Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC PROIECT DIDACTIC PROIECT DIDACTIC PROIECT DIDACTIC

PROPUNATOR : DANUT PROPUNATOR : DANUT


PROPUNATOR : DANUT PROPUNATOR : DANUT
NECHIFOR NECHIFOR NECHIFOR
NECHIFOR SC. cu cls. I-IV MORENI SC. cu cls. I-IV MORENI
SC. cu cls. I-IV MORENI SC. cu cls. I-IV MORENI
DATA: 09 . 04. 2008 DATA: 09 . 04. 2008 DATA: 09 . 04. 2008
DATA: 09 . 04. 2008

Clasa: a II-a Clasa: a III-a Clasa: a IV-a


Clasa: I Obiectul: Educatie pt. sanatate Obiectul: Educatie plastica
Obiectul: MATEMATICA Obiectul: Educatie pt. sanatate
Unitatea de invăţare: Sanatatea Unitatea de invăţare: Sanatatea Unitatea de invăţare: Linia si
Unitatea de invăţare: Numere alimentatiei punctul
alimentatiei
naturale o-10 Subiectul: Alimentatie sanatoasa Subiectul: Alimentatie sanatoasa Subiectul: Peisaj de primavara
Subiectul: VERIFICAREA Tipul lecţiei: predare-invatare Tipul lecţiei: predare-invatare Tipul lecţiei: lecţie de învăţare şi de
CUNOSTINTELOR Obiectiv fundamental: Obiectiv fundamental: formare a priceperilor şi
Tipul lecţei: consolidare Influenta alimentelor de origine Influenta alimentelor de origine deprinderilor.
Obiectiv fundamental: vegetala si animala asupra vegetala si animala asupra Obiectiv fundamental: dezvoltarea
Consolidarea cunostintelor si organismului organismului spiritului de observaţie şi de
deprinderilor de numarare logica Obiective de referinţă: Obiective de referinţă: inventivitate, dezvoltarea fanteziei şi
in limitele 1-4 1.2- sa descrie beneficiile 1.2- sa descrie beneficiile a simţului artistic.
Obiective de referinţă: alimentatiei sanatoase , activitatii alimentatiei sanatoase , activitatii Obiective de referinţă:
fizice O1 – să recunoască culorile pe cercul
fizice
1.1 să rezolve exerciţii 1.3- sa-si formeze opinii asupra 1.3- sa-si formeze opinii asupra cromatic;
1.3. să colaboreze în cadrul consumului de fructe si legume consumului de fructe si legume
grupurilor de lucru 1.4- sa compare fructele de legume 1.1 – să aleagă culorile necesare
1.4- sa compare fructele de legume
1.4. să compună individual 1.5- sa gaseasca alimente derivate 1.5- sa gaseasca alimente derivate compoziţiei;
după model 1.3 – să construiască din culoare forme
Obiective operaţionale : Obiective operaţionale : Obiective operaţionale : elaborate şi forme spontane;
Cognitive: a)cognitive : a)cognitive : 1.4 – să picteze un spaţiu plastic din
O.C.1. – să scrie numerele: O.C.l. - Sa recunoasca alimentele O.C.l. - Sa recunoasca alimentele
Minimal: 4 din 6 corecte; Minimal: 2 alimente Minimal: 2 alimente forme diferite;
Mediu: 5 din 6 corecte ; Mediu:3 alimente Mediu:3 alimente 1.5 – să mânuiască corect instrumentele
Maximal: 6 din 6. Maximal:4 alimente Maximal:4 alimente
O.C.2- Sa cunoasca regulile de O.C.2- Sa cunoasca regulile de de lucru;
O.C.2. – să completeze şirurile /
vecinii: alimentatie alimentatie 1.6 – să trăiască atmosfera de sărbătoare
Minimal: 2 alimente Minimal: 2 alimente
Minimal: cu greşeli; transmisă de sosirea primăverii.
Mediu: 4alimente Mediu: 4alimente
Mediu: cu puţine greşeli;
Maximal:4 alimente Maximal:4 alimente
Maximal: fără greşeli. O.C.3. - Sa deosebeasca fructele O.C.3. - Sa deosebeasca fructele Obiective operaţionale :
O.C.3. – să compună şi să de legume de legume a)cognitive :
descompună numerele: Minimal: 2 alimente Minimal: 2 alimente OC1 – să consolideze noţiunea de
Minimal: 4 din 6 corecte; Mediu: 3alimente Mediu: 3alimente „compoziţie decorativă”
Mediu: 5 din 6 corecte; Maximal: 4 alimente Maximal: 4 alimente OC2 – să consolideze noţiunea de
Maximal: toate corecte. Psihomotorii: Psihomotorii: „alternanţă”
O.C.4. – să ordoneze numerele O.PM. l – Sa raspunda rapid si exact O.PM. l – Sa raspunda rapid si exact
OC3 – să realizeze compoziţii
date: Minimal: cu puţine greşeli; Minimal: cu puţine greşeli;
Mediu: cu mici inexactităţi; Mediu: cu mici inexactităţi; decorative
Minimal: şirul de 4 numere;
Maximal: repede şi corect. Maximal: repede şi corect. OC4 – să obţină forme spontane
Mediu: şirul de 5 numere;
O.PM.2 – Sa recunoasca O.PM.2 – Sa recunoasca folosind linia frântă
Maximal: şirul de 6 numere;
alimentele de natura vegetala si animala alimentele de natura vegetala si animala OC5 - să folosească alternanţa
Minimal: în ritm lent, cu sprijin; Minimal: în ritm lent, cu sprijin; culorilor şi a formelor
Psihomotorii:
Mediu: în ritm lent, fără sprijin; Mediu: în ritm lent, fără sprijin; Psihomotorii:
Maximal: rapid şi corect. Maximal: rapid şi corect. OPM1- să mânuiască corect
O.PM. 1 – să scrie corect cifrele în
instrumentele pentru desen
spaţiul grafic al pătrăţelelor;
b)afective b)afective b)afective
Minimal: cu mici
inexactităţi; OA1 – să dovedească spirit critic şi
Mediu: fără inexactităţi, ritm auto critic
lent; O.A.l - copiii vor trăi bucuria O.A.l - copiii vor trăi bucuria OA2 – să evalueze lucrările
Maximal: corect şi rapid. descoperirii de descoperirii de realizate de colegi
lucruri noi, bucuria reuşitei proprii; lucruri noi, bucuria reuşitei proprii;
O.A.2 - copiii vor manifesta spirit de O.A.2 - copiii vor manifesta spirit de
competiţie, competiţie,
Afective: dorinţa de afirmare. dorinţa de afirmare.
O.A.1 – copiii vor trăi bucuria
descoperirii de lucruri noi, bucuria
reuşitei proprii;
O.A.2 - copiii vor manifesta spirit
de competiţie, dorinţa de afirmare.

