Sunteți pe pagina 1din 7

ȘCOALA GIMNAZIALĂ ȘĂULIA

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL ȘĂULIA

PROIECT DE ACTIVITATE
INTEGRATĂ

Prof. înv.preșcolar: Oroian Maria-Ancuța

Grupa; mică-Genialii

Data: 15.02.2021

Tema anuală de studiu: Cum este, a fost și va fi aici, pe Pământ?

Tema proiectului: ,,Din lumea celor care nu cuvântă’’


Tema săptămânală: ,,Păsări de curte’’

Tipul activităţii: transmitere de noi cunoştinţe;

Forma de realizare: Activitate integrată – ADP +ADE (DŞ)+ALA

Scopul activităţii: dezvoltarea abilităţilor de a percepe analitic părţile componente ale păsărilor; dezvoltarea
unor deprinderi practice.

DOMENII DE DEZVOLTARE PERSONALĂ, DIMENSIUNI ȘI COMPORTAMENTE


VIZATE:
I.Dezvoltarea fizică, sănătate și igienă personal
1. Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare:
1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unei activități diversificate, specifice vârstei;
1.2. Participă la activități fizice variate, adecvate nivelului de dezvoltare;
1.3. Utilizează mainile și degetele pentru realizarea de activitățivariate.

II.Dezvoltarea socio-emoțională
2. Comportament prosocial, de acceptare și de respectare a diversității:
2.2. Își însușește și respect reguli; înțelege efectele acestora în plnul relțiilor sociale, în context
familiar;
2.5. Demonstreză acceptare și înțelegere față de celelalte personae din mediul apropiat.

III. Capacități și atitudini de învățare


2. Finalizare a sarcinilor și a acțiunilor (perseverență în activitate):
2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență;
2.2. Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmpină dificultăți.
3. Activare și manifestare a potențialului creative:
3.1. Manifestă creativitate în activități diverse.

IV. Dezvoltarea limbajului, a comunicării orale, a premiselor citirii și scrierii


2.Mesaje orale în diverse situații de comunicare:
2.2. Respectă reguli de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare.
STRATEGIA DIDACTICĂ

 Metode şi procedee: brainstorming, observaţia, conversaţia, explicaţia, demontraţia, exerciţiul,


învăţarea prin descoperire, turul galeriei.
 Mijloace didactice: găina vie, ouă, puişori, fişe de muncă independentă, jetoane, plastilină, puzzle,
tablă, cretă;
 Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual;
 Locul de desfăşurare: sala de grupă;

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE)

DŞ: Găina – observare;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

 Să identifice părţile componente ale corpului păsării (cap, trunchi, picioare, creastă, cioc, pene, aripi,
gheare);
 Să precizeze funcţiile diferitelor organe de simţ precum şi unele acţiuni specifice (ciuguleşte, scurmă,
cotcodăceşte);
 Să asocieze pasărea cu mediul ei de viaţă şi în relaţie cu alte animale existente în ambianţă;
 Să stabilească relaţia dintre om şi păsările de curte (îngrijire, creştere, crearea condiţiilor de viaţă –
păsări folositoare).

CENTRE DE INTERES:

JOC DE MASĂ: Păsări de curte – puzzle;

Alege şi grupează!

Comportamente:

 Să reconstituie imagini cu păsări de curte;


 Să identifice păsările reconstituite;
 Să selecteze păsări de curte dintre alte păsări;
 Să denumească păsările de curte;

ARTĂ: Colorează găina şi puişorul ei!

Comportamente:

 Să frământe plastilina;
 Să aplice plastilina în strat subţire.

BIBLIOGRAFIE

 Curriculum pentru învăţământul preşcolar” M.E.N., 2019.


 Tătaru, L., Glava, A., Chiș, O., Piramida Cunoașterii, Pitești, Editura Diamant, 2014.
 Cioflica, Smaranda Maria, Ziua bună începe la Întâlnirea de dimineaţă, Petroșani, Editura
Tehno-Art, 2009.

SCENARIUL ZILEI
Întâlnirea de dimineaţă „Lume colorată/ În familii adunată”. Se poartă o scurtă discuţie despre imaginile
afişate la Centrul tematic. Se stabileşte tema săptămânii: Păsări de curte.

Salutul şi prezenţa. Copiii sunt aşezaţi în semicerc pentru a se stabili un contact vizual cât mai bun cu toţi
membrii grupei. Se salută copiii: Bună dimineaţa, puişori! Se stabileşte prezenţa la panoul cu fotografii.

Calendarul naturii. Se completează calendarul naturii stabilindu-se anotimpul, luna, ziua săptămânii, precum și
aspecte ale anotimpului.

Noutatea zilei. Se prezintă o planşă cu „Păsări de curte”. Se intuiesc şi se denumesc păsările observate,
stabilindu-se câteva familii. Se prezintă sub formă de surpriză un coş cu ouă. Copiii asociază produsul (ouăle) cu
pasărea. Se introduce şi pasărea. Copiii sunt lăsaţi câteva momente să privească liber găina. Se trece la
observarea dirijată a păsării de curte.

Tranziţie: Să mergem ca găina! Se recită versurile: Cot, cot, dac/ Cot, cot, dac/ Ouă proaspete/ Vă fac!

