Sunteți pe pagina 1din 12

Proiect didactic

Disciplina: Chimia
Clasa: a IX-a
Data:
Tema: Carbonul
Tipul lectiei: mixtă
Competenţe:Dobîndirea cunoştinţelor fundamentale,abilităţilor şi valorilor din
domeniul chimiei.
Subcompetenţe:
- Să caracterizere fierul după algoritmul: răspîndirea în mediu, poziţia în SP,
structura atomului, valenţa, gradul de oxidare, rolul biologic, proprietăţile fizice
şi chimice, obţinerea şi utiizarea;
- Să argumenteze importanţa fierului şi a compuşilor lui.
Obiective operaţionale: Elevul va fi capabil:
O1 Să caracterizeze structura şi poziţia carbonului în sistemul periodic după
algoritmul cunoscut. ;
O2 Să prezinte starea naturală şi utilizarea carbonului în viaţa cotidiană;
O3. Să enumere proprietăţile fizice, chimice şi metodele de obţinere a carbonului
prin deducţie;
O4. Să utilizeze noţiunile învăţate în rezolvarea problemelor şi exerciţiilor.
Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicarea, descrierea, algoritmizarea,
Păianjenul chimic, Graficul T, poezie, mesaj, comparare, Jocul Loto,analiză ,
Jocul Povestea ridichei uriașe,.
Mijloace didactice: manualul de chimie cl.IX, Sistemul periodic, fișe
Profesor: Bejan Dumitrița
Declanşarea activităţii:

Etapele Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode şi


lecţiei tehnici
Evocarea Se salută elevii. Se pregătesc pentu lecţie
Motto: „Cine se opreşte din învăţat, fie la 15 cu toate cele necesare. Mesaj
sau la 25 sau 80 de ani acela este un om Comentează mottoul
bătrîn.Cine învaţă mereu, rămîne TÎNĂR”. lecţiei.
(Henri Ford)
Pentru acasa ați avut de învățat tema : Siliciul.Sticla.Ceramica.C
Testul fulger. imentul
1. Oxidul de siliciul (SiO2) este o
substanță :
a) Solidă A
b) Lichidă
c) Gazoasă
2. În oxidul de siliciul fiecare atom
este înconjurat de atomi de : Evaluare
a) Clor frontală
b) Oxigen B și scrisă
c) natriu
3. Formula caolinitului este :
a) SiO2
b) Al2O3 C
c) Al2O3*2SiO2*2H2O
4. Culoarea albastră a sticlei este
oferită de adaosul : Fișe
a) CaO individua
b) CoO B le
c) Na2O
5. Culoarea verde a sticlei este
oferită de adaosul :
d) CaO
e) CoO C
f) Cr2O3
6. Siliciul are valența
a) II
b) IV B
c) III
7. Cimentul se obține la calcinarea
a:
a) Calcar+nisip
b) Argilă+nisip C Fișe
c) Calcar+argilă
8. Acidul silicic este o substanță:
a) Gelatinoasă A
b) Uleioasă
c) Lichidă
9. Îm medicină se utilizează sticla
de ... la dezinfectarea încăperii .
a) Organică B
b) Cuarț
c) Obișnuită
10. Oxidul de siliciu interacționează
cu :
a) Acizii
b) Apa C
c) Bazele

Carbonul – istoric (împart elevilor cîte o fișă Elevii sunt atenți la


cu istoria carbonului , elevii trebuie sa fie atenți informația din fișa lor
ca să poată să anexeze pe axa cronologică )

3500 I.Hr. - cărbunele a fost folosit de


sumerieni și egipteni pentru obținerea
bronzului;

1772 – mult mai tarziu, Antoine Laurent


Elevii ascultă istoria
Lavoisier a ars o bucata de diamant și a
observat că rezultă doar un gaz care tulbură apa
de var, reazalizând că acesta este format doar Fise
din C: C + O2 → CO2

CO2 + Ca(OH)2 → CaCO3 + H2O

1789: chimiștii francezi au denumit elementul Povestioa


studiat anterior “ Carbon”, denumirea ra
provenind din lat. “carbonum”;

1800: Mackenzie a arătat că grafitul este o altă


formă de carbon;

1885: Moissan a obținut primele diamante


artificiale supunând cărbunele la temperaturi și
presiuni foarte ridicate;

1985: Harold Kroto a descoperit o nouă formă a


carbonului pe care a denumit-o “fulerenă”, Lucru în
deoarece cristalizează în formă icosaedrică grup
(dom geodezic), după numele arhitectului
Buckminister Fuller;

2004: Andrew Melm a studiat o nouă formă


alotropă a carbonului și anume grafenul; Elevii ascultă
îH 1772 1789 1800 1885 1985 2004

Despre ce nemetal este vorba .


