Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

CLASA: a-III-a
ARIA CURRICULARĂ: MATEMATICA SI STIINTE
DISCIPLINA: MATEMATICA
UNITATEA DE INVATARE : APĂ.AER.SOL (NUMERE NATURALE CUPRINSE ÎNTRE 0 -10 000)
SUBIECTUL : NUMERE NATURALE DE LA 0 LA 10 000
TIPUL LECŢIEI: recapitulare si sistematizare

SCOPUL LECTIEI :
• Dezvoltarea unor procese şi activităţi psihice: gândire logică, memorie, atenţie
• Consolidarea limbajului deprinderii de muncă independentă şi in echipă;
• Cultivarea interesului pentru matematică

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

La sfârşitul orei elevii vor fi capabili:


O1: sa citească ,să scrie si să reprezinte in diverse moduri numere naturale de la 0 la 10 000
O2: să ordoneze crescator si descrescator numere naturale de la 0 la 10 000
O3: să compare numere naturale formate din MSZU
O4: să compuna si sa descompuna numere naturale formate din MSZU, dupa model
O5: să estimeze numere formate din MSZU
O6: să identifice numere pare sau impare
O7: să observe imagnea si să identifice trăsături emotionale/ morale definitorii ale persoanei
O8: să scrie cu cifre romane numere date folosind betisoare /scobituri/ chibrituri,
O9 să participe activ la toate activitatile lectiei

STRATEGII DIDACTICE:
Resurse procedurale: conversaţia, observaţia , munca ind. exerciţiul, explicaţia, problematizarea,
jocul didacic, met. Cubul, Cadrane
Resurse materiale: caiete de matematica,planse,markere, chip de baiat ,bilute de diverse
culori,betisoare /scobituri/ chibrituri
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe;
Resurse umane : 20 elevi
Resurse temporale : 45 min

Material bibliografic:
* Pograma de matematica pentru clasa a – III-a
*Didactica matematiciii pentru ciclul primar, Editura POLIROM., Collegium autor C. Petrovici
*Manual Editura INTUITEXT
ANDREI
Ob CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEI Resurse Evaluare
ETAPELE . Tem
INSTRUIRII Op Procedu Forme
Activitatea învăţatoarei Activitatea elevilor Materiale porale
. rale de org

1.MOMENT * stabileşte ordinea şi disciplina în sala de - se pregătesc pentru conversaţia manual act 2 min
ORGANIZATORIC clasă; desfăşurarea lecţiei caietele front
*pregăteşte materialele necesare în -canta cantecul „Am crezut
desfăşurarea activităţii; ca matematica e grea”
* se sugereaza cantarea unui cantec
matematic

2.VERIFICAREA ŞI *verificarea cantitativă si calitativă a - prezintă tema


REACTUALIZARE temei conversaţia caiete act 5 min obs sist
A O5 *observă dacă elevii au efectuat tema dată; - citesc exerciţiile indicate frontala
CUNOŞTINŢELOR O6 *verifică tema selectiv şi corectează şi corectează greşelile
greşelile ; apărute în temă act ev.
*reactualizează cunoştinţele elevilor cu - rezolvă exerciţiile de exerciţiul individ recipro-ca
exerciţii de „antrenare a minţii” „antrenare a minţii”; jocul
-ex de numarare si aproximare
* joc: „ Par sau impar ?”

3.CAPTAREA *prezinta o plansa – ciorchine pe care - observă plansa conversaţia plansa act 2 min apreciere
ATENŢIEI elevii o vor completa - ANEXA 1) - completeaza ciorchinele met frontala verbala
- La ce va ganditi atunci cand auziti de pe plansa Ciorchine-
cuvantul „ numere” ? lui
- „Astazi vom recapitula tot ce am invatat
4.PRECIZAREA pana acum despre numerele naturale de la manual act 5 min
MATERIEI 0 la 1 000” conversaţia caietele frontala
SUPUSĂ -asculta si noteaza materia
RECAPITULĂRII *scrie titlul pe tabla: supusa recapitularii act
individ
Recapitulare
Numere naturale de la 0 la 1 000

1.Numirea, citirea şi scrierea.


2.Compunerea si descompunerea,
estimarea
3. Comparare si ordonare
4. Scriere cu cifre romane
O7 * Se prezinta Andrei;( un chip de baiat) El -observa imaginea obs.
este Andrei. Cum este Andrei vesel, trist chip de sist.
EC sau ...... cum este ? De ce credeti ca aste -recunoaste starea problema- baiat
5.RECAPITULAREA 1.2 trist si plange Andrei? ..... baiatului : tizarea
CONŢINUTULUI El nu stie sa rezolve tema pe care o are de
rezolvat pentru maine. Daca o rezolva Andrei este trist. El plange. explicatia
gresit va lua nota rea. Daca nu-si scrie
tema tot va lua nota rea.... Ce sa faca ? asculta intamplarea lui 20 min
Ne-a trimis acest bilet. Sa-l citim.(se Andrei
citeste biletul)

Andrei are nevoie de ajutorul vostru.


