Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Clasa Pregătitoare a II- a


Disciplina Matematicǎ şi explorarea mediului Matematicǎ
Unitatea de Toamnǎ mândrǎ, darnicǎ Numerele naturale de la 0 la 100
învǎţare
Subiectul Numǎrul şi cifra 1 Adunarea numerelor naturale de la 0 la 30 cu trecere
peste ordin
Tipul lecţiei Predare -învǎţare Consolidare
Competenţă Recunoaşterea şi utilizarea numerelor în calcule Consolidarea cunoştinţelor şi a deprinderilor de calcul
generală ⁄ elementare; de adunare a numerelor de la 0 la 30, cu trecere peste
Scop ordin;
Manifestarea curiozităţii pentru
fenomene/relaţii/regularităţi/structuri din mediul apropiat

Competenţe 1.1.Recunoaşterea numerelor în concentrul 0-10


specifice 1.2.Compararea cardinalelor unor mulţimi având cel mult
10 obiecte
3.2. Manifestarea curiozităţii pentru
fenomene/relaţii/regularităţi/structuri din mediul
apropiat,în scopul identificării unor regularităţi
5.1.Sortarea/clasificarea pe baza unui criteriu dat

Competenţe Comunicare în limba românǎ


integrate 1.1 identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme
familiare, rostit clar şi rar ;
1.2.identidicarea unor informaţii variate dintr-un mesaj
scurt, rostit clar şi rar;
O1– să realizeze corespondenţa între elementele a două O1 - sǎ efectueze operaţii de adunare cu numere naturale
Obiective mulţimi, în vederea comparării acestora; de la 0 la 30, cu trecere peste ordin;
operaţionale O2– să formeze mulţimi de elemente corespunzătoare O2 - sǎ utilizeze corect terminologia specifică adunǎrii;
numărului precizat; O3 - sǎ verbalizeze modalitaţile de calcul utilizate în
O3 – să scrie corect cifra 1 de mână. rezolvarea exerciţiilor si problemelor;
O4 – sǎ scrie numǎrul corespunzǎtor de elemente dintr-o O4 - sǎ rezolve probleme care presupun o operaţie;
mulţime datǎ; O5 – să manifeste interes, curiozitate pentru aflarea
O5 – să unească punctele unei imagini şi să o coloreze; rezultatelor problemelor şi exerciţiilor.
O6 – sǎ participe activ şi conştient la activitate.
Forma de Activitate integratǎ Frontalǎ, individualǎ
realizare
Metode, a) metode: a) metode:
procedee şi m1-conversaţia, m1-conversaţia,
mijloace de m2-povestirea, m2-explicaţia,
învăţământ m3-explicaţia, m3-exerciţiul,
m4-observaţia, m4-observaţia,
m5-munca independentă, m5-munca independentǎ;

b) mijloace: b) mijloace:
M1-fișe de lucru, M1-fişe de lucru,
M2-caietul special M2-manualul,
M3-textul „Povestea cifrei 1” M3-caietul

c) forme de organizare: c) forme de organizare:


F1-frontal, F1-frontal,
F2-individual F2-individual;
e) resurse temporale: 35 min e) resurse temporale: 45 min.
Metode de Observare curentǎ, chestionare oralǎ Observare curentǎ, chestionare oralǎ
evaluare
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
CLASA PREGĂTITOARE CLASA A II- A
Ob. Op. Conținut ştiinţific Ob. Op. Conținut ştiinţific

Momentul organizatoric 2’ Momentul organizatoric 2’


Verific existenţa materialelor necesare . Verific existenţa materialelor necesare .
Asigur climatul optim pentru desfăşurarea lecţiei. Asigur climatul optim pentru desfăşurarea lecţiei.

Captarea atenţiei 2’ Captarea atenţiei 2’


Se realizeazǎ prin ghicitoarea: Se realizeazǎ prin ghicitoarea:
„Dupǎ zero este pusǎ „În grǎdiniţa cu flori
Douǎ linii cifra are Au înflorit 10 bujori.
Una-i micǎ şi-alta mare Mai sunt gata-mbobocite
Cine-i cifra asta oare?” 5 lalele rumenite.
Cǎte flori eu voi avea
În buchet când ţi-l voi da?” 10+5=15

Reactualizarea cunoştinţelor 8’ Reactualizarea cunoştinţelor 8’


Activitate independentǎ Activitate directǎ
Elevii vor primii o fişă de lucru pe care trebuie să o Voi verifica tema de casǎ.
O5 rezolve. Vor avea o imagine în care trebuie sǎ - Cum se numesc numerele care se aduna ? (termeni )
uneascǎ punctele si sǎ o coloreze. (anexa 1) - Dar rezultatul adunarii ? ( suma sau total )
O2 - Ce operatie ne indica expresiile,, cu atât mai mare’’sau ,, cu
atât mai mult’’ ? ( operatia de adunare )
Se propun o serie de exercitii orale :
  Aflati suma numerelor 4 si 10 , 12 si 7 !
  Gasiti numerele cu 6 mai mari decat 2 , 10 !

