Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA : Liceul Tehnologic ,,Dorin Pavel” din Alba Iulia


CLASA: a II - a Waldorf
DATA: 16.02.2021
INVATATOR : Sicoe Ioan Constantin
ARIA CURRICULARĂ: Arte vizuale și abilităţi practice.
DISCIPLINA: Abilități practice
SUBIECTUL LECŢIEI: Steluța
TIPUL LECŢIEI: Lecție de formare de priceperi și deprinderi
DURATĂ: 50 minute
COMPETENŢE GENERALE

1. Folosirea cuprinzătoare a simţurilor şi percepţiilor;


2. Proiectarea, realizarea, evaluarea şi utilizarea unor produse lucrate manual;
3. Manifestarea simţului estetic în realizarea obiectelor/ornamentelor lucrate manual;
4. Manifestarea interesului şi a respectului pentru muncă prin activităţi practice, gospodăreşti.
Competențe specifice
1.1.Diferenţierea materialelor naturale de cele sintetice;
2.1. Executarea operaţiilor simple după un model dat, urmând indicaţiile
2.2. Realizarea obiectelor ornamentale sau a aranjamentelor simple din materiale naturale sau sintetice
3.1. Realizarea îngrijită a unor obiecte/ ornamente

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Obiective Cognitive:
O1 - să recunoască materialele folosite;
O2 - să descrie etapele de lucru;
O3 - să realizeze lucrarea propusă;
O4 - să evalueze lucrările ținând cont de următoarele aspecte: finalizare, corectitudine, aspectul estetic al lucrării;
Obiective Psiho–motrice:
OPM1: să mânuiască firul de ață, conform modelului arătat.
OPM2 : să urmărească modelul impus;
OPM4: să mânuiască cu grijă materialele (fir de bumbac).

Obiective Afective:
OA1 : să manifeste interes pentru realizarea sarcinilor;

STRATEGII DIDACTICE:
a) METODE ŞI PROCEDEE:
- conversaţia, explicaţia, demonstraţia, observarea organizată, exerciţiul, turul galeriei.

b) MATERIAL DIDACTIC:
- materialul model, bețișoare, ață colorată, foarfece.

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual


BIBLIOGRAFIE:
1. Curriculumul pentru disciplina Abilități practice, învăţământul primar, clasele P-I-II, Alternativa educațională Waldorf, Bucureşti
2016;
2. Costel Belizna, Metodica abilităților practice, Editura Universității ,,1 Decembrie 1918” din Alba Iulia;
3. Ramona Petrovan, Ghid de practică pedagogică, Editura Universității ,,1 Decembrie 1918” din Alba Iulia

SCENARIUL LECȚIEI

Secvenţele Conţinuturile Metode şi Material Forme de


lecţiei lecţiei procedee didactic evaluare
1.Moment Se asigură condiţii optime pentru începerea orei. Conversaţia Observarea
organizatoric Pe bancă fiecare elev are materialele necesare. sistematică a
comportamentului
elevilor
2.Captarea Zicere pentru ora de abilitati: se repetă în cor, Planșa care Observarea
atenţiei Discutăm despre povestea ascultată la cursul de limba Problematizarea ilustrează cerbul sistematică a
română: ,,Cerbul cu stea in frunte”. Conversația Planșă cu steluța comportamentului
Se intuiesc materialele de lucru necesare pentru Explicația Foarfecele, firele elevilor
desfășararea activității de abilități practice. de ață, bețișoarele
3.Anunţarea Elevilor li se precizează că la ora de abilități practice vor Conversaţia Planșa care Observarea
temei şi realiza steluțe cu ajutorul bețelor si a ațelor, la sfârșitul Explicația ilustrează cerbul sistematică a
obiectivelor orei putând să obțină un produs decorativ. Planșă cu steluța comportamentului
Foarfecele, firele elevilor
de ață, bețișoarele
4.Prezentarea Le prezint elevilor produsul finit. Fire de ață, Observarea
modelului si Modelul se dezasmblează, pentru a se observa, cu atenție, Conversația bețisoare, sistematică a
explicarea materialele de lucru folosite. Explicația comportamentului
modalitatii de Explic sarcinile de lucru. Demonstrația elevilor
realizare Pentru fiecare etapă de realizare, le prezint elevilor
modelul/ pasul de lucru;
Realizarea Elevii execută lucrarea, respectând indicațiile învățătorului Explicația Observarea
(executia) și etapele de lucru. Se oferă sprijinul necesar efectuării Exerciţiul Fire de ață, sistematică a
lucrării optime a sarcinii de lucru. Conversația bețisoare, comportamentului
elevilor
Aprecierea Lucrările elevilor vor fi apreciate frontal după: aspectul Conversația Fire de ață, Observarea
lucrării finale îngrijit al lucrării, încadrarea în timp, respectarea sarcinilor Explicația bețisoare, sistematică a
Fiecare elev va prezenta ȋn faţa clasei lucrarea Turul galeriei comportamentului
făcându-se o apreciere generală asupra activității. elevilor

S-ar putea să vă placă și