Resurse: Resurse: Resurse:


Resurse :
A. Bibliografice: A. Bibliografice: A) Bibliografice
A)Bibliografice
Aurel Maior , Elena Maior
1. ştiinţifice: 1. ştiinţifice: a) Curriculum Naţional,
• Estera Nicolescu, Programe • Estera Nicolescu, Programe Programe şcolare pentru
« Matematica «  edit. Aramis 2004 scolare pentru învăţământul scolare pentru învăţământul
B)Metodologice învăţământul primar,
primar, Editura „Egal", 2003. primar, Editura „Egal", 2003. Bucureşti.
metode si procedee : conversaţia
2. oficiale: 2. oficiale:
explicaţia, exerciţiul,• Programa şcolară - clasele l şi • Programa şcolară - clasele l şi
problematizarea; B)Metodologice
a Il-a, Bucureşti, 2004. a Il-a, Bucureşti, 2004.
forme de organizare : frontală,3. metodico-didactice: 3. metodico-didactice: metode şi procedee:. conversaţia,
individuală • loan Şerdean, Programul • loan Şerdean, Programul
national la clasele I-IV, Editura national la clasele I-IV, Editura explicaţia, munca independentă,
mijloace de invatamant: Didactică şi Pedagogică, Didactică şi Pedagogică, observaţia
manualul Bucureşti, 1995; Bucureşti, 1995;
forme de evaluare : continuă – • Marcela Peneş,Activitai • Marcela Peneş,Activitai forme de organizare:frontală si
prin fişe de lucru Extracurriculare si Extrascolare Extracurriculare si Extrascolare
individuală
C)Umane: 1 elevi - manual pentru clasa a I-a, - manual pentru clasa a I-a,
D) Temporale: 45 minute Editura „Ana", 2004. Editura „Ana", 2004. forme de evaluare : orala , scrisa
B. Metodologice: B. Metodologice: a) resurse materiale: planşă
a. strategia didactică: mixtă; a. strategia didactică: mixtă; demonstrativă cu anotimpurile,
b. metode şi procedee: explicaţia, b. metode şi procedee: explicaţia, creioane colorate, foi de bloc
conversaţia, exerciţiul, jocul didactic; conversaţia, exerciţiul, jocul didactic;
c. forme de organizare: frontală / c. forme de organizare: frontală /
individuală tratarea diferenţiată; individuală tratarea diferenţiată; C) Umane:2 elevi
d.forme de evaluare : orala , scrisa , d.forme de evaluare : orala , scrisa ,
D)Temporale: 45 minute
observare sistematica observare sistematica

