Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data: 21.02.2022
Unitatea de ȋnvӑțӑmânt: Școala Gimnazială ,,Veronica Micle”
Structura Grădiniță –grupa program prelungit
Nivelul I/II - Grupa combinată
Prof. inv. presc.: Lazăr Iulia-Loredana
Tema anuală: ,,Cum este, a fost și va fi aici pe pământ?”

Tema proiectului:„Din lumea celor care nu cuvântă”

Subtema: : „Dinozaurii, giganții din trecut”

Tema activității integrate :„Lumea dinozaurilor”

Tema activității: ” Expoziția de dinozauri”

Domeniul de activitate: D.E.C ( Domeiul Estetic –Creativ)


Mijloc de realizare : Picturӑ
Tipul de activitate : Consolidare de priceperi şi deprinderi
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
 formarea deprinderilor de a folosi corect materialele şi tehnicile de lucru;
 cultivarea spiritului de observaţie, a sensibilităţii artistice şi acurateţei în organizarea şi
compunerea creativă a lucrărilor.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1. Să denumească ustensilele şi materialele de lucru, necesare realizării lucrării;
O2. Să picteze silueta din carton /aluat/polistiren respectând indicaţiile primite;
O3 Să utilizeze culori potrivite pentru redarea realităţii;
O4 Să combine culori pentru obținerea unei lucrări originale;
O5 Să respecte regulile de igienă , securitate individuală şi colectivă;
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: Explicaţia, conversaţia, demonstraţia , observaţia, exerciţiul, Brainstorming

Mijloace didactice: acuarele, pahare cu apӑ, siluete de dinozauri din farfurii de carton , siluete de
dinozaurii pe aluat copt,oua de polistiren, pensule, șervețele.
Durata: 20 minute
LOC DE DESFĂŞURARE: sala de grupă
BIBLIOGRAFIE:
 Cristea Maria, “Ghid metodic de educaţie plastică”, Editura Petrion, Bucureşti, 1997;

 Rafailă Elena, “Educarea creativităţii la vârsta preşcolară”, Editura Aramis, Bucureşti,


2002;

 ,,Metodica activităţilor instructiv – educative în învâţământul preşcolar”, Editura


Didactica Nova, Craiova, 2007.

Desfășurarea activității

Strategii didactice Evaluare


Secvențe Conținutul științific Metode Mijloace Forme de
didactice de organizare
ȋnvӑțӑmânt
1.Moment Se va organiza spaţiul şi Observarea
organizatoric climatul educativ într-un Conversația frontal comporta-
mod optim desfăşurării mentului
activităţii. copiilor.
Copiii vor intra în mod
ordonat în sala de grupă . Corectarea
- Aranjarea scaunelelor la ținutei
mӑsuțe;
Se va asigura ordinea,
disciplina și ținuta copiilor.
2.Captarea Captarea atenţiei va fi
atenției realizată prin prezentarea Bilet cu frontal Verificare
unei gicitori: Brainstorming ghicitoarea oralӑ
„Cândva, demult, în alte
timpuri, Imagine cu
Pe ale noastre pământuri un dinozaur
Trăiau niște făpturi uriașe:
Cu coarne și creste tăioase
Ghici cin sa fie?-dinozaurii