Vreti sa-l ajutati?
cub
*se prezinta met „ cubul” : pe cele 6 fete planse act in
O1 ale cubului sunt scrise cuvintele: descrie, met Cubul markere grup
O3 compara, asociaza, analizeaza, aplica, auto-
O4 argumenteaza; prin rostogolirea cubului , evaluare
O6 fiecare grupa va rezolva sarcina
O7 ( exercitiul) corespunzator fetei care s-a
rostogolit. -asculta explicatiile
(ANEXA 2)
- se impart pe grupe apre-
* se asigura daca eplicatiile au fost ciere
intelese de catre elevi - aleg un lider al grupei verbala
*corecteaza si apreciaza rezolvarea
-rezolva sarcinile
sarcinii fiecarui grup. met act in
Cadrane planse cu ev.
- expun la tabla plansa cu cdrane grup
* se imparte fiecarei grupe o plansa cu recipro-
cadrane: in fiecare cadran se afla cate un sarcina rezolvata ca
exercitiu ca va trebui rezolvat.
(ANEXA 3)
* se asigura daca eplicatiile au fost
intelese de catre elevi
*corecteaza si apreciaza rezolvarea
sarcinii fiecarui grup.

6. OBŢINEREA O1 *Distribuie elevilor o fişă de lucru -rezolva exercitiile de pe explicatia fisa de act ind. 5 min autoeva
PERFORMANŢEI O2 *Explică sarcina de lucru. fisa. munca lucru luare
O3 *Evaluează fişa ( ANEXA 4) ind
O4

autoeva
O4 JOC “Corect si incorrect” (elevii grupati - in grupa cate 4 formeaza pe explicatia chibrituri, act in 4 min luare
O6 in grupa cate 4 formeaza pe banca numere banca numere cu cifre grup i
O7 cu cifre romane) romane) jocul did scobitori ev.
recipro-
*fiecare grupă are pe bancă chibrituri si ca
scobitori. La solicitarea invatatoarei,
elevii formeaza numerele cerute cu cifre
romane cu ajutorul scobitorilor sau apre-
chibriturilor .Invatatoare trece pe la ciere
fiecare grupa ,verifica daca toti elevii din verbala
grupa au scris corect. Daca toti elevii din
grupa au scris corect invatatoarea striga
„ corect !” si lasa o bila rosie.Daca cineva
din grupa a fgresit striga ” incorect ! „ si
lasa o bila verde. Elevii din grupa
respectiva trebuie sa se verifice unii pe
altii sa vada cine a gresit si sa –l ajute sa
corecteze. Apoi ei spun „corectat”. I
nvatatoarea verifica si daca e corect striga
„ corect !” si lasa o bila rosie, dar ei
raman si cu bila verde.
Jocul continua in acest mod . Castiga
grupa care aduna mai multe bile rosii.

7. ÎNCHEIEREA *face aprecieri frontale cu privire la - ascultă aprecierile făcute explicatia culegere act 2 min apre-
LECŢIEI modul de participare al elevilor la lecţie - notează tema pentru acasă frontala ciere
*transmite si explica tema pentru acasă verbala
Nume …………………. ANEXA 4

FISA DE LUCRU

1. Scrie cu cifre numerele :

cinci mii trei sute nouă ………………..

o mie două sute optsprezece ……………..

şapte mii nouăzeci şi şase ………………….

2. Asaza numerele în ordine crescătoare, apoi descrescătoare :

3 194, 1 658, 2 226, 9 703, 1 377, 9 105.

….. …… ….. ….. ….. …...

….. ….. ….. …… ….. …..

3. Comparaţi numerele folosind unul din semnele < , = , > :

1 461 ….. 1 452

3 385 ….. 3 395

2 292 ….. 2 922

4.Broscuţa s-a rătăcit. Ajuta broscuţa să ajungă la şcoală, ştiind că trebuie să treacă numai peste pietrele
care au un număr par. Coloreaza numerele pare cu culoare galbena si traseaza drumul.

1 358 1 141
1 084
3 005 10 000
3 240
2 433

2 016 3 124 4 832


NUMERE
NATURALE
ANEXA 3 CADRANE

1. Scrie numerele : 2. Aproximeaza la sute si la mii numerele :

Sase mii sapte sute optsprezece - ............................... 7 867 ……... ……………….. ; ………………………

O mie optzeci - ......................................


3 142 ......................... ; ....................................

3. Reprezinta in doua moduri numarul 4 125 . 3. Scrie vecinii numerelor:

.............. 7 599 ..............

. ............ 4 789 ...............


ANEXA 2
CUBUL

Sarcinile ce vor fi rezolvate in functie de aruncarea cubului.:

1. Descrie numarul 4 863 ( din ce este compus).

2. Compara numarul 1 592 cu numarul 1 295.

3. Analizeaza urmatoarele propozitii si noteaza cu A sau F :

a) Cel mai mic numar de patru cifre pare diferite este numarul 1 240 ........
b) Cel mai mare numar de patru cifre identice este numarul 9 999. .........

4. Aplica ce ai invatat despre numerele naturale, incercuind doar numerele pare, din sirul :
2 523, 6 032, 1 086, 2 001, 9 908, 5 370.

5.Asociaza numerele date cu numerele la care pot fi estimate:


4 628 3 392 7 502 7 657 .

8 000 5 000 3 000

6. Argumenteaza ce fel de numar este numarul 5 597 (par sau impar) . De ce ?

S-ar putea să vă placă și