e. mijloace didactice:, fişe, caiete e. mijloace didactice:, fişe, caiete

C.Temporale: 45mi C.Temporale: 45mi

D.Umane: 3 elevi D.Umane: 3 elevi


OBIECTIVE EVENIMENTELE LECTIEI/ STRATEGII EVALUARE
CONTINUTURI / SARCINl DE INVATARE
I II III IV Activitatea clasei1 Activitatea clasei a Il-a Activitatea clasei a IIl-a Activitatea clasei
1. Organizarea aIV-a
1. Organizarea colectivului de 1. Organizarea colectivului de 1. Organizarea
colectivului de elevi elevi elevi colectivului de elevi
Se asigură condiţiile Se asigură condiţiile necesare Se asigură condiţiile necesare Se asigură condiţiile
necesare pentru buna pentru buna desfăşurare a orei de pentru buna desfăşurare a orei de necesare
desfăşurare a orei de curs curs curs pentru buna desfăşurare a
orei de curs
O O. 2. Captarea atenţiei 2. Captarea atenţiei 2. Captarea atenţiei explicatia scrisa
. C. Se capteaza atentia cu Elevii primesc fise de lucru Elevii primesc fise de lucru 2. Captarea atenţiei conversatia
C 1 ajutorul fisei de lucru cu identificarea unor legume . cu identificarea unor legume . Discutii pregatitoare :
O. . O nr. 1( anexa 1 ). -In ce anotimp munca orala
C. 1 . Elevii lucreaza Verificarea fiselor primate . Verificarea fiselor primate . suntem ? independentă
1 C independent exercitiile Se propune elevilor un joc : “ Se propune elevilor un joc : “ Se poarta o discutie
. de pe fisa . De-a reporterul “ . De-a reporterul “ . despre anotimpul
1 Un elev “reporter “ v-a adresa Un elev “reporter “ v-a adresa primavera (semnele
diverse intrebari colegilor diverse intrebari colegilor sosiri primaverii )
sai : sai : - (apariţia ghioceilor,
- Ce legume iti place sa - Ce legume iti place sa sosirea păsărilor
consumi ? consumi ? călătoare, încălzirea
- Ce fructe iti place ? - Ce fructe iti place ? vremii, înmugurirea
- De ce ? - De ce ? copacilor şi înflorirea
- Care sunt mesele principale - Care sunt mesele principale lor.
din timpul zilei ? din timpul zilei ? - frumusetea naturii
Invatatorul va da sfaturi Invatatorul va da sfaturi trezite la viata ,
pentru o alimentatie pentru o alimentatie activitatile
sanatoasa . sanatoasa . oamenilor .
Sanatatea voastra depinde Sanatatea voastra depinde Se conduce discutia
foarte mult de felul cum va foarte mult de felul cum va spre evidentierea
O. hraniti . hraniti . multitudini de culori
C. De aceea va voi da cateva De aceea va voi da cateva specifice acestui
O2 sfaturi : sfaturi : anotimp .
. -respectati ora de masa -respectati ora de masa Se prezinta o plansa ,
C -nu stati in picioare si nu -nu stati in picioare si nu elevii observă planşa
. mancati in graba mancati in graba cu atenţie şi participă
explicatia
2 -nu beti apa inainte de masa -nu beti apa inainte de masa la discuţii.
demonstratia
-nu fiti mofturosi la mancare -nu fiti mofturosi la mancare
3. Reactualizarea
structurilor invatate : -serviti alimente variate : -serviti alimente variate : orala