Anunţarea temei şi a obiectivelor Anunţarea temei şi a obiectivelor 3’


Elevii vor fi anunţaţi cǎ pe parcursul lecţiei vor rezolva
exerciţii şi probleme, vor rezolva fişe, toate acestea
presupunând operaţii de adunare cu trecere peste ordin, folosind
numerele naturale de la 0 la 30.
Dirijarea învǎţǎrii 13’ Dirijarea învǎţǎrii 20’
Activitate directǎ Activitate independentǎ
Se verifică munca independentă și se anunță titlul Voi împǎrţi elevilor nişte frunze pe care sunt scrise exerciţii pe
lecție și obiectivele pe înțelesul copiilor. care le vor transcrie pe caiet şi le vor rezolva.
-Câte frunze cad din copac? (una) Pe frunze vor fi urmatoarele exerciţii:
-Aşa cum am avut şi rǎspunsul la ghicitoare, astǎzi O3 1. Mǎriţi cu 5 numerele: 3, 7, 16
vom învǎţa numǎrul şi cifra 1. 2. Care sunt numerele cu 7 mai mari decât: 10, 17, 19
Am să vă rog să fiţi atenţi penru cǎ am sǎ va citesc 3. Alegeţi rǎspunsul corect:
„Povestea cifrei 1”. (Anexa 2) O1 15 + 7 = 20 8 25
12 + 9 = 22 16 9
-Ce a mai creat Dumnezeu pe lângǎ Pǎmânt? (Soarele
O6 O4 17 + 8 = 7 21 14
şi Luna)
4. Cristina a cules 8 kg de mere iar fratele ei a cules
-Ce a fǎcut Luna sǎ fie mai aproape de Soare? (a cu 3 kg mai mult. Câte kg de mere a cules fratele Cristinei ?
trimis un cârlig lung sǎ tragǎ Soarele mai aproape, Le voi explica fiecare exercitiu în parte şi îi voi
dar Dumnezeu l-a topit repede) îndruma acolo unde este cazul. De asemenea le voi explica
O1 Vom deschide caietele speciale. Înainte sǎ lucrǎm voi terminologia specificǎ „cu atât mai mare”, „cu atât mai mult”.
O2 scrie la tablǎ ca model cifra 1, şi împreunǎ cu elevii
O3 vom scrie cu mâna în aer cifra 1. Vom face exerciţii
de încǎlzire a muşchilor mici ai mâinii şi vom lucra
în caiet explicându-le fiecare exerciţiu.

Obţinerea performanţelor 8’ Obţinerea performanţelor 8’


Activitate independentǎ Activitate directǎ
O4 Se cere elevilor să lucreze fişa de lucru a numărului 1 O5 Voi verifica dacǎ au rezolvat corect exerciţiile, dupǎ care vom
(Anexa 3) face la tablǎ un exerciţiu din manual.

Încheierea activitǎţii 2’ Încheierea activitǎţii/Tema de casǎ 2’


Voi face aprecieri asupra modului în care elevii au Se fac aprecieri asupra activitǎţii elevilor.
participat la oră şi îi voi recompensa pe cei care s-au Se comunicǎ tema pentru acasǎ.
remarcat.
Anexa 1
Anexa 2
POVESTEA CIFREI 1

A fost odată ce-a fost, de când Hâncu’ şi Pământul, să ne ţină tot cuvântul, că acesta-i începutul....
Când Dumnezeu a făcut Pământul, a făcut şi Soarele...şi Luna....
Când Soarele era pe cer, Luna era în partea opusă a Pământului şi niciodată nu se întâlneau. Şi tare ar fi vrut să se apropie de frăţiorul ei,
Soarele!
Dar iată că într-o zi, ce se gândi Luna? Pe când era iarăşi Soarele pe cer, în mijlocul zilei, Luna trimise un cârlig lung, lung, din fir
împletit din mătase, ca să tragă Soarele spre ea, să fie mai aproape.
Dumnezeu văzu cârligul trimis de Lună şi îi plăcu felul cum îl construise. Dar îl topi repede şi apoi o certă:
- Tu eşti numai una! Soarele e numai unul! Nu puteţi să vă apropiaţi! Despărţiţi veţi fi pe veci!
De atunci, când cineva a dorit să arate semnul unui singur lucru, a desenat acel cârlig trimis de Lună către Soare.
Şi aşa a apărut cifra 1....

Anexa 3

S-ar putea să vă placă și