Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Disciplina: Informatica
Clasa: a IX-a
Data:
Durata: 45 min
Profesor:
Subiectul lecţiei: Instrucţiunea case
Tipul lecţiei: lecţie de structurare a cunoştiinţelor.

Competente Specifice :
Cs5-Aplicarea metodelor de algoritmizare ,de formalizare ,de analiza ,de sinteza si
de programare pentru solutionarea problemelor legate de prelucrarea digitala a
informatiei.
Subcompetente:
Sc1- descrierea algoritmilor cunoscuţi din cadrul disciplinelor de matematică,
fizică, chimie, biologie ş.a. utilizând diferite metode de reprezentare a algoritmilor;

La sfîrşitul lecţiei elevul va fi capabil:


Ob1. să reproducă şi să explice forma generală şi interpretarea instrucţiunii case
fără a utiliza manualul;
Ob2.să elaboreze corect programe utilizînd instrucţiunea case cu ajutorul
profesorului conform condiţiilor indicate în fişa propusă de profesor ;          
Ob3. să evalueze corect rezultatul  programului în  urma execuţiei lui , fără a
utiliza calculatorul (efectuînd trasa );    
Strategii didactice:
         Metode si procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, problematizarea,
lucru cu fişa
         Mijloace de învăţămînt: calculator, manual, fişe de lucru,

Etapele Obi Activitatea profesorului Activitatea Strategii Ti


lecţiei ecti elevilor didactice m
ve p
1.     Salut elevii. Elevii mă salută.
Momentul     3
organizato Întreb:Cum dispoziţia astăzi? Îmi răspund la mi
ric întrebare. n
Verific prezenţa elevilor
Elevii se
pregătesc pentru
lecţie.
2.      
Evocarea   În unele probleme se simte nevoia Conversaţi 3
unei operaţii de decizie. Acest lucru   a mi
nu poate fi evidenţiat cu simpla n
instrucţiune de atribuire. Ea poate fi Elevii ascultă cu
realizată cu ajutorul structurii atenţie şi notează
decizionale. Una din aceste structuri tema nouă în
pe lîngă structura if  este caiet.
instrucţiunea case
3.     Instrucţiunea case este o instrucţiune Elevii ascultă şi Explicaţia
Realizarea Ob1 de ramificare multiplă şi conţine o îşi fac notiţe. 15
Sensului expresie numită selector şi o listă de   mi
instrucţiuni. Fiecare instrucţiune este   n
prefixată de una sau mai multe  
constant de caz.  
Demonstra
Sintaxa instrucţiunii este:   rea

<Instrucţiune case>::=if<expresie > Elevii îşi notează


of sintaxa  în caiet.

[ <caz>{; <caz>}] [;] end.


Elevii îşi notează
Selectorul trebuie să fie de tip
în caiete exemplul
ordinal. Toate constantele de caz
propus.
trebuie să fie unice şi compatibile,
din punctual de vedere al atribuirii,
cu tipul selectorului.Execuţia
instrucţiunii  case  începe prin
evaluarea selectorului. În funcţie de
valoarea obţinută, se execută
instrucţiunea prefixată de constanta
respectivă.
4.     Rezolvăm la tablă împreună cu Elevii trec la
Reflectia Ob2 elevii un exemplu cu instrucţiunea calculatoare Problemati 9
case. lansează aplicaţia zarea mi
Pascal. n
Condiţie :Să se realizeze un program
care afişează numele anotimpului  
corespunzător numărului citit de la
tastatură.  

Exemplu: 1 → iarna Elevii îşi notează


condiţia în caiet.
                 2 → primavara
 
                 3 →vara
 
                 4 →toamna
 
program ex;
 
        var n:integer;
 
begin
Elevii ajută
     writeln('Introduceti un numar'); profesorul la
rezolvarea
     read(n); exemplului.

     case n of

         1: writeln('Iarna');

         2: writeln('Primavara');

         3: writeln('Vara');

         4: writeln('Toamna')

           else writeln('Ati introdus un


numar gresit!');

      end;

     readln;

end.
5Extinder Repartizez fiecărui o fişă. Elevii primesc
ea Ob3 fişa, o Lucru cu 10
Pe fişă sînt indicate cîteva analizezează. fişa mi
  însărcinări care trebuie rezolvate cu n
ajutorul instrucţiunii case (fişa se  
  anexează Anexa1)
 
  Mă apropii de fiecare elev şi verific
corectitudinea îndeplinirii Elevii încep să
  însărcinarii. rezolve
însărcinarea.
 

 
6.     Împreună cu elevii totalizez  
Totalurile   materialul.  Elevii raspund la  
lecţiei întrebări. 3
  mi
n
Întrebări:

1.Care este sintaxa instrucţiunii


case?

2.Care este destinaţia instrucşiunii


case?

 
7.     Temă Tema pentru acasă este:
pentru   Elevii vor nota   2
acasă De la tastatura se citeste unul dintre tema pentru  mi
urmatoarele numere: 1, 5, 10, 50, acasă în caiet. n
100, 500 sau 1000. Sa se scrie un
program care afiseaza cifra romana
corespunzatoare numarului citit.

 
Fişă de lucru

Însărcinare:

Să se afişeze denumirea unei cifre cuprinse între 1 şi 9, introduse de la tastatură,


în limba română şi în engleză.

Răspunsul aşteptat:

Program P1;

        var n:integer;

begin

     writeln('Introduceti un numar');

     read(n);

     case n of

         1: writeln('unu - one');

         2: writeln('doi - two');

         3: writeln('trei - three');

         4: writeln('patru - four');

         5: writeln('cinci - five');

         6: writeln('sase - six');

         7: writeln('sapte - seven');

         8: writeln('opt - eight');

         9: writeln('noua - nine')

              else writeln('Ati introdus un numar gresit!');

       end;

     readln;

end.

S-ar putea să vă placă și