Realizarea Carbonul
Se scrie tema nouă şi se anunţă obiectivele
sensului
Astăzi la lecţie o să:
Elevii noteaza tema în Explicare
O1- descriem structura şi poziţia fierului în
caiet
Sistemul Periodic ,conform algoritmului
O2- prezentăm starea naturală şi utilizarea
fierului în viaţa cotidiană;
Activitate
O3- enumerăm proprietăţile fizice, chimice
în grup
şi obţinerea fierului prin deducţie;
O4- utilizăm noţiunile învăţate în rezolvarea Activitate
problemelor şi execiţiilor. frontală
Activitate
individu-
Citiți cu atenție algoritmul de caracterizare a ală
unui element : Elevii completează fișa Lucru cu
După sistemul periodic manualul
1. Structura atomului,poziția în SP elevii caracterizează
2. Răspindirea în natură fierul. Conversa
3. Proprietățile fizice ţie
4. Proprietățile chimice Rezolvar
5. Utilizarea ea
probleme
Scrieți poziția carbonului în sistemul Fiecare elev prezintă i după
periodic și structura atomului de carbon. informația . anexa 1. algoritm
C,nr.6,grIV,perII,
+6,6e,nivele energetice
2 , 2e4e- valența IV
Răspîndirea în natura : Convesa-
Notează ecuaţiile chimice ţie
Carbonul este răspândit în natură, atât în stare în caiet.
liberaă, cât și sub formă de compuși.

Stare liberă: se gasește sub două forme  Liber –


cristaline (diamant și grafit) și sub formă de diamant,grafit,cărbune
carbon amorf (cărbune). amorf
 În combinaţii
Cărbunele amorf se găsește în cărbunii de  –carbonați
pământ, în cărbunii naturali, în procent de până
la 99% și în cărbunii artificiali. CaCO3 creta,marmura
MgCO3∙CaCO3 ldolonită
Sub formă de compuși, carbonul se găsește în MgCO3 magnezită
toate substanțele organice (substanțele din
corpul plantelor și animalelor, precum proteine,
lipide sau carbohidrați), cât și unele substanțe
anorganice: dioxidul de carbon (în atmosferă,
ape minerale) și carbonați (CaCO3 sau K2CO3);

Proprietățile fizice ale carbonului :

Carbonul, sub formă amorfă, este un solid Anexa 3


negru, fără miros și fără gust.

Proprietățile formelor alotrope diferă, în funcție Elevii complecteaza


de cea luată în discuție. (anexa 3) schema în caiet

Proprietăți chimice :
- Carbonul se găsește în tabelul
periodic al elementelor în perioada a 2-a, Carbon interacționează cu
grupa 4A; substanțe simple și
compuse
 Carbonul are două valențe,
valența 2 în monoxidul de carbon
și valența 4 în restul compușilor.
 Atomii de carbon formează
molecule când se unesc cu atomi
de hidrogen, oxigen, etc.
1) Reacția carbonului cu hidrogenul. Elevii notează în caiet
reacțiile
Carbonul se combină cu hidrogenul și
formează, în anumite condiții, metan sau
alți compuși numiți hidrocarburi.

Carbonul, în prezența Ni (catalizator) la


1100 grade C, formează cu hidrogenul
cel mai simplu compus organic, metanul.
Acesta este format dintr-un atom de
carbon și 4 atomi de hidrogen.
C + 2H2 → CH4
C + 2H2 → CH4

În hidrocarburi, carbonul este


întotdeauna tetravalent, iar hidrogenul
monovalent.

2) Reacția carbonului cu oxigenul:

Reacția de ardere a carbonului în


oxigenul din aer stă la baza folosirii
cărbunilor de pământ drept combustibili.

În prezența oxigenului, carbonul poate


forma doi oxizi: dioxidul de carbon C + O2 → CO2
(CO2) sau monoxidul de carbon (CO), în
funcție de cantitatea de oxigen cu care
acesta se combină. 2C + O2 → 2CO + Q

C + O2 → CO2

În cazul în care, cantitatea de oxigen este


insuficientă, atunci carbonul arde
incomplet, formând monoxid de carbon,
CO, conform reacției.