Li se prezintӑ o imagine cu
mai multi dinozauri .
3.Reactualizarea Se intuiesc materialele pe
cunostințelor care le au pregӑtite pe Conversația frontal
mӑsuțe. Verificare
Li se adreseazӑ urmӑtoarele Brainstorming orală
ȋntrebӑri: -„La ce credeți cӑ
ne ajutӑ pe noi, materialele
pe care le aveți ȋn fața
voastrӑ, pe măsuțe?„
-„ Ce lucrӑri de picturӑ am
mai realizat noi cu ajutorul
acestor materiale?”
4. Anunțarea Se anunta tema activitӑții si
temei și a sarcinile care revin copiilor:
obiectivelor -„ Astazi la activitatea de Conversația Observarea
picturӑ vom realiza frontal comporta-
„Expozitia de dinozauri”. mentului
Pentru ca dinozaurii sӑ aibӑ copiilor
un aspect cât mai interesant
să pară reali, trebuie sӑ
pictați frumos, folosind
foarte puținӑ apӑ și sӑ
lucrați ȋngrijit la mӑsuțe.”.
5.Dirijarea Prezentarea si intuirea
învățării materialelor
Se adreseazӑ ȋntrebări Siluete de
copiilor, solicitându-le sӑ dinozauri ,
recunoascӑ și sӑ Conversația pensule,pah frontal Observarea
denumeascӑ materialele ar cu apă, comporta-
primite pe mӑsuțe( siluete acoarele mentului
de dinozaurii oua polistiren,
pahar cu apӑ, pensule,
acoarele șervețele ).
Li se adreseazӑ copiilor
ȋntrebarea “Ce putem face
cu aceste materiale?
( Putem să pictăm).
Prezentarea lucrării Modelul
model realizată de către Observația realizat de
educatoare educatoare frontal
Se prezintă modelul realizat
și se exemplifică tehnicile și Silueta
procedeele de lucru prin dinozaur
realizarea unui alt model. din farfurie
Modelul educatoarei de carton.
rămâne expus pe tablă pe Silueta
parcursul activității, cu rol dinozaur pe
de orientare. aluat copt.
Demonstrarea procedeului Ou de
polistiren
de lucru
pictat.
Se explică și se Demonstrația
demonstrează procedeele de
lucru.
Se introduce pensula în
apă , apoi luăm pe pensulă
culoare şi o vom aplica pe
toată suprafaţa , având grijă
să acoperim în întregime
silueta dinozaurului.
Se fac unele recomandări
privind modul de lucru: să
lucreze îngrijit, să încerce să Conversația
nu murdărească masa și să
nu se păteze pe haine. Se
lasă libertate copiilor în
alegerea culorilor , pentru a
stimula imaginaţia creatoare
a acestora în realizarea unei
lucrări plastice originale.
Exerciții pentru ȋncӑlzirea
mușchilor mici ai mâinii Exercițiul
Se fac exerciții de ȋncӑlzire
a musculaturii degetelor:
ȋnchidem- deschidem
pumnii, morișca ȋnainte si
inapoi, imitӑm ploaia, Conversația
cântam la pian, scuturӑm
mainile.
Voi da semnalul de începere
a picturii.
Executarea lucrarilor de
catre copii
Se ureaza copiilor „Spor la
lucru!”
Copiii vor lucra la masuțe
pe un fond muzical.
Educatoarea supravegheazӑ
activitatea copiilor și
urmărește modul ȋn care
lucreazӑ copiii, dând
indicații generale și
individuale copiilor asupra
modului ȋn care trebuie să
lucreze .
Se ajutӑ copiii care nu
reușesc sau care au
dificultӑți ȋn realizarea
lucrării.
Cu câteva minute ȋnainte de
terminarea activitӑții se vor
atenționa copiii cӑ trebuie
sӑ se apropie de finalizarea
lucrӑrilor, apoi se dӑ
semnalul de ȋncetare a
lucrului.
6. Obținerea Pe parcursul activităţii se
performanței va urmări modul de lucru, Lucrările
orientarea în ansamblul Conversația copiilor Observarea
lucrării, păstrarea poziţiei frontal comporta-
corecte a corpului în timpul individual mentului
lucrului şi ritmul de lucru.
Fiecare copil va plasa
lucrarea pe macheta special
concepută pentru expunerea
lucrărilor
7. Evaluarea Cu ajutorul metodei ”Turul
activitӑții galeriei” ȋmpreunӑ cu copiii Analiza
vom face aprecieri Turul galeriei produselor
stimulative asupra fiecărei activității
picturi realizate. Observația frontal
Sunt apreciate lucrӑrile cele individual
mai frumoase și corect
realizate.

8. Ȋncheierea Se fac aprecieri generale si Conversația Bomboane, frontal Aprecieri


activitӑții individuale asupra modului Buline verbale
de desfӑșurare a activitӑții și
asupra modului ȋn care
copiii au ȋndeplinit sarcinile
primite.
Vor primi recompense
bomboane și buline , pentru
a spori satisfactia copiilor.
Activitatea se încheie pe
ritmul muzicii, copii putand
sa danseze si sa cânte.

S-ar putea să vă placă și