Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de lecţie

Unitatea de învatamant : Liceul Tehnologic Crucea

Profesor: Tudor Mihaela-Mirela

Clasa: a X-a Profesional

Modulul I : AGROPEDOLOGIE

Capitolul: Intretinerea si recoltarea culturilor

Titlul lectiei: Actiuni de pregatire a recoltarii si recoltarea produselor vegetale

Tipul lecţiei: predare-invatare

Varianta lectiei: predare-invatarea concomitent cu verificarea

Durata:50 minute
Data :

Unitatea de competenta 2. Intretinere si recoltarea culturilor

Competenta specifica 2.2 Participa in echipa de lucru la recoltarea semimecanizata si mecanizata a


culturilor agricole

Obiective operaţionale:

A. Cognitive: La sfârşitul activităţii, elevii vor fi capabili:

Să stie care este momentul de recoltare a culturilor agricole


Să stabileasca metodele de recoltare
Să identifice agregatele folosite la recoltarea mecanizata a culturilor

B. Afective- Elevii vor fi capabili:

- să participe cu interes la lectie ;

- să manifeste spirit de competiţie şi colegialitate


Resurse:
♦manualul, portofoliu , caietul de clasa, fişe de lucru;
♦ timp- 50 de minute

Clasa a X –a se află la un nivel mediu din punct de vedere al capacităţii de învăţare. Elevii dispun de
capacitate receptivă, având resurse suficiente pentru a colabora cu profesorul în vederea unei desfăşurări
eficiente a activităţii didactice. 

STRATEGIA DIDACTICĂ:
a. Metode şi procedee:
♦ conversaţia euristică
♦ explicatia
♦ exerciţiul
♦ problematizarea
♦ studiul de caz

b. Forme de organizare a activitatii:

♦ activitate frontală

♦ activitate individuala

Verificarea cunostintelor se va face prin completarea unei fise de lucru.


MOMENTELE RESURSE STRATEGII DIDACTICE
DE TIMP
LECŢIEI METODE MIJ-LOACE
ELEMENTE DE CONŢINUT

Moment Se notează absenţele şi se asigură climatul pentru o bună desfăşurare a 1’


organizatoric activităţii didactice.

Captarea atenţiei . Profesorul face cunoscute elevilor competentele lectiei de predare 7’


si verificarea privind notiuni despre factorii de mediu care duc la diminuarea Conversaţia Caietul de
cunostintelor productiei, actualizeaza cunostintele elevilor prin intrebari din lectiile euristică clasă

anterioare si solicita elevilor sa formuleze raspunsuri.;

1. Ce reprezinta recoltarea

Recoltarea culturilor reprezinta activitatea prin care este valorificata


intreaga munca depusa pe parcursul perioadei de vegetatie a unei specii
de plante cultivate

2. Ce organe ale plantelor se recolteaza

Radacini-la sfecla, morcov, ridichi

Tulpini subterane ingrosate- tuberculii de cartof

Tulpini in stare uscata-in,canepa,paie de grau, vrej de fasole,mazare

Flori-hamei, unele plante medicinale

Fructe verzi nematurizate- castraveti, dovlecei, pastai etc

Fructe, seminte uscate- boabe de grau, floarea soarelui,mazare, fasole


3. Care sunt fazele de vegetatie la care se poate efectua recoltarea

Maturitatea biologica-este faza de vegetatie la care organele de


reproducere pot forma noi plante( seminte, bulbi,tubercului)

Maturitatea tehnica-faza la care se recolteaza majoritatea culturilor

4. Ce reprezinta momentul optim de recoltare

-este faza de vegetatie a plantelor , in care produsele recoltabile pot fi


folosite in scopul pentru care s-a infiintat cultura

Anuntarea titlului Profesorul anunta titlul Actiuni de pregatire a recoltarii si recoltarea 37’
lectiei si predarea produselor vegetale si obiectivele operationale
lectiei noi
Pentru ca recoltarea sa se faca in timpul cel mai scurt, in cadrul
intervalului optim de recoltare, fara pierderi cantitative si calitative Exerciţiul
actiunea de recoltare trebuie sa fie bine organizata si pregatita.

In acest scop se realizeaza urmatoarele activitati Fişe de


lucru
-evaluarea productiei la cultura respective

-stabilirea necesarului de mijloace de recoltare si transportare a recoltei

- stabilirea necesarului de spatiu de depozitare, repararea si igienizarea


acestuia
Profesorul explica elevilor ce inseamna evaluarea productiei

- este actiunea prin care se determina prin anumite metode si tehnici


cantitatea de produse care se va obtine pe suprafata cultivata cu fiecare
specie de plante
Conversaţia
Exemplu
euristică
-la cereale pentru boabe, nr de spice la 1 m patrat(la ha), nr mediu de
boabe in spic, MMB

-la leguminoase pentru boabe, nr de plante la 1 m patrat,nr de pastai pe o


planta, nr mediu de boabe in pastaie,MMB
Caietul de
Elevii sunt atenti, noteaza in caiete, pun intrebari clasa

Profesorul explica elevilor mijloacele si modurile de recoltare

1. Dupa mijloacele folosite deosebim

-recoltarea manuala se efectueaza cu manual sau cu unelte simple


(coasa, secera, foarfeca de vie, galeti, cosuri). Se recolteaza manual
fructe , struguri , tomate

-recoltarea mecanizata se face cu diferite masini de recoltat ca combine,


cositoarea mecanica,combina pentru recoltat cartofi, sfecla

2. Dupa succesiunea si momentul de efectuare deosebim

-recoltarea intr-o singura trecere ( cerealele paioase, floarea soarelui,


cartofii, sfecla)

-recoltarea divizata sau in mai multe treceri (furajele pentru fan, la


prima trecere se taie plantele, dupa uscare se incarca)

Profesorul anunta elevii ca astazi vor invata despre buruienile plantelor


cultivate, metodele de prevenire si combaterea a buruienilor din culturile
Problematizar
agricole ea

Elevii sunt atenti la explicatiile profesorului, noteaza in caiete, pun Studiul de caz

intrebari, participa activ la dobandirea noilor cunostinte.


Profesorul imparte elevilor fisa de lucru care contine intrebari pentru
verificarea si fixarea cunostintelor.
Asigurarea feed- Feed-back-ul are loc permanent pe parcursul conversaţiei, în cadrul Feed-back
back-ului procesului de predare a cunostintelor şi se concretizează
princompletarea fisei de lucru si aprecieri verbale făcute de profesor şi
prin solicitarea unor exemple formulate de elevi.
Apreciere Se fac aprecieri asupra raspunsurilor si se noteaza 5’ Conversaţia portofoliu
rezultatelor si
cominicarea temei Comunica elevilor ca tema sa treaca intrebarile si rasunsurile pe o foaie
pe care sa o ataseze la portofoliu

S-ar putea să vă placă și