2C + O2 → 2CO + Q

3) Reacția carbonului cu dioxidul de


C + CO2 → 2CO
carbon
În urma reacției dintre cocs (C)
incandescent și dioxid de carbon se
obține monoxid de carbon (CO),
conform ecuației reacției chimice:

C + CO2 → 2CO

4) Reactia carbonului cu oxizii metalici

Carbonul se poate combina cu oxigenul 2CuO + C → CO2 + 2Cu


din oxizii unor metale, formând metal și 2ZnO + C → CO2 + Zn
monoxid de carbon sau dioxid de
carbon.

2CuO + C → CO2 + 2Cu


2Ca +C =CaC2
2ZnO + C → CO2 + Zn
3C+4Al=Al4C4
5) Interacțiunea cu metalele

La interacțiunea carbonului cu metalele


se formează carburi : Elevii complecteaza
schema
2Ca +C =CaC2

3C+4Al=Al4C4

Utilizările carbonului:

- combustibili;

- confecționarea bijuteriilor;

- confecționarea lagărelor;

- lubrifianți pentru mașini;

- șlefuirea metalelor și rocilor dure;

- metalugie;

Reflecția - gravarea sticlei;


Anexa 4
- mine de creion;

- îngrășăminte;

- medicamente;

- explozibili.
Elevii rezolvă reacțiile
Completați tabelul cu proprietățile fizice chimice
ale carbonului anexa 4
Îndeplinesc fișa
Continuați reacțiile chimice :
Extensia
C+O2(exec)= ?+Q

C+O2(insuficiență)=?+Q

Fe2 O3 + C= ?-Q

Răspundeți la întrebările din fișa de


lucru anexa 2

Pentru acasă aveți de învățat tema


Carbonul și ex 3pag
î H 1772 1789 1800 1885 1985 2004

Cărbune la
obținerea
bronzului
Caracteristicagenerală a carbonului anexa 1
Simbolul……………..
Numărul de ordine…………..
Grupa ...............................
Perioada .......................
Masa atomică relativă.................
Sarcina nucleului…………….
Numărul total de electroni………….
Numărul nivelelor enegetice……….
Repartizarea electronilor pe
nivele…………………………..
Metal sau nemetal ………………..
Valenţele posibile …………………
Gradele de oxidare ……………….

Anexă 2
Nume si prenume……………………………

Clasa a IXa

Scoala……………………………………….

Data..............................................................

Fişă de lucru -Carbonul

1.Carbonul se află în stare liberă sub formă de :

 ........................................................;
 .........................................................;
 .........................................................;
 ...........................................................
2.Carbonul se găseşte şi sub formă de compuşi:

 compuşi anorganici: .............................................................................................;


 compuşi ..........................
3.Cărbunii de pământ sunt:...........................................................................

.................................................................................

4.Diamantul şi grafitul sunt ........................................în orice dizolvant, iar fulerenele


sunt .........................................în benzină. Grafitul şi fulerenele sunt ..................................,iar
diamantul are indice de refracţie foarte .............................. .

Cea mai dură formă cristalizată a carbonului este .......................................Prezintă


fenomenul de clivaj şi lasă urme pe hârtie numai.............................................. .

5. C are Z=6 şi A=12. Scrieţi caracteristicile atomului de carbon:

……………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………

Anexa 3- formele alotrope -


Carbonul are 4 forme alotrope, care au proprietăți fizice diferite. Acestea sunt grafitul,
diamantul, fulerena și grafena.

GRAFITUL - hexagonal DIAMANTUL - cubic

solid incolor;
 solid negru; foarte dur ( 10 pe scara Mohs);
 duritate mică, clivează pe hartie; rău conducător de căldură și curent
 bun conducător de caldură ți curent electric;
electric; insolubil în orice solvent;
 insolubil; ρ = 3,5g/cm3;
 opac;
 ρ = 2,3g/cm3;
FULERENA – formă icosaedrică (dom GRAFENUL – hexagonal (plan)
geodezic)

 cel mai subțire material identificat


până acum – are grosimea de doar
un atom;
 solid negru;  conductor electric mai bun decât
 duritate mică; cuprul;
 rău conducător de căldură și curent  de 300 de ori mai puternic decât
electric; oțelul;
 solubil în benzină;  are proprietăți optice unice;
 opac;  foarte dens (de exemplu, un atom de
 ρ = 1,75 – 2,19/cm3; heliu nu poate trece prin el);

FORMELE ALOTROPICE ALE CARBONULUI(anexa 4)


Diamant Grafit Fuleren Cărbune (cocs)

Structura

Culoare

Temperatură de
topire

Duritate

Densitate

Conductibilitate

electrică

Solubilitate

Reactivitate
chimică

S-ar putea să vă placă și