Elevii rezolva la tabla carne, oua ,lapte , iaurt , carne, oua ,lapte , iaurt , munca scrisa
fisa nr. 1. Elevii branza , rosii , ardei , branza , rosii , ardei , independentă
primesc fisa nr. 2 morcov , varza , mere , pere , morcov , varza , mere , pere ,
prune , struguri , nuci , paine , prune , struguri , nuci , paine ,
mamaliga , dulciuri , si mamaliga , dulciuri , si
altele . altele . observare
O. 4. Dirijarea învăţării In continuarea lectie elevii In continuarea lectie elevii explicatia sistematica
C. Verificarea fisei nr. 2 primesc cateva ghicitori primesc cateva ghicitori demonstratia
orala
2 O Elevii primesc fisa nr. 3 ( vezi anexa ) . ( vezi anexa ) .
O. . 3. Anunţarea temei şi a 3. Anunţarea temei şi a
C. C obiectivelor : obiectivelor : 3. Reactualizarea
1 . Astazi vom vorbi despre : Astazi vom vorbi despre : cunoştinţelor
O. 2 “Ce alimente consumam “ , “Ce alimente consumam “ , Elevii ascultă cu
C. iar la sfarsitul lectiei vom stii iar la sfarsitul lectiei vom stii atenţie explicaţiile
2 ce loc trebuie sa ocupe ce loc trebuie sa ocupe doamnului învăţător.
fiecare in alimentatia noastra fiecare in alimentatia noastra scrisa
O O de zi cu zi . de zi cu zi . orala
. . 5. Fixarea cunostinţelor
C C Se verifica rezolvarea 4. Dirijarea învăţării : 4. Dirijarea învăţării :
Joc : “Numele alimentelor “ Joc : “Numele alimentelor “ 4. Anunţarea temei şi
. . corecta a exercitiilor
Invatatorul denumeste un Invatatorul denumeste un a obiectivelor
2 3 din fisa de lucru . Compozitie plastica
aliment , iar elevii vor gasi aliment , iar elevii vor gasi
numele altor alimente numele altor alimente folosind tonuri si
derivate : derivate : nuante , amestecuri.
Subiectul : „ scrisa
O. O. Carne : salam , carnati ,… Carne : salam , carnati ,… Primavara „
C. C. Lapte : iaurt , branza ,…. Lapte : iaurt , branza ,….
4 3 Legume : ridichi ,.. Legume : ridichi ,..
6.Încheierea activităţii: Fructe : mere , pere ,… Fructe : mere , pere ,…
Se va da tema pentru Dulciuri : ciocolata ,.. Dulciuri : ciocolata ,..
acasa continuarea fisei
O O de lucru .
. . 5. Obtinerea performantei : 5. Obtinerea performantei :
5.Dirijarea învăţării
C C Joc : “Alege corect “ Joc : “Alege corect “ Se urmareste
. . Invatatorul propune jocul in Invatatorul propune jocul in executarea plansei
3 5 care elevii sunt pusi sa care elevii sunt pusi sa dupa indicatile date .
deosebeasca fructe de legume deosebeasca fructe de legume Se dau indicatiile
. . suplimentare
individuale , privind
marimea ,
simetria , taria
culorilor
6.Încheierea activităţii: 6.Încheierea activităţii:
Se va da tema pentru acasa , Se va da tema pentru acasa ,
desenarea pe caiete a cateva desenarea pe caiete a cateva
fructe si legume cunoscute de fructe si legume cunoscute de 6. Etapa finala de
ei . ei . analiza si evaluare :
Se analizeaza lucrarea
finalizata a fiecare
fiecarui elev avand in
vedere culorile
folosite , modul cum
a fost efectuata
lucrarea .

S-ar putea să vă placă și