Sunteți pe pagina 1din 4

Unitatea de învăţământ: Liceul Tehnologic „V.M.

Craiu” Belceşti
Data: 17.02.2017
Profesor: Florariu Marina Mihaela
Proiect didactic
Disciplina: M1-Bazele contabilităţii
Clasa: a IX-a A
Unitatea de învățare: Cap. 2. Obiectul şi metoda contabilităţii – comunicarea informaţiilor contabile
Tema lecţiei: Structuri patrimoniale de activ şi pasiv
Tipul lecţiei: Lecţie de verificare şi apreciere a rezultatelor şcolare
Loc de desfășurare: Sala de clasă
Durata lecţiei: 50 minute.
Scopul lecţiei: este de a evalua activitatea intelectuală a elevilor, privind identificarea structurilor patrimoniale de activ şi de pasiv, fiind elemente de bază ale
contabilităţii pentru a putea ulterior lucra efectiv cu notiunile dobândite.
Motivaţia: lecţia presupune identificarea elementelor patrimoniale de activ şi pasiv pe categorii elementare. Noţiunile ajută la formarea profesională, la
dezvoltarea capacităţii de organizare a cunoştiiţelor teoretice, ulterior aplicarea acestora în rezolvarea unor teme complexe.
Competențe:
Cunoştinţe : 2.1.3 Prezentarea conceptului şi elementelor definitorii ale obiectului şi metodei contabilităţii.
Abilităţi : 2.2.4 Aplicarea reglementărilor contabile de grupare şi clasificare a activelor, capitalurilor proprii, datoriilor, a veniturilor şi cheltuielilor.
2.2.5. Calcularea activelor, capitalurilor proprii, datoriilor, a veniturilor şi cheltuielilor.
2.2.6. Rezolvarea unui şir de probleme apărute în situaţii cotidiene bazate pe raţionamente, structuri logico-matematice şi abstractizare.
Atitudini : 2.3.3 Implicarea independentă şi responsabilă în delimitarea activelor, capitalurilor proprii, datoriilor, a veniturilor şi cheltuielilor.

Competențe derivate:
Cd1- identifică elementele patrimoniale de activ şi pasiv
Cd2- analizează activele şi pasivele în funcţie de lichiditatea şi exigibilitatea acestora.
Cd3- cunoaşterea termenilor specifici structurii patrimoniale de activ şi pasiv.
Cd4- utilizarea corectă a tipurilor de active şi pasive în testul de evaluare.
Competențe pedagogice:
Ci1, Ci2, Ci3 Dezvoltarea atenției concentrate;
Dezvoltarea gândirii și a spiritului de observație;
Utilizarea limbajului specific disciplinelor economice.
Condiții prealabile: Cunoașterea metodologiei şi a limbajului specific financiar-economic.
La sfârșitul lecției elevii fac dovada că dețin informațiile necesare pentru a folosi structura activului în circumstanţe economice.
Resurse procedurale: explicația, expunerea, conversația, exerciţiul, evaluarea scrisă, autoevaluare.
1
Resurse materiale: testul de evaluare, tabla, marker, manualul, videoproiector, laptop.
Forme de organizare a activităţii: activitate frontală, activitate individuală.
Evaluare: dovezi privind însușirea noilor cunoștințe:
a) de conținut: răspunsuri la întrebări; rezolvarea sarcinilor de lucru;
b) de utilizare a operațiilor gândirii: identificarea trăsăturilor specifice, realizarea de conexiuni și comparaţii, explicaţia unor afirmații, sintetizarea
informațiilor.
Bibliografie: Tănţica Petre şi colectivul – Manual de Comerţ pentru clasa a IX-a, Editura CD Press, Bucureşti, 2010
Valentina Capotă şi colaborarorii – Patrimoniul întreprinderii, Editura Akademos Art, Bucureşti, 2010

Forme de organizare a activităţii: frontală şi individuală.

DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Strategie didactică
Secvențele Com Forme de
Tim- Activitatea Activitatea Metode de
Nr. crt activității peten Mijloace de organizare Procedee de evaluare
pul profesorului elevilor învățământ
didactice țe învăță-mânt a
activității
Profesorul salută. Comunică absenţii.
Momentul 2 Notează absenţii. Se pregătesc pentru Conversația Catalogul Frontală Evaluează capacitatea
1. organizatoric min. Pregătește resursele necesare desfășurării lecției. lecţie. clasei de organizare a elevilor
Informarea Are loc verificarea temei pentru acasă, prin sondaj
2. elevilor asupra şi lămurirea eventualelor nelămuriri. Elevii sunt atenţi la Expunerea Frontală -
desfășurării orei 3 Anunţă tema evaluarea scrisă a structurii de competențele vizate prin Conversaţia Tabla
și a obiectivelor min. activ şi pasiv și obiectivele lecţiei astfel încât desfășurarea lecţiei şi la Explicaţia
urmărite acestea să fie pe înțelesul elevilor. explicaţiile privind testul.
Explică cum se va desfăşura evaluarea scrisă.

Reactualizarea Cd1 Profesorul întreabă elevii care sunt principalele Sunt atenți şi răspund la
cunoştinţelor Cd2 elemente ale conturilor de activ şi pasiv. întrebăriile adresate Conversația Tabla Evaluează capacitatea
Cd3 Frontală și de a utiliza corect
5min Cd4 Explicaţia Testul individuală limbajul specific
3. . Ci1, Evaluează capacitatea
Ci2, de a coopera.
Ci3

2
4. Desfăşurarea 25 Cd1 Se distribuie individual testul, se anunţă regulile de Urmaresc atent Conversația Testul Individuală Evaluare scrisă
lecţiei min Cd2 desfăşurare a testului şi timpul alocat. explicaţiile profesorului
Cd3 şi îşi pregătesc
Cd4 materialele necesare
Ci1,
Ci2,
Ci3
10 După terminarea testului, profesorul anunţă metoda Elevii sunt atenţi la Conversaţia Power point Frontală și Autoevaluare
min autoevaluării explicaţii şi schimbă Explicaţia individuală
testul cu colegul de bancă
pentru a fi corectat
7. Prezentarea 5 min Anunță tema pentru acasă : Exerciţiile I şi II , pag Notează activitatea de Explicația Caietul Frontală și
temei pentru 59, Manualul de Comerţ. rezolvat conversația individuală -
acasă

3
4

S-ar putea să vă placă și