată se realizează coronițele și realizează o magnetică verbale
parada coronițelor. paradă a coronițelor. Coronițele
copiilor
9. Încheierea Ca o evaluare a activităţii de pe tot Copiii își primesc Conversația Stimulente Frontal Aprecieri
activității parcursul zilei, vom face aprecieri asupra stimulentul și ies în verbale
muncii individuale şi în echipă a tuturor pauză.
copiilor. Le voi spune că Ursulețul Tedi
a fost foarte încântat de munca noastră şi,
fiind sigur de faptul că noi ne-am
descurcat de minune, ne-a aşezat în
coşuleţul său câteva surprize dulci, pe
care le vom savura cu toţii.

În încheierea activității voi propune spre


audiție căntecelul ,, Ursuleț, ursuleț,
prietenul meu”.

https://www.google.com/search?q=C
%C3%A2ntec+despre+ursule
%C8%9B&rlz

S-ar putea să vă placă și