Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Aria curriculară: Limbă şi comunicare


Obiectul: Limba şi literatura română
Clasa: a IX a C
Unitatea de învăţare: Joc şi joacă
Subiectul lecţiei: Textul non ficţional-Cum să dai în mintea copiilor, de Florin Iaru
Tipul lecţiei: dobândire de noi cunoştinţe şi deprinderi

Competenţe specifice
1 Utilizarea adecvată a achiziţiilor lingvistice în receptarea textului.
2 Utilizarea corectă şi adecvată a formelor exprimării orale şi scrise în diverse situaţii de
comunicare
3. Aplicarea corectă a conceptelor de specialitate
4. Receptarea adecvată a mesajului textului.
Obiective operaţionale
Pe parcursul secvenţelor didactice elevii trebuie:
-cognitive:
1.-să utilizeze corect şi adecvat formele exprimării orale în diverse situaţii de
comunicare;
2- să identifice aspecte ludice şi umoristice din text;
3-să identifice şi să compare idei diferite în dezvoltarea aceleiaşi teme;
4.-să specifice sensul termenilor de specialitate şi cei din limbajul colocvial;
5.-să specifice care sunt funcţiile jocului în acest text;
6.-să aplice corect tehnicile ce vizează înţelegerea textului.
7.-să încadreze acest text în cadrul celor nonficţionale .
-afective:
- să interiorizeze noile cunoştinţe în sistemul propriu de valori estetice
- să dovedească receptivitate afectiv – intelectuală faţă de tema abordată
Resurse educaţionale
a) capacităţile de receptare ale elevilor
b) Timpul: 50 minute.
Metode şi procedee
Conversaţia euristică, problematizată, explicaţia, exerciţiul, discuţia frontală şi pe grupe
sau „în perechi”( cu colegul de bancă), observaţia sistematizată, învăţarea prin
descoperire, comparaţia, eseul de 5 minute.
Material didactic Manualul-Art, fişe de lucru, dicţionare.
Forme de organizare: - activitate individuală, activitate frontală şi activitate pe grupe.
Bibliografie:
 C. Parfene, Metodica studierii limbii şi literaturii române, Ed. Universităţii,
Bucureşti, 2001
 Coord. V. Şerban, Cultivarea limbii române în liceu, E.D.P., Bucureşti, 1983

Scenariul didactic

Situaţia de Conţinutul activităţii Realizarea obiectivelor


comunicare

1
I. Organizarea Moment organizatoric, Se dialoghează cu elevii despre
clasei şi fixarea verificarea prezenţei elementele reprezentative ale temei
principalelor elevilor, crearea unei « Joc şi joacă »- cu referinţă la textele
idei-ancoră ale atmosfere necesare lirice argheziene studiate.Se notează în
lecţiei desfăşurării lecţiei caiete concluziile desprinse.

10 min.
II Captarea Alcătuirea unui text de 5 Elevii rezolvă cerinţa propusă, după
atenţiei rânduri, în care sa descrie care vor prezenta oral textele alcătuite.
jocul preferat.Li se spune
apoi că textul studiat are
legătură cu jocurile pe
calculator.
Li se mai cere apoi să-şi
exprime opinia în legătură
cu patima jocurilor pe
calculator, care i-a cuprins
pe mulţi adolescenţi.
III Enunţarea Se scrie titlul pe tablă şi se Elevii îşi notează în caiete.
titlului şi a enunţă obiectivele.
obiectivelor

III Dirijarea Pe baza consideraţiilor Se vor identifica apoi trăsături ale


noii învăţări anterioare se fixează textului non ficţional
deprinderile lucrului cu Fiecare grupă are de rezolvat o cerinţă.
textul. Se citeşte textul. I grupă va identifica referirile la ludic,
Li se dau elevilor fişe de a II-a grupă umorul autorului, a III-a
lucru cu trăsăturile textului grupă trimiterile la cultură din text, a
non ficţional. IV-a grupă funcţii ala jocului, a V-a
Se notează pe tablă grupă limbajul colocvial, a VI-a grupă
trăsături ale scriiturii limbajul cult.Se vor discuta apoi
postmoderniste. produsele fiecărei grupe şi se va face
Se împarte clasa pe 5 apoi o schemă la tablă.
grupe.
V Obţinerea Eseul de 5 minute. Elevii vor compara în perechi (cu
performanţei colegul de bancă)acest text cu cele
studiate anterior sub aspect ludic.

VI Asigurarea Se notează cele mai bune


feed- back- ului răspunsuri.
şi a transferului Se dă ca temă alcătuirea
unui text argumentativ cu
titlul Pro sau contra
jocurilor pe calculator?

2
3

S-ar putea să vă placă și