Se trece la lucrul pe sectoare ce va permite extinderea, transferul şi sistematizarea cunoştinţelor, dezvoltarea


unor abilităţi practice; prezentarea sarcinilor de lucru la fiecare centru de interes deschis - ALA I.

La Joc de masă vor reconstitui imagini cu păsări de curte şi vor selecta păsările de curte dintre alte păsări.

La Artă vor colora cu plastilină găina şi puişorul ei.

Rutina „Puişorii harnici”. Se vor expune lucrările realizate şi se vor strânge materialele de lucru.

ALA II – Joc de mişcare „Puişorii flămânzi”. Copiii sunt împărţiţi în patru echipe ce reprezintă păsările de curte:
puişori, boboci de raţă, de gâscă şi pui de curcă. În mijlocul sălii se pun boabe, seminţe reprezentând mâncarea.
La comanda de începere a jocului, „puişorii” sar din coteţe şi aleagă spre mijlocul sălii să ia câte un obiect, îl
duc în castron şi se întorc pentru a lua din nou. Se face acest drum până nu mai rămâne nimic în mijloc. Echipa
care a reuşit să aducă cea mai multă hrană este declarată câştigătoare.
Strategii didactice
Nr. a)metode şi procedee;
crt. Etapele activităţii Conţinut ştiinţific b)mijloace didactice; Evaluare
c)forme de organizare;

1. Moment - Aerisirea sălii de grupă;


organizatoric - Aranjarea mobilierului;
- Intrarea copiilor.
2. Introducerea în Întâlnirea de dimineaţă: „Lume colorată/În familii adunată”! a)brainstorming; Observarea
activitate/Captarea Salutul şi prezenţa; b)coş cu ouă, găină vie, comportamentului
atenţiei Calendarul naturii; planşă copiilor
Noutatea zilei; c)frontal
3. Anunţarea temei şi a Se anunţă tema zilei: „Păsări mari şi mici/În ogradă la bunici”! Se a)expunerea
obiectivelor prezintă obiectivele pe înţelesul copiilor. b)găină vie
c)frontal
4. Prezentarea Se observă găina liber, câteva momente. Se trece la observarea
conţinutului/Dirijare sistematică a înfăţişării găinii:
a învăţării - Cu ce a văzut găina mâncarea?
- Ce formă au ochii ei?
Se „desenează” în aer, cu degetul forma rotundă a ochilor.
- Cu ce a mâncat? (cioc ascuţit)
- Cu ce aude găina?
- Ce mai are la cap? (creasta)
Sinteza parţială- efectuată de educatoare. Găina priveşte cu ochii,
ascultă cu urechile, ciuguleşte cu ciocul ascuţit. a)observaţia, explicaţia, Observarea
- Prin ce se uneşte capul cu trunchiul? (gât) demonstraţia, învăţarea comportamentului
- Cum este trunchiul ca mărime, faţă de cap? prin descoperire copiilor
- Cu ce este acoperit? b)găină vie, hrană
- Cum sunt penele şi fulgii la pipăit? c)frontal Analiza răspunsurilor
- Ce culoare au ele?
- Cu ce zboară găina?
- Unde sunt aşezate aripile?
- Cu ce se termină trunchiul? (coada)
- Cu ce merge găina?
- Câte picioare are?
- Cu ce sunt acoperite picioarele găinii?
- Cu ce se termină ele?
- Ce se observă la degete? (unghie ascuţită - gheară)
- La ce folosesc ghearele?
Sinteza parţială- efectuată de educatoare. Se sintetizează aspectele
privind înfăţişarea şi funcţiile membrelor.
Mediul de viaţă, înmulţire, foloase
- Unde trăieşte găina?
- Ce păsări mai trăiesc în curte?
- Cine le îngrijeşte?
- Cu ce le hrăneşte omul?
Se introduc puişorii.
- Cum se înmulţeşte găina? De unde apar puişorii?
- Ce foloase aduce găina pentru om?
Sinteza parţială – despre mediul de viaţă, înmulţire şi foloase.
Sinteza finală – se realizează la tablă prin desen a conturului
păsării. Copiii denumesc părţile desenate şi acţiunile ce pot fi
săvârşite, de găină, cu ajutorul lor.
Tranziţie: Mersul găinii recitând versurile: Cot, cot, dac/ Cot, cot,
dac/ Ouă proaspete/ Vă fac!
5. Obţinerea Se trece la lucrul pe centre de interes.
performanţei
Joc de masă
Se reconstituie şi se identifică păsările de curte.
Se vor selecta păsările de curte dintre alte păsări. a)exerciţiul Observarea
b)puzzle, jetoane comportamentului
Artă c)pe grupe, individual copiilor, a modului
Se frământă şi se aplică plastilina în strat subţire pentru a colora de lucru
desenul. a)exerciţiul
b)fişe de lucru, plastilină
c)individual
6. Feed-back sau Se sintetizează tema zilei cu ajutorul copiilor. Se trec în revistă a)turul galeriei
Retenţia lucrările efectuate. c)frontal
7. Evaluare Se fac aprecieri verbale şi se dau stimulente.

8. Încheierea activităţii ALA II – Joc de mişcare: Puişorii flămânzi

S-ar putea să vă placă și